Jump to content
Dekawo

Rynek dogorywa

Recommended Posts

@Domeniacz

 

Oczywiście, że należało się spodziewać podwyżki a nie obniżki :P

 

I już nieważne kto komu usiłował coś wytłumaczyć ;) To było dawno temu. Kto by to pamiętał :P

  

Dnia 18.06.2020 o 13:45, DD napisał:

Ale tak jak napisałem - i tak się nie dowiemy czy by tak było. Prędzej spodziewam się wzrostu cen domen .pl niż spadku.

 

DD

 

  

Dnia 18.06.2020 o 15:02, Domeniacz napisał:

 

Dlatego właśnie moim zdaniem powyższa sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca.

I tu zgadzam się z Tobą, że raczej będzie podwyżka cen w NASK niż obniżka ;)

 

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minut temu, DD napisał:

I już nieważne kto komu usiłował coś wytłumaczyć

 

 

Dzięki Daniel że odszukałeś ten wątek :) 

To co utkwiło mi w głowie z tamtej rozmowy, to Twoja absurdalna teza:

 

 

Dnia 29.05.2020 o 12:49, DD napisał:

przy innej polityce cenowej rejestru moglibyśmy mieć 4-5 mln zarejestrowanych domen .pl

Dnia 17.06.2020 o 20:26, DD napisał:

Obniżka do 20 zł z obecnych 40 zł sprawiłaby, że (...) dobilibyśmy do tych 4-5 mln domen.

 

 

A dlaczego ów teza z biznesowego punktu widzenia jest absurdem wyjaśniłem Ci w dalszej części podpierając się konkretnymi argumentami z raportów NASK i sytuacji na rynku. Choć w zasadzie poniższy fragment w pełni ukazuje absurd tego założenia:

 

 

 

Dnia 20.06.2020 o 21:27, Domeniacz napisał:

Więc wciąż aby NASK wyszedł choć na ZERO po obniżce cen odnowień domeny .pl o 50% - musiałby zwiększyć ilość odnowień o wspomniane 100% z 1,50 mln do 3,00 mln.

A więc w magiczny sposób wszystkie domeny .pl musiały by być odnawiane, uwzgędniają również dodatkowe 500 tysięcy domen o których wspomniałem wcześniej. Co oczywiście jest absurdem i co podkreślam po raz trzeci.

 

Dnia 20.06.2020 o 21:27, Domeniacz napisał:

Tak więc jak napisałem już wcześniej - owa obniżka ceny odnowień domeny .pl z 40 PLN do 20 PLN nie ma kompletnie żadnego sensu ekonomicznego dla NASK i dlatego nigdy nie będzie miała miejsca.

 

 

A w rejestrze .US stosujący podobną politykę cenową do NASK  w kraju mającym niemal 10 RAZY tyle ludności co Polska i znacznie wyższy dochód jest zarejestrowane zaledwie 1,7 MLN domen, co doskonale potwierdza iż cena rejestracji /odnowień ma niewielki wpływ na ilość zarejestrowanych domen.

 

Z kolei np. rejestr .IT mający dobrze rozpoznawalną i popularną końcówkę ma zaledwie 3,4 mln domen przy liczbie ludnośći ponad 60 MILIONÓW.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy obniżka ceny odnowienia .pl do 20 PLN przyniosłaby spodziewany (przeze mnie) efekt czy nie nigdy się już nie dowiemy :) Szczególnie, że na wzrost liczby domen trzeba byłoby poczekać przynajmniej kilka lat. Zarejestrowanie dodatkowych 2-3 mln domen i ich zagospodarowanie na pewno chwilę by zajęło. Nadal podtrzymuję jednak, że na przestrzeni x lat wzrost do 4-5 mln był możliwy przy atrakcyjnej cenie utrzymania. Może się mylę, może nie. Nikt nie wie co by było gdyby. Możemy sobie tylko snuć swoje własne teorie i przemyślenia. Na obniżki był czas parę lat temu.

 

Zresztą trzeba przyznać, że wpływ na liczbę zarejestrowanych domen mają też niewątpliwie ceny u rejestratorów. Szczególnie tych największych i najbardziej znanych. Co z tego, że można znaleźć fajne oferty na odnowienie .pl w cenie 50-60 PLN netto, jeśli większość osób nie słyszała o niczym poza "wielką trójką", ewentualnie "wielką piątką", gdzie za odnowienie trzeba już płacić bliżej 150 PLN netto i więcej. I żeby nie było - nie mam nic przeciwko wysokim cenom odnowień u rejestratorów - ich prawem jest decydować o swoich cennikach.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, DD napisał:

Nadal podtrzymuję jednak, że na przestrzeni x lat wzrost do 4-5 mln był możliwy przy atrakcyjnej cenie utrzymania.

 

Widzę Daniel iż dalej uparcie tkwisz w swojej absurdalnej tezie, zupełnie nie zwracając uwagi że:

 

Jak widać w przytoczonym wcześniej wątku - ponad 50% ludzi nie przeszkadza koszt odnowienia na poziomie 150 PLN rocznie a to co im przeszkadza w tworzeniu nowych biznesów to 10 RAZY wyższa MIESIĘCZNA opłata ZUS oraz obecnie coraz wyższe koszty energii i gazu, że już o absurdalnych przepisach nie wspomnę. Więc śmieszny koszt odnowienia domenki na poziomie 40 czy 20 PLN rocznie niczego tu nie zmieni.

 

Ponadto inwestorzy skupili swoją uwagę na komiaczu i newGTLD w efekcie czego przybyło ich w ostatnich 5 latach łącznie ponad 100 MILIONÓW. Przy czym o ile wiele rejestrów newGTLD po chwilowym zachłyśnięciu się straciło zdecydowaną większość domen - o tyle w komiaczu nic się nie zmieniło. Zmieniła się jedynie cena generyków, które straciły ogrom swojej wartości  i to we wszystkich rejestrach i jest to bardzo widoczne jeśli masz dostęp do statystyk sprzedaży z conajmniej ostatnich 10 lat.

 

Z kolei patrząc na giełdy z domenkami PL na których w sumie jest ~ 200 tysięcy domen i którymi przestali się  już interesować inwestorzy, jeśli zaoszczędziłbyś 20 PLN na cenie odnowienia i zainwestował tą kwotę w nowe domeny (i ich odnowienia) - przybyłoby ich maksymalnie 200 tysięcy a nie 2 miliony - jak sugerujesz bez żadnego sensownego argumentu. A do tego nie miałoby to absolutnie żadnego wpływu na zwiększenie ilości biznesów a wręcz przeciwnie. Zwłaszcza iż oczekiwania finansowe za upadające domenki PL są dziesiątki razy wyższe niż możliwości rynku, co z kolei prowadzi do dodatkowej utraty zainteresowania tymże rynkiem. Takie są fakty.

