Jump to content
korneliusz.com

Czy mam prawo do wycofania oferty w aukcji?

Recommended Posts

Znowu przez pomyłkę licytuję literówkę - uslugifinasowe.pl. Poprosiłem support ppd.pl o jej wycofanie, ale mi odpisali, że to niemożliwe. Pomijam fakt, że literówki miały być oznaczane i zaakceptowałem regulamin.

 

Moje pytanie: Czy mam prawo do wycofania oferty przed zakończeniem aukcji, jeżeli oferta została złożona przez pomyłkę i myślałem, że licytuję coś innego i czuję się oszukany?

 

Myślałem, że nie będzie problemów z wycofaniem oferty, ale widocznie ppd.pl ma się coraz lepiej i ma klientów gdzieś. Stanowczo lepiej i "po ludzku" załatwia się takie sprawy w dropped.

 

Podarujcie sobie teksty na temat tego, że znowu to zrobiłem i że widziałem co robię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moje pytanie: Czy mam prawo do wycofania oferty przed zakończeniem aukcji, jeżeli oferta została złożona przez pomyłkę i myślałem, że licytuję coś innego i czuję się oszukany?

 

Może ktoś Cię przebije :blink:

 

Grzesiek

Share this post


Link to post
Share on other sites
czuję się oszukany?

Czujesz się oszukany? Oszukany przez kogo? Niestety, sam sobie jesteś winien, zbyt impulsywnie zareagowałeś sądząc, że licytujesz wartościową domenę. Bez urazy, sylyx. Czasami popełnia się pomyłki. Każdy z nas miał podobną sytuację.

 

Na Twoją korzyść przemawia jednak fakt, iż literówki powinny być oznaczone. Z drugiej strony nie zwalnia Cię to z dokładnego zapoznania się z ofertą i sprawdzenia nazwy domeny.

 

Sprawa rozchodzi się o to, że jeśli raz czyjakolwiek oferta zostanie wycofana, to potem wysyłanie takich próśb będzie nagminne.

Edited by p0zer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tydzień temu wstałem rano i ucieszyłem się bo dostałem ofertę 500 zł na literówkę ZanyLekarz.pl ale po czasie kwota 500 zł została z mojego konta wypłacona, bez mojej wiedzy i zgody. Oferta wpłynęła poprzez AfterMarket.pl i nie była to aukcja.

 

Powiedz sylyx, czy taka oferta jest wiążąca czy nie? Co ja mam teraz zrobić, pisać skargę do Dropped, że grzebie w moim koncie? Pytam i piszę o tym poważnie... Wszystko jest zarchiwizowane. Jeśli uważasz, że wystarczy napisać do Dropped czy innego operatora o anulowanie transakcji - to uważam, że Dropped w tym zakresie postępuje zbyt pochopnie i zbyt łaskawie. Czyżby też dobrze się tam powodziło?

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znowu przez pomyłkę licytuję literówkę - uslugifinasowe.pl. Poprosiłem support ppd.pl o jej wycofanie, ale mi odpisali, że to niemożliwe. Pomijam fakt, że literówki miały być oznaczane i zaakceptowałem regulamin.

 

Moje pytanie: Czy mam prawo do wycofania oferty przed zakończeniem aukcji, jeżeli oferta została złożona przez pomyłkę i myślałem, że licytuję coś innego i czuję się oszukany?

 

Myślałem, że nie będzie problemów z wycofaniem oferty, ale widocznie ppd.pl ma się coraz lepiej i ma klientów gdzieś. Stanowczo lepiej i "po ludzku" załatwia się takie sprawy w dropped.

 

Podarujcie sobie teksty na temat tego, że znowu to zrobiłem i że widziałem co robię.

 

Art. 60 Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej

 

Art. 70[1] § 1. Umowa może być zawarta w drodze aukcji albo przetargu.

