Jump to content
ebook123

ide.pl

Recommended Posts

40 minut temu, pb napisał:

Poniżej Świętsza Lista (wolne trzyliterówki .pl ze znakami q, v, x, y):

[...]

 

Jak ktoś odważny, to może regnąć wszystkie za 11 130 PLN netto. Wystarczy, że w ciągu roku sprzeda jedną za 12k PLN netto i inwestycja się zwróci ;-)

 

DD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minut temu, pb napisał:

wolne trzyliterówki .pl ze znakami q, v, x, y

 

Wygląda na to, że z tymi strasznymi (dla Was) znakami nie będącymi na Waszych świętych listach jest zarejestrowane blisko 6,000 domen z 6928 możliwych. Mimo wszystko pozwolę sobie zweryfikować listę dostępnych 3 literówek PL bo widzę iż @DD nie dał rady.  I choć zakładam że Twój skrypt działa prawidłowo - zweryfikuje tą listę tym 7 liniowym nieco go modyfikując ;)
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Domeniacz napisał:

 

Wygląda na to, że z tymi strasznymi (dla Was) znakami nie będącymi na Waszych świętych listach jest zarejestrowane blisko 6,000 domen z 6928 możliwych. Mimo wszystko pozwolę sobie zweryfikować listę dostępnych 3 literówek PL bo widzę iż @DD nie dał rady.  I choć zakładam że Twój skrypt działa prawidłowo - zweryfikuje tą listę tym 7 liniowym nieco go modyfikując ;)

 

5815 zarejestrowanych lub wygasających, 1113 wolnych.

Wbrew pozorom parę ciekawych wypatrzyłem, filtrując sobie listę wg różnych kryteriów.

Ale nie będę nic rejestrował, mam inne, ciekawsze, poza tym nieraz już sprzedałem trzyliterówkę z "niechcianym" znakiem, więc pod tym względem masz trochę racji, ale absolutnie nie masz racji, że firma będzie wolała sobie wybrać coś z puli wolnych, bo po prostu te dostępne w sprzedaży są dużo lepsze, a z powodu nieznajomości rynku i/lub słuchania takich Wieszczów Apokalipsy jak Ty, wielu sprzedających oferuje je w bardzo atrakcyjnych cenach.
 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, pb napisał:

 

Poniżej Świętsza Lista (wolne trzyliterówki .pl ze znakami q, v, x, y):

 

ayf.pl
...

...

...
zyv.pl


 

 

I tym sposobem trafiłeś na listę rekordzistów forum na najdłuższy post...

:P

 

  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po chwili namysłu zarejestrowałem uvf.pl - pod jakies UV filtry / farby lub inne nowoczesne technologie wspomagane swiatłem UV (np. dopiero od niedawna są dostępne mocne diody LED-UV stosowane choćby do utwardzania farb/lakierów oraz w odkurzaczach antybakteryjnych).

Edited by tinplate
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Domeniacz napisał:

I choć zakładam że Twój skrypt działa prawidłowo - zweryfikuje tą listę tym 7 liniowym nieco go modyfikując ;)

 

Wyniki Ci się nie zgodzą, bo już 24 domeny zyskały nowe życie. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tak a propos "Ide" :

Poprzez wicher i słotę,

Przez bezkresną dal śnieżną,

Poprzez żar i spiekotę,

Przez pustynię bezbrzeżną,

Poprzez kry, poprzez lody,

Przez odwieczne zmarzliny,

Poprzez bagna i wody,

Nieprzebyte gęstwiny,

Poprzez leśne dąbrowy,

Poprzez stepy i knieje,

Poprzez wąskie parowy,

W których nigdy nie dnieje

I gdzie płoszą się sowy,

Gdy złe jęknie, lub strzyga,

A dźwięk słysząc takowy,

Serce w trwodze zastyga

Nie zrażony ciemności,

Który mrozi głusz dzika,

Sam na sam z samotności,

Co do szpiku przenika,

Pełen hartu i woli,

Podpierając sam siebie,

Mając zamiast busoli,

Krzyż Południa na niebie

Pokonując złe żądze,

Wietrząc wrogów w krąg wielu,

Ufny, iż nie zabłądzę

Idąc naprzód, do celu.

Drogi tej nie wytyczyły

Ni głos werbla, ni cytra,

Ide póki sił starczy,

Ide po pół litra...

 

:P

 

Edited by Bazyli
  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 15.01.2023 o 18:04, pb napisał:

Spieszcie wszyscy zarejestrować te Wyjątkowe Domeny za 10 zł, albowiem tak szybko odchodzą!