 

 

Edited by Domeniacz

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Domeniacz napisał:

 

Widzę Daniel iż dalej uparcie tkwisz w swojej absurdalnej tezie, zupełnie nie zwracając uwagi że:

 

 

Tak, potwierdzam, nadal tkwię w swojej (Twoim zdaniem) absurdalnej tezie :)

 

Na wstępie dodam też, że naprawdę nie chcę Cię przekonywać do rynku .pl. Uważasz, że są ciekawsze rynki, na których lepiej skupić swój czas, uwagę i pieniądze - masz do tego pełne prawo. Każdy myślę decyduje za siebie. Ja uważam, że rynek .pl jest całkiem spory (ze względu na fakt, że Polska na tle innych krajów europejskich jest całkiem dużą gospodarką) i jest tutaj co robić. Możesz mieć inne zdanie - szanuję je, choć nie podzielam. To znaczy nie zaszkodzi oczywiście równolegle zarabiać i szukać okazji na rynkach zagranicznych. Ale nie skreślałbym po prostu .pl.

 

Mogą spokojnie zacytować swój wpis sprzed dwóch i pół lat. Już o tym dyskutowaliśmy, nie ma sensu wymyślać koła od nowa :) Firmy, które mają jedną domenę .pl i opierają na niej swój biznes (w mniejszym lub większym stopniu) odnowiłyby ją nawet jakby kosztowały 500 PLN rocznie. Co nie zmienia faktu, że ok. 800 tys. domen jest w rękach ok. 25 tys. podmiotów. Obniżka ceny odnowień na pewno przełożyłaby się na zwiększoną liczbę nowych domen w tych portfoliach. Może nie x2. Ale przełożyłaby się. Część z firm, które mają kilka domen też mogłaby zacząć utrzymywać ich więcej. W długim okresie domeny stałyby się bardziej dostępne i ich liczba by się zwiększyła. Z tą tezą nie da się walczyć, ale nie wątpię, że będziesz próbował ;)

 

Zobaczymy co będzie dalej. Obecnie cena odnowienia .pl to 50 PLN netto / rok. Raczej nie ma co liczyć na obniżki w najbliższym czasie. Mam też nadzieję, że rejestr przeanalizuje sytuację i na razie nie będzie wprowadzał kolejnych podwyżek.

 

DD

  

Dnia 17.06.2020 o 19:26, DD napisał:

@Domeniacz Obniżka ceny nie zmieniłaby sytuacji od razu. Na pewno by jednak nie zaszkodziła :) Obniżka do 20 zł z obecnych 40 zł sprawiłaby, że w ciągu kilku lat liczba domen wzrosłaby. Może nie byłoby to 2x, ale np. realne 1,5x. W dłuższym okresie myślę, że dobilibyśmy do tych 4-5 mln domen. Co dla przychodów rejestru oznaczałoby, że byłyby na takim samym poziomie jak przed obniżką. Pozwala mi tak myśleć chociażby przykład czeski. Ogólnie mamy podobną sytuację (gospodarczo, językowo, kulturowo).

 

Statystyki rejestru też nie do końca potwierdzają Twoją teorię, że wszyscy mają po jednej domenie, a więcej mają tylko seowcy i domainerzy. Gdyby tak było, to może obniżka faktycznie niewiele by zmieniła. Ale zobacz ile abonentów ma więcej niż 1 domenę:

 

748 900 abonentów x 1 domena = 748 900 domen ( 30,55% )

153 654 abonentów x 2 domeny = 307 308 domen ( 12,54% )

59 289 abonentów x 3 domeny = 177 867 domen ( 7,26% )

31 605 abonentów x 4 domeny = 126 420 domen ( 5,16% )

18 687 abonentów x 5 domen = 93 435 domen ( 3,81% )

12 216 abonentów x 6 domen = 73 296 domen ( 2,99% )

7 987 abonentów x 7 domen = 55 909 domen ( 2,28% )

5 902 abonentów x 8 domen = 47 216 domen ( 1,93% )

4 281 abonentów x 9 domen = 38 529 domen ( 1,57% )

24 146 abonentów x 10 i więcej domen = 782194 domen ( 31,91% )

 

W sumie 2 451 074 domen .pl.

 

https://dns.pl/sites/default/files/2020-05/NASK-Q1-2020-RAPORT.pdf

 

Czyli tylko połowa domen jest zarejestrowana przez abonentów, którzy mają 1, 2 lub 3 domeny. Samych abonentów domen, którzy mają 10 i więcej jest prawie 25 tysięcy. To nie są sami domainerzy i seowcy.

 

Stawiam tezę, że po obniżeniu cen odnowień rejestru o połowę liczba domen .pl wzrosłaby do 4 mln w ciągu najbliższych 3-4 lat. Co roku rejestrowanych jest 800 - 900 tys. domen .pl. Wystarczy, żeby więcej z nich było odnawianych. Łatwo się rejestruje domeny po 10 zł. Za odnowienie trzeba zapłacić 4-5 razy więcej (a w większości przypadków 10-12x więcej). Wystarczy, żeby odnowienia tych pierwszorocznych domen były na standardowym poziomie 60-70% a nie jak obecnie pewnie około 20-30%. Prosta matematyka.

 

Niestety nigdy nie będzie mi dane potwierdzić tego założenia ;)

 

DD

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, DD napisał:

Obniżka ceny odnowień na pewno przełożyłaby się na zwiększoną liczbę nowych domen w tych portfoliach.

 

Daniel, rejestracja nowej domeny kosztuje 10 złociszy, a Ty wciąż sugerujesz że to cena odnowień przeszkadza w rejestracji  2 milionów nowych domen co jest totalnym absurdem. Równie dobrze mógłbyś powiedzieć że tych domen przybędzie 10 czy 20 milionów, bo czemu nie ?

 

17 godzin temu, DD napisał:

ok. 800 tys. domen jest w rękach ok. 25 tys. podmiotów.

 

Cóż z tego, skoro jedynie 200 tysięcy domen jest w rękach osób starających się na nich zarobić i które dzięki obniżce ceny odnowień pozyskałyby kapitał na rejestrację nowych ? Więc jak Ci wykazałem - gdyby WSZYSCY wykorzystali kapitał pochodzący z obniżki cen odnowień do 20 PLN - przybyłoby maksymalnie 200 tysięcy domen a NASK straciłby połowę dochodu. Ponadto nie bierzesz również zupełnie pod uwagę iż ilość ciekawych nazw jest ograniczona i zmiana ceny niczego tu nie zmieni. Mało tego, część osób wybrałaby inne domeny ze względu na zaporową cenę / niedostępność tych domen, które mogą zarejestrować dzisiaj za 10 PLN i/lub których nazwy dzisiaj są wolne. Więc byłby również negatywny wpływ który by zneutralizował część przyrostu.

 

Jeśli chodzi zaś o pozostałe podmioty - za 20 złociszy rocznie zaoszczędzone na domence nie stworzysz kolejnego biznesu, bo jedna godzina pracy kosztuje 20 zł. A na coś co przynosi dochód trzeba poświęcić trochę czasu, zwłaszcza startując z nowym pomysłem którego wszelakie koszty setki razy przekraczają owe 20 PLN. I to zakładając iż to nie nowy biznes którego koszt samego ZUS-u blisko 40 krotnie i to w skali miesiąca przekracza roczną oszczędność na domence.

