Jump to content
biznesmen

Podsumowanie roku

Recommended Posts

Nie oszukujmy się, generyki są nic niewarte. Trzeba uświadomić tych z Hotels.com, Tinder czy Alibaba jak mocno się sfrajerowali wydając tyle kasy na domeny, zamiast zarejestrować za 10 USD i zainwestować wszystko na pozycjonowanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grzesiu, Hotels.com zostało kupione w 2001 roku a obecnie kończy się rok 2020 jeśli nie bardzo się orientujesz.

 

A przypomnę iż w tych czasach z generykiem wjeżdżało się na pierwszą stronę w Google tylko dlatego iż był to generyk a dzisiaj świeżo nabytego generyka trudno znaleźć w pierwszych 100 wynikach w Google. Nawet tak słabe frazy jak "gazetki.pl" które sprzedał Przemek lądują na 9 stronie wyszukiwarki Google. Dlatego z biznesowego punktu widzenia generyki mocno straciły sens. Ponadto od kilku lat jest nagonka na brand i ma ona uzasadnienie. A jeśli chodzi o same nazwy generyczne jest obecnie 1,500 TLD w któch możesz je zarówno zarejestrować jak i później sprzedać. A samo pojawienie się newGTLD miało olbrzymi wpływ na wartości komiaczy jak i również ccTLD.

 

Jesteś otoczony brandem ze wszystkich możliwych stron. Szukasz na Google, kupujesz na Allegro płacąc z  Inteligo czy też kartą Visa albo Mastercard. Rejestrując się gdziekolwiek najczęscież podajesz adres email w brandowej domenie.  Ubierasz się w brand, w sklepie szukasz brandowych produktów a do tego sklepu jedziesz samochodem mającym markę. Na wczasy lecisz brandową linią lotniczą albo jedziesz brandowym autokarem korzystając z biura podróży które również ma brand a okazji szukasz na brandowej wyszukiwarce lotów. Posiadasz markowy telefon, oglądasz markowy TV a być może nawet posiadasz markowy sprzęt audio. Wymieniać można bez końca, ale być może zafascynowany generykami PL nie zauważyłeś jeszcze tych wszystkich zmian. Czas się obudzić Grzesiu ;)

 

Ponadto sprzedajesz domeny PL a starasz się podpierać rynkiem komiaczy i to jeszcze z zakresu 8 cyfrowego, gdzie w porażającej większości takie sprzedaże pochodzą sprzed roku 2015 A jeśli mowa o Tinder - nabył on generyka SwipeVentures.com za całe 2,650 USD, wpisując się idealnie w statystyki o których wspominałem wcześniej. Natomiast sam Tinder czy Alibaba to również marka. A obie wspomniane marki zostały zarejestrowane właśnie za 10 USD. Nawet @networek słusznie zauważył iż obecnie wiele gigantów mających olbrzymi kapitał nie kupuje generyków.

 

 

Edited by Domeniacz

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Domeniacz napisał:

@networek słusznie zauważył iż obecnie wiele gigantów mających olbrzymi kapitał nie kupuje generyków.

 

nie "obecnie" ale w wiekszości nigdy. są oczywiście idioci jak wakacje.pl, opony.pl, meble.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Liwiusz napisał:

A Tinder i Alibaba to generyki czego?

Tinder to po ang. podpałka, co również odzwierciedlone jest w logo, chyba nie muszę tłumaczyć co ma zapoczątkować ta podpałka. Alibaba nazwa słownikowa - generyczna, tak jak tinder, czyli nie słowotwory, a że wykorzystane kreatywnie do stworzenia marki tym lepiej. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, networker napisał:

 

nie "obecnie" ale w wiekszości nigdy. są oczywiście idioci jak wakacje.pl, opony.pl, meble.pl

Z domenami generycznym sprawa jest bardziej złożona. Czytałem wywiad z jednym z właścicieli/założycieli firmy Flixbus. Pan Daniel Krauss twierdzi, że kiedyś tam w momencie zakładania start'upa, bardzo mu zależało na generycznym brandzie. Tylko, że mając plany ekspansji na rynku (co najmniej) EU, nie było już wówczas szans na zakupu domen typu "bus", "bustravel" (nazwy wybrane losowo) we wszystkich możliwych końcówkach krajów EU. Nie pozostało mu nic innego jak rejestracja nazwy fantazyjnej (Flixbus) i szybkie zgłoszenie praw do tej nazwy.