§ 2. W ogłoszeniu aukcji albo przetargu należy określić czas, miejsce, przedmiot oraz warunki aukcji albo przetargu albo wskazać sposób udostępnienia tych warunków. § 3. Ogłoszenie, a także warunki aukcji albo przetargu mogą być zmienione lub odwołane tylko wtedy, gdy zastrzeżono to w ich treści. § 4. Organizator od chwili udostępnienia warunków, a oferent od chwili złożenia oferty zgodnie z ogłoszeniem aukcji albo przetargu są obowiązani postępować zgodnie z postanowieniami ogłoszenia, a także warunków aukcji albo przetargu.

 

Art. 70 [5] § 1. Organizator oraz uczestnik aukcji albo przetargu może żądać unieważnienia zawartej umowy, jeżeli strona tej umowy, inny uczestnik lub osoba działająca w porozumieniu z nimi wpłynęła na wynik aukcji albo przetargu w sposób sprzeczny z prawem lub dobrymi obyczajami. Jeżeli umowa została zawarta na cudzy rachunek, jej unieważnienia może żądać także ten, na czyj rachunek umowa została zawarta, lub dający zlecenie.

 

 

A to najważniejsze w tym konkretnym przypadku:

 

Art. 84 § 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.

§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

 

 

W związku nieoznaczeniem prawidłowo aukcji do czego wystawiający się zobowiązał oferta ta powinna na prośbę licytującego zostać odwołana...

Share this post


Link to post
Share on other sites
W związku nieoznaczeniem prawidłowo aukcji do czego wystawiający się zobowiązał oferta ta powinna na prośbę licytującego zostać odwołana...

 

Bazyli, czytaj odpowiedź pb:

 

A co do pretensji że "przecież literówki miały być oznaczane" to przypominam, że oznaczanie literówek jest opcją dostępną wystawiającym aukcję i nie dotyczy domen przechwyconych, które trafiają na aukcje wyłącznie gdy domenę zamówi 2+ osób. Takie domeny są oznaczane jako domeny przechwycone. Dziękuję za uwagę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bazyli, czytaj odpowiedź pb:

 

Czytałem...

 

Art. 84 kc

§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

 

Obowiązkiem wystawiającego ofertę było takie oznaczenie sprzedawanego towaru aby nie wprowadzało w błąd kupujących...

 

Art. 355. § 1. Dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność).

§ 2. Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności.

 

oraz

 

Art. 136, § 2 kodeksu wykroczeń

 

„Kto przeznacza do sprzedaży towary z usuniętym trwałym oznaczeniem ich ceny, terminu przydatności do spożycia lub daty produkcji, jakości, gatunku lub pochodzenia albo towary niewłaściwie oznaczone, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. zł”.

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tydzień temu wstałem rano i ucieszyłem się bo dostałem ofertę 500 zł na literówkę ZanyLekarz.pl ale po czasie kwota 500 zł została z mojego konta wypłacona, bez mojej wiedzy i zgody. Oferta wpłynęła poprzez AfterMarket.pl i nie była to aukcja.

 

Żadna kwota nie została z twojego konta wypłacona. Kupujący złożył ofertę na domenę, po czym ją wycofał (być może dlatego właśnie, że zorientował się że to literówka). Oferta widnieje na koncie w statusie "Withdrawn" czyli "Wycofana", akurat nieszczęśliwie to samo słowo jest użyte na liście wypłat gdzie zostało przetłumaczone jako "Wypłacone" i dlatego też taki status pojawił się na liście ofert. Tłumaczenie zostanie poprawione. Nikt nie grzebał w Twoim koncie i nikt Ci niczego nie zabierał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Błagam, aukcja jest prawidłowo oznaczona, posiada wyraźnie napisaną, pogrubioną nazwę domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale o czym my tu w ogóle dyskutujemy? Przecież handel literówkami nie jest niczym dziwnym, tym się po części zajmujemy. Sam autor tematu posiada wiele literówek wystawionych na sprzedaż, które nie są specjalnie oznaczone (przykład: https://www.aftermarket.pl/marketoffer.php?id=34750) a tu próbuje zrobić aferę, bo już kolejny raz zalicytował domenę, z którą się dokładnie nie zapoznał. W takim razie może powinien być zakaz wystawiania literówek, ich sprzedaży, we wszystkich serwisach tego typu? To że któryś z serwisów anulował na prośbę transakcję, to tylko jego dobra wola albo chęć odpuszczenia sobie tego typu tematów. Zabawne jest, jak szybko domagamy się swoich praw, gdy to my się pomylimy, a robimy dokładnie to samo. Kazać sobie płacić za własne błędy i to jeszcze w środowisku, gdzie handel tymi "błędami" to rzecz normalna.. szkoda słów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czytałem...

