Jump to content
Dekawo

Działanie na niekorzyść branży czy po prostu stagnacja?

Recommended Posts

31 minut temu, Dekawo napisał:

Tym gorzej postrzegane są osobiste wycieczki które uprawiasz w każdym poście. Nikt nie każe Ci nic ujawniać a Ty mi cały czas wmawiasz co mam robić. Rozmawiajmy o rynku nie ad personum to może coś ciekawego z tego wyniknie.

Niczego nie wmawiam i  nie czynię osobistych wycieczek w każdym poście. Przesadzasz. Ja tylko próbuję zachęcić Cię, abyś dał wzór innym. To taka forma motywacji :) Najbardziej dotąd poważnym zainteresowanym publikacji takich danych był chyba Daniel jako organizator MD. Giełdy domen też mają w tym interes, ale również ograniczenia prawne. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że niewiele wskórasz. Ale próbować nie zaszkodzi.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jest wcale takie oczywiste, że mała lub nawet zerowa ilość informacji wpływa na ceny domen.

To znaczy wpływała z pewnością kiedyś, na ceny tych domen, przerzucaniu na zasadzie gorącego kartofla. Ale ten rynek się skończył, bo takie domeny (nie zaspokajające żadnej potrzeby rynkowej, np. zbyt niszowe) przestały być komukolwiek potrzebne.

Natomiast czy właściciel firmy, który ma realną potrzebę kupienia domeny rzeczywiście śledzi rynek domen i ma to przełożenie na jego wybór? Czy jeżeli jest w stanie zapłacić np. 100 czy 300 tys. zł to zrobi na nim wrażenie, że jakaś domena sprzedała się za 10 tys. czy nawet 30. A może wręcz obniży swoją ofertę.

Chyba lepiej zrobić lustrację swojego portfolio (a najlepiej postrzegania świata) i zastanowić się czy ma się ofertę odpowiadającą potrzebom rynkowym, ale aktualnym, a nie tym sprzed 20 lat. 

Edited by Pan_Grzegorz
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z lustracją swojego portfolio jest ten problem, że trudno przyznać się do błędu ;) jak się przedłuża 5,10 nie daj Bóg 20 lat to się idzie w zaparte, że nie oddam za darmo żeby przedłużenia skoczyły o 100% wręcz wtedy podniosę ceny i jedziemy dalej :ph34r:

takze trzeba to jakoś upchnąć a nie ma komu bo nic się nie sprzedaje od 2 lat :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, Kangur napisał:

Pokażesz nam swoje portfolio lub podasz nick na AM?

A Wy ujawnicie jakieś duże transakcje? ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, Dekawo napisał:

A Wy ujawnicie jakieś duże transakcje? ;) 


Jeżeli pytasz, czy ja ujawniam transakcje, to napiszę, że nie mam takiego zwyczaju. Zresztą ja już kilka razy pisałem, że nie żyję z domen. Mam je głównie na potrzeby własne i tylko garstkę na sprzedaż. Jeszcze rok temu było u mnie łącznie jakieś 40 domen. Teraz jest jakieś 100 więcej. Dla mnie jednak obrót nimi to tylko dodatek i swego rodzaju pasja. Ew. nałóg :)

Ale nie o to chyba pytałem :)  A pytanie swoje zadałem nieprzypadkowo. Bo podejrzewam, że ujawnianie domen przez innych kompletnie nic Tobie nie da, jeśli nie masz dobrych i bardzo dobrych domen. Na tym, by zdobyć jak najtaniej, najwięcej ciekawych zasobów, powinieneś się skupić, a nie bić pianę z ujawnianiem cen przez innych. Dobre nazwy same przyciągną do Ciebie zainteresowanych.
 

Dam Tobie przykład czyjegoś portfolio https://www.aftermarket.pl/profil/mtwd/domeny/
Tylko 9 domen, sporo zapytań, brak zmartwień o koszty przedłużeń. To oczywiście kilka świetnych domen i inna strategia niż stosowana przez użytkowników Justlink, Delirium, czy Domeniarstwo.  Ale jeśli nie masz doświadczenia i środków, to nie ładuj się od razu w tysiące domen. Zwłaszcza jeśli jesteś sentymentalny i chcesz je wszystkie przedłużać.

