Jump to content
brk90

domena a brand

Recommended Posts

Po pierwsze, nie zajmuję się obrotem domenami, pojawiłem się tu z chęci uzyskania informacji od ludzi z "branży".

Ale "polatałem" trochę po forum i nasuwa mi się pytanie. A mianowicie, wielu z was dysponuje naprawdę ciekawymi nazwami, ja, jako osoba związana zawodowo z marketingiem niekiedy mam naprawdę problem powstrzymać się z tekstem typu:

- człowieku, dawaj, robimy brand!

Jako "domainerzy", rozważacie takie opcje, czy tylko handel?

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę dziwne i mało precyzyjne pytanie. Aby zrobić "brand" musisz mieć coś w swojej ofercie, samą domeną brandu nie zrobisz. Pod brand wybierz unikalną i łatwą do zapamiętania nazwę na którą da się uzyskać ochronę słowną - a więc wszelakie generyki odpadają. Ponadto jeśli planujesz większy zasięg niż PL, warto skorzystać z usług prawnika w zakresie zastrzeżenia nazwy słownej i sprawdź dostępność domen z tą nazwą w innych ccTLD a w szczególności w .COM

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretycznie tak - masz rację, w praktyce niestety wygląda to różnie. Tzn. brand nie musi mieć super oferty, przykładem niech będą wszelkiej maści "influencerzy" i tym podobne celebryckie twory. Wedle starej zasady, najpierw tworzysz pragnienie, a później je zaspokajasz. Aczkolwiek osobiście nie jestem oportunistą, wolę coś stałego aniżeli surfing po fali.

 

Post bardziej miał na celu uzyskanie odpowiedzi/wywołanie dyskusji nt. czy np. nie lepiej czasami spróbować przekonać funkcjonujący już podmiot, że dana domena może mu się przysłużyć, aniżeli sprzedać ją w systemie d2d (z tego co wyczytałem chodzi o odsprzedaż by później znowu ktoś ją odsprzedał).

Edited by brk90
wcięło mi kropkę

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozważam często ale mój słomiany zapał albo zbyt często wpadające pomysły na brand nie pozwalają mi się skupić na niczym konkretnym. Chce być dobry na wielu płaszczyznach, nie skupiam się na jednym konkretnym celu. Ktoś kiedyś powiedział, że jak chce się być dobrym we wszystkim to tak naprawdę nie jest się dobrym w niczym. Taka autorefleksja. Poza tym wszystkim blokuje mnie kilka innych rzeczy jak fundusze, etat itp. Mimo to próbuje ciągle. Zarobek z domen traktuje trochę jak coś co kiedyś zaowocuje i pomoże. Fajny temat ;)

 

EDIT: Tak poza tym kilku forumowiczów prowadzi poważne biznesy więc wydaje mi się, że domeny stanowią wyłącznie dodatek (hobby) do tego co robią.

Edited by smogwawelski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ale to bardzo indywidualna kwestia. W przypadku influencerów to co przyciąga ludzi to konkretna osoba i/lub to co ma do przekazania nie zaś domena. Niemniej jednak wiele z nich buduje swoją markę np. na YT które z kolei może jednym kliknięciem zakończyć ich biznes i to w zasadzie jest jednym z największych argumentów za budowanie owego brandu również na domenie. To samo tyczy się szajsbuków i innych socjalnych gniotów.

 

Jeśli chodzi o drugą część Twojej wypowiedzi - postaw się na pozycji osoby/firmy którą chcesz przekonać do swojej racji i zastanów czy oby napewno dana "inwestycja" ma sens z ich punktu widzenia - zwłaszcza finansowy sens. Do tego wiele firm ma znikome pojęcie o wielu oczywistych dla Ciebie aspektach. Do każdej takiej rozmowy należy się doskonale przygotować i dokładnie przeanalizować daną firmę oraz jej przedmiot działania - niestety czasem to zupełnie stracony czas.

 

 

Edited by Domeniacz
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Domeniacz napisał:

Bardzo ale to bardzo indywidualna kwestia. W przypadku influencerów to co przyciąga ludzi to konkretna osoba i/lub to co ma do przekazania nie zaś domena. Niemniej jednak wiele z nich buduje swoją markę np. na YT które z kolei może jednym kliknięciem zakończyć ich biznes i to w zasadzie jest jednym z największych argumentów za budowanie owego brandu również na domenie. To samo tyczy się szajsbuków i innych socjalnych gniotów.