Niekiedy, nawet przy brandach nieopisowych/fantazyjnych, firmy mają duży problem z zabezpieczeniem portfolio domen. Firma od kijów (Leki), bez problemu zarejestrowała lub tanio odkupiła "nic nie oznaczające" nazwy we wszystkich możliwych końcówkach. Z wyjątkiem domeny .pl. Nawet przed sądem nie byli w stanie udowodnić większych praw do tego adresu, gdyż akurat w Polsce wyjątkowo, nazwa ta jest nazwą rodzajową. Podobnie było zresztą z firmą Lamy.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, keyword said:

Z domenami generycznym sprawa jest bardziej złożona. Czytałem wywiad z jednym z właścicieli/założycieli firmy Flixbus. Pan Daniel Krauss twierdzi, że ...

 

Mowisz o tym Danielu?

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
42 minuty temu, Liwiusz napisał:

No i domena leki.pl nadal niezagospodarowana, podobnie jak lamy.pl.

A co to mnie panie ekspercie obchodzi ?

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, networker napisał:

są oczywiście idioci jak wakacje.pl, opony.pl, meble.pl

 

Wszystkie te domeny zostały kupione i wypromowane w czasie kiedy inwestycje w generyki miały sens. Podaj mi choć jednego generyka PL który ma sporą widoczność w Google i który został kupiony po 2016 roku za kwotę większą niż 10K PLN. 

 

40 minut temu, Liwiusz napisał:

Dlaczego uważasz, aby interesowało mnie to, czy cię to obchodzi?

 

Bo to samozwańczy ekspert, którego przygoda z domenami zakończyła się już jakiś czas temu równie tak samo jak zakończyło się SEO dla 96 % tej klasy ekspertów.

A generyków .pl w których utopiono mnóstwo kasy bez nadziei na jej zwrot jest znacznie więcej, np:

 

lista.pl

domain.pl

lampa.pl

klik.pl

 

Mimo tego są tacy na tym forum którzy wciąż łudzą się iż w 2020 roku sprzedadzą IDN-a jabłka.com.pl za 50K czy też tanieloty.pl za blisko pół miliona PLN. 

Ale przynajmniej jest z czego się pośmiać ;)

 

Edited by Domeniacz

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Domeniacz napisał:

 

Wszystkie te domeny zostały kupione i wypromowane w czasie kiedy inwestycje w generyki miały sens.

 aha czyli przed 2016 można było kupić generyka i go wypromować a teraz już nie, tak ?

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minut temu, networker napisał:

 aha czyli przed 2016 można było kupić generyka i go wypromować a teraz już nie, tak ?

 

No właśnie nie rozumiem czym wg Domeniacza ma się różnić zarejestrowanie fajnejapko.pl i włożenie 50 tys. w seo/reklamę od kupienia sad.pl i włożenia 50 tys. w seo/reklamę. Chyba chodzi tylko o to, że kasę, którą ktoś wyda na sad.pl, dostanie jakiś "domeniarz", a nie jakiś "sełowiec". Ja gdyby miał wydać kupę kasy na promocję domeny, to zdecydowanie wolałbym ją wpompować w ładną domenę, z której byłbym dumny, a nie jakiegoś stworka.

Edited by pb
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minut temu, pb napisał:

 

No właśnie nie rozumiem czym wg Domeniacza ma się różnić zarejestrowanie fajnejapko.pl i włożenie 50 tys. w seo/reklamę od kupienia sad.pl i włożenia 50 tys. w seo/reklamę. Chyba chodzi tylko o to, że kasę, którą ktoś wyda na sad.pl, dostanie jakiś "domeniarz", a nie jakiś "sełowiec".

 
Tak gwoli ścisłości. Sad.pl już nie jest moją domeną, ale wiem do kogo należy i zapewniam, że fajnejapko.pl będzie tańsza ;)  Oferty pięciu iksów to jeszcze ja odrzucałem na nią ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No jak to Panowie ?
Nie potraficie podać choć jednej generycznej domeny z końcówką pe-el sprzedanej przez ostanie 4 lata za marne 10K PLN którą można znaleźć w Google ? :rolleyes:

 

A coś Przemek pisał o budowaniu marki a zarówno @pb jak i @keyword rzekomo setki takich domen sprzedaje. Szkoda tylko że wirtualnie i znów staracie się kolorować rzeczywistość zamiast odpowiedzieć na bajecznie proste pytanie. Jak widać w rzeczywistości mowa o straganach na bagnach do których odniosłem się w drugim wątku a może się myle ? Proszę o jasną odpowiedź na wcześniej zadane pytanie. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • tak
  • nie
  • nie wiem
  • wiem ale nie powiem
  • dlaczego akurat 2016 ?
  • czy jeżeli nakleję na szybę w aucie napis "szczepionki są szkodliwe i powodują autyzm, to mogę parkować na miejscu dla niepełnosprawnych ?
  • kto tak naprawdę zabił JFK?

ps. tak mnie teraz naszła myśl, że MeetDomainers z udziałem nowych gwiazd di.pl czy to jako paneliści czy po prostu uczestnicy mogłby być ciekawym doświadczeniem ;P

