Jump to content
Alexis

Do czego tak naprawdę stosuje się IDNy

Recommended Posts

Trollujesz. Domeny IDN służą głównie do dwóch rzeczy:

- do nietracenia ruchu na rzecz konkurencji / parkingu / pustej strony

- do pozyskiwania ruchu od konkurencji / na parking

zależnie od tego, w czyich rękach jest dana domena.

 

Przytoczony przez Ciebie przykład scamu to przypadek brzegowy, a nie typowe zastosowanie.

Nie jest to też nic nowego, bodaj pierwszy był paypal.com (z pierwszym a pisanym cyrylicą), w efekcie tego scamu wprowadzono nawet na poziomie rejestrów zakaz mieszania różnych alfabetów w jednej domenie.

 

PS. https://en.wikipedia.org/wiki/IDN_homograph_attack

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, pb said:

Domeny IDN służą głównie do dwóch rzeczy:

- do nietracenia ruchu na rzecz konkurencji / parkingu / pustej strony

- do pozyskiwania ruchu od konkurencji / na parking

 

Dokladnie. Podalem wlasnie najbardziej zyskowne zastosowanie z tych, ktore przytoczyles w 2gim punkcie.

 

8 minutes ago, pb said:

Przytoczony przez Ciebie przykład scamu to przypadek brzegowy, a nie typowe zastosowanie.

 

Widocznie zyjesz na marsie, bo ja tutaj na ziemi CODZIENNIE dostaje na maila tego typu scamy, natomiast maili z linkami do legalnych domen IDN sobie nie przypominam. Nie wiem czy kiedykolwiek takiego maila dostalem.

 

8 minutes ago, pb said:

w efekcie tego scamu wprowadzono nawet na poziomie rejestrów zakaz mieszania różnych alfabetów w jednej domenie.

 

PS. https://en.wikipedia.org/wiki/IDN_homograph_attack

 

Jak widac na powyzszym przykladzie: bezskutecznie

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Alexis napisał:

Widocznie zyjesz na marsie, bo ja tutaj na ziemi CODZIENNIE dostaje na maila tego typu scamy,

 

Może po prostu nie czytuję spamu? ;-)

 

7 minut temu, Alexis napisał:

natomiast maili z linkami do legalnych domen IDN sobie nie przypominam. Nie wiem czy kiedykolwiek takiego maila dostalem.

 

A po co ktoś miałby wysyłać Ci mail z "legalnym idn-em"?

"Dzień dobry, tu serwis krajdziadow.pl, uprzejmie informujemy, że od dziś możesz wejść na naszą stronę także przez krajdziadów.pl"?

 

7 minut temu, Alexis napisał:

Jak widac na powyzszym przykladzie: bezskutecznie

 

Skutecznie, bo w podanym przez Ciebie przykładzie litery pochodzą z tego samego alfabetu (łacińskiego).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ruch z domen IDN to jedna strona medalu. Ale posiadanie takiej domeny do kompletu z nonIDN to także pewien wyraz szacunku okazany swoim użytkownikom / klientom. Dzięki temu bez względu na to, czy wpiszą adres ze znakami diaktrycznymi, czy bez nich,  trafiają w to samo miejsce. Oszczędza im się w ten sposób niepotrzebnego stresu i marnowania ich czasu. To więc także element budowania pozytywnego wizerunku firmy.
 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Kangur napisał:

Ruch z domen IDN to jedna strona medalu. Ale posiadanie takiej domeny do kompletu z nonIDN to także pewien wyraz szacunku okazany swoim użytkownikom / klientom. Dzięki temu bez względu na to, czy wpiszą adres ze znakami diaktrycznymi, czy bez nich,  trafiają w to samo miejsce. Oszczędza im się w ten sposób niepotrzebnego stresu i marnowania ich czasu. To więc także element budowania pozytywnego wizerunku firmy.

 

Bardzo dobrze napisane. Ciekaw jestem jaka jest tego świadomość wśród firm. Wg mnie słabo to wygląda ale nie prowadzę statystyk w tym temacie.

Mam tylko jeden przykład z mojego podwórka; jest taka sieć prestiżowych restauracji (Kręgliccy) ale domena idn leży w moich rękach :P. Mimo, że nazwisko a zarazem logo firmy ma ogonek :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja uważam, że domeny IDN to jakaś porażka totalna i w ogóle taki twór nie powinien istnieć. Może to miało sens jak jakieś staruszki uczyły się korzystać z Internetu. Teraz tamte staruszki już nie żyją, a nowe staruszki mają wystarczające doświadczenie w tym, aby wiedzieć, że adresów URL nie wpisuje się z polskimi (czy innymi tam) znakami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobrze, że tamat został poruszony, pytanie na ile w przyszłości się to zmieni, jakie są trendy, można jakoś sprawdzić ile tego typu domen sprzedaje się rocznie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, pb said:

Skutecznie, bo w podanym przez Ciebie przykładzie litery pochodzą z tego samego alfabetu (łacińskiego).

