Jump to content
DD

NASK podwyższa ceny domen .pl dla rejestratorów

Recommended Posts

4 kwietnia 2022 Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa ogłosiła zmiany w zestawieniu opłat pobieranych od rejestratorów. Nowe ceny będą obowiązywać od 12 października 2022. Główna zmiana to podwyższenie opłaty za odnowienie domeny .pl na kolejny rok. Dotychczasowa kwota 40 PLN netto zostanie zwiększona do 50 PLN netto za 1 rok. Nie zmienia się natomiast cena rejestracji domeny, która nadal będzie wynosiła 10 PLN netto.

Historia cen rejestracji i odnawiania domen .pl

Rok         rejestracja .pl     odnowienie .pl
     
2000 300 300
2001 200 200
2002 200 200
2003 100 100
2004 70 70
2005 60 60
2006 30 60
2007 60 60
2008 10 60
2009 10 40
2022 10 50

 

Ceny PLN netto za 1 rok dla domeny .pl dla rejestratorów
Źródło danych: www.dns.pl

 

Przed 2001 rokiem cena rejestracji i odnowienia domeny .pl wynosiła 300 PLN netto / rok. Utrzymanie domeny .pl było możliwe tylko bezpośrednio w rejestrze domen .pl NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Biorąc pod uwagę wartość pieniądza z uwzględnieniem inflacji, to był to faktycznie wydatek rzędu 600-700 PLN netto w przeliczeniu na dzisiejszą wartość pieniądza. Rejestracja domeny .pl ani jej odnowienie nie były tanie.

 

Pierwsza obniżka ceny rejestracji i utrzymania domeny .pl nastąpiła w 2001 roku. Nowa cena wyniosła 200 PLN netto. Następnie w 2003 roku NASK uruchomił tzw. program partnerski, który umożliwił partnerom otrzymanie rabatu zależnego od liczby rejestrowanych miesięcznie domen oraz liczby utrzymywanych nazw przez danego rejestratora. Na początku rabat ten wynosił maksymalnie 50%, co przedkładało się na cenę 100 PLN netto za rejestrację i odnowienie domeny .pl. W 2004 roku rabat wzrósł do 65% (obniżka do 70 PLN netto) a w 2005 do 70% (obniżka do 60 PLN netto). W 2006 roku rabat przestał być zależny od wyników rejestracji poszczególnych partnerów i był dostępny dla każdego współpracującego z NASK usługodawcy.

 

Na początku 2006 roku, przed dwa miesiące, obowiązywała też promocja na rejestrację nowych domen dla osób indywidualnych. Cena promocyjna za pierwszy rok wynosiła 30 PLN netto. Pod koniec tego samego roku NASK ponownie wprowadził tę promocję, tym razem na cztery miesiące i bez rozróżniania osoba / firma. W 2007 roku cena rejestracji domen .pl wróciła do 60 PLN netto, ale w zamian NASK zaoferował promocję na rejestrację domen IDN .pl, czyli domen z polskimi znakami diakrytycznymi (ogonkami). Jak się potem okazało był to swego rodzaju test, bo w 2008 roku wprowadzono promocję na rejestrację wszystkich domen .pl w cenie 10 PLN netto za pierwszy rok. Promocja ta pozostała do dziś.

Spodziewana podwyżka cen

Od ostatniej obniżki w 2009 roku minęło już ponad 13 lat. Należało się spodziewać, że prędzej czy później NASK zmieni swój cennik dla rejestratorów. Myślę, że można śmiało stwierdzić, że podwyżka jest na możliwie minimalnym poziomie. Co ważne – nie zmienia się cena rejestracji. Zmianie nie ulegnie też cena odnowienia domen funkcjonalnych np. com.pl – ta pozostanie na starym poziomie 30 PLN netto za 1 rok odnowienia domeny.

 

Znacznej podwyżce uległy natomiast ceny rejestracji i odnowień domen regionalnych. Stare ceny odpowiednio 2,50 PLN i 10,00 PLN netto zostały zastąpione kwotami 10,00 PLN netto i 30,00 PLN netto. Podobnie ceny odnowień domen IDN (z polskimi znakami diakrytycznymi) zostały znacznie podniesione.

Ceny domen IDN (z polskimi „ogonkami”)

Zmiana ceny w przypadku IDNów jest drastyczna. Odnowienie domeny jaskółka.waw.pl będzie teraz kosztowało rejestratora 12x więcej niż przed podwyżką. Faktem jest natomiast, że według raportu NASK za czwarty kwartał 2021, spośród ponad 2,5 miliona zarejestrowanych domen .pl tylko 28 609 z nich było IDNami.

