Jump to content
DD

Negocjacje 3-literówki .pl

Recommended Posts

Podzielę się z Wami moimi ostatnimi negocjacjami, które odbywały się przez premium.pl i dotyczyły 3-literowej domeny .pl (dość losowe litery, wszystkie spółgłoski). Negocjacje trwały w sumie 55 dni. Ze względu na ich przebieg, cenę początkową i końcową pomyślałem, że warto o nich wspomnieć. Myślę, że mają walor edukacyjny. Domena była wystawiona na premium.pl bez ustalonej ceny Kup Teraz.

 

K (Kupujący)

S (Sprzedający)

 

Oferty PLN netto, od najstarszej do najnowszej (ostatniej) - na dole zestawienia.

 

K 195 PLN

S 55 000 PLN

K 6 000 PLN

S Odrzucona

K 10 000 PLN

S 52 500 PLN

K 25 000 PLN

S 50 000 PLN

K 26 000 PLN

S 50 000 PLN (Zaakceptowana)

 

Oprócz ostatniego przypadku na oferty Kupującego odpowiadałem tego samego dnia. Natomiast na ostatnią ofertę odpowiedziałem po 10 dniach. Natomiast Klient odpowiadał na oferty po kilku do maksymalnie kilkunastu dniach.

 

DD

  • Like 7
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Domenatorix napisał:

Zaakceptowana, ale czy opłacona ;)?

 

Inaczej bym o tym w ogóle nie wspominał ;) Ale słuszna uwaga - powinienem dodać :)

 

DD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kwota jak na 3 literki bardzo zacna. Lecz żeby ten walor edukacyjny był pełniejszy, fajnie by było wiedzieć, czy takie transakcje to standard, czy raczej wyjątek na rynku? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ładna kwota.
Z ciekawości zapytam czy wcześniej miałeś zapytania na te domenę ?
i Ile czasu siedziała w Twoim portfolio :)
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kangur Dla 3-literówek .pl to raczej nie jest standardowy pułap cenowy. Trzeba się wstrzelić w potrzeby ;) Jeśli możemy sobie pozwolić na odpuszczenie niższych ofert, to myślę że coraz częściej będą się pojawiały takie transakcje. 10-20 tys. euro na zakup domeny to nie jest dużo dla firmy, której dana domena jest potrzebna i która ma już działający biznes lub plan na jego rozkręcenie w Internecie.

 

@pshemec Domena była u mnie od 2007 roku. Zarejestrowana z palca albo kupiona do 100 zł. Nie pamiętam. Przez cały ten okres miałem na nią dosłownie kilka ofert.

 

DD

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej Daniel,

Fajnie przedstawiona sprawa.

Rozumiem, że oczekiwana kwota wynikała z Twojej kalkulacji inwestycji w uniwersalne krótkie domeny, a nie z tego, że wiedziałeś o zapotrzebowaniu na tę konkretną domenę lub znałeś podmiot, który chce kupić domenę i tylko dlatego trzymałeś cenę odpowiednio?

Czy dobrze rozumiem przekaz istoty wątku, że Twoja strategia handlowa sprowadziła się do nieschodzenia z ceny z założeniem, że jako inwestycja długoterminowa zakładasz szansę, że grubsze ryby trafią z popytem przynajmniej na część posianego portfolia trzyliterówek - prędzej czy później?

PS Jak to się ma do wątku z działu wyceny, gdzie pisałeś o sprzedawaniu trzyliterówek przez Ciebie po kilkaset złotych?

Edited by prezes

Share this post


Link to post
Share on other sites

@prezes Słuszne uwagi :) Oczekiwana kwota wynikała z researchu jaki poczyniłem w kierunku rozpoznania potencjalnej wartości domeny. Zawsze w takich sytuacjach sprawdzam czy dana nazwa (w tym wypadku trzy litery) coś znaczy. Czy są jakieś firmy, serwisy, produkty, które wykorzystują taką a nie inną nazwę. Jak wygląda zajętość innych rozszerzeń.

 

Na pewno w osiąganiu wysokich cen pomaga determinacja, cierpliwość i umiejętność oraz możliwość odrzucania ofert. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe.  Czasami nie możemy ryzykować utraty oferty od klienta i godzimy się na kwotę X, choć być może, gdybyśmy nie godzili się na ofertę, domenę udałoby się sprzedać za 3X.

 

Na pewno jeśli mamy w portfolio dużą liczbę domen łatwiej jest negocjować i odrzucać niższe oferty.