Masz rację @pb  gdyż już 379  zostało regniętych przez ostatnią dobę z 1,113 które były wolne. A wszystkie z tymi "strasznymi literkami" Q,V,X,Y z Waszych "świętych list" z @DD ;)

 

A jeszcze ciekawsze jest to, iż wśród 46 domen które idą do kasacji - nie ma ani jednej z tymi "strasznymi literkami". Jakoś abonenci spieszą się je opłacić.

 

 

Dnia 16.01.2023 o 18:24, szmiko napisał:

Tyle dobrego, że nie wiem co wybrać 


BYX - ponad 140 MILIONÓW wyników w Google.

YMB - w samym newGTLD 56 końcówek zajętych

 

@pb mówił żeby brać za dyszkę -  to wziąłem i potestuje nowego gracza na rynku a może nawet uda się je sprzedać za 50 PLN ;)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Domeniacz napisał:

A jeszcze ciekawsze jest to, iż wśród 46 domen które idą do kasacji - nie ma ani jednej z tymi "strasznymi literkami". Jakoś abonenci spieszą się je opłacić.

 

Ciekawe dlaczego tak jest..? Myślę, że doskonale o tym wiesz :) Może dlatego, że zdecydowana większość zarejestrowanych domen 3-literowych nie ma tych znaków. A domeny tvp.pl, tvn.pl, olx.pl, axa.pl to wyjątki potwierdzające regułę :) Przecież oczywiste jest (przynajmniej dla mnie), że te znaki nie wykluczają domen, ale ze względu na specyfikę języka polskiego bardzo je ograniczają. Poza tym w Polsce działa masę zagranicznych firm, które te litery wykorzystują. Idąc Twoim tokiem rozumowania (że znacznie częściej wygasają domeny 3-literowe bez znaków q, v, x, y niż z tymi znakami), można byłoby się dziwić dlaczego wygasa ponad 100 000 domen .com każdego dnia a tylko 2 000 domen .pl. Czyżby świadczyło to o dużo większej wartości domen .pl..? No niekoniecznie. Tutaj raczej zachodzą podstawowe prawa matematyczne i statystyczne.

 

Poza tym kiedyś te wszystkie domeny z q, v, x, y spaść musiały, bo inaczej nie byłyby wolne teraz :) Przecież były takie czasy, że wszystkie domeny 3-literowe .pl były zajęte. Ich los zwykle był podobny. Rejestracja za 10 zł, wygaśnięcie, ponowna rejestracja za 10 zł (niekoniecznie przez tą samą osobę), wygaśnięcie itd. Tak samo będzie tym razem.

 

Niemniej jednak życzę wszystkim, którzy zarejestrowali wolne domeny 3-literowe z q, v, x, y, jak najwięcej sprzedaży. Postawię jednak tezę, że 95% tych domen (lub więcej) za rok nie zostanie odnowionych. Za 395 dni będziemy mogli to zweryfikować :)

 

DD

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten temat zupełnie zmienił ton rozmowy do pewnych osób i wiecie co ? Mega ciekawie się to czyta i powiem Wam coś więcej gdybyście wspólnie pewne tematy na tym forum dogadywali to te forum dostało by nowe życie. 

 

Wiedza Wasza jest spora i z mojej storny jest to bardzo miłe że mogę to czytać :)

 

Czy .pl rowniez dostanie nowe zycie ? Moze tak ale na pewno jeszcze nie teraz. 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, DD napisał:

zdecydowana większość zarejestrowanych domen 3-literowych nie ma tych znaków

 

Danielu, Danielu. Tych domen jest zarejestrowanych 10,648 z czego 46 na liście spadu, czyli 0.44 %

Natomiast tych posiadających wspomniane znaki 5,815 z czego statystycznie powinno być 25 na liście spadu, czyli wspomniane wyżej 0.44 % a jest ZERO

 

 

7 godzin temu, DD napisał:

można byłoby się dziwić dlaczego wygasa ponad 100 000 domen .com każdego dnia a tylko 2 000 domen .pl. Czyżby świadczyło to o dużo większej wartości domen .pl..

 

Danielu Danielu. 2,000 domen z 2,5 mln zarejestrowanych, to 0,08 %. Dzisiaj w komiaczu spada 102,320 domen czyli 0.064 % z 160 mln zarejestrowanych. Czyli w peelce spada o 25 % więcej. Proszę więc nie przekręcaj faktów starając się dowieść swoich teoryjek, albowiem jak sam napisałeś: 

 

 

7 godzin temu, DD napisał:

Tutaj ... zachodzą podstawowe prawa matematyczne i statystyczne.

