Jump to content
Domeniacz

Dlaczego domeny generyczne to PORAŻKA ?

Recommended Posts

Materiał wyjaśniający dlaczego nie warto budować marki na generyku -  czyli opisowe znaki towarowe problemem wielu firm.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba już w jednym wątku rozmawialiśmy na ten temat. Zagadnienie jest złożone :P

https://di.pl/topic/123015-podsumowanie-roku/page/2/?tab=comments#comment-665515

 

Film, który przedstawiłeś przedstawia jeden z aspektów. Ciekawy i ważny - należy dodać. Ale nie jedyny. Na pewno warto wziąć go pod uwagę przy wybieraniu domeny dla projektu.

 

Natomiast unikałbym generalizacji, że ogólnie "domeny generyczne to PORAŻKA", bo nie jest to prawdą :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=PoEilwo8UDs :P

 

The Top 5 Most Expensive Domain Names (by GoDaddy)

https://www.youtube.com/watch?v=pb-RqEnLdxg

 

What is a Premium Domain? (by GoDaddy)

https://www.youtube.com/watch?v=B5apMSsyZTE

 

How important is it to have keywords in a domain name? (by Google)

https://www.youtube.com/watch?v=rAWFv43qubI

 

Should Your Domain Name Contain Keywords to Boost SEO Rankings? (by Neil Patel)

https://www.youtube.com/watch?v=FXiR27EY7QU

 

Exact Match Domains (EMD) and Keyword Domains. A SPECIFIC question from a viewer (WEask.tv Q5) (by Web Eminence)

https://www.youtube.com/watch?v=ISR8LCqdS1U

 

DD

Edited by DD
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, co napisał Domeniacz, bo widzę tylko tytuł, a reszta jest zablokowana, ale na pewno dużo łatwiej byłoby za porażkę uznać niektórych użytkowników tego forum, a nie domeny generyczne. Zwłaszcza gdy taki użytkownik to mąciwoda, wampir energetyczny, troll, czy domenowy pieniacz.

Edited by Kangur
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minut temu, Kangur napisał:

Nie wiem, co napisał Domeniacz, bo widzę tylko tytuł, a reszta jest zablokowana, ale na pewno dużo łatwiej byłoby za porażkę uznać niektórych użytkowników tego forum, a nie domeny generyczne. Zwłaszcza gdy taki użytkownik to mąciwoda, wampir energetyczny, troll, czy domenowy pieniacz ;)

 

Drogi @Kangur - i po co ta wrzutka w stronę @Domeniacz ? :-)

 

Tytuł wpisu uważam za "zaczepny", no ale efekt osiągnął, czyli wzbudził zainteresowanie tematem w dziale Prawo. Gdyby został nazwany "Opisowe znaki towarowe problemem wielu firm", to nikt by tu nie zajrzał :P

 

Materiał filmowy wrzucony przez @Domeniacz jest bardzo ciekawy i polecam każdemu obejrzeć. A potem możemy razem podyskutować na ten temat dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami :-)

 

DD

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minut temu, DD napisał:

 

Drogi @Kangur - i po co ta wrzutka w stronę @Domeniacz ? :-)
 


Może dlatego, że ten tytuł będzie się indeksował w wyszukiwarkach? I nie wszyscy zauważą znak zapytania lub obejrzą filmik?  Może też dlatego, że w wielu wypowiedziach czytam, że Domeniacz lubi mącić wodę, a ja wolę gdy jest przejrzysta? Wklej proszę ten link, bo go nie widzę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minut temu, Kangur napisał:


Może dlatego, że ten tytuł będzie się indeksował w wyszukiwarkach? I nie wszyscy zauważą znak zapytania lub obejrzą filmik?  Może też dlatego, że w wielu wypowiedziach czytam, że Domeniacz lubi mącić wodę, a ja wolę gdy jest przejrzysta? Wklej proszę ten link, bo go nie widzę.

