Jump to content
Saint

Wybór nazwy dla stowarzyszenia

Recommended Posts

Warunki wyboru nazwy i jej proponowania:

1. Wybieramy nazwę dla stowarzyszenia w oparciu o głosowanie wszystkich członków komitetu w ankiecie, która będzie dodana po zakończeniu zgłaszania propozycji czyli od 12.11.2009 do 20.11.2009 (włącznie) proponujemy, a po tym terminie dodajemy ankietę jak w punkcie poniżej.

2. Po zakończeniu zbierania propozycji nazw przystąpimy do głosowania od 21.11.2009 do 27.11.2009 (włącznie).

3. Są trzy podstawowe warunki zaakceptowania nazwy do głosowania:

a. Nazwa musi wyrażać cel tego czym ma się zajmować organizacja i nie powinna być pretensjonalna lub stawiać po jakiejś stronie barykady. Mamy stworzyć stowarzyszenie, a nie partie ludową w stylu Samoobdony.

b. Domena .PL (nie net.pl, org.pl czy info.pl koniecznie .pl) ze skrótem nazwy lub słowem jednoznacznie kojarzącym się z nazwą (najlepiej obydwie) musi być zarezerwowana lub zarejestrowana przez proponującego i nie może być przypadków kiedy ktoś proponuje nazwę, której skrót jest zajęty lub proponowana domena została zajęta przez kogoś innego.

c. Nazwa powinna zachowywać dobre i łatwe do zapamiętania brzmienie, a skrót nie powinien być kojarzony z inną organizacją o charakterze politycznym lub ideowym, a także tworzyć w piśmie lub w wymowie słów powszechnie uważanych za wulgarne.

 

Podaje swoją propozycje, która jednocześnie może być przykładem:

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Domen

domena: psid.pl - zarezerowowana

Edited by Saint
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodaję:

 

kwdi.pl - Komitet Właścicieli Domen Internetowych - bo wypada dodać, ale liczy się tylko, jeśli ktoś potwierdzi, że ma domenę, bo jest "na kogoś" niedawno zarejestrowana, chociaż widzę, że kieruje tu na forum to pewnie na kogoś stąd. :)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

W swoich propopzycjach nie użyję słowa "Stowarzyszenie", gdyż jest ono już w nazwie stowarzyszenia Daniela.

 

Moje propozycje:

 

OPDI - Organizacja Posiadaczy Domen Internetowych

POPD - Polska Organizacja Posiadaczy Domen

 

Domeny opdi.pl i popd.pl zarezerwowałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Idąc za sugestią Daniela wycofałem swoją propozycję psad.pl (Polskie Stowarzyszenie Abonentów Domen), bo to będzie mylące względem drugiego stowarzyszenia.

 

Moja nowa propozycja to:

 

pkpd.pl - Polski Komitet Posiadaczy Domen

 

zarezerwowana, a tamtej proszę nie uwzględniać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czemu tylko .pl? I tak będziemy głosować więc wydaje mi się, że każdy powinien mieć prawo zgłosić co mu się podoba.

 

Zgłaszam domeniarz.org. Nie musicie głosować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zw. z rozmowami na ten temat w innych wątkach, wiecie, że osobiście "obstaję" :)

za terminem "właściciel". Uważam, że nie należy mnożyć wielu bytów określających jedno zjawisko.

Ludzie "z zewnątrz" słysząc o właścicielach, abonentach, itd ... mogą mieć mętlik ... Zwłaszcza, że nawet nie bardzo jeszcze wiedzą co to jest domena.

Czy nie chodziło o to aby jasny sygnał wyszedł w kierunku "społeczeństwa"?

 

 

Daniel użył pojęcia "właściciele". Uważam, że bardzo trafnie. Uważam, że bardzo przemyślanie - zwłaszcza w perspektywie jakiejś ewentualnej batalii kiedyś o "najprawdziwsze" prawa własności do domen. I bardzo mądrze w kontekście tworzenia "faktów dokonanych", nawet jeśli tylko dokonanych w sferze (na razie) mentalnej a nie formalno prawnej.

 

Myślę w zw. z tym, że tak trafny termin, nie powinien być przyporządkowany jedynie do jednej "opcji", "grupy" ... właścicieli domen właśnie. Uważam, że w tym punkcie, nie powinno być jakiejś wyłączności, monopolu na nazwę ...

Poza tym, jednolitość zachowana w terminologii, może być sygnałem na zewnątrz o "mocy" a przynajmniej o jedności umysłów w sprawie. Nawet jeżeli nie istnieje jedność organizacyjna.

 

Czy to musi być "Polskie" stowarzyszenie - w nazwie? Sam nie uważam tego za aksjomat. Mówimy po polsku (przede wszystkim), nazywamy tę "formację" po polsku. Jeśli dodatkowo przyjmiemy, że (i jeśli) nasza domena będzie w rozszerzeniu "pl" to zapewne dookreśli charakter narodowy. Oczywiście, jeśli.