 

A tymczasem powołujesz się na statystykę ale wygląda na to, iż  zupełnie nie potrafisz zastosować jej w praktyce przez co wyciągasz błędne wnioski :P


 

Edited by Domeniacz

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minut temu, Domeniacz napisał:

Danielu, Danielu. Tych domen jest zarejestrowanych 10,648 z czego 46 na liście spadu, czyli 0.44 %

Natomiast tych posiadających wspomniane znaki 5,815 z czego statystycznie powinno być 25 na liście spadu, czyli wspomniane wyżej 0.44 % a jest ZERO

 

Danielu Danielu. 2,000 domen z 2,5 mln zarejestrowanych, to 0,08 %. Dzisiaj w komiaczu spada 102,320 domen czyli 0.064 % z 160 mln zarejestrowanych. Czyli w peelce spada o 25 % więcej. Proszę więc nie przekręcaj faktów starając się dowieść swoich teoryjek, albowiem jak sam napisałeś: 

 

Mój błąd. Podświadomie założyłem, że domen 3-literowych .pl z literami x, v, y i q będzie jednak dużo mniej w stosunku do wszystkich domen 3-literowych, których jest 17 576 (https://www.informatyk.pro/wp-content/uploads/domeny_3_literowe_bez_IDN.txt). Pomyliłem się. Ale Ty wziąłeś próbę z miesiąca i udowodniłeś wyższość domen z x, v, y i q - świetnie :) Bardzo reprezentatywna próba. Zbierzmy statystyki z całego roku, dodajmy te domeny, które wygasną za rok a które zostały zarejestrowane w ostatnich 24 godzinach i jeszcze dodajmy te, które w ogóle nie są zarejestrowane i leżą wolne.

 

Za rok pochwal się ile z tych zarejestrowanych domen 3-literowych sprzedałeś. I naprawdę życzę Ci jak najlepiej. Chociaż dziwię się, że rejestrujesz .pl, którym wieszczysz rychły koniec.

 

Ale w ogóle o czym ja tu rozmawiam - dalej kontynuując offtopic...

 

DD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Domeniacz napisał:

Danielu Danielu. 2,000 domen z 2,5 mln zarejestrowanych, to 0,08 %. Dzisiaj w komiaczu spada 102,320 domen czyli 0.064 % z 160 mln zarejestrowanych. Czyli w peelce spada o 25 % więcej.

 

W 2022 roku wygasło z powodu braku odnowienia 615129 domen .pl w porównaniu do 2528790 domen aktywnych w rejestrze na początku roku (dane NASK), czyli dziennie wygasało średnio 1685 domen, co daje ~0,0666% z "puli". Nawet jeśli do tego dołożymy 29211 domen po usunięciu, czyli średnio 80 dziennie, to mamy razem 1765 = niecałe 0,07%. To już nie taka duża różnica. Oczywiście przy założeniu, że Twoje dane o .com z jednego dnia idealnie się ekstrapolują na cały rok, w co wątpię. ;-) Jeśli masz pełne i dokładne liczny dla rejestru .com za 2022, to możemy porównać.

Edited by pb
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Domeniacz napisał:

 

Danielu, Danielu. Tych domen jest zarejestrowanych 10,648 z czego 46 na liście spadu, czyli 0.44 %

Natomiast tych posiadających wspomniane znaki 5,815 z czego statystycznie powinno być 25 na liście spadu, czyli wspomniane wyżej 0.44 % a jest ZERO

 

 

 

chciałem się tylko upewnić: czy ktoś właśnie stwierdził, że aktualnie nie wygasa żadna trzyliterowa domena zawierajaca: q, v, x, y  ???

Edited by networker

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, networker napisał:

chciałem się tylko upewnić: czy ktoś właśnie stwierdził, że aktualnie nie wygasa żadna trzyliterowa domena zawierajaca: q, v, x, y  ???

 

No ja widzę tutaj 202 trzyliterówki, z czego 40 bez qvxy i 162 z. Ale ta lista się nie odświeża na żywo, tylko każda domena parę razy w ciągu 30-dniowego wygasania (przez limity nask), więc może być trochę mniej.

 

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minut temu, pb napisał:

Jeśli masz pełne i dokładne liczny dla rejestru .com za 2022, to możemy porównać.

 

W 2022 roku w komiaczu zostało skasowane 36,512,537 domen, co daje 22.82 % z 160 mln zarejestrowanych domen. 

W 2022 roku w peelce zostało usuniętych w sumie 644,340 domen, co daje 25.48 % z  2,528,790 mln zarejestrowanych domen. 