 

Rodzaj domeny        Stara cena rejestracji       Nowa cena rejestracji       Stara cena odnowienia       Nowa cena odnowienia
         
.pl 10,00 10,00 10,00 30,00
funkcjonalna 7,50 10,00 7,50 30,00
regionalna 2,50 10,00 2,50 30,00

 

Ceny PLN netto za 1 rok dla polskich domen IDN dla rejestratorów od 10.2022
Źródło danych: www.dns.pl

Sposób na uniknięcie podwyżek

W niedawno przygotowanym przeze mnie zestawieniu porównującym ceny odnowień domen .pl u rejestratorów można znaleźć wiele ofert, gdzie domenę .pl można odnowić za 40-50 PLN netto / rok. Należy spodziewać się, że pod koniec roku ceny te wzrosną przynajmniej o 10 PLN netto.

 

Jednak nie każdy wie, że ważność domeny .pl można odnowić z góry na maksymalnie 10 lat. Wystarczy więc odnowić domeny w nadchodzących miesiącach, żeby skorzystać jeszcze ze starych, niższych cen. Szczególnie w przypadku domen IDN będzie to miało sens i pozwoli sporo zaoszczędzić.

 

Podsumowanie

 

Niby człowiek wiedział, ale jednak się łudził ;-) Wzrost ceny odnowienia .pl o 10 PLN jest pewnie do przełknięcia. W końcu wszystko ostatnio drożeje. Nie zmienia się też cena rejestracji. Trochę boli zmiana cen odnowień IDN. Dla kogoś, kto tak jak ja, ma ich kilkaset, trzykrotna podwyżka ceny nie przejdzie niezauważalnie. Osobiście planuję przedłużyć przynajmniej część z moich domen IDN na kolejne 5-10 lat przed wprowadzeniem podwyżki w październiku.

 

Podzielcie się swoimi uwagami :)

 

Link do oryginalnego wpisu na blogu:

https://danieldryzek.pl/2022/04/04/nask-podwyzsza-ceny-domen-pl-dla-rejestratorow/

 

DD

 • Like 2
 • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podwyżka odnowień o 25%. Jakie koszty ma NASK, że trzeba było wprowadzić taką podwyżkę?

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
47 minut temu, DD napisał:

Niby człowiek wiedział, ale jednak się łudził ;-)

 

Nie zgodzę się. Człowiek jednak się spodziewał obniżek, bo po pierwsze ceny domen na tle świata do najniższych nie należą, po drugie domeny to nie mięso, czy pszenica, aby coś powodowało skokowy wzrost cen produkcji. Zresztą proszę spojrzeć na forum w ostatnich 10 latach, co pewien czas była dyskusja kiedy NASK w końcu obniży ceny, bo jest drogo. Cena to bardziej polityka, a nie koszty wytworzenia. Można założyć, że NASK ma głównie koszty stałe, a "wyprodukowanie" kolejnej jednostkowej domeny to 0zł. Tak więc łudzeniem się od biedy można by uznać oczekiwanie na spadek cen, a "wiedzą" - pozostawienie cen na tym samym poziomie (co ostatecznie można by uznać za obniżkę w dobie wojennej inflacji). Podwyżka? Nie widzę ekonomicznego uzasadnienia.

Edited by Liwiusz
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy jest jakiś sposób, by odnowić domenę która była już odnawiana w danym okresie rozliczeniowym?

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
38 minut temu, Pan_Grzegorz napisał:

Czy jest jakiś sposób, by odnowić domenę która była już odnawiana w danym okresie rozliczeniowym?

 

Osobiście nie znam takiego sposobu. Jeśli więc domena wygasa po 11 października 2023 i została odnowiona w ciągu 365 dni poprzedzających datę odnowienia, to nie będzie można jej już odnowić w "starej" cenie.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, DD napisał:

 

Osobiście nie znam takiego sposobu. Jeśli więc domena wygasa po 11 października 2023 i została odnowiona w ciągu 365 dni poprzedzających datę odnowienia, to nie będzie można jej już odnowić w "starej" cenie.

 

DD

tak, niestety w AM również udzielono takiej odpowiedzi

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Pan_Grzegorz napisał:

tak, niestety w AM również udzielono takiej odpowiedzi

 

Swoją drogą to jest jeden wyjątek. Jeśli odnowienie miało miejsce w momencie, kiedy domena była w kwarantannie, to jest możliwe ponowne odnowienie w tym samym okresie rozliczeniowym. Przykładowo: jeśli domena wygasała 15 października 2021 i została odnowiona 30 października 2021 (będąc już w kwarantannie), to możliwe jest jej kolejne odnowienie przed 15 października 2022.