A jeżeli masz tylko zasoby rejestrowane przez siebie, to licz się z tym, że musisz się dobrze wstrzelić, aby cokolwiek zarobić. Albo nie przedłużaj domen, pozwalając im wygasnąć. Wtedy jest oczywiście ryzyko, że niektóre stracisz, zanim uda się je zarejestrować ponownie, taniej. Ale sam musisz wiedzieć na co Ciebie stać i co jest dla Ciebie lepsze.

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też mam kilkadziesiąt domen, więcej mieć nie zamierzam. Te portfolia idące na ilość to aż żal patrzeć jakie tam potworki są, aż dziw bierze że największe wygi rejestrują takie śmieci, 99% nie nadaje się do niczego.

Ja dążę do redukcji portfolio, ale nie puszczę żadnej, czekam na KK ewentualnie DD ale ani tych ani tych ostatnio nie widać ani słychać. Sami Janusze biznesu - przykład z zeszłego tygodnia: oferta 100zl, kontra na kilka tyś to ten mi pisze "ok 200 cena ostateczna oferta ważna do jutra":ph34r: może i ja się nie znam i może trafiają się jelenie co sprzedają w akcie desperacji? ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Dekawo napisał:

...


Część osób mająca duże portfolia, nawet pozornie "zachwaszczone", otrzymuje wiele ofert każdego dnia. Co ważniejsze, przeprowadzają regularne sprzedaże. A więc nie widzisz tych domen, które już sprzedali. Nie martw się o nich i o ich domeny. Oni radzą sobie lepiej od Ciebie :)

 

Zapamiętaj, że powinieneś liczyć przede wszystkim na siebie i wypracować sobie własną strategię działania. Jeżeli nie masz domen, które trafiają w aktualne zapotrzebowanie klientów, tak jakościowo jak i cenowo, to żadne publikacje transakcji zewnętrznych nic Tobie nie dadzą. Ew. może trzeba będzie odpuścić sobie ta zabawę. Dla takich też jest miejsce na tym forum ;)

A do takich sytuacji jak opisałeś albo musisz się przyzwyczaić, albo ustawić ceny minimalne. Ew. ustawić tylko Kup Teraz, bez możliwości składania innych ofert. Wtedy co prawda sygnałów z rynku i ofert będziesz miał mniej, ale zaoszczędzisz sobie czasu i stresu.

Edited by Kangur
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może i jest jak mówisz, ale zgodzisz się że nie zarejestrowałbyś tych śmieci i nie wierzę, że są na nie jakieś oferty, oferty są ale na te lepsze więc jaki jest sens trzymać te śmieci? Przecież to niepotrzebne koszta...

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Dekawo napisał:

...

 

Nie zmieniaj tematu i naprawdę nie martw się za innych. Masz do rozwiązania własne problemy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Dekawo napisał:

... nie wierzę, że są na nie jakieś oferty ...

 

Sam możesz sprawdzić, co potrafi się sprzedać analizując sprzedane domeny w opcji Kup Teraz oraz sprzedane w wyniku Negocjacji. Jestem przekonany, że znajdziesz wśród nich domeny, które określasz jako śmieci. Nie zapominaj jednak, że są tam również domeny przechwycone, które ludzie decydują się czasami odkupić, by nadal prowadzić swe strony na dotychczasowych adresach. Na śmieciach też da się zarobić :)

Edited by Kangur
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze mało co się sprzedaje, bo domeny są coraz mniej warte i coraz więcej jest dostępnych nowych rozszerzeń, na prawdę top słowa kluczowe w domenach w nowych rozszerzeniach są wolne, wystarczy zapłacić, po drugie większość tu napędza na kupowanie domen i ich przedłużanie, ponieważ to są właściciele giełdy i rejestratorzy, nie dajcie się oszukać, ten rynek minął 15lat temu.

  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, nazwadomeny napisał:

...ten rynek minął 15lat temu.

 

To co tutaj robisz? Zbłądziłeś w labiryncie?

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, nazwadomeny napisał:

Po pierwsze mało co się sprzedaje

Dziwne, bo ten rok u mnie jest bardzo dobry(nie wiem jak u innych).

9 godzin temu, nazwadomeny napisał:

ten rynek minął 15lat temu

A moim zdaniem zmienił się przez 15 lat i przez następne 15 lat da jeszcze niejednemu zarobić.