 

 

 

 

18 godzin temu, DD napisał:

Ja uważam, że rynek .pl jest całkiem spory (ze względu na fakt, że Polska na tle innych krajów europejskich jest całkiem dużą gospodarką)

 

Ze względu na specyfikę biznesu którym się zajmuje, dla mnie to dziura zabita dechami w której bieda aż piszczy.

 

Dlatego skupiam się głównie na komiaczu na którym są setki razy większe możliwośći, tysiące razy więcej klientów mający znacznie większe budżety, dostęp do plików strefy z których tworzy się wszelakie statystyki oraz posiadając statystyki sprzedaży i wiele innych autorskich rozwiązań których nie znajdziesz u konkurencji. A nie znajdziesz ich dlatego, iż najlepsze rozwiązania które stosuje nie są publicznie dostępne, zwłaszcza te które stosunkowo łatwo skopiować. Zaś do pozyskania klientów mam szereg stron obstawionych PP i statystykami aby stosunkowo łatwo można było wyłonić tych klientów, którzy potrafią obracać domenami a nie kiszą 10 domenek przez 20 lat. To właśnie oni nie tylko poddają mi pomysły ale to dla nich tworzę to czego nie znajdziesz nigdzie indziej. Tworzę to, co daje im przewagę na rynku monitorując wszystko co dzieje się na rynku za co pobieram abonament. Typowy model B2B.


Natomiast osobiście od niemal dwóch lat zredukowałem swoje domenowe inwestycje niemal wyłącznie do domen nadających się do SEO z których w krotkim czasie można uzyskać pokaźny i systematyczny przychód z PP powielając wypracowany przez lata schemat, gdzie ograniczeniem jest jedynie ilość domen do tego się nadających. Po prostu skupiłem swoją uwagę na tym w czym jestem lepszy i co przynosi niemal natychmiastowy dochód, dając narzędzia tym którzy są lepsi odemnie a dzięki którym z efektywnością ich inwestycji mało kto może konkurować.


I jeśli to wszystko weźmiesz pod uwagę, szybko zrozumiesz iż tzw "rynek PL" jedynie coraz bardziej mnie śmieszy ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 24.12.2022 o 10:54, Domeniacz napisał:

Daniel, rejestracja nowej domeny kosztuje 10 złociszy, a Ty wciąż sugerujesz że to cena odnowień przeszkadza w rejestracji  2 milionów nowych domen co jest totalnym absurdem. Równie dobrze mógłbyś powiedzieć że tych domen przybędzie 10 czy 20 milionów, bo czemu nie ?

 

Cóż z tego, skoro jedynie 200 tysięcy domen jest w rękach osób starających się na nich zarobić i które dzięki obniżce ceny odnowień pozyskałyby kapitał na rejestrację nowych?

 

Ja myślę, że każdy kto zarejestrował i utrzymuje domenę w jakiś sposób chce na niej zarobić :) Nawet jeśli jest to domena zarejestrowana na indywidualną osobę. Ale w szczególności, jeśli domena jest zarejestrowana na firmę. Według Ciebie 200 tys. z tych domen w dużych portfoliach tą są domeny utrzymywane dla zarobku a pozostałe 600 tys. to firmy sobie opłacają co roku, bo mają taką fantazję? ;)

 

Tak więc jest sobie te 800 tys. domen zarejestrowanych przez podmioty, które mają przynajmniej 10 domen. Załóżmy dla uproszczenia, że są to tylko domeny .pl, choć na pewno część to będą również domeny funkcjonalne i regionalne. 800 000 x 50 PLN = 40 MLN PLN rocznie za odnowienia. W przypadku ceny 20 PLN koszt utrzymania wyniósłby 16 MLN PLN. Tak - uważam, że część z tych zaoszczędzonych pieniędzy (24 MLN PLN) poszłaby na rejestrację i utrzymanie nowych domen.

 

Zresztą sam przed podwyżką zrobiłem porządki w portfolio, szczególnie dotyczyło to domen IDN. Po prostu część opłacało mi się utrzymywać po 10 PLN rocznie, ale już niekoniecznie za 30 PLN rocznie. Część domen odnowiłem na 10 lat a część po prostu pozwolę wygasnąć, bo np. zarabiały na parkingu 10 PLN rocznie. Nie opłaca mi się ich odnawiać. Widzę, że teraz niektóre z nich są kupowane na aukcjach albo po prostu rejestrowane po wygaśnięciu.

 

Co z tego, że domenę można zarejestrować za 10 PLN. Wiem przecież, że za rok już jej nie odnowię, bo nie będzie to ekonomicznie uzasadnione. Zresztą widzę to po domenach, które spadają i są ponownie rejestrowane. Po prostu nie opłaca się ich odnawiać po 50 PLN, ale opłaca się zarejestrować ponownie za 10-20 PLN.

  

Dnia 24.12.2022 o 10:54, Domeniacz napisał:

Ze względu na specyfikę biznesu którym się zajmuje, dla mnie to dziura zabita dechami w której bieda aż piszczy.

 

Dlatego skupiam się głównie na komiaczu na którym są setki razy większe możliwości, tysiące razy więcej klientów mający znacznie większe budżety, dostęp do plików strefy z których tworzy się wszelakie statystyki oraz posiadając statystyki sprzedaży i wiele innych autorskich rozwiązań których nie znajdziesz u konkurencji. A nie znajdziesz ich dlatego, iż najlepsze rozwiązania które stosuje nie są publicznie dostępne, zwłaszcza te które stosunkowo łatwo skopiować. Zaś do pozyskania klientów mam szereg stron obstawionych PP i statystykami aby stosunkowo łatwo można było wyłonić tych klientów, którzy potrafią obracać domenami a nie kiszą 10 domenek przez 20 lat. To właśnie oni nie tylko poddają mi pomysły ale to dla nich tworzę to czego nie znajdziesz nigdzie indziej. Tworzę to, co daje im przewagę na rynku monitorując wszystko co dzieje się na rynku za co pobieram abonament. Typowy model B2B.


Natomiast osobiście od niemal dwóch lat zredukowałem swoje domenowe inwestycje niemal wyłącznie do domen nadających się do SEO z których w krotkim czasie można uzyskać pokaźny i systematyczny przychód z PP powielając wypracowany przez lata schemat, gdzie ograniczeniem jest jedynie ilość domen do tego się nadających. Po prostu skupiłem swoją uwagę na tym w czym jestem lepszy i co przynosi niemal natychmiastowy dochód, dając narzędzia tym którzy są lepsi odemnie a dzięki którym z efektywnością ich inwestycji mało kto może konkurować.


I jeśli to wszystko weźmiesz pod uwagę, szybko zrozumiesz iż tzw "rynek PL" jedynie coraz bardziej mnie śmieszy ;)

 

Jeśli jesteś dobry na rynku .com, to tylko pogratulować. Nie każdy pewnie sobie na tym rynku jest w stanie poradzić. Trzeba znać specyfikę i konkuruje się z milionami Chińczyków i innymi narodowościami :) Konkurencja jest nieporównywalnie większa niż w .pl. Chociaż u nas też Chińczycy rejestrują polskie domeny, więc widać, że nawet oni widzą tu jakieś pieniądze, które można zarobić na .pl (w ten czy inny sposób - w większości to będzie SEO w tym przypadku).