 

DD

 • Like 1
 • Thanks 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co podpowiadał Przemek, niektóre domeny da się przedłużyć na 20 lat.  Ale można też najzwyczajniej w świecie zaoferować trochę wyższe ceny nabywcom. Ew. przeprowadzić tzw. akcję bez sentymentu, zostawiając sobie tylko te najlepsze. Podwyżki trzeba przyjąć na klatę i mieć świadomość tego, że decyzja państwowej instytucji zawsze będzie ważniejsza niż głos grupki osób, które chcą sobie zarobić na domenach, przetrzymując w "przechowalni"te najlepsze dla osób bardziej majętnych..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Argumenty:

 

Inflacja - nie przekonuje mnie. Domena to nie chleb, aby miał jakieś jednostkowe koszty wytworzenia. Nie ma też zasady, że domena musi kosztować jakąś określoną wartość wyrażoną w innych towarach. Teoretycznie mogła by być bezpłatna, jeśli ktoś ponosiłby w sumie nie tak duży koszt systemu rejestracyjnego. Do tej pory cena zależała bardziej od elitarności i prestiżu - i spadała wraz z czasem, który powodował to, że internet przestał być elitarny, a stał się masowy.

 

Abuzywność - tego nie rozumiem. Ktoś planuje działalność przestępczą na domenie, i ma mu w tym przeszkodzić to, że za domenę zapłaci 60zł, a nie 50zł?

 

Niezmienność cen od 10 lat - to jest akurat asumpt do dalszych obniżek, które były przez 10 lat hamowane (patrz hasło Inflacja powyżej)

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
47 minut temu, Liwiusz napisał:

Argumenty:

 

Inflacja - nie przekonuje mnie.

 


Przestańcie się wygłupiać. Kogo w NASK to interesuje, czy Ciebie to przekonuje, czy nie? Podjęto decyzję i jakieś argumenty do niej trzeba było dopasować skoro już ktoś o to oficjalnie zapytał. Podobnie jest w polityce. Coś trzeba odpowiedzieć i jakoś uzasadnić decyzje dla dziennikarzy, ale tak naprawdę nikogo nie interesuje, kto co o tym myśli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba od tego jest forum dyskusyjne, aby dyskutować, zwłaszcza jak NASK, jak to się mówi, rżnie głupa.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Liwiusz napisał:

Chyba od tego jest forum dyskusyjne, aby dyskutować

Puste dyskusje niczego nie wnoszą ani nie zmieniają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też uważam, że szukanie uzasadnień innych, niż próba zwiększenia zysków, nie ma sensu. NASK zorientował się, że jest dobry moment (wszystko drożeje), a czy decyzja z ich punktu widzenia była dobra, to pokażą statystyki. Jeśli ilość odnowień nie spadnie istotnie, zarobią na tym. Jeśli odnowienia znacząco się zmniejszą, stracą i może wtedy znów obniżą ceny. 

Mnie szczerze mówiąc znacznie bardziej od polityki NASK bulwersuje polityka niektórych dużych rejestratorów, którzy każą swoim klientom płacić po 100-120 zł netto za odnowienie. Ciekawe czy od października podniosą ceny, motywując to podwyżską NASK-u z 40 na 50 zł:). 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decyzja NASK jest skandaliczna, niegospodarna i nieuzasadniona. Tak w skrócie powinni oceniać tę decyzję inwestorzy domenowi.

Wystarczy popatrzeć w statystyki liczb utrzymywanych domen by dostrzec, jak grubymi nićmi jest to szyte.

Jedyna forma presji na NASK to publiczne oczekiwanie natychmiastowej dymisji jej kierownictwa, co niniejszym czynię.

 

Przydałoby się poprosić uprawnione państwowe instytucje o prześwietlenie i kontrolę obrotu finansów i majątku w NASK abyśmy, jako obywatele, mieli pewność, że instytucja ta działa prawidłowo i gospodarnie, bo takie decyzje źle o niej świadczą. I czy taki rozrost owej instytucji przy obecnych zadaniach i kompetencjach jest jakkolwiek zasadny.

Osobiście, gdy NASK podejmuje niekorzystne decyzje, publicznie proponuję by rząd rozmontował NASK w taki sposób, aby odebrał im zarządzanie domeną .pl. Ceny, jakie życzą sobie są absurdalne i nieuzasadnione. Niech NASK z całą swoją kliką pracowników realizuje wszystkie inne zadania, a sam rejestr .pl niech przejdzie pod jakieś ministerstwo cyfryzacji (czy jakie tam aktualnie wykreowali) i niech ono zarządza rejestrem taniej. Bo ceny są skandaliczne i jeszcze wzrosły - kto i jak przejada zyski z tak drogich cen przedłużeń?