 

Skutecznosc to umiejetnosc osiagania zamierzonych celow za pomoca dzialan, ktore sie podejmuje. Jesli jakies ograniczenie wprowadzono po to, zeby uniemozliwiac scam przy pomocy atakow homograficznych, to jak widac powyzej, ten cel nie zostal osiagniety, i te srodki sa nieskuteczne (i niezdatne) do osiagniecia tego celu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Kangur said:

Ruch z domen IDN to jedna strona medalu. Ale posiadanie takiej domeny do kompletu z nonIDN to także pewien wyraz szacunku okazany swoim użytkownikom / klientom. Dzięki temu bez względu na to, czy wpiszą adres ze znakami diaktrycznymi, czy bez nich,  trafiają w to samo miejsce. Oszczędza im się w ten sposób niepotrzebnego stresu i marnowania ich czasu. To więc także element budowania pozytywnego wizerunku firmy.

 

Chcesz powiedziec, ze ledger nie okazal klientom szacunku, bo nie zarejestrowal dziesiatek tysiecy mozliwych scamerskich kombinacji IDNów swojej domeny ledger.com?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obawiam się, że tutaj wywyższany jest udział samego IDN'a. Nawet jak by to była domena np. "ledgeraccounts.com", to doszło by do tego samego. Z powodu przecieku danych użytkowników, nie nazwy domeny. Wręcz wydaje mi się, że mogłoby to być mniej podejrzane dla niektórych.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, FlashT said:

Obawiam się, że tutaj wywyższany jest udział samego IDN'a. Nawet jak by to była domena np. "ledgeraccounts.com", to doszło by do tego samego. Z powodu przecieku danych użytkowników, nie nazwy domeny. Wręcz wydaje mi się, że mogłoby to być mniej podejrzane dla niektórych.

 

 

Nie do konca. Bo jesli nie mieliby danych, to mogliby wyslac poprostu spam do wszystkich na swiecie, albo do wszystkich na tych rynkach, gdzie ledger sprzedaje. Jasne, ze spora czesc moglaby wtedy zostac wylapana przez filtry spamu i mniej ludzi by zescamowali, co nie zmienia faktu, ze wybrali IDNa wlasnie dlatego, bo wyglada jak oryginalna, znana klientom ledgera domena.

Share this post


Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, Alexis napisał:

 

Chcesz powiedziec, ze ledger nie okazal klientom szacunku, bo nie zarejestrowal dziesiatek tysiecy mozliwych scamerskich kombinacji IDNów swojej domeny ledger.com?

Sorry, ale nie czytam tego wpisu z linku. Tak dla oszczędności czasu. Napisałem tylko to, co myślę.


@FlashT Może już jestem staruszek. Ale uczyłem się poprawnego stosowania języka. Za błędy karano mnie niższymi ocenami w szkole, więc coś mi z tego w głowie pozostało. I choć pomyłki są nieuniknione,  to przycisk pozwalający na prawidłowe wpisanie znaków,  jest przeze mnie zazwyczaj stosowany.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kangur oczywiście każdy może mieć inaczej, ja mam bardzo różnie pod tym względem, staram się używać poprawnej polszczyzny tam, gdzie uważam to za stosowne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Kangur napisał:

Ruch z domen IDN to jedna strona medalu. Ale posiadanie takiej domeny do kompletu z nonIDN to także pewien wyraz szacunku okazany swoim użytkownikom / klientom. Dzięki temu bez względu na to, czy wpiszą adres ze znakami diaktrycznymi, czy bez nich,  trafiają w to samo miejsce. Oszczędza im się w ten sposób niepotrzebnego stresu i marnowania ich czasu. To więc także element budowania pozytywnego wizerunku firmy.
 


Na przykład:
http://www.lowiecki.pl/domena.php
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, FlashT napisał:

@Kangur oczywiście każdy może mieć inaczej, ja mam bardzo różnie pod tym względem, staram się używać poprawnej polszczyzny tam, gdzie uważam to za stosowne.


Ja nie oceniam. Każdy jest inny, a czasami polskie znaki są trudniej dostępne w urządzeniach mobilnych.