 

Na domenach .pl każdego roku firmy (rejestratorzy) na samych odnowieniach zarabiają ponad 100 mln PLN. Pewnie, że nie jest to dużo w skali domen .com, ale nie jest to też zdecydowanie nic.

 

DD

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, DD napisał:

Ja myślę, że każdy kto zarejestrował i utrzymuje domenę w jakiś sposób chce na niej zarobić(...) Według Ciebie 200 tys. z tych domen w dużych portfoliach tą są domeny utrzymywane dla zarobku a pozostałe 600 tys. to firmy sobie opłacają co roku, bo mają taką fantazję?

 

Z pierwszą tezą jak najbardziej się zgadzam. Jednak jest zasadnicza różnica pomiędzy domenami w portfolio a tymi które służą typowo do zarobku. Odnośnie tych pierwszych wystarczy kilka kliknięć w roku aby można je znaleźć na liście domen do sprzedania. Z kolei na domeny które mają zarabiać trzeba poświęcić znacznie więcej czasu i funduszy, zwłaszcza na wstępie. Dlatego też śmieszna obniżka o 20 PLN niczego tu nie zmieni, zwłaszcza że zdecydowana większość ich właścicieli płaci za odnowienie tychże domen po 80-150 PLN i nie stanowi do dla nich problemu. Bo gdyby realnie stanowiło to już dawno przenieśliby swoje domenki do tańszych pośredników. Dlatego też realną grupą beneficjentów obniżki do 20 PLN za odnowienie domeny stanowiłyby osoby starające się na domenach zarobić, przy czym tylko część z nich wykorzystałaby owe środki na zakup kolejnych domen i tylko część z tej częśći poświęciłaby na to 100% tych środków a część jedynie zmniejszyłaby sobie koszty . Węc realnie nawet wspomniane 200 tysięcy domen których mogłoby przybyć dzięki obniżce ceny odnowień jest już wielką przesadą... a co dopiero miliony...

 

19 godzin temu, DD napisał:

Po prostu nie opłaca się ich odnawiać po 50 PLN

 

To że Tobie się nie opłaca, to znaczy iż nie wykorzystujesz ich potencjału co jest bardzo typowe dla osób utrzymujących dużą liczbę domen celem ich sprzedaży. I dlatego też jak już wcześniej uzasadniłem - potencjalnymi beneficjentami obniżek cen odnowień byłyby niemal wyłącznie osoby zajmujące się sprzedażą domen. Dobitnie potwierdza to fakt, iż ponad 90% abonentów ma NIE więcej niż 3 domeny, a blisko 70% ma TYLKO jedną domenę. Prosta matematyka potwierdza więc to co tłumaczę od samego początku, iż zaledwie max 10% abonentów mogło by skorzystać z w/w obniżki co daję maksymalny przyrost o 250 tysięcy domen, co jak wyżej wspomniałem i tak jest wielką przesadą. A to czy się z tym zgadzasz czy nie - rzeczywistości nie zmieni Daniel. 

 

 

20 godzin temu, DD napisał:

Nie każdy pewnie sobie na tym rynku (.COM) jest w stanie poradzić. Trzeba znać specyfikę i konkuruje się z milionami Chińczyków i innymi narodowościami

 

Po to właśnie tworzy się na tym rynku szereg narzędzi które pozwalają widzieć to, czego nie widzą inni i dzięki temu inwestować w to co ma szansę się sprzedać. Zwłaszcza że dzień w dzień w komiaczu spada/wygasa 150 TYSIĘCY domen wśród których można znaleźc niezłe perełki, zwłaszcza jeśli nie wyróżniają się krótką nazwą i/lub popularnymi słowami w nazwie. Chińczycy z kolei kupują ogrom domen do użytku na swoim rynku których wartości nazw nie potrafi zrozumieć zachodni klient nie mający dostępu do żadnych narzędzi, zwłaszcza jeśli te nazwy nie są typowymi liczbami, bo nazwy liczbowe można szybko wyciągnąć przy użyciu zaledwie jednego lub dwóch filtrów.

 

 

 

18 godzin temu, nazwadomeny napisał:

@Domeniacz znasz jakiś program partnerski dla dorosłych w .com na którym można kilka groszy zarobić bez działalności gospodarczej?

 

W ero nigdy nie siedziałem więc niczego Ci nie polecę. Jesli zaś chodzi o PP i działalność gospodarczą - nie znam ani jednego zachodniego PP który by jej wymagał łacznie z największym - CJ.com Natomiast wśród zachodnich PP  - nowością dla Ciebie może być potrzeba wypełnienia oświadczenia dla amerykańskiego urzędu podatkowego IRS, które w przypadku osoby prywatnej nie posiadającej amerykańskiego obywatelstwa nosi kod W-8BEN.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Domeniacz napisał:

Z pierwszą tezą jak najbardziej się zgadzam. Jednak jest zasadnicza różnica pomiędzy domenami w portfolio a tymi które służą typowo do zarobku. Odnośnie tych pierwszych wystarczy kilka kliknięć w roku aby można je znaleźć na liście domen do sprzedania. Z kolei na domeny które mają zarabiać trzeba poświęcić znacznie więcej czasu i funduszy, zwłaszcza na wstępie. Dlatego też śmieszna obniżka o 20 PLN niczego tu nie zmieni, zwłaszcza że zdecydowana większość ich właścicieli płaci za odnowienie tychże domen po 80-150 PLN i nie stanowi do dla nich problemu. Bo gdyby realnie stanowiło to już dawno przenieśliby swoje domenki do tańszych pośredników. Dlatego też realną grupą beneficjentów obniżki do 20 PLN za odnowienie domeny stanowiłyby osoby starające się na domenach zarobić, przy czym tylko część z nich wykorzystałaby owe środki na zakup kolejnych domen i tylko część z tej częśći poświęciłaby na to 100% tych środków a część jedynie zmniejszyłaby sobie koszty . Więc realnie nawet wspomniane 200 tysięcy domen których mogłoby przybyć dzięki obniżce ceny odnowień jest już wielką przesadą... a co dopiero miliony...

 

To że Tobie się nie opłaca, to znaczy iż nie wykorzystujesz ich potencjału co jest bardzo typowe dla osób utrzymujących dużą liczbę domen celem ich sprzedaży. I dlatego też jak już wcześniej uzasadniłem - potencjalnymi beneficjentami obniżek cen odnowień byłyby niemal wyłącznie osoby zajmujące się sprzedażą domen. Dobitnie potwierdza to fakt, iż ponad 90% abonentów ma NIE więcej niż 3 domeny, a blisko 70% ma TYLKO jedną domenę. Prosta matematyka potwierdza więc to co tłumaczę od samego początku, iż zaledwie max 10% abonentów mogło by skorzystać z w/w obniżki co daję maksymalny przyrost o 250 tysięcy domen, co jak wyżej wspomniałem i tak jest wielką przesadą. A to czy się z tym zgadzasz czy nie - rzeczywistości nie zmieni Daniel. 