(Pomijam, że zamiast słówka "Polskie" użyć można słówka "Ogólnopolskie" - i już Świat wygląda inaczej ;) ).

 

Czy to musi być "Stowarzyszenie" - w nazwie? I tutaj widzę furtkę. Wiele jest pięknych zamienników albo słów bliskoznacznych. Tak więc i w tym miejscu możemy się "pięknie różnić" nazwą - z wcześniej powstałym Stowarzyszeniem.

 

Dodatkowo i w celach edukacyjnych społeczeństwa można do całości dodać słówko: "internetowych".

Termin domena jest wieloznaczny.

 

Podsumowując: dla mnie osobiście, aksjomatem jest jedynie słowo "właściciel".

Cała reszta, "do wyboru, do koloru". Jest duże pole do popisu, uważam więc, że "na zaś" - nie ma się czym martwić jeśli chodzi o podobieństwa nazw.

 

Tyle dobrze, że przynajmniej nie ma sporu, czy używać w nazwie terminu "domena"

czy nie używać ;).

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zarezerwowałem na wszelki wypadek jeszcze domenę OWDI.pl

Jakby ktoś chciał aby było "Organizacja Właścicieli Domen Internetowych", choć osobiście uważam, że własciciele to nie byłoby prawidłowe określenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyszło mi w sumie teraz do głowy, że skrót skrótem, ale niezależnie czy zostanie wybrany Komitet, Organizacja, Stowarzyszenie czy cokolwiek innego, może warto byłoby w przyszłości używać jakiejś bardziej składnej domeny dla działalności stowarzyszenia niż skrótu, który łatwo jest pomylić. Z ciekawości sprawdziłem kilka intuicyjnych nazw:

 

- wlascicieledomen.pl - ma Michał Wendrowski,

- inwestorzydomen.pl - EuroDNS,

- posiadaczedomen.pl - Wiktor Zajkiewicz,

- abonencidomen.pl - od momentu mam ja :)

 

To oczywiście tylko propozycja pod rozwagę, na przyszłość, pokrywająca się z obecnymi typami nazw, bo ja i Michał jesteśmy w komitecie, a jakby była potrzeba to myślę, że dałoby się z Adamem Wagnerem albo Wiktorem Zajkiewiczem dogadać.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dodaję:

 

kwdi.pl - Komitet Właścicieli Domen Internetowych - bo wypada dodać, ale liczy się tylko, jeśli ktoś potwierdzi, że ma domenę, bo jest "na kogoś" niedawno zarejestrowana, chociaż widzę, że kieruje tu na forum to pewnie na kogoś stąd. :)

 

Potwierdzam, że ją posiadam i przekaże w razie potrzeby:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podoba mi się, ale w tym przypadku potrzebne 4 domeny (IDN, nonIDN, z kreską i bez).

 

Mnie również :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie to ładny i łatwy do zapamiętania generyk. W razie czego zabezpieczyłem na 14 dni.

 

wlasciciele-domen.pl - Zarezerwowana pomyślnie

właściciele-domen.pl - Zarezerwowana pomyślnie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właściciele domen brzmi przewrotnie i trochę buntowniczo, ale chyba dlatego jest w tym więcej sensu, niż się zdaje. :)

 

pro forma bardziej sprawdziłem czy Michał ma też wersję domeny IDN bez myślnika i też ma.

 

Trzeba by jeszcze sensownie wymyślić, jak w nazwie odróżnić się od drugiego stowarzyszenia, o ile padnie na ten wariant. ;) No i oczywiście wszystkie rzucone tu propozycje jednakowo podlegają głosowaniu.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że Michał się nie zlisi i przekaże te domeny, bo co go może poruszyć po stracie samochód.pl? :) I wydaje mi się, że ta nazwa była by faworytem. Ze stowarzyszeniem Daniela na bank się nie będzie myliło, gdyż nigdy nie mogę sobie przypomnieć tej nazwy i skrótu, a nazwę właścicieledomen.pl każdy zapamięta.

Edited by korneliusz.com (sylyx.com)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] a nazwę właścicieledomen.pl każdy zapamięta.

 

Myślę podobnie. Jak powiedział Thomaso, jest to jedna z tych nazw "intuicyjnych" ..,

a w przypadku gdybyśmy się przychylili do takiego wariantu (a decyzja w sprawie tej domeny oczywiście należy do Michała), to w nazwie stowarzyszenia mielibyśmy już dwa pewne człony, dwa słowa: "właściciele (lub >właścicieli<) domen".

