Jump to content
jamesbond

udostępnienie danych abonenta domeny

Recommended Posts

Cześć.

Czy orientuje się ktoś na temat tego, czy Nask powiadamia abonenta domeny o udostępnieniu jej danych stronie trzeciej?

Mam tu na myśli sytuacje gdy abonenem domeny jest osoba fizyczna i ktoś zawnioskuje o udostępnienie jej danych za pomocą tego formularza https://www.dns.pl/formularze/Wniosek_o_udostepnienie_danych_osobowych.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, abonent otrzymuje powiadomienie o udostępnieniu danych, ze wskazaniem wnioskodawcy. Kiedyś przychodziło listownie, nie wiem jak teraz. W sumie to nawet nie wiem czy nadal przychodzi, natomiast na 100% kiedyś przysyłali. Może wypowie się ktoś świeższy w temacie.

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, pb napisał:

Tak, abonent otrzymuje powiadomienie o udostępnieniu danych, ze wskazaniem wnioskodawcy. Kiedyś przychodziło listownie, nie wiem jak teraz.

W trybie jakiej ustawy to powiadomienie przychodziło? Od kilku lat obowiązuje przecież RODO i na gruncie RODO tym bardziej takiej powiadomienia powinny być obowiązkowe. Dobrych kilka lat temu, jeszcze przed erą RODO, dostałem pismo od kancelarii prawnej, która moje dane mogła uzyskać tylko od NASKu, ale żadnego powiadomienia od NASKu nie otrzymałem. Myślę, że na gruncie RODO można żądać od NASKu informacji, czy kiedykolwiek komukolwiek udostępnili dane na temat naszej osoby i chyba skorzystam z tej możliwości. 

 

@jamesbond, podrzuć temat autorowi Bezprawnika. Może on zbada temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dawno  nic nie pisałem ale sami wiecie ..wiek juz nie ten i oczy tez nie te co kiedyś :)
Ale do tematu .Jestem świeżo miej więcej około miesiąca temu otrzymałem listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.Pismo od jakiejś kancelarii.
Typowe argumenty małego Kazia z duża ilość "argumentów" ze jak nie oddam to.... grozi mi  "dożywotnie rozstrzelanie" itd .Typowy bełkot o charakterze rewers hijacking a nóż się ktoś przestraszy.
Zadzwoniłem, jako rejestrator do opiekuna konta właśnie z pytaniem czemu nie dostałem info jako abonent o udostępnieniu moich danych . Otrzymałem telefonicznie informacje ze NASK nie ma obecnie obowiązku wysyłania takich informacji.
Ale
drążyłem temat i prosiłem o ostateczne stanowisko NASK
Po 2-3dniach telefonicznie zostałem poinformowany ze to co usłyszałem wcześniej czyli brak obowiązku informowania abonenta ze zostały wydane jego dane jest wiążące.
To teraz tak. Ja się dowiedziałem o tym fakcie ze moje dane zostały wydane bo otrzymałem pismo z jakimś roszczeniem.
Ale
spokojnie można sobie wyobrazić ze nasze dane są bezkarnie wydawane rożnym osoba i podmiotą i nigdy się o tym nie dowiemy.
 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kurde, no to faktycznie sobie teraz wydumali... ale żeby udowodnić, że kiedyś przysyłali pismo i zaspokoić ciekawość Domenatorixa odnośnie podstawy prawnej, to wklejam skan jednego pisma, które znalazłem - najwyraźniej już pamiątkowego...

 

photo_2022-11-24_13-01-58.jpg

 

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Domenatorix napisał:

Niestety nie widać tego skanu. Można go wrzucić jeszcze raz?

 

Nie rozumiem, jak nie widać? Jakby co plik jest tutaj: http://varia.pl/photo_2022-11-24_13-01-58.jpg

 

Dodam przy okazji, że nie było żadnego postępowania związanego z tą domeną, a udostępnione dane zostały wykorzystane w zupełnie inny sposób.

A więc tak jak @kilofek pisze, może być wiele przypadków gdy NASK udostępnił dane i nawet nie mamy o tym pojęcia...

 

 

Edited by pb
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 24.11.2022 o 13:39, kilofek napisał:

nasze dane są bezkarnie wydawane rożnym osoba i podmiotą i nigdy się o tym nie dowiemy

Dnia 27.11.2022 o 11:16, pb napisał:

nawet nie mamy o tym pojęcia

 

Kolejny cios dla peelki, gdzie tzw. "ochrona danych" i "zgoda na ich przetwarzanie" to jedynie fikcja literacka. 

 

Nie żeby kopać leżącego, ale czy czasem opcja nie ulega kasacji przy takim sporze, rzecz jasna bez zwrotu kosztów jej nabycia wraz z kosztami jej utrzymania przez dekadę ? ^_^

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×