Jump to content
Ayahuasca

Domeny poza zasięgiem polskich (i nie tylko) władz?

Recommended Posts

Cześć,

 

Zastanawia mnie czy istnieją jakieś domeny w dzikich krajach, albo w takich krajach że np. polskie władze poprzez policję albo na wniosek prokuratury nie miały by szans w praktyce dowiedzieć się kto jest właścicielem domeny, bo nie dostały by odpowiedzi od rejestratora ? Nie mówię o domenie na której miała by być strona z jakimś przestępczą zawartością, ale jak wiadomo nie ma u nas prawdziwej wolności słowa, a nie raj policja wnioskowała do właścicieli różnych serwisów by podali IP czy jakieś dane użytkownika który coś napisał, i tak się zastanawiałem czy da się zarejestrować jakoś stronę tam gdzie nie trzeba by odpowiadać na takie zgłoszenia i policja nie byłaby w stanie nic z tym zrobić. Myślałem o domenie ru bo podobno polska policja ma ogromny problem uzyskać cokolwiek w Rosji jak to nie jest jakiś list gończy interpolu czy coś takiego, ale może są lepsze opcje? Tor nie wchodzi w grę i domeny onion

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo to aktualnie nie. Państwo ma obecnie narzędzia, aby przynajmniej oficjalnie zdobyć dane abonenta na wniosek prokuratora. W praktyce z tego co wiem, różnie jednak bywa z wyegzekwowaniem tego przepisu (w zależności od rejestratora i końcówki). I tak jak napisał FlashT i tak raczej w większości przypadków wyszukuje się słupa, a nie realnego abonenta. 

Kolejna ewolucja, która nas (być może) czeka to DNS oparty na sieci blockchain. Wtedy prywatność będzie w pełni, m.in. przez zdecentralizowaną walidację certyfikatu TLS popartą siecią blockchain. Obecnie jednak nie jest to wdrożone z uwagi na ograniczenia przeglądarek (trzeba instalować rozszerzenia, aby domeny funkcjonowały). 

I jeśli zamierzasz cokolwiek robić nielegalnego to lepiej dwa razy przemyśl. 


 

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×