Widzę na forum coraz więcej osób, którym biznes domenowy nie poszedł, tak jak tego oczekiwali i próbują na siłę zrzucić winę na rynek. Trzeba zweryfikować swoje portfolio i dopasować się do aktualnych potrzeb rynku.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, michuw napisał:

Widzę na forum coraz więcej osób, którym biznes domenowy nie poszedł, tak jak tego oczekiwali i próbują na siłę zrzucić winę na rynek. Trzeba zweryfikować swoje portfolio i dopasować się do aktualnych potrzeb rynku.


Tak się dzieje od dawna. Ludzie nie rozumieją lub nie chcą przyznać się do własnych błędów. Szukają więc winy poza sobą. Nie tylko w domenach. Tylko tutaj trochę niezręcznie jest napisać, że to wina Tuska lub Kaczyńskiego, więc zrzucają wszystko na rynek :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, michuw napisał:

Dziwne, bo ten rok u mnie jest bardzo dobry(nie wiem jak u innych).

Końcówka .pl czy inne?

Mógłbyś się odnieść do tematu dlaczego nie ujawniasz transakcji co mogłoby pomóc w dotarciu do nowych inwestorów?

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Dekawo napisał:

Końcówka .pl czy inne?

Przeważnie .com i de, ale pl też jest parę.

 

14 godzin temu, Dekawo napisał:

Mógłbyś się odnieść do tematu dlaczego nie ujawniasz transakcji co mogłoby pomóc w dotarciu do nowych inwestorów?

Naprawdę myślisz, że jak zacznie się ujawniać transakcje, to zacznie się sprzedawać więcej domen po większych cenach ? Jeśli tak bardzo interesują cię sprzedaże innych to można znaleźć szczątkowe infa w necie, można też śledzić aukcje domen na aftermarket i zobaczyć jakie kwoty są wstanie płacić inwestorzy i KK. Na zagranicznych rynkach nieujawnione transakcje to 90% rynku i jakoś nikt z tym problemu nie ma.

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 9.12.2021 o 06:33, michuw napisał:

Przeważnie .com i de, ale pl też jest parę.

Czyli jednak u Ciebie też .pl ledwo zipie...

Dnia 9.12.2021 o 06:33, michuw napisał:

Naprawdę myślisz, że jak zacznie się ujawniać transakcje, to zacznie się sprzedawać więcej domen po większych cenach ? Jeśli tak bardzo interesują cię sprzedaże innych to można znaleźć szczątkowe infa w necie, można też śledzić aukcje domen na aftermarket i zobaczyć jakie kwoty są wstanie płacić inwestorzy i KK. Na zagranicznych rynkach nieujawnione transakcje to 90% rynku i jakoś nikt z tym problemu nie ma.

Nie wiem czy to pomoże ale na pewno nie zaszkodzi...

Szczątkowe info zawsze jest, ale to wyciąganie na siłę teoretycznie ukrytych transakcji, dlaczego w newsletterze AM nie ma top10 sprzedanych domen .pl danego miesiąca ? Dlaczego z tego zrezygnowano? Niestety chyba ponieważ trzebaby wpisywać domeny za 300zl a to byłoby antyrynkowe. Kto jak kto ale oni nie srają we własne gniazdo. Kto by inwestował przy takich "top" sprzedażach miesiąca? Tonący brzytwy się chwyta, lepiej nie ujawniać niż pokazywać że top miesiąca kosztuje parę stów...

Na zagranicznych może i 90% nie ujawniane jak i j nas ale za to 10% potrafi zachwycić i to wystarczy żeby nakręcić rynek.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Dekawo napisał:

Czyli jednak u Ciebie też .pl ledwo zipie...

 

Lubisz wyciągać wnioski pasujące do własnych założeń? Skąd to wiesz? Może być przynajmniej kilka przyczyn inwestowania w zasoby światowe, a nie krajowe, ale Ty od razu piszesz, że .pl ledwo zipie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież napisał wyraźnie głównie .com i .de i coś się trafiło też .pl to jak to interpretować że jest super? Nie nie jest i nie ma co zaciemniać :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomijam już moje ostatnie lata bo domyślam się, że chodzi Ci w tym temacie o świeże sprawy.