 

  • Haha 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Domeniacz napisał:

No jak to Panowie ?
Nie potraficie podać choć jednej generycznej domeny z końcówką pe-el sprzedanej przez ostanie 4 lata za marne 10K PLN którą można znaleźć w Google ? :rolleyes:

 

A coś Przemek pisał o budowaniu marki a zarówno @pb jak i @keyword rzekomo setki takich domen sprzedaje. Szkoda tylko że wirtualnie i znów staracie się kolorować rzeczywistość zamiast odpowiedzieć na bajecznie proste pytanie. Jak widać w rzeczywistości mowa o straganach na bagnach do których odniosłem się w drugim wątku a może się myle ? Proszę o jasną odpowiedź na wcześniej zadane pytanie.

 

Jak Ci wyślę listę sprzedanych przeze mnie domen, to posprawdzasz sobie te pozycje i dasz mi spokój? ;-)

 

Sprawdzam na wyrywki i jak na razie po pięciu sprawdzonych znalazłem dolinabugu.pl pierwszą na frazę `dolina bugu` bez cudzysłowów. Szukać dalej? :-P

Edited by pb
  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
35 minutes ago, networker said:

MeetDomainers z udziałem nowych gwiazd di.pl czy to jako paneliści czy po prostu uczestnicy mogłby być ciekawym doświadczeniem ;P

podbijam :)

kabarety są słabe, trzeba wspierać nowe gwiazdy

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pb @networker -  widzę Panowie iż nerwowo zaczynacie szukać tematów zastępczych ? ;)

To świetne podsumowanie rynku generyków PL nie tylko jeśli chodzi o 2020 rok ale o ostatnie 4 lata.

 

@networker - widzę iż nie daje Ci spokoju dlaczego wybrałem akurat 2016 rok - zdradzę Ci owy sekret - po prostu mam trochę lepsze narzędzia niż whois na straganie z kropką pl ;)

i dlatego potrafię zadać nie tylko wyjątkowo trafne ale również banalnie proste pytanie na które nie jest w stanie odpowiedzieć cały tłum ludzi.

A ktoś przez przypadek mógłby pomyśleć iż to Ci mający "doświadczenie" :D

 

 

Edited by Domeniacz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na wstępie pragnę podkreślić, że swoim wpisem nie chcę nikogo do niczego namawiać czy zachęcać :) To luźny wpis z przemyśleniami. Poniekąd odnoszę się do wpisów @Domeniacz ale również do innych Komentujących w tym wątku jak np. @pb@networker czy @keyword.

 

Na szybko zebrałem parę domen generycznych, które zostały sprzedane w ostatnich latach i pod którymi pojawiły się serwisy (wyjątki w nawiasach). Fakt, że serwis stoi na domenie generycznej nie jest równoznaczny z tym, że taka domena będzie wysoko w wynikach Google na dane słowo lub frazę z nazwy domeny. Pozycja ta zależy bowiem od bardzo wielu czynników. Również sprawności samego właściciela domeny w jej odpowiednim zarządzaniu.

 

Akurat ostatnio musiałem pobrać numer księgi wieczystej, spieszyłem się i po bardzo krótkim wyszukiwaniu w Google mój wybór padł na serwis ksiegiwieczyste.pl. Tak jak wspominali moi Przedmówcy taki adres budzi większe zaufanie. Nie szukałem nawet alternatyw i nie porównywałem cen. Usługa nie była droga, może gdzieś kupiłbym ją 5 czy 10 zł taniej, ale skórka nie była warta wyprawki. Co więcej jak teraz patrzę, to właściciel serwisu posiada również domenę ksiegi-wieczyste.pl, którą przekierowuje na domenę bez myślnika. Nie wiem która domena była wcześniej, ale ewidentnie firma musi widzieć wartość w domenie generycznej dla swojej usługi. Domena ksiegiwieczyste.pl została sprzedana na Sedo w 2016 za 13 000 EUR.

 

Przykładów jest więcej na liście poniżej. Może ten jest najbardziej jaskrawy, bo domena na hasło "księgi wieczyste" jest na pierwszej stronie w wynikach Google. Co wcale nie oznacza, że gdyby ten sam serwis (zawartość) był pod inną domeną, to też nie byłby wysoko w Google. Ale nie o to tak naprawdę chodzi moim zdaniem. A przynajmniej nie to jest najważniejsze. Jak kiedyś będę chciał skorzystać z tej samej usługi, to pominę już Google i od razu odwiedzę znany mi serwis. Raczej nie pomylę. Bo nawet jak wpisze ksiegawieczysta.pl, też trafię :)

 

Ale, żeby nie było tak różowo. Oczywiście, że domena generyczna nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Ba, może nawet w większości przypadków będzie gorszym rozwiązaniem niż brand :) Bo tak jak wspominaliście - jeśli np. serwis chce trafić z usługą / produktem na rynki międzynarodowe, to payu będzie lepsze niż platnosci.pl. Podobnie cyberfolks.pl ma taką nazwę a nie hostingowo.pl, domenowo.pl lub nawet domeny.pl (którą mają w swoim portfolio), bo z brandem cyberfolks mogą sprzedawać domeny i hosting poza Polską. A czasem można częściowo pogodzić te dwa podejścia jak np. zrobił dhosting.pl / dhosting.com. Trochę generyk, trochę brand. Podobnie, nomen omen, brand24.pl / brand24.com.