 

Nadal nie wiem jak oszacowałeś, że tylko w przypadku 200 tys. domen ich właścicielom zależy na niskiej cenie odnowienia a pozostałym nie :) Nie zgadzam się z Tobą. Oni już dawno przenieśli swoje domeny do tanich rejestratorów. Domena na sprzedaż czy domena w portfolio agencji SEO - nie ma znaczenia. Nikt nie lubi przepłacać. Większość podmiotów, która ma powyżej 10 domen korzysta z niskich cen odnowień i płaci w przedziale 50-70 PLN netto za odnowienie .pl. Oczywiście nie wszystkie, ale zdecydowana większość. Tacy klienci korzystają z oferty Aftermarket.pl, OVH czy premium.pl, gdzie przy 20 domenach płaci się około 60 PLN netto lub mniej. Wszyscy ci klienci płaciliby połowę mniej, gdyby cena odnowienia .pl w rejestrze kosztowała 20 PLN. To przełożyłoby się na przynajmniej kilkaset tysięcy więcej domen w okresie 1-2 lat. Biorąc pod uwagę cały rynek w tym okresie liczba domen .pl wzrosłaby spokojnie do 3 mln a w okresie 3-5 lat do 4 mln domen. Jestem o tym przekonany. Nie ma to jednak znaczenia, bo tak się nie stanie.

 

90% abonentów ma nie więcej niż 3 domeny a 70% ma tylko jedną. Zgadza się. Ale do 50% abonentów należy 50% utrzymywanych domen (abonenci, którzy utrzymują 1, 2 lub 3 domeny). Dla nich faktycznie cena odnowienia nie ma większego znaczenia. Ale już dla pozostałych abonentów, do których należy druga połowa wszystkich domen cena ma już znaczenie. A aż 30% domen należy do abonentów, którzy posiadają powyżej 10 domen. Tak należy czytać te statystyki. Ci klienci są bardzo wrażliwi na cenę, bo posiadają często kilkadziesiąt czy kilkaset domen i dla nich jest różnica czy płacą 60 PLN czy 160 PLN za odnowienie domeny. Na 100 domenach wychodzi 10 tys. PLN netto różnicy. Żadna firma nie przejdzie koło takiej kwoty obojętnie.

 

Nasza dyskusja nie ma większego sensu. W pierwszej mojej odpowiedzi zwróciłem Ci tylko uwagę na nieścisłość w Twoim stwierdzeniu jakobyś musiał mnie przekonywać do tego, że rejestr podniesie ceny domen. Pokazałem tylko, że tak nie było.

 

Obecna sytuacja jest jaka jest. Trzeba się do niej dostosować lub zmienić rynek, tak jak Ty to zrobiłeś. Ewentualnie można jeszcze zmienić branżę lub wziąć kredyt. Czy jak to tam było.

 

DD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
36 minut temu, DD napisał:

Nadal nie wiem jak oszacowałeś, że tylko w przypadku 200 tys. domen ich właścicielom zależy na niskiej cenie odnowienia a pozostałym nie

1 godzinę temu, DD napisał:

Ci klienci są bardzo wrażliwi na cenę


Gdyby wszystkie biznesy w rozwoju ( i rejestracji kolejnych domen) powstrzymywała cena odnowień i jak to sugerujesz byliby wielce wrażliwi na cenę - wszyscy siedzieliby np. w Hostido.pl gdzie już od jednej domeny masz cenę 50,99 PLN. A jednak aż 50% klientów woli przepłacać i to aż 3x tyle. Więc defacto mają oni ów cenę odnowień głęboko w zadzie podobnie jak pozostali którzy płacą za cenę odnowień ~2 RAZY tyle w stosunku do ceny NASK. A Ty sugerujesz iż rzuciliby się na obniżkę o 20 zeta rejestrując miliony domen... No zastanów się Daniel...

 

Więc szacunkowo - Ci, którzy najbardziej zależy na cenie odnowień stanowią jedynie max. 10% rynku - stąd potencjał na max. 250 tysięcy domen z którego jedynie część by skorzystała, dlatego jak Ci napisałem nawet ów 250 tysięcy domen które mogłoby przybyć dzięki obniżce ceny odnowień i tak jest wielką przesadą a co dopiero miliony które są totalnym absurdem nie mającym żadnego logicznego ani ekonomicznego uzasadnienia.

 

 

1 godzinę temu, DD napisał:

Obecna sytuacja jest jaka jest. Trzeba się do niej dostosować lub zmienić rynek, tak jak Ty to zrobiłeś.

 

Rynek zmieniłem ze względu na tysiące razy większe możliwości a nie cenę odnowień Daniel -_- Natomiast osobie która nakupiła dziesiątki czy nawet setki upadających domen peel, często płacąc za nie w przeszłości spore sumy nie tak łatwo zmienić rynek - zwłaszcza że, aby wejśc na inny rynek potrzebne są również środki finansowe które zostały utopione i są topione w odnowieniach domenek peel. I to właśnie te osoby dostały największe baty od rejestru PL i już powinni się przygotowywać na następne.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minut temu, Domeniacz napisał:

Gdyby wszystkie biznesy w rozwoju ( i rejestracji kolejnych domen) powstrzymywała cena odnowień i jak to sugerujesz byliby wielce wrażliwi na cenę - wszyscy siedzieliby np. w Hostido.pl gdzie już od jednej domeny masz cenę 50,99 PLN. A jednak aż 50% klientów woli przepłacać i to aż 3x tyle. Więc defacto mają oni ów cenę odnowień głęboko w zadzie podobnie jak pozostali którzy płacą za cenę odnowień ~2 RAZY tyle w stosunku do ceny NASK. A Ty sugerujesz iż rzuciliby się na obniżkę o 20 zeta rejestrując miliony domen... No zastanów się Daniel...

 

Więc szacunkowo - Ci, którzy najbardziej zależy na cenie odnowień stanowią jedynie max. 10% rynku - stąd potencjał na max. 250 tysięcy domen z którego jedynie część by skorzystała, dlatego jak Ci napisałem nawet ów 250 tysięcy domen które mogłoby przybyć dzięki obniżce ceny odnowień i tak jest wielką przesadą a co dopiero miliony które są totalnym absurdem nie mającym żadnego logicznego ani ekonomicznego uzasadnienia.

 

Mylisz się albo celowo pomijasz fakty. Sam pisałem, że nie wszystkie biznesy są wrażliwe na cenę. Większość z abonentów 1, 2 lub 3 domen, którzy łącznie posiadają 50% domen, faktycznie nie obchodzi zbytnio cena odnowienia lub nie wiedzą, że można odnowić domenę taniej. Dlatego nazwa.pl, home.pl a teraz również cyberfolks.pl ma tylu klientów utrzymujących tam domeny. Ale z perspektywy takiego klienta wcale się nie dziwię. Mają tam dodatkowo hosting i inne usługi internetowe na odpowiednim poziomie. Prowadzą swoje biznesy i co ich obchodzi czy zapłacą 50, 100 czy 200 zł na rok. Dlatego większość machnie ręką na ostatnie podwyżki.