 

Jeśli chodzi o drugą część Twojej wypowiedzi - postaw się na pozycji osoby/firmy którą chcesz przekonać do swojej racji i zastanów czy oby napewno dana "inwestycja" ma sens z ich punktu widzenia - zwłaszcza finansowy sens. Do tego wiele firm ma znikome pojęcie o wielu oczywistych dla Ciebie aspektach. Do każdej takiej rozmowy należy się doskonale przygotować i dokładnie przeanalizować daną firmę oraz jej przedmiot działania - niestety czasem to zupełnie stracony czas.

 

 

 

Tylko proszę mi nie cisnąć....

 

W przypadku influencerów - nie sprzedają nic innego jak nadzieję, że każdy może być super itd. - wartość rynkowa = 0zł, wartość promocyjna = duuuuża. Do przekazania mają bardzo mało, skrypty często mieszczą się na połowie A4.

Rozumiem, że nie jesteś fanem mediów społecznościowych, naprawdę, bo sam nim nie jestem, ale jest kilka nazwisk które nas zakopie. Ostatnim ciekawym przypadkiem niech będzie np. Pan Zięba. Sam widziałem zdjęcia jak ludzie kilkulatków podpinali pod kroplówki. I to że YT go kopnął w żadnym wypadku nie przeszkodziło mu prowadzić dalszej działalności.

 

Co do drugiej części mojej wypowiedzi - tu właśnie działa marketing, należy tak przedstawić swój projekt, by to oni chcieli go kupić, a nie Ty sprzedać. ; )

Share this post


Link to post
Share on other sites
41 minut temu, smogwawelski napisał:

Rozważam często ale mój słomiany zapał albo zbyt często wpadające pomysły na brand nie pozwalają mi się skupić na niczym konkretnym. Chce być dobry na wielu płaszczyznach, nie skupiam się na jednym konkretnym celu. Ktoś kiedyś powiedział, że jak chce się być dobrym we wszystkim to tak naprawdę nie jest się dobrym w niczym. Taka autorefleksja. Poza tym wszystkim blokuje mnie kilka innych rzeczy jak fundusze, etat itp. Mimo to próbuje ciągle. Zarobek z domen traktuje trochę jak coś co kiedyś zaowocuje i pomoże. Fajny temat ;)

 

EDIT: Tak poza tym kilku forumowiczów prowadzi poważne biznesy więc wydaje mi się, że domeny stanowią wyłącznie dodatek (hobby) do tego co robią.

 

To nie jest oferta, ale jak coś, jestem otwarty na ciekawe inicjatywy : D

 

A tak bardziej poważniej, definitywnie podpisuję się, że jak ktoś jest od wszystkiego to ostatecznie jest do niczego. I faktycznie, kilku użytkowników przykuło moją uwagę swoją elokwencją. Co nie jest dzisiaj często spotykane.

 

Osobiście np. ostatnio kupiłem domenę handlowcy*net (temat wisi w prośbie o wycenę) z pomysłem zrobienia sieci coś ala Linked czy Goldenline, ale pojawiły się sugestie by zamiast robić coś pod nią to bardziej skupić się na "opyleniu" jej już działającym w temacie podmiotom. Stąd próba wyłudzenia zdania od ludzi z większym doświadczeniem. : d Bo osobiście wolałbym chyba zrobić coś, nawet maluśkiego i dopiero myśleć o transferach. A nazwy jakie tu widzę na forum to chwilami podgrzewają mnie aż do czerwoności. : 3

 

Edited by brk90
nie umiem pisać...

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, brk90 napisał:

A mianowicie, wielu z was dysponuje naprawdę ciekawymi nazwami, ja, jako osoba związana zawodowo z marketingiem niekiedy mam naprawdę problem powstrzymać się z tekstem typu:

- człowieku, dawaj, robimy brand!

 

 

To chyba właśnie o to chodzi - widzisz domenę i aż Cię nosi, żeby z niej zrobić brand, więc kupujesz i robisz. A my sprzedajemy. ;-)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

" Osobiście np. ostatnio kupiłem domenę handlowcy*net (temat wisi w prośbie o wycenę) z pomysłem zrobienia sieci coś ala Linked czy Goldenline, ale pojawiły się sugestie by zamiast robić coś pod nią to bardziej skupić się na "opleniu" jej już działającym w temacie podmiotom. Stąd próba wyłudzenia zdania od ludzi z większym doświadczeniem. : d Bo osobiście wolałbym chyba zrobić coś, nawet maluśkiego i dopiero myśleć o transferach. A nazwy jakie tu widzę na forum to chwilami podgrzewają mnie aż do czerwoności. : 3 "

 

Najczęściej pada tutaj stwierdzenie, że na rynku dany temat już funkcjonuje więc się nie przebijesz. Pytanie czy chcemy się przebijać się na pierwsze miejsce czy urwać kawałek tortu.