 

Art. 84 kc

§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

 

Obowiązkiem wystawiającego ofertę było takie oznaczenie sprzedawanego towaru aby nie wprowadzało w błąd kupujących...

 

Art. 355. § 1. Dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność).

§ 2. Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności.

 

oraz

 

Art. 136, § 2 kodeksu wykroczeń

 

„Kto przeznacza do sprzedaży towary z usuniętym trwałym oznaczeniem ich ceny, terminu przydatności do spożycia lub daty produkcji, jakości, gatunku lub pochodzenia albo towary niewłaściwie oznaczone, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. zł”.

 

 

Widze ze niektorzy wychodza z zalozenia, ze jak zacytuja polowe posiadanej swojej biblioteki to cos to wniesie do tematu :blink:

Sylx gwarantuje cii ze mozesz wycofac oferte i tyl w temacie . Mialbys problem gdyby cena byla ustalona czyli tak jak w wypadku "Kup teraz " Nie musisz tak naprawde podawac powodu i wycofac oferte z aukcji , koniec i amne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oznaczenie literówek było by idiotycznym posunięciem dla operatora. Czy PB ma siedzieć i przeglądać dziennie 2000domen i domyślać się, która to literówka?

 

A czy plama.pl to nie literówka palma.pl? A może zamiast zolty.pl chodziło komuś o zloty.pl (pomijam IDN), być może ma usunąć aukcję domeny biuroprac.pl ponieważ lepiej brzmi biuropracy.pl ?

 

Ja też na dropped.pl kupiłem taką domenę i musiałem się pogodzić z fantem. Ponadto, wycofanie oferty działa na szkodę PB ponieważ traci, osoba która licytowała niżej od Ciebie może już nie kupić domeny.

 

 

 

Edit: mimo, że kilofek coś tam napisał i znając życie pewnie ma rację :blink: ja czasem potrafię pogodzić się ze swoim błędem. Być może inaczej bym "śpiewał", gdyby chodziło o kupno samochodu czy domu ;(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widze ze niektorzy wychodza z zalozenia, ze jak zacytuja polowe posiadanej swojej biblioteki to cos to wniesie do tematu :D

Sylx gwarantuje cii ze mozesz wycofac oferte i tyl w temacie . Mialbys problem gdyby cena byla ustalona czyli tak jak w wypadku "Kup teraz " Nie musisz tak naprawde podawac powodu i wycofac oferte z aukcji , koniec i amne

 

To że Sylyx dupy dał nie ulega wątpliwości. Ale też wystąpił z wycofaniem oferty ze względu na zaistniałą pomyłkę do czego miał pełne prawo ewidentną pomyłką to argumentując. A PB powinien ofertę odwołać. Gdyby było to kup teraz lub licytacja się zakończyła to inna sprawa. Ale licytacja trwa...

 

Inna sprawa że nabrał się nie tylko on, paru innych też się znalazło...:D:):blink:

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites
W związku nieoznaczeniem prawidłowo aukcji do czego wystawiający się zobowiązał oferta ta powinna na prośbę licytującego zostać odwołana...

 

Pokaż mi gdzie się zobowiązałem do tego? Była o tym dyskusja przy okazji sylyxowej (jakżeby inaczej) licytacji drożdze.pl, po której zobowiązaliśmy się do dodania możliwości oznaczania literówek przez wystawiających aukcje i taka możliwość została wprowadzona. Domeny przechwytywane nie były, nie są i nie będą oznaczane w żaden inny sposób niż znaczek domeny przechwyconej. Nie grzebię w nich ręcznie, wszystko robi automat i tak zostanie.