 

Po drugiej stronie są jednak abonenci, którzy mają 10, 50 a czasem kilkaset domen. Oni orientują się zdecydowanie lepiej gdzie można tanio utrzymywać domeny. To inny rodzaj klienta. hostido.pl jest nową firmą i z tego co wiem nie ma obecnie panelu, który jest przyjazny przy utrzymywaniu dużej liczby domen. Myślę, że póki co celują w klienta z 1 do kilku domen. Znam natomiast wiele firm, które swoje portfolia 10-50 domen utrzymują w OVH, bo tam zawsze było tanio i jest to rozpoznawalna marka. A jak ktoś się orientuje jeszcze lepiej to zna AM czy premium.pl. W samym OVH i AM jest obecnie utrzymywanych grubo ponad pół miliona domen. Do tego dochodzi Seohost, Hostido, Forpsi, domeny.tv i parę innych firm, gdzie odnowienie .pl mieści się w cenie do 70 PLN netto rocznie. W sumie jakieś 700-800 tys. domen. Dochodzą jeszcze specjalne cenniki u rejestratorów, gdzie domeny są drogie. Nie zdziwiłbym się, gdyby obecnie ok. 1 milion domen było utrzymywanych w cenach 50-70 PLN netto / rok. I dokładnie o tych klientach myślę w kontekście największej korzyści wynikającej z obniżki cen odnowień, która jak wiemy, nie miała i nie będzie mieć miejsca :) cbdu

 

DD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 28.12.2022 o 17:15, DD napisał:

Nie zdziwiłbym się, gdyby obecnie ok. 1 milion domen było utrzymywanych w cenach 50-70 PLN netto / rok.

 

I Twoim zdaniem wszyscy z nich by się rzucili na rejestrację nowych upadających domen PL wyłącznie ze względu na obniżkę tych odnowień o 20 PLN w NASK ? ;)

Choć nawet i dziś upuszczają je i rejestrują na nowo, czyli realny przyrost domen w tym przypadku wyniósłby nie więcej niż ZERO. Po prostu jedynie przestaliby je upuszczać.

 

Twoim zdaniem również to co dziś nie opłaca się zarejestrować nawet za 10 PLN nagle by się opłaciło, gdyby odnowienia kosztowały 20 PLN, prawda ? 

A  opłacalność byłaby tak gigantyczna iż dzięki temu przybyłoby miliony domen pomimo tego iż cały rejestr ma dwa miliony domen od 5 lat :lol:

 

To jest właśnie Twój myślowy absurd Daniel, gdyż realnie:

  1. Tylko część osób by skorzystała z tej zniżki aby zarejestrować nowe nazwy a nie te które i tak są wciąż na nowo rejestrowane.
  2. Tylko część z tej części by wykorzystała cały dostępny kapitał pochodzący z oszczędności na odnowieniach.
  3. Tylko część osób by zainwestowała w upadającą peelkę a nie COM,  newGTLD czy inne ccTLD.

I dlatego jak Ci wyjaśniłem, nawet przyrost o 200 tysięcy domen jest wielką przesadą i musisz się z tym pogodzić Daniel. Po prostu każdy rynek charakteryzuje pewna stała ilość domen której się nie przeskoczy. I liczba ta nie jest zależna ani od ilości mieszkańców ani od ceny odnowień. I dlatego np. rynek .US mający niemal 10 RAZY więcej mieszkańców ma mniej domen niż Polska. A np. Holandia mająca połowę mniej mieszkańców niż Polska ma ponad 2 RAZY więcej domen niż Polska. I dlatego pomimo iż nikt nie obniżył ceny odnowień w komiaczu, przybyło w nim i to w krótkim czasie 40 MILIONÓW domen a nie ZERO jak w przypadku PL w przeciągu ostatnich 5 lat.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Domeniacz napisał:

I Twoim zdaniem wszyscy z nich by się rzucili na rejestrację nowych upadających domen PL [...]

 

Ale się przyczepiłeś do tych domen .pl - musiały Ci zajść za skórę :) Myślę, że domeny .pl będą długo po tym jak nas już nie będzie. Do upadku im daleko, skoro jakieś 90-95% firm działających w Polsce używa tego rozszerzenia jako głównej domeny. Nie .com, nie .eu i nie inne nTLD.

 

Naprawdę porównałeś .us do .com i do .pl? :) Przecież na pewno zdajesz sobie sprawę, że tak jak dla Polski domyślną domeną jest .pl, tak dla USA domyślną domeną jest .com, a nie .us. Nie ma co porównywać :)

 

Cena .com dopiero powoli dobija do $10 (po dużych podwyżkach w ostatnich latach), to mniej więcej tak jakby utrzymanie domeny .pl kosztowało 10 PLN.

 

@Domeniacz Życzę Ci Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku i żebyś nie musiał się użerać z .pl ;) A jak sam piszesz jest mnóstwo innych rynków, na których można się skupić i zarobić. Ja póki co nie stawiam jeszcze krzyżyka na plce. Może warunki nie są idealne. Podobnie jak od pewnego czasu prowadzenie biznesu w Polsce, ale to jeszcze nie powód, żeby się poddawać - przynajmniej nie dla mnie :)

 

DD

  • Like 2
  • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 31.12.2022 o 13:33, DD napisał:

domeny .pl (...) Do upadku im daleko (...)

 

Nikt już nie kupuje domen PL na Sedo a nawet i w Polsce zainteresowanie nimi znacząco spadło a razem z zainteresowanie znacząco spadła cena. Więc defacto peelka już leży i się nie podniesie. Natomiast z punku widzenia inwestora i potencjalnego nabywcy jest to bardzo istotna kwestia. Gdyż "inwestowanie" w coś, czym nikt nie jest zainteresowany i co z dnia na dzień traci wartość nie jest zbyt mądrym posunięciem biznesowym.

 

Weźmy np. sąsiada Polski - czyli Niemcy. Na Sedo non stop notuje się sprzedaże na tym rynku gdyż ma on potencjał i dlatego jest na nim zarejestrowane tak dużo domen, gdyż nawet takie domeny jak esta-usa.de można opchnąć za 6,000 EUR

 

 

Dnia 31.12.2022 o 13:33, DD napisał:

dla Polski domyślną domeną jest .pl, tak dla USA domyślną domeną jest .com, a nie .us

 

.us JEST domyślną domeną ccTLD dla USA, tak jak .pl dla Polski. A to że mimo tego amerykanie wybierają komiacze świadczy to o ich ogromnym potencjale zarówno w kwestii zasięgu jak i potencjalnych nabywców. A do tego domena .us ma ograniczenia i jej legalnymi posiadaczami mogą być wyłącznie obywatele USA, rezydenci lub podmioty zagraniczne obecne w USA.