 

@Kangur Oczywiście masz rację :) A @Domeniacz sobie "zasłużył" - nie kwestionuję tego :) Ale jak będziemy dalej się "naparzali" na Forum, to nic dobrego z tego nie wyniknie. Kłótnie i wyzwiska to rak, który niszczy fora. Sprzeczajmy się, dyskutujmy, miejmy odmienne zdania. Ale róbmy to w sposób cywilizowany, nie naśladujmy polityków :) Odkąd @Domeniacz zaczął "mącić wodę" di.pl się ożywiło ;) I nie jest to zachęta do dalszego mącenia, żeby nie było :P Ale trochę prawdy w tym na pewno jest.

 

Link do filmiku wklejonego przez @Domeniacz

 

https://www.youtube.com/watch?v=PuO0Q9GDOek

 

Sytuacja, w której wszyscy patrzą na dany temat tylko z jednej perspektywy, jest niebezpieczna. Dlatego jeśli będziemy się tylko poklepywać po plecach, to w dłuższej perspektywie nic dobrego to nie przyniesie. Konstruktywna krytyka zawsze mile widziana - choć czasami może zaboleć.

 

Z drugiej strony przesadne negowanie wszystkiego związanego z domenami .pl, jak to czasami robi @Domeniacz, nie służy dialogowi i konstruktywnej wymianie zdań :) Pewnie, że jest świat .com, gdzie można zarobić pieniądze. Pewnie, że jest to dużo większy rynek, ale też dużo bardziej konkurencyjny. Oprócz domeny .com czy .pl jest też rynek .de, .nl, .fr i dziesiątki innych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Rynek SEO - to dopiero szeroki temat. Nawet się nie będę wypowiadał, bo się nie znam. Choć szczerze powiedziawszy coraz bardziej mnie interesuje i zacząłem trochę uzupełniać wiedzę na ten temat (również za sprawą @Domeniacz - dzięki!).

 

EDIT: Zapomniałem napisać - jeśli jeden wpis na forum zatytułowany "Dlaczego domeny generyczne to PORAŻKA ?" miałby sprawić, że domeny generyczne stałyby się porażką, to oznaczałoby tylko tyle, że jest to prawda :) Wpisy na forum o domenach nie sprawią, że domeny zaczną lub przestaną być wartościowe. Aż takiej siły sprawczej nie mamy :P

 

DD

 

Edited by DD
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Daniel.

Patrzenie na domeny wyłącznie przez pryzmat możliwości zarejestrowania słownego znaku towarowego, to wybiórcze spojrzenie na rzeczywistość. Wcale nie trzeba mieć takiej ochrony. Wiele osób będzie wolało mieć najbardziej intuicyjną nazwę w adresie swojej strony, niż za wszelką cenę zgłoszony znak słowny. Dużo łatwiej można zarejestrować znak słowno-graficzny, który ma mniejsza ochronę lecz potrafi być równie pomocny.

Jeśli ktoś bardziej słucha prawnika niż głosu rozsądku, to zawsze może sobie rejestrować domeny typu oponeo.pl zamiast opony.pl . Można też kombinować i zarejestrować domenę w stylu samochodeoużywaneo.pl , na którą pewnie łatwiej otrzyma się ochronę słowną, a można kupić samochodyuzywane.pl i mieć z niej lepszy pożytek niż z ochrony słownej nazwy.

Wypromowanie nowej marki, która zapada w pamięć i jest rozpoznawalna wśród użytkowników wymaga najczęściej ogromnej ilości czasu i nakładów. A i tak nie każdemu się to udaje. Dlatego tym, którzy koniecznie potrzebują ochrony słownej znaku, poleciłbym wymyślenie nazwy wyróżniającej dla swojego przedsiębiorstwa, lecz uruchomienie serwisu na nazwach jak najbardziej intuicyjnych.