Gdyby zadanie utrzymania rejestru .pl rząd odebrał NASKowi i wyoutsourcingował do prywatnych firm, koszt utrzymania rejestru wyniósłby ułamek kosztów obecnych, przy okazji okazałoby się jakie to "potrzebne" funkcje pełnią te zastępy pracowników NASKu i czy po takim zabiegu w ogóle potrzebujemy NASKu.

 

Dnia 14.04.2022 o 13:26, peter napisał:

Mnie szczerze mówiąc znacznie bardziej od polityki NASK bulwersuje polityka niektórych dużych rejestratorów, którzy każą swoim klientom płacić po 100-120 zł netto za odnowienie. Ciekawe czy od października podniosą ceny, motywując to podwyżską NASK-u z 40 na 50 zł:). 

 

Dlaczego mieliby nie podnosić? Kreują dowolnie abstrakcyjne ceny i póki klienci nie będą odchodzić - jako prywatne komercyjne podmioty - będą czerpać dowolne zyski. Sam nie robiłbyś tak? Zwłaszcza, że jeśli ktoś płaci 100 i więcej za przedłużenie, to klient nie liczący się z drobnym wydatkiem, preferujący wybierać duże, w jego mniemaniu "pewne" firmy lub nieświadomy, że można nieco taniej/leniwy itp.

 

Czy firmy

gnum.pl

hostido.pl

są jakkolwiek wiarygodne? Wg bloga Daniela są najtańsze więc wiadomo, gdzie mogą przejść skąpi mający setki/tysiące domen na utrzymaniu.

Edited by prezes

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 20.04.2022 o 02:27, prezes napisał:

Czy firmy

gnum.pl

hostido.pl

są jakkolwiek wiarygodne? Wg bloga Daniela są najtańsze więc wiadomo, gdzie mogą przejść skąpi mający setki/tysiące domen na utrzymaniu.

 

Dlaczego podważasz wiarygodność?

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 20.04.2022 o 02:27, prezes napisał:

Gdyby zadanie utrzymania rejestru .pl rząd odebrał NASKowi i wyoutsourcingował do prywatnych firm, koszt utrzymania rejestru wyniósłby ułamek kosztów obecnych (...).

 

Dlaczego mieliby nie podnosić? Kreują dowolnie abstrakcyjne ceny i póki klienci nie będą odchodzić - jako prywatne komercyjne podmioty - będą czerpać dowolne zyski. Sam nie robiłbyś tak?

Nie kumam Twojej logiki.

Edited by Domenatorix
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Dnia 20.04.2022 o 02:27, prezes napisał:

Dlaczego mieliby nie podnosić? Kreują dowolnie abstrakcyjne ceny i póki klienci nie będą odchodzić - jako prywatne komercyjne podmioty - będą czerpać dowolne zyski. Sam nie robiłbyś tak? Zwłaszcza, że jeśli ktoś płaci 100 i więcej za przedłużenie, to klient nie liczący się z drobnym wydatkiem, preferujący wybierać duże, w jego mniemaniu "pewne" firmy lub nieświadomy, że można nieco taniej/leniwy itp.

 

 

OK, zgadzam się, że z biznesowego punktu widzenia każda taktyka, która przynosi zyski, jest dobra. Chodziło mi raczej o aspekt etyczny, bo taka polityka to tak napradę żerowanie na niskiej świadomości klientów co do realiów rynkowych. Pisząc, że mnie to "bulwersuje", miałem na myśli właśnie ten aspekt sprawy. A że realia biznesu są takie jakie są to się zgadzam. Chodziło mi tez o porównanie z oburzeniem na NASK, które to oburzenie jak rozumiem dominuje w tym wątku. Moim zdaniem dla większości użytkowników domen (mam na myśli osoby kupujące domeny na swoje potrzeby, a nie domainerów) głównym źródłem kosztów nie jest polityka NASK, ale marże dużych rejestratorów. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 4.04.2022 o 22:52, DD napisał:

 

Osobiście nie znam takiego sposobu. Jeśli więc domena wygasa po 11 października 2023 i została odnowiona w ciągu 365 dni poprzedzających datę odnowienia, to nie będzie można jej już odnowić w "starej" cenie.

 

DD

 

Ja już dawno tym się nie zajmuję za bardzo, ale coś kojarzę, że można 2 razy odnowić domenę w  jednym okresie rozliczeniowym. Że limit to 2, nie 1. Ale może to była opcja, że z kwarantanny...

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, FlashT napisał:

 

Ja już dawno tym się nie zajmuję za bardzo, ale coś kojarzę, że można 2 razy odnowić domenę w  jednym okresie rozliczeniowym. Że limit to 2, nie 1. Ale może to była opcja, że z kwarantanny...

 

Tak, dwa razy możliwe tylko jeśli pierwszy raz było przedłużenie z kwarantanny.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×