 

Tak samo pomimo iż .cn jest domyślną domeną dla Chin - chińczycy posiadają więcej domen .COM niż ma cały ich chiński rejestr (mający 18 MILIONÓW domen)  plus więcej newGTLD niż jest w ich chińskim rejestrze. Więc defacto posiadają oni wielokrotnie więcej innych domen niż ma ich własny rejestr. Mało tego, posiadają ogrom najkrótszych adresów w komiaczu zarówno literowych jak i liczbowych. Oni właśnie potrafią wykorzystywać możliwości zamiast kurczowo trzymać się swoich narodowych rozszerzeń. Po prostu jedni z sukcesem wykorzystują możliwości a ślepi i leniwi szukają jedynie oszczędności płacząc po forach że rejestracja domeny kosztuje 10 zł a nie 20 groszy czy odnowienie 50 zł a nie 5 złociszy i winiąc fejsbuka za swoją nieudaczność biznesową.

 

Dlatego właśnie w czasie kiedy w peelce nie przybyło żadnej domeny w tym samym czasie przybyło ponad 100 MILIONÓW innych domen które sprzedają się tysiące razy lepiej a do peelki nawet pies z kulawą nogą nie podchodzi na Sedo. 
 

Nic więc dziwnego że "The .com and .net TLDs had a combined increase of 2.1 million domain name registrations year over year." - VeriSign Q3 2022.

 

 

Dnia 31.12.2022 o 13:33, DD napisał:

Ja póki co nie stawiam jeszcze krzyżyka na plce.


Jak nakupiłeś ogrom peelek Daniel to wcale się nie dziwię. Gdyż nawet jakbyś chciał - krzyżyka bez strat postawić nie możesz. Więc pozostaje jedynie patrzeć z przerażeniem jak wartość domenowego stafu z końcówką .pl topnieje licząc iż uda się jeszcze opchnąć jakąś peelkę zanim całkowicie straci wartość. Bo dziś nawet Piotruś z krainy .XYZ robi byznes w PL na innym tld niż .pl zamiast  czekać aż jakiś  mapet z wybujałą na maxa fantazją zechce laskawie odpisać na jego ofertę na AM ;)

 

 

Edited by Domeniacz

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zeszłym miesiącu pomagałem dwóm polskim firmom w zakupie domen. Jedna kupiła .pl za ponad 100 tys. PLN a druga .com za ponad 100 tys. USD. Wnioski niech każdy wyciągnie sam.

 

Co do Sedo - to nigdy nie była to platforma do sprzedaży czy zakupu domen .pl. Porównywanie wyników sprzedaży domen .de w tym serwisie do .pl też pozostawię bez komentarza. Jeśli już Sedo jest używane do sprzedaży domen .pl, to w roli escrow, jeśli nabywcą jest zagraniczna firma. W przypadku tych transakcji często dane do sprzedażach są zastrzeżone.

 

Domeny .pl upadną (czyli zwyczajnie przestaną być używane) dokładnie w tym samym momencie, kiedy upadną domeny .de, .fr, .nl, .co.uk. Nie twierdzę, że to się nigdy nie stanie. Możliwe, że za kilkadziesiąt, sto lat świat się tak zglobalizuje, że rozróżnienie na kraje i języki przestanie mieć sens. Zresztą bardzo możliwe, że wtedy domeny zostaną zastąpione przez coś jeszcze innego.

 

A tu jest całkiem fajnie wytłumaczone dlaczego Amerykanie używają .com a nie .us:

https://www.quora.com/What-made-the-US-not-use-us-and-instead-just-com-org-or-gov

 

Analogicznie do domen .com można byłoby się dziwić dlaczego domena .uk jest mniej popularna w UK niż .co.uk.

 

DD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, DD napisał:

Jedna kupiła .pl za ponad 100 tys. PLN a druga .com za ponad 100 tys. USD.

 

Każdy może napisać Daniel że sprzedał domenę za dowolną kwotę tworząc fikcyjny obraz rynku, gdy nie podaje jej nazwy zasłaniając się NDA - i Ty to właśnie robisz. O ile zakup komiacza za 100 tys USD jest uzasadniony o tyle zakup peelki za 100 tys PLN absolutnie pozbawiony jest jakiegokolwiek sensu. Dlatego właśnie porzucone zostałe np. sławetne Opony.pl którymi jarało się całe DI przez ostatnią dekadę  na poczet brandu Oponeo.pl czy choćby Tablica.pl na poczet OLX.pl

 

 

1 godzinę temu, DD napisał:

Co do Sedo - to nigdy nie była to platforma do sprzedaży czy zakupu domen .pl

1 godzinę temu, DD napisał:

Sedo jest używane do sprzedaży domen .pl, to w roli escrow

 

Jeszcze parę lat wstecz można było spotkać spore sprzedaże peelek na Sedo, ale odkąd nabywcy stracili nimi zainteresowanie przestały się sprzedawać. A duże giełdy domen w tym również Sedo są świetnym narzędziem do znalezienia nabywców. Po prostu na Sedo (i nie tylko) trzeba umieć sprzedawać a zwłaszcza wiedzieć co się sprzedaje i za jaką cenę. To dzięki tym którzy to rozumieją w ostatnim czasie podwoiła się liczba sprzedawanych domen na Sedo z ceną BIN. A jak myślisz, skąd sprzedawcy czerpią wiedzę ? ;)


Otóż czerpią ją od tych, którzy non-stop monitorują wszystko co dzieje się na rynku domen i dzięki temu są w stanie odpowiedzieć niemal błyskawicznie na nowe trendy zanim ktokolwiek je nawet zauważy i tym samym robić w krótkim czasie świetne flip-flopy nabywając domenki za grosze. A tymczasem w technologicznym skansenie z kropką peel ludziki nie mające dostępu do żadnych sensownych narzędzi wciąż jarają się starymi kotletami sprzedanymi 10 lat wstecz nie mając bladego pojęcia o dzisiejszym rynku domen. Dlatego są skazani na porażkę.

 

 

Edited by Domeniacz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja szanuje zdanie kazdego, ale nie wiem po co tu tak bardzo sie udzielasz skoro to nic nie warty rynek - nie szkoda Ci czasu?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 23.12.2022 o 15:20, DD napisał:

Co nie zmienia faktu, że ok. 800 tys. domen jest w rękach ok. 25 tys. podmiotów. Obniżka ceny odnowień na pewno przełożyłaby się na zwiększoną liczbę nowych domen w tych portfoliach.

 

Jak ktoś zbiera np. domeny pod parking to przeważnie patrzy czy ta zarabia więcej niż kosztuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak to mówią tanio już było czekamy na podwyżkę odnowień :rolleyes: natomiast co do pl-ek to akurat odwrotnie, kto w czas pozbył się gorącego ziemniaka to zarobił, teraz niestety z każdym rokiem tenże ziemniak będzie bardziej gnił aż trzeba go będzie wyrzucić czytaj przestać dokładać do interesu (przedłużać).

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, nadobny napisał:

Jak ktoś zbiera np. domeny pod parking to przeważnie patrzy czy ta zarabia więcej niż kosztuje.