 

Co do sprzedawania trzyliterówek po kilkaset złotych. Oczywiście, w życiu sprzedałem tysiące domen w przedziale do kilkuset złotych. To wynika z wielkości portfolio (w moim przypadku to już przeszłość). Rynek wtórny rządzi się swoimi prawami i zdaję sobie sprawę, że jeśli chcę szybko upłynnić daną domenę, to muszę się liczyć z dużo niższym przychodem niż gdyby dana domena czekała na klienta końcowego. Nie da się też mieć samych świetnych domen.

 

Ponadto trzeba wziąć pod uwagę koszt utrzymania portfolio. W Polsce jest on wciąż dość duży. Choć realnie co roku domeny są tańsze (koszt odnowienia), co wynika z inflacji. Obecnie koszt odnowienia domeny .pl jest o około połowę niższy niż kilkanaście lat temu.

 

PS Zmień sobie miniaturkę, bo pojawia się błąd z powodu braku pliku.

 

DD

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, DD napisał:

Ponadto trzeba wziąć pod uwagę koszt utrzymania portfolio. W Polsce jest on wciąż dość duży. Choć realnie co roku domeny są tańsze (koszt odnowienia), co wynika z inflacji. Obecnie koszt odnowienia domeny .pl jest o około połowę niższy niż kilkanaście lat temu.

 


Warto przy takiej okazji przypomnieć, że część osób, które utrzymują domeny długo ( np. od 20 lat ), kiedyś płacili za odnowienie każdej 200 zł netto rocznie.

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 7.02.2022 o 14:33, DD napisał:

Na pewno jeśli mamy w portfolio dużą liczbę domen łatwiej jest negocjować i odrzucać niższe oferty.


Nie sztuka jest mieć dużą ilość domen w portfolio, sztuką jest aby to portfolio było w stanie zarobić na swoje utrzymanie. Nie zmienia to jednak faktu, iż koszt jest kosztem a nie dochodem. Do tego większa ilość domen w portfolio nie zmienia wartości poszczególnych z nich . Odnoszę również wrażenie, iż niektórzy myślą że będą żyć jak Noe 950 lat a tymczsem wyszczepieni czyli zrobieni w kowidowe bambuko przez tych, przed którymi codziennie rano i wieczorem klęka @przemowild widząc ich w TV - przewracają się jedni po drugich nawet przez kamerami w wiadomościach czy na boisku. Tak jak 38 letni naganiacz sczepionkowy i gracz NFL - Damar Hamlin który chciał aresztować nieszczepionych a sam poszedł wąchać kwiatki od spodu razem ze swoim śmiesznym paszportem szczepionkowym.

 

uche-nwaneri-zmarl-po-szczepieniu.jpg

 

 

 

 

Dnia 7.02.2022 o 18:14, Kangur napisał:

część osób, które utrzymują domeny długo ( np. od 20 lat ), kiedyś płacili za odnowienie każdej 200 zł netto rocznie.

 

A kogo z nabywców obchodzi ile jakiś @Kangur utopił w odnowieniach swoich gniotów ? Ponadto wygląda na to, iż wkrótce znów będą płacić 200 PLN, bo w rejestrze PL podwyżki rzędu 1,200 % nie są czymś nadzwyczajnym a klienci Nazwy już niemal tyle płacą. Dla porównania przypomnę, iż w komiaczu roczna podwyżka cen nie może przekroczyć 7 %

 

 

 

Edited by Domeniacz

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Domeniacz napisał:

Nie sztuka jest mieć dużą ilość domen w portfolio, sztuką jest aby to portfolio było w stanie zarobić na swoje utrzymanie. Nie zmienia to jednak faktu, iż koszt jest kosztem a nie dochodem. Do tego większa ilość domen w portfolio nie zmienia wartości poszczególnych z nich . Odnoszę również wrażenie, iż niektórzy myślą że będą żyć jak Noe 950 lat a tymczsem wyszczepieni czyli zrobieni w kowidowe bambuko przez tych, przed którymi codziennie rano i wieczorem klęka @przemowild widząc ich w TV - przewracają się jedni po drugich nawet przez kamerami w wiadomościach czy na boisku. Tak jak 38 letni naganiacz sczepionkowy i gracz NFL - Damar Hamlin który chciał aresztować nieszczepionych a sam poszedł wąchać kwiatki od spodu razem ze swoim śmiesznym paszportem szczepionkowym.

 

Muszę przyznać, że połączenie kwestii szczepień i negocjacji 3-literowej domeny .pl jest dość karkołomne i niespodziewane dla mnie :)

 

DD

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×