 

Pierwsze lepszy przykład Panorama Firm i domena budownictwo.pl
 

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, DD napisał:

Materiał filmowy wrzucony przez @Domeniacz jest bardzo ciekawy i polecam każdemu obejrzeć. A potem możemy razem podyskutować na ten temat dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami :-)

 

 

 

Akurat w materiale nie ma nic powiedziane na temat domen w aspekcie, który jest tam poruszony.

 

Mowa jest na temat prób rejestracji nazw opisowych jako słownych znaków towarowych i wniosek taki, że zazwyczaj nie posiadają one wystarczającej zdolności odróżniającej, aby taka rejestracja była możliwa.

Czyli sytuacja jak gdyby ktoś chciał zarejestrować np. samo słowo "meble". Domena to natomiast np. "meble.pl" i taka nazwa posiada już zdolność odróżniająca i można zaliczyć ja do znaków sugerujących i aluzyjnych, o czym mowa pod koniec nagrania.

Zatem domena generyczna łączy w sobie obie najlepsze cechy, czyli możliwość ochrony prawnej i unikalny potencjał marketingowy.

 

Inna sprawa jest taka, że zazwyczaj najlepszą opcją jest rejestracja znaku słowno-graficznego, podany jest przykład "poczty kwiatowej" i to nawet nie w formie domeny, a samego jak to byśmy nazwali keyworda.

 

Proszę sobie sprawdzićw w bazie, na szybko wyszukane: dom.pl, sport.pl, wakacje.pl i wiele innych.

Edited by Pan_Grzegorz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kangur Oczywiście, że nie należy patrzeć na domeny tylko w kontekście ochrony prawnej. Ale o tym, że domena generyczna nie do wszystkiego się nadaje i nie zawsze będzie najlepsza napisano tysiące wpisów / stron / filmów na YT. Tutaj też zostało już popełnione na ten temat dużo wpisów.

 

Nie wiem skąd ta chęć po jednej stronie na udowodnienie, że domeny generyczne są do niczego, a po drugiej, że domeny generyczne to lek na całe zło. Moim zdaniem prawda leży pośrodku :) Domeny generyczne są fajne. Ale jak pokazują przykłady - nie zawsze muszą być użyte "wprost". Taka strona home.pl to wcale nie portal dla budowlańców albo architektów. A pudelek.pl to nie serwis o psach.

 

oponeo.pl to świetny brand - dobrze wypromowany i dobrze działający biznes pod nim. Do tego z łatwością można go odróżnić od innych serwisów z oponami. Domena opony.pl jest świetna, ale konkurujemy z domenami opony.com, opony.net, opony.xyz :P czy tanieopony.pl, megaopony.pl, e-opony.pl itd. Mam nadzieję, że widać tutaj plusy i minusy zarówno domeny oponeo.pl i opony.pl. Czy chciałbym być właścicielem domeny opony.pl - no pewnie, że tak! :)

 

@networker Ja wiem czy one są lepsze ;) Akurat w tej branży np. często wykorzystuje się nazwiska (które też są pewnego rodzaju domenami generycznymi). A czasami nazwisko to również nazwa, np. chmura*.pl (takie kombo). A czasami nazwy kancelarii.

 

@Pan_Grzegorz Na przykładzie opony.pl ochrony nie udzielono - ani na domenę opony.pl, ani na znak słowno-graficzny, ani na słowny znak opony pl, ani opony.pl SA. Nie wiem czemu - nie znam się tak dobrze na prawie patentowym. Co ciekawe na mobilne opony.pl udzielono :) Może ktoś zna się na tym lepiej i nam wyjaśni.

 

https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/search-results/107901f5-cb29-4887-b651-ba66ecb6cb96

 

Niemniej jednak nawet jakby ochrona na opony.pl została udzielona, to wtedy też nie powinno być problemu, żeby inny przedsiębiorca zgłosił do ochrony opony.com, inny opony.xyz, e-opony.pl itd. W przypadku nazwy "oponeo" już by tak nie było. Stąd ten film IMHO jak najbardziej ma też odniesienie do domen.