Sprzedałem w ostatnim czasie kilkanaście domen .pl a nawet .com.pl (wszystko KK bo ogólnie nie sprzedaję innym z branży; b.rzadko robię wyjątek). Dopowiem, że nie były to domeny generyczne/słownikowe. Przedział cenowy od 1000 zł do 15000 zł. Gdybym upubliczniał i dzielił się tymi sprzedażami to co by Ci to dało? (lub jak to piszesz- innym inwestorom). Odpowiedz proszę na pytanie.

Sądzę, że prawie każdy inwestor, o którym piszesz przeszedłby obok tych domen obojętnie. Wszystkie zostały zarejestrowane "z palca".

Nie zajmuję się już dawno przechwytywaniem i też nigdy nie kupuję od innych domainerów.

A uwierz mi- jestem niszowym, dość mało sprzedającym i za niskie kwoty domainerem. Wiem, że nie jedna osoba chociażby z tego forum ma w tej materii 10 x lepsze efekty.

 

Druga sprawa- czy zdajesz sobie sprawę, że jak masz domenę to ona może również zarabiać dobre pieniądze w skali roku i nie koniecznie musisz ją sprzedać? Chodzi mi o monetyzowanie ruchu (parking, program partnerski czy po prostu jej dzierżawa). Bierzesz to pod uwagę pisząc tutaj tezy, że rynek .pl jest kiepski i umiera? I znów- jakbym Ci pokazał domeny .pl, które zarabiają rocznie kilka-kilkanaście tysięcy to co by Ci to dało?  Popchnęło by to "nowych inwestorów" do rejestrowania/kupowania domen? Jakich? Czemu tych a nie innych? Wszystkich? ;) 

Sam temat w sobie jest bez sensu.

 

Edited by vul
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, vul napisał:

I znów- jakbym Ci pokazał domeny .pl, które zarabiają rocznie kilka-kilkanaście tysięcy to co by Ci to dało?  Popchnęło by to "nowych inwestorów" do rejestrowania/kupowania domen? Jakich? Czemu tych a nie innych? Wszystkich? ;) 


Publikacja cen sprzedaży ma sens przede wszystkich dla tych, którzy świadczą usługi na rzecz tego rynku, czyli dla giełd domen, rejestratorów i organizatorów aukcji domen. Bo wysokie transakcje sprzedaży pozwalają rozpalić wyobraźnię i przyciągnąć kapitał oraz nowe osoby, szukające potencjału inwestycyjnego z możliwie wysoką stopą zwrotu.
 

Ale klientów końcowych dla zasobów z własnego portfolio mogą przyciągnąć przede wszystkim najlepsze możliwe dla zainteresowanego domeny lub te z optymalnym wskaźnikiem jakości do ceny. U tych, którzy nie mają dobrych domen lub dobrych transakcji, wcześniej lub później zaczynają pojawiać się wątpliwości i próby zrzucania winy na kiepski rynek.

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Kangur napisał:


Publikacja cen sprzedaży ma sens przede wszystkich dla tych, którzy świadczą usługi na rzecz tego rynku, czyli dla giełd domen, rejestratorów i organizatorów aukcji domen. Bo wysokie transakcje sprzedaży pozwalają rozpalić wyobraźnię i przyciągnąć kapitał oraz nowe osoby, szukające potencjału inwestycyjnego z możliwie wysoką stopą zwrotu.

No i wkońcu odniesienie do tematu wątku.

Tak więc nieujawnianie transakcji działa na niekorzyść branży - bo ujawniając mogliby przyciągnąć kapitał.

Pozostaje ustalić poziom stagnacji czyli ile procentowo mniej jest sprzedaży i można skorelować czynniki i wyciągnąć wnioski :)

Tylko znowu - czy to też taka tajemnica? Zaraz się odezwą głosy, że po co mam ujawniać o ile mniej mam ofert niż kilka lat temu :ph34r:

To może ja zacznę - w stosunku do 5 lat wstecz ostatnie 2 lata to jakieś 20 a może i mniej procent zapytań(tych poważnych nie na studenta) sprzedaży niestety jeszcze mniej.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minut temu, Dekawo napisał:

No i w końcu odniesienie do tematu wątku.


Ściągnij klapki z oczu i przestań udowadniać swe tezy samemu sobie. Tydzień temu pisałem mniej więcej to samo. Tak szczerze pisząc, zaczynasz mnie irytować. Rozpocząłeś od sugerowania innym lewizn, a później męczysz temat i nie doceniasz tego, że inni starają się Tobie wyjaśnić sytuację. Ale ok - Twoje prawo.

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×