 

Czyli w całym 2022 roku w peelce zostało skasowane o 11.6 % więcej domen niż w komiaczu. 
Co ciekawe, w przypadku peelki od 2013 roku do 2020 włącznie było kasowane pomiędzy 800,000 a 1 milion domen rocznie i dopiero w 2021/2022 roku liczba ta spadła do ponad 600 tysięcy.

 

 

  • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, ale w .com linkujesz tylko do danych za 2021. Skąd liczba usuniętych w 2022? Pytam bardziej z ciekawości.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przed chwilą, pb napisał:

Ok, ale w .com linkujesz do danych za 2021. ;-)


O ile mam dokładną ilość skasowanych domen w komiaczu z każdego dnia/miesiąca 2022 roku o tyle VeriSign nie udostępnia tak dokładnych statystyk jak NASK a o coś się trzeba oprzeć.

Można też przyjąć Q1 2022 z 161,3 mln domen a wtedy wyjdzie jeszcze większa różnica % między ilością skasowanych peelek a komiaczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Domeniacz napisał:

O ile mam dokładną ilość skasowanych domen w komiaczu z każdego dnia/miesiąca 2022 roku o tyle VeriSign nie udostępnia tak dokładnych statystyk jak NASK a o coś się trzeba oprzeć.

Można też przyjąć Q1 2022 z 161,3 mln domen a wtedy wyjdzie jeszcze większa różnica % między ilością skasowanych peelek a komiaczy.

 

Nie no, liczba rejestracji na koniec 2021 jest ok - tak samo jak w .pl

Pytam jedynie o liczbę skasowanych w 2022. To jest w jakichś raportach/statysykach, czy sam zliczyłeś?

Generalnie to Verisign udostępnia pełną strefę .com do pobrania, więc jeśli masz plik z 1.01.2022 to też liczba aktywnych domen byłaby dokładna ;-) ale to na marginesie, statystycznie pomijalne.

 

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minut temu, pb napisał:

Pytam jedynie o liczbę skasowanych w 2022. To jest w jakichś raportach/statysykach, czy sam zliczyłeś?

 

Nie ma tego w żadnych raportach (bynajmniej ja takich nie znam) natomiast każdego dnia kontroluje wszystko co spada i na tej podstawie wiem ile domen spadło, ile zostało przechwyconych i ponownie zarejestrowanych.

 

 

28 minut temu, pb napisał:

Generalnie to Verisign udostępnia pełną strefę .com do pobrania, więc jeśli masz plik z 1.01.2022 to też liczba aktywnych domen byłaby dokładna ;-)


Mam dostęp do pliku strefy którego pobieram każdego dnia aby wyciągać wszelakie przydatne statystyki i trendy ale ów plik nie zawiera domen nie mających ustawionych serwerów DNS. A jest dużo takich domen przez co plik strefy nie nadaje się do ich liczenia gdyż błąd jest bardzo duży. Np. w logach przetwarzania pliku strefy z dn. 2022-01-01 było:

 

Data: 2022-01-01 09:25:12 UTC

Domen łącznie: 158,194,248
Nowych: 98,953
Zmiana: 129,229
Skasowanych: 106,391

Więc w porównaniu do Q4 2021 które obejmuje liczbę domen na koniec roku 2021 (czyli początek 2022) - brakuje w pliku strefy blisko 1,8 miliona domen. 

 

Edited by Domeniacz
  • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz rację, nie pomyślałem o domenach bez dnsów, ale czy rzeczywiście jest ich prawie 2 miliony? W .pl to są marginalne przypadki. Podejrzewałbym, że to są jakieś stare i nieużywane domeny, dla których domeny obsługujące dnsy wygasły - bo przy rejestracji nowych muszą być chyba ustawione automatycznie, a też nie można ich skasować "do zera", jedyny sposób to usunięcie przez rejestr lub właśnie wygaśnięcie hostów. Już bardziej jestem skłonny pomyśleć, że Verisign sobie zaokrąglił liczbę w raporcie. ;-)

 

Jeszcze jedna istotna różnica między .com a .pl

Domena .pl gdy tylko zaczyna wygasać, to przestaje być aktywna i wylatuje ze statystyk NASK. A więc nowo zarejestrowana i potem nieprzedłużona domena jest w statystykach równo 12 miesięcy.

