Jump to content
Igorex

Użycie na stronie zdjęcia bez licencji - chcą kasiory

Recommended Posts

Taka sprawa wyszła. Mam stronę precla, gdzie użytkownicy umieszczają wpisy z linkiem i często jakąś grafiką. No i z tą grafiką jest problem.  Jeden użytkownik wkleił zdjęcia (bez jakiejś licencji) do których teraz przyczepiła się firma.

 

 

 

 

 

Za każde zdjęcie chcą 2200 pln. Sprawa dotyczy 2 (kto wie może i więcej znajdą bo gość ma ponad 500 wpisów) i dają termin 14 dni.

 

No i nie wiem co z tym fantem zrobić. Artykuły z tymi zdjęciami są podpisane imieniem i nazwiskiem użytkownika który je opublikował. Oczywiście je usunąłem.

Czy to ja jako właściciel strony jestem odpowiedziany za to co opublikował użytkownik? Czy może to jakiś troling i próba wyłudzenia kasy?

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakiś regulamin tam masz i zapis ...Administrator nie odpowiada za treści zamieszczane przez użytkowników...???
 

Na wszelki wypadek zabezpiecz dane tego użytkownika ( ip. logi, itp. itd ) i odpisz, że nie Ty zamieściłeś tam te materiały. zatem jakiekolwiek żądania powinny być kierowane do osoby które te materiały zamieściła a dane tej osoby udostępnisz na ewentualne żądanie Sądu. I nie informuj osoby która zamieściła te fotki o sytuacji, przynajmniej na razie.

Proponuje również zapytać z czego wynikają prawa autorskie do zamieszczonych zdjęć.

 

 

####
Precel.pl

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Była taka opcja, że gdy ktoś na precla się rejestrował i i chciał umieścić wpis, wyświetlała się informacje o konieczności przestrzegania regulaminu. W regulaminie między innymi link do darmowych obrazków. Nie pamiętam co tam było jeszcze bo to było ładnych kilka lat temu. Od dawna strona jest zamknięta przed rejestracją i stare zbędne opcje i wtyczki pousuwane.

Edited by Igorex

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 lat. Dodam że w żaden sposób na tym nie zarabiałem. Nawet reklam nie było na stronie.

Na forum prawnym mi odpisali.:

 

Art.14.1. Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a wrazie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych

 

Jeśli będą mnie dalej cisnęli oczywiście wezmę prawnika. Teraz próbuję po prostu dowiedzieć się na czym stoję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ja dobrze rozumiem, że z drugiego artykułu wynika, że mogę sobie umieszczać zdjęcia skądkolwiek na swojej stronie, tylko muszę dać źródło?

Share this post


Link to post
Share on other sites
58 minut temu, FlashT napisał:

Czy ja dobrze rozumiem, że z drugiego artykułu wynika, że mogę sobie umieszczać zdjęcia skądkolwiek na swojej stronie, tylko muszę dać źródło?

Z artykułu tak wynika, z przepisów prawa nie. Taką właśnie wartość ma linkowanie do pierwszych lepszych przypadkowych artykułów z internetu.

 

Odnośnie tematu to największym błędem był brak napisania porządnego regulaminu ograniczającego Twoją odpowiedzialność, radzę prowadzić korespondencję za pośrednictwem kancelarii, a nie samemu.

Edited by Pan_Grzegorz
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, FlashT napisał:

Czy ja dobrze rozumiem, że z drugiego artykułu wynika, że mogę sobie umieszczać zdjęcia skądkolwiek na swojej stronie, tylko muszę dać źródło?


Tak można by zinterpretować poniższe zdanie:
 

Cytat

Użytek osobisty to np. zapisanie zdjęcia na dysku, ustawienie go jako tapety na pulpicie, bądź pokazanie rodzinie i znajomym. Autorowi dzieła nie przysługuje wtedy wynagrodzenie za korzystanie z jego pracy, a osoba, która zamieściła zdjęcie na swojej stronie internetowej może być spokojna, bo nie narusza tym samym praw autorskich.


Ale odnoszę wrażenie, że autor tego wpisu pomylił się. I nie ma znaczenia, że to strona dużego producenta sprzętu fotograficznego. W mojej opinii powinno być napisane np.
 

Cytat

...a osoba, która zamieściła zdjęcie na swoim komputerze ...

 

W poniższym linku jest doprecyzowanie tego, czym jest użytek osobisty i publiczny.

 

https://www.legalnakultura.pl/pl/strefa-edukacji/strefa-dla-uczniow/warto-wiedziec/dozwolony-uzytek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mimo wszystko najpierw sprawdziłbym faktyczne pochodzenie tych zdjęć, czy nie zostały udostępnione w ramach jakiejś licencji, zawsze to może być próba wyłudzenia, choć szanse są małe.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Igorex możesz pokazać jakiegoś przykładowego precla z tą sytuacją? Przeważnie na precla wrzuca się teksty otrzymane od klienta np. na maila lub przez whitepressa. Chyba, że masz takie co sami wrzucają.

Ciekawa sytuacja - daj znać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/21/2020 at 7:53 AM, Igorex said:

5 lat. Dodam że w żaden sposób na tym nie zarabiałem. Nawet reklam nie było na stronie.

Na forum prawnym mi odpisali.:

 

Art.14.1. Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a wrazie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych

 

Jeśli będą mnie dalej cisnęli oczywiście wezmę prawnika. Teraz próbuję po prostu dowiedzieć się na czym stoję.

 

Dobrze ci odpisali. Jeśli tak jak mówisz nie było monetyzacji na stronie to nie ma podstaw o roszczenia tym bardzie że usunąłeś zdjęcia.

Reguluje to art. 78 i 79 Prawa Autorskiego. Roszczenie zadośćuczynienia natomiast może wystąpić gdy naruszenie było zawinione.
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×