 

Myślę też, że dla niektórych branż generyk po prostu bardzo pasuje, a dla innych nie. Nie da się do wszystkich sprzedawanych usług czy produktów dopasować takich samych rozwiązań. Zmiennych jest bardzo dużo.

 

Przytoczony został przykład bielizny damskiej. Ja podam przykład obuwia i serwisu eobuwie.pl. CCC kupiło już co prawda gotowy i działający serwis wraz z domeną. Ale przecież z ich budżetem mogli go przebrandować np. na CCC lub dowolny inny. Zdecydowali jednak o dalszym promowaniu eobuwie.pl. A jednocześnie nie kupili domeny obuwie.pl czy buty.pl, choć pewnie cena nie jest barierą. W tym wypadku też mamy do czynienia trochę z hybrydą generyka i brandu. Zresztą moim zdaniem to czasami świetne rozwiązanie. Z jednej strony łatwo zapamiętać nazwę a z drugiej jakoś się wyróżniamy na tle innych domen z obuwiem w nazwie. W końcu to obuwie online, więc "e" się jak najbardziej broni. A historia pewnie jest w tym przypadku bardziej trywialna. Ktoś wyszukał domenę obuwie.pl, usłyszał cenę i zarejestrował eobuwie.pl (lub odkupił za ułamek).

 

Niestety / stety to też pewnie powód, dla którego pod domenami generycznymi często nie ma serwisów. Po prostu nie każdego na nie stać. Tak jak nie każdego stać na sklep w galerii handlowej (choć to ostatnio może nie jest najlepsze miejsce na handel..). Czy przy Piątej Alei w NY.

 

2016 ksiegiwieczyste.pl 13 000 EUR

2016 kwatery.pl 55 000 PLN (strona w budowie)

2017 faktury.pl 120 000 PLN

2017 fryzjer.pl 28 300 PLN (przekierowanie)

2018 przedszkole.pl 98 400 PLN

2018 zaproszenia.pl 12 000 PLN

2019 kapelusz.pl 6 190 EUR
2019 akademia.pl 23 400 PLN

2019 bagaze.pl 10 000 PLN

 

I na koniec dodam, że sam jestem daleki od twierdzenia, że dobra domena jest rozwiązaniem wszystkich problemów i warunkiem sukcesu. Doskonale zdaję sobie sprawę, że można zbudować bardzo dochodowy biznes na teoretycznie słabej domenie i można zbudować totalną klapę na generyku.

 

Twierdzenie natomiast, że domeny generyczne takie jak wakacje.pl, opony.pl, meble.pl, lekarze.pl, domeny.pl, hotele.pl itd. nie mają wartości lub ich czas minął jest moim zdaniem nadużyciem i nie pokrywa się w 100% z prawdą ;) Podobnie rzecz się ma ogólnie do domen. Oczywiście jest Facebook, jest Google, ale miejsce dla domen też moim zdaniem jest i w najbliższej przyszłości nie sądzę, żeby ich rola miała zostać zdegradowana do nieistotnej.

 

DD

  • Like 5
  • Thanks 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, toharox772 napisał:

Nie ważny jest staż na forum cymbale ale to co się ma w głowie, ty masz zbyt mało oleju żeby to pojąć...


Liczy się też to, co ma się lub miało w swym portfolio. Inne wnioski wyciąga się posiadając zarejestrowane z palca domeny w ciągu ostatnich miesięcy i brak poważnych negocjacji oraz transakcji, a inne mając świetne portfolio i wieloletnie doświadczenie w sprzedaży.

Swoją drogą mizerny poziom kultury osobistej i obrażanie w swych wypowiedziach innych, świadczy raczej o konieczności znacznego uzupełnienia oleju w głowie. Być może też o potrzebie wymiany uszczelek, bo jest wyciek spod głowicy ;)

Edited by Kangur
  • Like 2
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, trzyliterowe napisał:

Są tu raptem rok na forum i chcą uczyć ludzi :D fenomen :D 

 

Z Twoim tokiem rozumowania  - nawet gdyby Rick Schwartz zarejestrował się na tym forum byłby zupełnym głąbem. Gratuluję rozumu - to dopiero fenomen :lol:

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×