 

Zarabianie na parkowaniu skończyło się blisko 10 lat wstecz albowiem za sprawą zmian w algorytmie Google wszystkie domenki EMD używane do parkingu wyleciały z topowych pozycji w głębokie czeluście wyszukiwarki a to właśnie te pozycje gwarantowały przychód z parkowania i nadawały znaczną wartość domenom EMD / generykom. Ruch type-in również odchodzi w zapomnienie. Więc jak słusznie zauważył @DD ciężko na tymże parkingu "zarobić" nawet na odnowienie domenki 50 złociszy.


Po prostu parking to przeżytek gdyż dziś króluje SEO i PP. A  ze zwrotem z inwestycji w domenki kupione pod PP i wypromowane za pomocą SEO absolutnie nic dzisiaj nie może konkurować zwłaszcza śmieszne generyki na rynku pl. Niewielu też stać na kupno tak konkretnych aktywów zwłaszcza że sprzedawców niewielu a na rynku na którym popyt znacząco przewyższa podaż zawsze cena przyprawia o zawrót głowy. Wie o tym dobrze AM, które po cichutku nabyło stronkę która zarabiała rocznie blisko 150 tysięcy na PP ;)


Jedna domenka, jedna stronka i miesiąc w miesiąc wjeżdża legalnie na konto ponad 12 tysięcy na automacie. A na rynku zachodnim to bardzo skromny wynik dla mających pojęcie o SEO i dostępny nawet dla początkujących, jeśli tylko wybiorą sobie właściwe narzędzia i właściwych nauczycieli a nie cymbałów których Google wycieło w pień jedną zmianą w algorytmie. Paradoksalnie jednak większośc słucha takich ludzi jak Rand Fishkin z MOZ-a który zapchał im głowę Domain Authority którego Google nigdy nie używało ani nie używa, identycznie jak Domain Rating Ahrefs-a.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parking działa jak działał właściwie. Trochę firm się wykruszyło przez oszustów, ale te co zostały to dbają.

 

Muszę przyznać, że interesujące są te rzeczy o których piszesz, ale wydają się bardziej pracochłonne bo wiele PP ma poważne wymagania. Moja wiedza na temat SEO jest nieaktualna bo wyobrażałem sobie, że dzisiaj duża jego część to po prostu kampanie AdWords lub szybkie, krótkotrwałe strzały.

 

Przy parkowaniu lub wykorzystywaniu domen z "gotowym" ruchem do PP jest łatwo bo praktycznie nic nie trzeba robić. Problemem jest właśnie to, że takie domeny są drogie i długo trzeba czekać aż się zwrócą, ale po pewnym czasie nie ma to takiego znaczenia.

 

Jeżeli coś jest dzisiaj królem to bardziej coś co łatwiej się targetuje i skaluje bez względu na domenę czyli np. wykorzystywanie reklam (czym nowsze medium tym taniej), virali czy kupowanie ruchu z innych źródeł w PP/Dropshippingu/naciąganiu na coś. Tylko tutaj też trzeba nieustannie pracować, testować, szukać nisz, szpiegować konkurencje, płacić za narzędzia do tego itd. ale jak już coś kliknie to płaci za wszystko.

 

 

Edited by nadobny

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 3.01.2023 o 20:28, nadobny napisał:

Przy parkowaniu lub wykorzystywaniu domen z "gotowym" ruchem do PP jest łatwo bo praktycznie nic nie trzeba robić. Problemem jest właśnie to, że takie domeny są drogie i długo trzeba czekać aż się zwrócą

 

Nie jest sztuką znaleźć domeny z ruchem bo można to zrobić przy użyciu darmowych i ogólnie dostępnych narzędzi - sztuką jest znaleźć takie których ruchu nie widać lub które mają znikomy ruch a przy jak najmniejszym nakładzie środków mogą pozyskać setki czy tysiące razy większy ruch. Gdyż robiąc dokładnie to samo co robią inni - koszty inwestycji zawsze będą wysokie ponieważ to rynek decyduje o cenie końcowej i dlatego w tym wypadku trzeba długo czekać na zwrot z takiej inwestycji.

 

Do tego komiacz w przeciwieństwie do peelki wygasa średnio 3X tyle w czasie to którym znaczna część a czasem nawet i wszystkie podstrony znikają z Google a wraz z nimi informacja o wszelakim ruchu. Między innymi z tego powodu tylko niewielka część komiaczy jest widoczna np. w Alexie. Więc łowcy domen z ruchem korzystając z ogólnie dostępnych narzędzi skupiają swoją uwagę wyłącznie na tej garstce znacząco windując jej cenę na aukcjach.

 

Ci z kolei którzy mają np. dostęp do moich narzędzi mogą wyłowić domeny które miały widoczny ruch np. w Alexie nawet do 3 lat wstecz wraz z jego statystykami z tego okresu jak i również zidentyfikować skąd ten ruch pochodził a dzięki temu nabyć domeny które mają ruch a których nie widzą inni i dlatego mogą nabyć je za grosze. Między innymi dlatego z opłacalnością inwestycji moich klientów nawet w przypadku domen kupowanych stricte pod parking nie może konkurować żaden przeciętny zjadacz chleba. A zwłaszcza nasz sympatyczny kolega @vul, któremu się wydaje że pozjadał rozumy jeśli chodzi o parking i tanie sposoby pozyskiwanie domen do niego.

 


 

Dnia 3.01.2023 o 20:28, nadobny napisał:

Jeżeli coś jest dzisiaj królem to bardziej coś co łatwiej się targetuje i skaluje bez względu na domenę ...

Dnia 3.01.2023 o 20:28, nadobny napisał:

Tylko tutaj też trzeba nieustannie pracować, testować, szukać nisz, szpiegować konkurencje, płacić za narzędzia

 

Królem jest innowacja, gdyż absolutnie wszystko skaluje się tylko do pewnego stopnia mając swoje granice. A jeśli są granice zamiast walić w nie głową - szuka się nowych rozwiązań i nowych możliwości których nie widzą inni i tym sposobem uzyskuje się nad nimi zdecydowaną przewagę.  Po to tacy ludzie jak ja non stop pracują nad nowymi algorytmami aby klienci mogli zaoszczędzić ponad 90% swojego czasu i pieniędzy oraz widzieć to czego nie widzą pozostali. I dlatego koszt miesięcznego abonamentu zwraca się im już przy nabyciu jednej  lub kilku domen miesięcznie.

 

Bo w każdym biznesie chodzi o to by uzyskać przewagę i w jakikolwiek dziedzinie się ją osiągnie - zawsze przekłada się ona na pieniądze. 

 

 

Edited by Domeniacz

Share this post


Link to post
Share on other sites

W ramach dolania oliwy do ognia, Domeniacz, całkiem niedawno opisywałeś na forum swoje plany związane z utworzeniem serwisu przechwytywania domen. Serwis ten miał stać na domenie Domeniacz.pl. Podpowiedz, dlaczego wtedy wybrałeś rozszerzenie pl?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×