 

Ad. sylyx, jeśli twierdzisz że w dropped usuwa się oferty z aukcji przechwyconych literówek to bardzo proszę podaj mi przykłady. Bo ja widziałem dziesiątki takich aukcji na dropped, które normalnie przebiegały i kończyły się zakupem domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pokaż mi gdzie się zobowiązałem do tego? Była o tym dyskusja przy okazji sylyxowej (jakżeby inaczej) licytacji drożdze.pl, po której zobowiązaliśmy się do dodania możliwości oznaczania literówek przez wystawiających aukcje i taka możliwość została wprowadzona. Domeny przechwytywane nie były, nie są i nie będą oznaczane w żaden inny sposób niż znaczek domeny przechwyconej. Nie grzebię w nich ręcznie, wszystko robi automat i tak zostanie.

 

Ad. sylyx, jeśli twierdzisz że w dropped usuwa się oferty z aukcji przechwyconych literówek to bardzo proszę podaj mi przykłady. Bo ja widziałem dziesiątki takich aukcji na dropped, które normalnie przebiegały i kończyły się zakupem domeny.

 

 

Sylyx twierdzi że zalicytował na wskutek pomyłki. Masz jakiś powód mu nie wierzyć? I zgodnie z tym co piszę zalicytował tylko dlatego że nie zauważył że to literówka. Błąd został przez niego zauważony w czasie trwania aukcji. Zatem ma pełne prawo żądać wycofania oferty bo złożył ofertę pod wpływem błędu.

 

Ja mu wierzę bo sam mało się nie nabrałem jak parę innych osób...

 

 

Inna rzecz ze takie rozwiązania są do dupy ale w tym momencie wierz mi, prawo stoi po Jego stronie...

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sylyx twierdzi że zalicytował na wskutek pomyłki. Masz jakiś powód mu nie wierzyć? I zgodnie z tym co piszę zalicytował tylko dlatego że nie zauważył że to literówka. Błąd został przez niego zauważony w czasie trwania aukcji. Zatem ma pełne prawo żądać wycofania oferty bo złożył ofertę pod wpływem błędu.

 

Ja mu wierzę bo sam mało się nie nabrałem jak parę innych osób...

 

 

Inna rzecz ze takie rozwiązania są do dupy ale w tym momencie wierz mi, prawo stoi po Jego stronie...

 

 

Już się widzę jak przebudowuję system żeby dać możliwość wycofywania ofert przez niedowidzących. Prawo stoi może po jego stronie, ale oprócz prawa są też zasady. Ja się trzymam zasad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakaz dla sylyxa licytacji w serwisach na jakiś czas - administratorzy/operatorzy mają takie prawo. :blink: (to już trzeci raz!!!)

Może licytować tylko w aukcjach na żywo.

Dodatkowo recepta na okulary.

 

Sorry ale nie mogę się powstrzymać. W sumie sylyx podziękuj hedenowi, który jako pierwszy zwrócił na tę aukcję uwagę.

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zakaz dla sylyxa licytacji w serwisach na jakiś czas - administratorzy/operatorzy mają takie prawo. :blink: (to już trzeci raz!!!)

Może licytować tylko w aukcjach na żywo.

Dodatkowo recepta na okulary.

 

Sorry ale nie mogę się powstrzymać. W sumie sylyx podziękuj hedenowi, który jako pierwszy zwrócił na tę aukcję uwagę.

 

Jak zbanują Sylyxa to kto będzie kupował literówki?

:D:):D

Share this post


Link to post
Share on other sites
W sumie sylyx podziękuj hedenowi, który jako pierwszy zwrócił na tę aukcję uwagę.

