Jump to content
ThreeMonkeys

Przekierowanie 301

Recommended Posts

Dzień dobry ,

 

pytanie dotyczy przekierowania 301.Jako właściciel domeny x , umieszczając ją na swoim  serwerze , mogę przekierować jej adres na dowolną stronę internetową -tak ?

 

Czy obowiązują jakieś przepisy aby poinformować np właściciela portalu X  ,że takie przekierowanie zostało zrobione ? Czy on musi o tym wiedzieć ? Czy są jakieś narzędzia ,które wyłapują przekierowania 301 ,które dotyczą konkretnego portalu / adresu ?

 

Pozdrawiam

Przemek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak się mają do tego przepisy, nie wiem, ale wiele lat temu miałem domenę, którą przekierowałem 301 na inną, czyjąś domenę (stronę). Już nawet nie pamiętam dlaczego tak zrobiłem, ale generalnie było z mojej strony trochę złośliwości (ale nie bez powodu), a z pewnych powodów występowanie takiego przekierowania było dla właściciela domeny trochę niekomfortowe. Nie chodziło o to, że domena "chuj.pl" kierowała na czyjąś stronę, tylko było to bardziej subtelne - powiedzmy że przed spadnięciem na stronie była słuszna krytyka danej firmy, a po moim zakupie domeny przerzucało od razu na stronę tej firmy.

 

Właściciel domeny, który zauważył przekierowania, po paru miesiącach skontaktował się z moim hostingodawcą, a hostingodawca ze mną, z informacją, że "pan X pyta się, czemu jest takie przekierowanie i czy można zdjąć". Zdjąłem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

dziękuję za informację, z której wynika ,że każdy właściciel domeny umieszczając ją na swoim serwerze / hostingu może wykonać takie przekierowanie 301 i nie musi technicznie pytać odbiorcy takiego przekierowania jakieś parametry techniczne czy zgody techniczne. 

Teraz pytanie jak się do tego mają przepisy -czy uwzględniają takie sytuacje i jak to określają ?

 

Pozdrawiam 

Przemek

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

NIe ma przepisów chyba które regulowałyby takie detaile, raczej chodzi o efekty działań a nie metody. Jeśli ktoś ci udowodni, że przekierowanie naruszyło jakoś jegoś prawa to możesz mieć problem. Przypomina mi się sprawa gościa, który wypozycjonował stronę prezydenta RP na obraźliwe hasła. Został za to skazany. 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasne i zrozumiałe, jako takich przepisów nie ma.Co do efektów takiego przekierowania to rzeczywiście mogą to być różne przypadki i przykłady.A czy są jakieś narzędzia ,które takie przekierowanie 301 potrafi ,,wyłapać''  ? 

 

Pozdrawiam 

Przemek

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do zasady z własną domeną możesz robić prawie wszystko to co chcesz pod warunkiem, że jej wykorzystanie nie narusza czyjegoś dobrego imienia lub interesów,  Wykorzystanie domeny jest kluczowe w wielu sporach prawnych. Jeżeli będzie wykorzystywane w tzw. złej wierze, czyli np. przekierowanie będzie miało na celu ośmieszanie lub szkalowanie innych lub wprowadzanie użytkowników w błąd, to licz się z problemami. Ale jeżeli przekierujesz przykładowo adres okupant.pl na stronę, która ma pomóc rodzinom odnaleźć swoich krewnych, wziętych do niewoli podczas wojny, to złej wiary tutaj nikt nie powinien się dopatrzeć.

 

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

jasne rozumiem, tylko nie zawsze jest tak ,że białe jest białe a czarne to czarne - największy problem gdy są szarości, wtedy trudno o odpowiednią  interpretację.Czy tutaj na forum można poruszyć konkretny przykład czy raczej tego się nie praktykuje ?

Chodzi o konkretną domenę , konkretny portal i konkretne przekierowanie . Czy ktoś na priv mógłby w tej kwestii coś doradzić ? 

 

Pozdrawiam 

Przemek

 

 

   

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minut temu, ThreeMonkeys napisał:

jasne rozumiem, tylko nie zawsze jest tak ,że białe jest białe a czarne to czarne - największy problem gdy są szarości, wtedy trudno o odpowiednią  interpretację.Czy tutaj na forum można poruszyć konkretny przykład czy raczej tego się nie praktykuje ?

Chodzi o konkretną domenę , konkretny portal i konkretne przekierowanie . Czy ktoś na priv mógłby w tej kwestii coś doradzić ?


Można, jak najbardziej. Tylko pamiętaj, że wypowiadają się tutaj zazwyczaj osoby, które nie są prawnikami, a tym bardziej sędziami sądu polubownego ds. domen. Opinia komentującego nie musi więc pokrywać się z opinią, która może być wydana przez sąd.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Liwiusz napisał:

Tak, właściciel domeny wie, skąd przychodzi do niego ruch.

 

raczej w nagłówku referrer nie ma adresu strony, na której wywołano przekierowanie 301

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, xpert17 napisał:

 

raczej w nagłówku referrer nie ma adresu strony, na której wywołano przekierowanie 301

Witam , a mógłbym prosić o rozwiniecie tej tezy bo nie za bardzo zrozumiałem , dziękuje .

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 12.03.2022 o 09:15, ThreeMonkeys napisał:

Witam , a mógłbym prosić o rozwiniecie tej tezy bo nie za bardzo zrozumiałem , dziękuje .