Edited by smogwawelski
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, pb napisał:

 

To chyba właśnie o to chodzi - widzisz domenę i aż Cię nosi, żeby z niej zrobić brand, więc kupujesz i robisz. A my sprzedajemy. ;-)

Tylko dla nietechnicznego sama domena nie ma wartości. : p

Ale uogólniając, masz 100% racji, to dobre miejsce do łowienia okazji. : p

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, brk90 napisał:

Tylko dla nietechnicznego sama domena nie ma wartości. : p

Ale uogólniając, masz 100% racji, to dobre miejsce do łowienia okazji. : p

 

Więc propaguj w środowisku ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, smogwawelski napisał:

" Osobiście np. ostatnio kupiłem domenę handlowcy*net (temat wisi w prośbie o wycenę) z pomysłem zrobienia sieci coś ala Linked czy Goldenline, ale pojawiły się sugestie by zamiast robić coś pod nią to bardziej skupić się na "opleniu" jej już działającym w temacie podmiotom. Stąd próba wyłudzenia zdania od ludzi z większym doświadczeniem. : d Bo osobiście wolałbym chyba zrobić coś, nawet maluśkiego i dopiero myśleć o transferach. A nazwy jakie tu widzę na forum to chwilami podgrzewają mnie aż do czerwoności. : 3 "

 

Najczęściej pada tutaj stwierdzenie, że na rynku dany temat już funkcjonuje więc się nie przebijesz. Pytanie czy chcemy się przebijać się na pierwsze miejsce czy urwać kawałek tortu.

Odpowiedź, wkur...a mnie ilość reklam i "kontentu" którego nie powinienem widzieć. Tak więc bardziej przyświeca mi zasada aby stać się lepszym od najlepszych (choć przy kolosach na miarę linkeda to oczywiście abstrakcja). Ale może Golden który właśnie zwolnił większość ekipy np. byłby zainteresowany. : p

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przed chwilą, smogwawelski napisał:

 

Więc propaguj w środowisku ;)

 

kilka zapytań już poszło, tylko nie wiem czy z marżą nie przegiąłem... : P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@brk90 Nie jestem zwolennikiem budowania biznesu zależnego wyłącznie od innej usługi - w tym social media czy też ebay amazon etc, zresztą jak spora część osób z tego forum. Właśnie z powodu iż jednym kliknięciem jakiś leszcz może ów biznes zakończyć. I nie ma mocniejszego argumentu od tego przeciw budowaniu biznesu wyłącznie w oparciu o usługi firm 3-ich.

 

Ponadto odnoszę nieodparte wrażenie iż Twoja obecność na tym forum ma zgoła inny cel niż "marketing"

albo "brand" i jest to szczególnie widoczne w Twojej 3-ej wypowiedzi w tym wątku. Więc może wskażesz nam linka do tych rewelacyjnych zdjęć na które się rzekomo powołujesz ? Albo niech zgadnę, nie będziesz mógł ich znaleźć albo też zapomniałeś gdzie je widziałeś :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
38 minut temu, Domeniacz napisał:

@brk90 Nie jestem zwolennikiem budowania biznesu zależnego wyłącznie od innej usługi - w tym social media czy też ebay amazon etc, zresztą jak spora część osób z tego forum. Właśnie z powodu iż jednym kliknięciem jakiś leszcz może ów biznes zakończyć. I nie ma mocniejszego argumentu od tego przeciw budowaniu biznesu wyłącznie w oparciu o usługi firm 3-ich.

 

Ponadto odnoszę nieodparte wrażenie iż Twoja obecność na tym forum ma zgoła inny cel niż "marketing"

albo "brand" i jest to szczególnie widoczne w Twojej 3-ej wypowiedzi w tym wątku. Więc może wskażesz nam linka do tych rewelacyjnych zdjęć na które się rzekomo powołujesz ? Albo niech zgadnę, nie będziesz mógł ich znaleźć albo też zapomniałeś gdzie je widziałeś :P

 

Mówisz o Ziębie?

Domeniacz, oszołom od Zięby: https://www.wykop.pl/wpis/49643917/czesc-mireksy-potrzebuje-zdjecie-oszoloma-aplikuja/175627373/#comment-175627373

 

Ale, żeby była jasność, nie chodzi mi tu o autopromocję, a o zdanie ludzi którzy naprawdę robią pieniądze na "nazewnictwie". W dalszym ciągu uważam, że wiele domen posiada większą wartość marketingową, aniżeli merytoryczną.