Ale niekiedy można przeczytać, że kultura języka świadczy m.in. o nas i o naszej kulturze osobistej.
Posługiwanie się poprawną, nienaganną polszczyzną, dbałość o język ojczyzny, to ponoć także nieodzowny element patriotyzmu.
Można więc w nieco zawoalowany sposób napisać, że IDN'y są patriotyczne :)
Podpowiem więc, że dla niektórych to może być istotny powód ich nabycia ;)
 

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z mojego punktu widzenia, bądź co bądź trochę wypaczonego, gdy widzę billboard na którym widnieje domena z polskimi znakami to myślę o takiej firmie w trochę jaśniejszym świetle - prestiż. Kilka takich mijałem i zapadły mi wręcz z tego powodu w pamięć, ale wiem że tyczy się to jakiegoś mikro ułamka społeczeństwa.

 

Jednak osoby starsze, powiedzmy mniej obyte z internetem, które nie przywykły do pomijania polskich znaków, przejeżdżając np. obok billboardu "zaluzje.pl" czy "gasnice.pl"  mogą po prostu nie przyswoić że chodzi o żaluzje bądź gaśnice, a to może wpłynąć na efektywność reklamy. Przyrównałbym to do dwu czy trzy-członowych domen, których przeczytanie i zrozumienie przeważnie zajmuje trochę więcej czasu, którego w przypadku reklamy stacjonarnej, samochodowej czy telewizyjnej może czasami brakować.

 

 

 

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Są przypadki szczególne, w których wręcz wymagane byłoby podanie adresu z polskimi znakami, co oczywiście nie zmienia faktu, że najlepiej mieć komplet.

Stronka Laskaboga*pl istnieje, ale ktoś może poczuć się wprowadzony w błąd, spodziewając się, że zobaczy tam jakąś boską laskę ;)
 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, Rumen napisał:

Z mojego punktu widzenia, bądź co bądź trochę wypaczonego, gdy widzę billboard na którym widnieje domena z polskimi znakami to myślę o takiej firmie w trochę jaśniejszym świetle - prestiż.

 

O, a ja wręcz przeciwnie. Że pożałowali kasy na zdobycie domeny bez IDN.

 

 

16 godzin temu, Kangur napisał:

Są przypadki szczególne, w których wręcz wymagane byłoby podanie adresu z polskimi znakami, co oczywiście nie zmienia faktu, że najlepiej mieć komplet.

Stronka Laskaboga*pl istnieje, ale ktoś może poczuć się wprowadzony w błąd, spodziewając się, że zobaczy tam jakąś boską laskę ;)
 

 

Kiedyś śmiałem się z tekstu szefa w smsie, że "laski mu nie robię". Dzisiaj to pod mobbing można by podciągnąć :)

Edited by FlashT
  • Like 1
  • Haha 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, FlashT napisał:

 

O, a ja wręcz przeciwnie. Że pożałowali kasy na zdobycie domeny bez IDN.

 

Nie biorę pod uwagę scenariusza, że ktoś może opierać marketing na IDN, nie posiadając analogicznego non-IDN jako podstawowej domeny. Nie spotkałem się z taką sytuacją. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Dnia 7.11.2020 o 17:16, Rumen napisał:

Nie biorę pod uwagę scenariusza, że ktoś może opierać marketing na IDN

Dnia 6.11.2020 o 20:47, biznesmen napisał:

...proponowałem ale powiedzieli, że nie będą się ośmieszać.

 

Aby robić marketing na IDN czy opierać stronę biznesową o IDN to naprawdę trzeba mieć coś nie tak z głową.

Więc nie dziwi mnie wcale @biznesmen taka reakcja ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 6.11.2020 o 13:23, Alexis napisał:

Chcesz powiedziec, ze ledger nie okazal klientom szacunku ...

 

Fajny przykład "marketingu" i przekombinowania z IDN:

 

1 ) Kampania email w której obrazki nie są składnikiem wiadomości w związku z czym program pocztowy je blokuje i
  w takim przypadku jest widoczny tekst z atrybutu "alt" obrazka:

 

porowneo.jpg.776219d98fc6675bc3cdf1f5027f7c69.jpg


2 ) Wpisujemy więc powyższą domenę w pasek adresu i mamy:

 

porwneo-nr.jpg.bc10d27d5f937e246eb776baab49c82e.jpg


Jakim mega głąbem trzeba być aby nie sprawdzić przekierowań i wpisów dns przed kampanią email ...

Klasyczny strzał w kolano i kasa w błoto, czyli tzw "ruch" z domeny IDN w najlepszym wydaniu hahaha :lol:

 

A dopiero co napisałem:

 

21 godzin temu, Domeniacz napisał:

Aby robić marketing na IDN czy opierać stronę biznesową o IDN to naprawdę trzeba mieć coś nie tak z głową.

 

Edited by Domeniacz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×