W przypadku .com, domena jeszcze przez nawet 45 dni może mieć aktywne dnsy = wciąż być w strefie. Potem dopiero przez kolejne 35 dni wygasa - tu też nie wiemy, czy jest nadal w statystykach czy też jej nie ma. A przecież to jest od 9,5% do nawet 22% różnicy w ilości liczonych domen. Nawet jeśli liczymy tylko domeny aktywne (w strefie), to wiemy, że prawie wszyscy rejestratorzy stosują maksymalny grace-period żeby albo sprzedać w tym czasie domeny albo rzeźbić sobie kasę z reklam kierując domenę na własne dnsy. Więc tu mamy z nawiązką te 11% różnicy w "wygasalności" domen .pl w porównaniu do .com. :-)

 

Szczerze mówiąc, to dla mnie bez różnicy czy więcej procentowo wygasa peelek czy comek, ale jak już porównujemy, to niech to będą liczby porównywalne.

 

Jeszcze taki kamyczek do ogródka: a wziąłeś pod uwagę te wszystkie domeny (com), które teoretycznie wygasają, bo nie zostały opłacone, ale w praktyce nie spadają, bo rejestratorzy je sprzedają na aukcjach i wyprzedażach bądź przekazują do łapaczy? :-)

Na godaddy, patrząc tylko na wczoraj, wystawionych zostało 40 tys. takich aukcji, a w sumie trwa 354 tys., oczywiście większość skończy się bez ofert i będzie skasowana, ale znów jakiś procent zostanie. Z tych 354 tys. 7,5 tys. ma złożone oferty - ponad 2%. W ostatnich minutach pewnie dojdzie co najmniej drugie tyle. Można to też zliczyć - spojrzeć ile aukcji dziś się skończy (46 tys.), a ile zacznie wyprzedaży - różnica to będą domeny sprzedane. Potem z wyprzedaży też jeszcze część znajdzie chętnych. Oj coś szybko topnieje ta różnica com/pl, którą na początku postawiłeś na poziomie 25% :-)

Edited by pb
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minut temu, pb napisał:

Masz rację, nie pomyślałem o domenach bez dnsów, ale czy rzeczywiście jest ich prawie 2 miliony?

 

Same domeny będące na liście spadu to już ponad pół miliona domen. Niektóre firmy w czasie końcowego etapu wygasania również kasują DNS-y a z listą spadu - to lwia część tych dwóch milionów.

 

 

 

11 minut temu, pb napisał:

nie można ich skasować "do zera", jedyny sposób to usunięcie przez rejestr lub właśnie wygaśnięcie hostów.

 

Jest wiele firm które nie wymaga i nie ustawia automatycznie DNS-ów w komiaczu przy rejestracji ( np. RRPproxy ). Można też usunąć wcześniej ustawione DNS-y i tym sposobem zniknąć z pliku strefy i wszelkich statystyk które wyłącznie na nich bazują a które nie uwzględniają innych rzeczy, np. daty ważności domeny. Mimo wszystko - lepiej mieć dostęp do pliku strefy niż nie mieć żadnych danych, jak w przypadku niemal wszystkich ccTLD razem z PL.

 

 

 

50 minut temu, pb napisał:

a wziąłeś pod uwagę te wszystkie domeny (com), które teoretycznie wygasają, bo nie zostały opłacone, ale w praktyce nie spadają, bo rejestratorzy je sprzedają na aukcjach i wyprzedażach bądź przekazują do łapaczy? :-)


Nie wziąłem ponieważ one w dalszym etapie również trafiają na listę spadu z wyjątkiem skromnego procenta które uda się opchnąć np. na aukcji GoDaddy. Liczby do których się odniosłeś  w przypadku GoDaddy - czyli 354 tys aukcji i 7,5 tys. ofert jest rozłożone na 11 dni. Więc jeśli chodzi o GoDaddy to wziąść pod uwagę można wyłącznie ostatni dzień aukcji, na których idzie zwykle około 2,000 domen dziennie co z kolei wprowadza błąd rzędu 700 tysięcy domen rocznie które należałoby dodać do wspomnianych 36,512,537 domen skasowanych w 2022 roku. Z kolei pozostali gracze nawet wszyscy razem wzięci nawet nie zbliżą się do połowy tej liczby osiąganej na aukcjach GoDaddy które ma 21 milionów klientów i ponad 60 milionów komiaczy. Więc jeśli dodamy ~ 1 milion domen do tych skasowanych w 2022 roku - będzie to dość wiarygodnie choć z lekkim naddatkiem odzwierciedlało rzeczywistość do której nawiązałeś.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, a więc biorąc pod uwagę wszystko powyższe, porównujemy złe liczby. Ale to już szczegóły. Powiedzmy, że domen .pl spada trochę więcej od .com, relatywnie do wielkości danego rejestru. ;-)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×