Jump to content
Dekawo

"Nowy wał"

Recommended Posts

Witam

Za miesiąc wchodzi nowy polski ład przez wielu zwanym nowym wałem.

Jak zapatrujecie się na nowe podatki w stosunku do domen?

Mnie jako "liniowca" bardzo pozytywnie zaskoczyło obniżenie podatku ryczałtowego do 12% na usługi informatyczne... Jeśli chodzi o sprzedaż domen to rozumiem, że to właśnie obowiązującą będzie stawka 12% jako usługa ? Jeśli tak to chyba wielu poważnie się zastanawia nad zmianą formy opodatkowania, czy się mylę?

Pozdrawiam z gór w ten śnieżny poranek. Życzę wszystkim dobrego dnia i niskich podatków ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domena jako usługa informatyczna? Domena jest uznawana za prawo majątkowe, a przychód z jej sprzedaży jako zbycie praw majątkowych. Czuję, że większość ludzi nie będzie się w ogóle zastanawiała nad tym, bo to zadanie księgowych.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za głos w temacie... Czyżbym całe życie źle rozliczał sprzedaż domen ? <_<Wszystkie zakupy/przedłużenia w koszty, sprzedaż jako przychód i obliczamy dochód.

Uznając je za prawa majątkowe to można by zastosować 10%-ową stawkę przychodową czyli jeszcze korzystniej, czy jest jakaś interpretacja na ten temat? Czy ujmujecie domeny w spisie wartości niematerialnych/praw majątkowych firmy ? Nigdy tego nie robiłem bo nie znalazłem przesłanki... Kontynuujmy ten dyskus, może burza mózgów doprowadzi nas do najlepszej optymalizacji tej gałęzi biznesu... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Było tutaj już takich dyskusji wiele, wystarczy poszukać. Natomiast co się dokładnie zmieni w nowym roku, tego nie wiem. Po prostu jeszcze się tym nie zajmowałem. Księgowość analizuje wszystkie nowości, a ja sobie głowy tym nie zawracam. Tym bardziej, że nadal są wprowadzane rządowe korekty. Najważniejsze by w ogóle był jakiś konkretny przychód ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak... przychód musi się zgadzać ;) ale niekoniecznie kosztem tzw. kreatywnej księgowości ^_^ stąd moje nazwijmy to podekscytowanie nowym wałem :ph34r: szkoda że nikt więcej nie chce się wypowiedzieć na temat swojego modelu księgowania ;) czyżby wśród domainerów królowała tzw lewizna ? :P śmiało piszcie na temat waszej księgowości, nawet najbardziej kreatywne pomysły mają rację bytu B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Dekawo napisał:

... szkoda że nikt więcej nie chce się wypowiedzieć na temat swojego modelu księgowania ;) czyżby wśród domainerów królowała tzw lewizna ? :P śmiało piszcie na temat waszej księgowości, nawet najbardziej kreatywne pomysły mają rację bytu B)


Nie chciałbym być nieuprzejmy, ale nie przeginaj. Ludzie nie mają ochoty po raz n-ty pisać o tym samym. Nie oczekuj, że masz taki dar przekonywania, iż wszyscy będą spełniali Twoje oczekiwania. Wkleiłem link. Poczytałeś co wcześniej pisali, czy olałeś to?

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

KAS czuwa..

tu wszyscy na legalu albo rezydencja podatkowa w innych krajach...szukajcie gdzie indziej pieniędzy

:))

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę powagi...

Tak poczytałem trochę tych komentarzy, przeważnie są to bardzo stare posty i prawdopodobnie przez kolejne lata dużo się zmieniło poprzez interpretacje indywidualne itd. Jednego jestem prawie pewien, że parking 8.5%... kwestia handlu, zaznaczyłem jak ja to księguję ale to ogólne zasady, pytanie o ryczałt, osobiście profesjonalny obrót podpada pod działalność ale jako obrót praw majątkowych? chyba nawet nie ma czegoś takiego w PKD :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podrążyłem temat w internecie oraz jednego radcy prawnego i na 95% wygląda to tak:

8.5 % z parkingu

10% sprzedaż jako zbycie prawa majątkowego i niekoniecznie musi być on ujęty w wykazie składników firmy.

Powyższe dotyczy rozliczania się ryczałtem bez możliwości odliczania kosztów.

Przy rozliczaniu się skalą podatkową lub liniowo rozliczamy normalnie koszty i przychody a sprzedaż opodatkowujemy podatkiem od różnicy i płacimy 17/19/32%.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi śmiało, polecam zostawić wątek dla potomnych aby mieli kawę na ławę:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Dekawo napisał:

Podrążyłem temat w internecie oraz jednego radcy prawnego i na 95% wygląda to tak:

8.5 % z parkingu

10% sprzedaż jako zbycie prawa majątkowego i niekoniecznie musi być on ujęty w wykazie składników firmy.

Powyższe dotyczy rozliczania się ryczałtem bez możliwości odliczania kosztów.

Przy rozliczaniu się skalą podatkową lub liniowo rozliczamy normalnie koszty i przychody a sprzedaż opodatkowujemy podatkiem od różnicy i płacimy 17/19/32%.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi śmiało, polecam zostawić wątek dla potomnych aby mieli kawę na ławę:)

 

Mógłbyś podać mi kontakt na PW do tego radcy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 29.11.2021 o 14:55, Dekawo napisał:

Podrążyłem temat w internecie oraz jednego radcy prawnego i na 95% wygląda to tak:

8.5 % z parkingu

10% sprzedaż jako zbycie prawa majątkowego i niekoniecznie musi być on ujęty w wykazie składników firmy.

Powyższe dotyczy rozliczania się ryczałtem bez możliwości odliczania kosztów.

Przy rozliczaniu się skalą podatkową lub liniowo rozliczamy normalnie koszty i przychody a sprzedaż opodatkowujemy podatkiem od różnicy i płacimy 17/19/32%.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi śmiało, polecam zostawić wątek dla potomnych aby mieli kawę na ławę:)

 

Dzięki, a czy możecie podać sugerowane PKWiU dla tych 10% dla ryczałtu ewidencjonowanego za zbycie prawa do domeny?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×