 

I tu nasunęło mi się kolejne pytanie, czy faktycznie rynek PL jest mnie otwarty aniżeli COM?

Edited by brk90

Share this post


Link to post
Share on other sites

@brk90 Na foci widać stojaki na kroplówki nie stanowiące wyposażenia domu. A więc jest oczywiste iż dzieci były pod fachową opieką medyczną a nie jak starasz się tu nieudolnie wcisnąć czytelnikom - samowolka. Następnym razem się zastanów zamiast wypisywać kompletne brednie oczerniające szanowane osoby ;) 

 

17 godzin temu, brk90 napisał:

... jest kilka nazwisk które nas zakopie ...

 

Kto taki Cię "zakopał" i co rozumiesz pod tym pojęciem ?

 

Edited by Domeniacz
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żelazna logika widzę...

 

Ewidentnie cel jaki Ci przyświeca to wykopywanie swojego na wierzch. A pieprznąłeś taką głupotę (i nie, nie będę Ci już nic udowadniał, umiesz korzystać z komputera to sam sprawdź temat zanim będziesz upłynniał swoje mądrości), że to moment w którym odłączę się od dyskusji z Twoją osobą. Więcej radości w życiu życzę i pozdrawiam.

 

Wracając do wątku, czy ktoś zajmuje się pośrednictwem w transakcjach związanych z domenami? Kilkukrotnie błysnął mi tytuł zawodowy "agent".

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, brk90 napisał:

Sam widziałem zdjęcia jak ludzie kilkulatków podpinali pod kroplówki

 

Więc gdzie te zdjęcia widziałeś wcześniej ? Bo to co pokazałeś było wstawione przez Ciebie wczoraj, do tego focia z doopy wzięta nie posiadająca źródła rzekomego "zrzutu ekranu". Wyjątkowo nieudolna manipulacja kolego - dlatego nie dziwie się iż wsadziłeś głowę w piasek ;)
 

@smogwawelski dyskusja była na poziomie do czasu kiedy kolo nie zaczął mnie częstować marnym kitem i opowiastkami o "wlewach", a ja tego nie toleruję.

 

[DODANE] Ale widzę mocne poruszenie w temacie, albowiem daliście się nabrać iż koleś przyszedł coś od Was kupić i nie zauważyliście jego prawdziwej misji na tym forum :P

 

Edited by Domeniacz
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry w dniu dzisiejszym, nie zakładając nowego tematu - jak ktoś zarabia na pośrednictwie, niech da cynk, to z prywatnych spraw.

 

Co dzisiaj znalazłem:atlastrojmiejskichosobliwosci-pl

Mogę prosić o opinie? Ewidentna idea bez chęci zysku czy masochista?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tym bardziej, że to szalenie ciekawa strona, ale od promocji to faktycznie jakiś ninja potrzebny. : p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry

 

brand

CASE.PL  - etui i akcesoria GSM 

#case - na instagramie 11,5 mln hasztagów na samo hasło #case - zdecydowana większość związana z branżą GSM

 

 

 

 

JAC003.jpg

FAH097.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, davinci napisał:

brand

CASE.PL  - etui i akcesoria GSM 

#case - na instagramie 11,5 mln hasztagów na samo hasło #case - zdecydowana większość związana z branżą GSM

 

Mógłbyś podpowiedzieć innym co mają hasztagi na Instagramie do brandu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jasne że tak , oczywiście to jest tylko moja opinia 

 

 

ilość #   ( hasztagów) oznaczeń danego słowa/ marki / brandu na instagramie można traktować delikatnie jak  google trend tylko nieco młodsza grupa docelowa

ilość  oznaczeń z danym słowem świadczy o jego większej lub mniejszej popularności na Instagramie 

 

dla przykładu:

w załączniku słowo CASE oznaczone zostało 11 mln razy

                        słowo ETUI oznaczone zostało 95 tys razy

 

oczywiście nie świadczy to o popularności danej marki gdyż pod tym # ( hasztagami) mogą być oznaczenia np innych firm, produktów itp

 

wybierając domenę pod brand można sprawdzić w takich kanałach jak Instagram, TicTok, FB czy pod danym hasłem , słowem , frazą  jak popularne jest dane słowo i czy jest i przez kogo  hasztagowane 

 

#case.jpg

#etui.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×