 

EDIT: Sprawdziłem jeszcze dla meble.pl i wygląda na to, że jest ochrona, ale na znak słowno-graficzny. Wydaje mi się, że na znak słowny czy słowo meble.pl nie byłoby szans otrzymać ochrony. Nie widzę nawet takich prób w wyszukiwarce.

 

https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/pwp-details/Z.283481

 

DD

Edited by DD
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, DD napisał:

@networker Ja wiem czy one są lepsze ;) Akurat w tej branży np. często wykorzystuje się nazwiska (które też są pewnego rodzaju domenami generycznymi). A czasami nazwisko to również nazwa, np. chmura*.pl (takie kombo). A czasami nazwy kancelarii.

ja nie twierdze, ze lepsze; tylko, że wykorzystane przez rzeczników i organizacje - teoretycznie stoi to w sprzeczności ze stwierdzeniami w filmiku, a juz napewno do durnowatego tytułu tematu i tezy, ze nie warto budowac marki na generyku ;)

nikt nikogo nie zmusza ;) ale tez nie zauważyłem, zeby ogarniete osoby z rynku domen biegały po internecie i krzyczały, że jak ktoś nie buduje marki na generyku jest głupcem, albo jeżeli buduje na .com

 

co do nazwisk to jak najbardziej dla prawników i kancelarii to nazwisko jest brandem, ale czy dałoby się zastrzec ;) ? albo zmusić do oddania mniej znanemu "kowalskiemu" ;)

Edited by networker

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minut temu, networker napisał:

ja nie twierdze, ze lepsze; tylko, że wykorzystane przez rzeczników i organizacje - teoretycznie stoi to w sprzeczności ze stwierdzeniami w filmiku, a juz napewno do durnowatego tytułu tematu ;)

co do nazwisk to jak najbardziej dla prawników i kancelarii to nazwisko jest brandem, ale czy dałoby się zastrzec ;) ? albo zmusić do oddania mniej znanemu "kowalskiemu" ;)

 

Nie widzę sprzeczności ze stwierdzeniami w filmie :)

 

PATPOL znak słowny zastrzeżony:

https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/pwp-details/Z.087764?lng=pl

 

PATENT jako znak słowny chyba nie dałoby rady.

 

Ale przecież nie każdy chce / musi / może / powinien zastrzegać swoją markę / nazwę.

 

Ale gdyby chciał, to nie zaszkodzi wiedzieć o ewentualnych ograniczeniach :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minut temu, DD napisał:

EDIT: Sprawdziłem jeszcze dla meble.pl i wygląda na to, że jest ochrona, ale na znak słowno-graficzny. Wydaje mi się, że na znak słowny czy słowo meble.pl nie byłoby szans otrzymać ochrony. Nie widzę nawet takich prób w wyszukiwarce.

 

Być może nie było takiej woli. Zauważ Daniel, że dom.pl jest chroniony również jako znak słowny, a więc dlaczego meble.pl miałoby nie uzyskać takiej ochrony?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Pan_Grzegorz napisał:

Być może nie było takiej woli. Zauważ Daniel, że dom.pl jest chroniony również jako znak słowny, a więc dlaczego meble.pl miałoby nie uzyskać takiej ochrony?

 

No masz rację - dom.pl jest jako znak słowny. Ale sport.pl i wakacje.pl już jako słowno - graficzny. Nie wiem dlaczego.

 

Ale problem pozostaje. Nie można zablokować konkurencji pod adresami dom.com, dom.xyz, e-sport.pl, sport.net itd.