 

Nie ma za co. Tylko zapytalem po co komu taka :D . Sylyx.com jak dla mnie sie osmiesza. Nie bardzo rozumiem jak pb malby oznaczac domeny i w jakim celu? Kazdy chyba widzi co licytuje. Sam mam kilka takich dziwnych zlapanych w dropped domen i zawsze sie dziwilem jak przychodzil sms z info, ze bylem jedyny i domena zostala zarejestrowana jak ona taka fajna byla.

 

#intepretacje.pl

#biuro-nieuchomosci.pl

#wierzowiec.pl :D

 

EDIT:

Na biuro-nieuchomosci.pl ktos sie pozniej polakomil :blink:

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uświadomiono mi rzecz w tym sporze najważniejszą co zmienia obraz i niejako stosunek prawny występujący w tym sporze.

To nie spór pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem a spór pomiędzy przedsiębiorcami...

Zatem niestety ale Sylyx nie może powoływać na błąd niewiedzy i nieznajomości...gdyż również jak pb jest profesjonalistą w branży...

Tak że gratuluje Sylyx zakupu...

:P:):P

 

ps. Powyższe przepisy które przytaczałem dotyczą umów pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą...;)

 

Sylyx bądź mężczyzną i przytul swoje nowe dziecko do piersi jak i ja przytuliłem pgr.com.pl

:P:);)

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi. Mam pełno literówek i co z tego, że je wystawiam? Jak ktoś kupi jakąkolwiek domenę i nie będzie zadowolony, to mu zwrócę pieniądze. Wydawało mi się, że mam rację, a Bazyli i Kilofek mnie w tym utwierdzili. Tu nie chodzi o pieniądze, tylko o zasady. Nie wiem na jakie zasady powołuje się PB, ale klient ma zawsze rację. A jeden niezadowolony klient przekłada się na x straconych klientów.

 

Edit: Później Bazyli zmienił zdanie, ale i tak wydaje mi się, że mam rację. Oczywiście opłacę tę domenę, tylko nie podbijajcie już, bo dałem duże maksimum. :P

Edited by korneliusz.com (sylyx.com)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziękuję za odpowiedzi. Mam pełno literówek i co z tego, że je wystawiam? Jak ktoś kupi jakąkolwiek domenę i nie będzie zadowolony, to mu zwrócę pieniądze. Wydawało mi się, że mam rację, a Bazyli i Kilofek mnie w tym utwierdzili. Tu nie chodzi o pieniądze, tylko o zasady. Nie wiem na jakie zasady powołuje się PB, ale klient ma zawsze rację. A jeden niezadowolony klient przekłada się na x straconych klientów.

 

 

Wyżej masz sprostowanie.

Inna sprawa że powinniście się jakoś dogadać i tyle.

Gdybyś był osoba fizyczną to wszystko co napisałem miałoby odniesienie do sytuacji...ale Ty jesteś przedsiębiorcą...mało tego...z branży...O czym przed chwilą dopiero się dowiedziałem. A to zmienia postać rzeczy pod względem prawnym..

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panowie - jesteśmy tu po to aby sobie pomagać a nie utrudniać :P

Jeśli w regulaminie ppd.pl nie ma możliwości odwoływania ofert, to trudno... musimy od dziś mieć tego wszyscy świadomość i dwa razy się zastanowić, zanim zalicytujemy.

 

Z tego co wiem, ppd.pl - to jednak serwis bardzo przychylny domainerom, więc sugeruję im aby pomyśleli nad możliwością odwołania oferty, chociażby za jakąś karą finansową... Mogłoby także byc ograniczenie, np. godzina od zalicytowania.

 

Zdarza się przecież, że wrócimy z imprezy, lekko %%%. Jedni wtedy wypisuja rozne glupoty na forum, inni moga np. zalicytowac cos czego tak na prawde nie chca licytowac... Moze przeciez tez kliknac nam dziecko, kot, papuga lub żona. Warto mysle przemyslec głębiej tę kwestię.

 

PS. tez ostatnio kupilem cos czego nie chcialem kupic: liqa.pl ;)

Edited by Jaca869

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×