 

 

Po prostu, moim zdaniem, przy przekierowaniu 301 klient (przeglądarka) otwiera docelową stronę, ale domyślnie nie wysyła do serwera nagłówka Referrer tak jak w przypadku kliknięcia w link. Więc "właściciel domeny" nie ma jak się w takim przypadku dowiedzieć "skąd przychodzi ruch" (w przeciwieństwie do ruchu pochodzącego z kliknięcia w link).

Oczywiście pewne rzeczy zależą od ustawień Referrer-Policy na serwerze, a jeszcze inne rzeczy w ogóle zależą od przeglądarki (i od tego czy ona w ogóle się stosuje do Referrer-Policy, np. IE całkowicie ją ignorował podobnie jak starsze wersje Safari), ale moja teza brzmi, że domyślnie przeglądarka nie ustawia Referrer w przypadku gdy natrafi na przekierowanie 301. Por. https://serverfault.com/questions/876655/how-to-make-an-apache-301-redirect-to-retain-the-referrer
 

Jeśli to błędna teza, to będę wdzięczny za obalenie, poparte jakimś przykładem.

 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem też w logach i NA PEWNO moje domyślnie skonfigurowane Chrome i Firefox nie wstawiają w Referrer adresu strony na której jest ustawione przekierowanie 301. Co więcej, one zachowują oryginalny Referrer jeśli na stronę przekierowującą przeglądarka trafiła z linku.

Przykładowo: strona pod adresem domena1.pl/strona1.html zawiera odnośnik do adresu domena2.com.
Przeglądarka otwiera stronę domena2.com i wysyła do niej w nagłówku Referrer "domena1.pl/strona1.html".
Ale strona pod adresem domena2.com to tylko przekierowanie na stronę domena3.eu
Więc przeglądarka otwiera stronę domena3.eu i do niej wysyła w nagłówku Referrer "domena1.pl/strona1.html".

Na logikę trudno żeby to działało inaczej, bo wtedy jakiekolwiek przekierowanie (np. z adresu bez www. na taki z www.) całkowicie psułoby jakiekolwiek statystyki.

Aczkolwiek, tak jak napisałem, ostatecznie wszystko całkowicie zależy od przeglądarki. Serwer docelowy tyle "wie" o przychodzącym ruchu, ile mu przeglądarka powie.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 13.03.2022 o 19:47, xpert17 napisał:

...

 

Jeśli to błędna teza, to będę wdzięczny za obalenie, poparte jakimś przykładem.

 

 

Zależy od protokołu. Na HTTPS nie ma referer, chyba, że serwer wyraźnie jest skonfigurowany tak, aby wysyłać dodatkową informację w nagłówkach do przeglądarki, że ma być. Na HTTP czasem (zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, iż w większości przypadków) jest (zależy od przeglądarki). Firefox (najgorsza przeglądarka na świecie) bodajże standardowo ignoruje wszystkie dyrektywy i zawsze wysyła. Sam Apache (serwer) standardowo wysyła nagłówek referer przy 301. Nie jestem pewien jak to jest z innymi serwerami, ale prawdopodobnie również.

 

Abstrahując od realiów, RFC protokołu HTTP mówi:

 

Cytat

 

15.1.3 Encoding Sensitive Information in URI's
Because the source of a link might be private information or might reveal an otherwise private information source, it is strongly recommended that the user be able to select whether or not the Referer field is sent. For example, a browser client could have a toggle switch for browsing openly/anonymously, which would respectively enable/disable the sending of Referer and From information.

Clients SHOULD NOT include a Referer header field in a (non-secure) HTTP request if the referring page was transferred with a secure protocol.

Authors of services which use the HTTP protocol SHOULD NOT use GET based forms for the submission of sensitive data, because this will cause this data to be encoded in the Request-URI. Many existing servers, proxies, and user agents will log the request URI in some place where it might be visible to third parties. Servers can use POST-based form submission instead

źródło: https://www.w3.org/Protocols/rfc2616/rfc2616-sec15.html

 

Warto zwrócić uwagę na słowo "Clients".

Edited by FlashT

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xpert17 @FlashT 

 

Nie jarajcie się tak bardzo tym Referrerem, albowiem addony w przeglądarce zbierające informacje o ruchu rejestrują takie przekierowania i mając dostęp do odpowiednich narzędzi bez problemu ktoś znajdzie skąd to przekierowania pochodzi. I w tym przypadku nie ma absolutnie żadnego znaczenia, co jest ustawione na serwerze. Tak więc cokolwiek tam nie planujesz @ThreeMonkeys - miej tego świadomość.

 

 

Dnia 11.03.2022 o 21:25, Kangur napisał:

wypowiadają się tutaj zazwyczaj osoby, które nie są prawnikami, a tym bardziej sędziami sądu polubownego ds. domen

 

W przypadku ponad 3,000  newTLD + ccTLD opinia jakiegoś sądu polubownego z PL nikogo nie interesuje. Ale zawsze możesz wybrać się na wakacje do kraju danego rejestru, zwłaszcza jak biegle mówisz w jakimś egzotycznym języku celem roztrzygnięcia wszelkich wątpliwości w kwestii przekierowania HTTP 301 :lol: 

 

Jest też druga opcja, możesz też po drodze zatrzymać się w kraju gdzie dana domena jest hostowana, albowiem najprawdopodobniej nie będzie to kraj którego nawet nie będziesz w stanie znaleźć na mapie a co dopiero tam dotrzeć, zwłaszcza jak będziesz mocno posrany jak media nastraszą Cię kolejnym wirusem :lol:

 

 

Edited by Domeniacz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×