 

Inaczej rzecz się ma przy traveligo.pl, trivago.pl, travelplanet.pl, expedia.com itp. Nie mówię, że to super nazwy :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minut temu, DD napisał:

nie zaszkodzi wiedzieć o ewentualnych ograniczeniach :)

 co innego wiedzieć o ograniczeniach a co innego twierdzić, że jest to porażka ;P

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, networker napisał:

 co innego wiedzieć o ograniczeniach a co innego twierdzić, że jest to porażka ;P

 

Stałem się chyba adwokatem diabła ;)

 

@Domeniacz ma ekspresywną formę wyrażania myśli i pewnie stąd ten temat :P

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, DD napisał:

 

pewnie stąd ten temat :P

 

skąd temat to wiadomo, ale kij z tematem. w treści pierwszego postu jest po prostu kłamstwo:

material w żadne sposób nie twierdzi ani nie wyjaśnia, że nie warto budować marki na generyku - pokazuje tylko, jak napisałeś: pokazuje trudności i pewne ograniczenia

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minut temu, DD napisał:

 

Stałem się chyba adwokatem diabła ;)

 

@Domeniacz ma ekspresywną formę wyrażania myśli i pewnie stąd ten temat :P

 

DD

Niestety wyrabiam sobie o tym człowieku opinie kogoś, kto ma charakter brukówcowego pismaka, bo taki tytuł nie świadczy o chęci dotarcia do innych z merytorycznym przekazem. Inne opcje to mącenie dla zasady lub dla własnego interesu. Ale to już on sam powinien wiedzieć lepiej. Tylko niech mi nie odpowiada, bo ani tej odpowiedzi widzieć nie będę, ani jej ufać nie zamierzam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, networker napisał:

 

skąd temat to wiadomo, ale kij z tematem. w treści pierwszego postu jest po prostu kłamstwo:

 


Zdecydowałem się spojrzeć na ten temat z zupełnie innej strony.

Wyobraziłem sobie cwanego typa, który nie zarabia na domenach, lecz trafia często na niedoświadczonych klientów i może zarobić na pozycjonowaniu. I ci klienci pytają go, czy zainwestować w dobrą domenę, czy w pozycjonowanie? A dla niego ważniejsze są własne zarobki od obiektywizmu. I czego on potrzebuje?
 

Potrzebuje rzekomych dowodów na to, aby uprawdopodobnić korzystne dla siebie argumenty. Lecz w żadnym wiarygodnym miejscu w necie nie może ich znaleźć. Wpada więc na niecny pomysł i zakłada konto na największym forum domenowym w kraju, zaczyna dużo pisać, aby wyglądało na, iż jest to doświadczony w temacie użytkownik, niemal ekspert.

Po jakimś czasie zaczyna zakładać tematy zatytułowane odpowiednio do własnych potrzeb. Np. takie, że domeny generyczne to porażka; że domeny słownikowe nie mają znaczenia, że to zmarnowane pieniądze, że dzisiaj najważniejsze jest to, co on podpowiada, czyli pozycjonowanie. Jako potwierdzenie swoich słów, pokazuje klientom - w razie potrzeby - tytuły tematów na wiodącym forum eksperckim o domenach. No bo skoro już nawet tam o tym piszą fachowcy, to trudniej jego tezę podważyć.


Nie mówię, że tak jest  w przypadku Domeniacza, ale wcale nie zdziwiłbym się gdyby była w tej hipotetycznej przypowieści choć część prawdy. Nie takie fake newsy i różnorakie szepty wrzucano do sieci, aby na tym skorzystać. Jedni robią to prymitywnie, inni wkładają w to więcej wysiłku wiedząc, że to skuteczniejsze rozwiązanie.

Edited by Kangur
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, Kangur napisał:


Zdecydowałem się spojrzeć na ten temat z zupełnie innej strony.

Wyobraziłem sobie cwanego typa, który nie zarabia na domenach, lecz trafia często na niedoświadczonych klientów i może zarobić na pozycjonowaniu. I ci klienci pytają go, czy zainwestować w dobrą domenę, czy w pozycjonowanie? A dla niego ważniejsze są własne zarobki od obiektywizmu. I czego on potrzebuje?
 

Potrzebuje rzekomych dowodów na to, aby uprawdopodobnić korzystne dla siebie argumenty. Lecz w żadnym wiarygodnym miejscu w necie nie może ich znaleźć. Wpada więc na niecny pomysł i zakłada konto na największym forum domenowym w kraju, zaczyna dużo pisać, aby wyglądało na, iż jest to doświadczony w temacie użytkownik, niemal ekspert.

Po jakimś czasie zaczyna zakładać tematy zatytułowane odpowiednio do własnych potrzeb. Np. takie, że domeny generyczne to porażka; że domeny słownikowe nie mają znaczenia, że to zmarnowane pieniądze, że dzisiaj najważniejsze jest to, co on podpowiada, czyli pozycjonowanie. Jako potwierdzenie swoich słów, pokazuje klientom - w razie potrzeby - tytuły tematów na wiodącym forum eksperckim o domenach. No bo skoro już nawet tam o tym piszą fachowcy, to trudniej jego tezę podważyć.


Nie mówię, że tak jest  w przypadku Domeniacza, ale wcale nie zdziwiłbym się gdyby była w tej hipotetycznej przypowieści choć część prawdy. Nie takie fake newsy i różnorakie szepty wrzucano do sieci, aby na tym skorzystać. Jedni robią to prymitywnie, inni wkładają w to więcej wysiłku wiedząc, że to skuteczniejsze rozwiązanie.

 

To tak samo cwane jak wmawianie klientom, że nazwa domeny wpływa na pozycje w google lub przedstawianie tego tak, że nic innego poza nazwą się nie liczy. "Nasza domena i już top3 w google". Nie będę tego robił ale topowi wyjadacze z tego forum stosują tą metodę i bez problemu mógłbym to udowodnić wrzucając kilka screenów z ich profili społecznościowych. Jestem po domenowej stronie barykady ale ten rynek jest pełny nieczystych zagrywek a najgorsze jest to, że przykład idzie z góry.

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minut temu, smogwawelski napisał:

Jestem po domenowej stronie barykady ale ten rynek jest pełny nieczystych zagrywek a najgorsze jest to, że przykład idzie z góry.


Nie jestem po żadnej stronie barykady, bo to oznacza często stronniczość. Uważam, że warto docenić wszystko co istotne. Ale próba deprecjonowania znaczenia domen na forum domenowym, z daleka brzydko pachnie. To, że podobają mi się róże w moim ogrodzie, nie oznacza, że należy krytykować kwiaty kogoś innego.

Edited by Kangur
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

To forum jest stronnicze bo to forum o domenach a nie o seo. W kwestii brzydkiego zapachu może bym się zgodził ale nie wiem czy ktoś byłby na tyle sprytny, chociaż koncepcja ciekawa ;) Ja pomimo tego, że chciałbym krakać tak jak wrony to czasem sumienie mi nie pozwala.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, smogwawelski napisał:

To forum jest stronnicze bo to forum o domenach a nie o seo.


Raczej nazwałbym je tematyczne, co niekoniecznie musi oznaczać to samo, co stronnicze. To, że ktoś czasami wypowie się stronniczo, nie oznacza, że całe forum powinno otrzymać taką łatkę. To, że jedno koło jest zepsute nie znaczy, że cały traktor jest do dupy ;)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minuty temu, smogwawelski napisał:

"Nasza domena i już top3 w google". Nie będę tego robił ale topowi wyjadacze z tego forum stosują tą metodę i bez problemu mógłbym to udowodnić wrzucając kilka screenów z ich profili społecznościowych.

 

wrzuc prosze. nie widziałem czegoś takiego a pewnie wielu jak to mówisz topowych wyjadaczy mam w znajomych. jeżeli jest jak piszesz to jest to brzydka zabawa

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×