I te słowa należałoby wtedy "obudowywać" podczas burzy mózgów, innymi niezbędnymi czy odpowiednimi słówkami - tworząc nazwę pełną stowarzyszenia. Oczywiście cały czas nie zapominając zabezpieczać/rezerwować skrótów pełnej nazwy dla tej organizacji.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

jestem za WłaścicieleDomen.pl i wręcz promowałbym IDNa a reszta na przekierowania :). Uważam że nie ma sensu wymyślać zbyt rozbudowanych nazw gdzie skrót jest wieloliterowy i trudny do rozszyfrowania i zapamiętania. Idzmy bezpośrednią, prostą drogą bez zbędnego upolityczniania idei.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

Oczywiście chętnie nam udostępnię nieodpłatnie domeny WłaścicieleDomen.pl i WlascicieleDomen.pl ;)

 

Myślę, że Michał się nie zlisi i przekaże te domeny, bo co go może poruszyć po stracie samochód.pl? ;)

:)

 

jestem za WłaścicieleDomen.pl i wręcz promowałbym IDNa a reszta na przekierowania :P. Uważam że nie ma sensu wymyślać zbyt rozbudowanych nazw gdzie skrót jest wieloliterowy i trudny do rozszyfrowania i zapamiętania. Idzmy bezpośrednią, prostą drogą bez zbędnego upolityczniania idei.

Tak jest.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

W takim razie, ja już formalnie zgłaszam tutaj tę nazwę, aby była brana pod uwagę podczas głosowania.

Ładnie i oryginalnie brzmiałoby to: stowarzyszenie (przy czym stowarzyszenie, to forma związana z uregulowaniem prawnym) "WłaścicieleDomen.pl" (nazwa).

Niestety, nie wyczerpuję punktu "3b" z pierwszego posta. Domena nie należy do mnie.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właścicieledomen.pl bardzo mi się podoba, ale myślałem nad słowami Bazylego i nie możemy użyć tej nazwy nawet jeżeli bardzo tego chcemy, gdyż stowarzyszenie musi działać zgodnie z prawem.

Wypowiadałem się już parę razy na ten temat zatem tym razem w skrócie.

Również byłem i jestem przeciwny używaniu słowa "właściciel" w stosunku do dysponującego czy też abonenta domeny.

Nazwa nie może wprowadzać w błąd bo wynika to też z zapisów prawa.

Obecnie "właścicielem" jest NASK. I tak już niestety zostanie przez dziesiątki lat. To "urok" wirtualnego prawa posiadania...

:lol:

Chyba musimy to przerobić jeszcze raz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja dziś rejestrowałem zaległe rezerwacje i zarejestrowałem abonencidomen.pl i mój kolejny typ, który zgłaszam to stowarzyszenie "Abonenci Domen". :lol:

 

Awaryjny taki raczej, na wypadek jakby faktycznie było za dużo przesłanek przeciwko "właścicielom".

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Właścicieledomen.pl bardzo mi się podoba, ale myślałem nad słowami Bazylego i nie możemy użyć tej nazwy nawet jeżeli bardzo tego chcemy, gdyż stowarzyszenie musi działać zgodnie z prawem.

 

Chyba musimy to przerobić jeszcze raz.

 

Ja już nie mam chęci wałkować tego samego :lol: (w tym, i w innych wątkach zresztą ...).

Sęk w tym, że Bazyli patrzy jak prawnik legalista i trudno się temu dziwić, ale być może mógłby patrzyć jak właściciel domen ;)

 

Zgodna z prawem jest taka nazwa, która zgłoszona do Urzędu Gminy/Miasta zostanie tam zaakceptowana wraz z całą procedurą powołania ewentualnego stowarzyszenia a zwłaszcza taka nazwa, która zostanie zarejestrowana w rejestrze sądowym (stowarzyszenie zarejestrowane).

 

Nie ma innych kryteriów.

Znowu muszę się odwołać do Stowarzyszenia Właścicieli już istniejącego. Istniejącego zgodnie z polskim prawem. Nie chcę wyrokować jaką nazwę przyjmie KWDI (albo nie przyjmie) - każda z nich jest równoprawna. Jednakże, jeśli już na wstępie przestraszymy się tego, co wg nas może myśleć aparat biurokratyczny, (a który niekoniecznie tak musi myśleć) - za cenę wyzbycia się prawa do estetyki (bo np. nazwa nam się "estetycznie" podoba) albo prawa do określenia celów maksimum (np. własność domen) to marnie widzę walkę lub chociażby przyszłe upominanie się o prawa dla domeniarzy/domainerów lub choćby możliwość publicznego twardego zabrania głosu "w sprawie" (jakiejkolwiek).

 

Istnieje Polska Partia Krasnoludków, bo są ludzie uważający, że takie stwory istnieją. Jest Związek Ludności Narodowości Śląskiej, bo są ludzie uważający się za naród śląski.

Czy trzeba zgadywać, która z ww. organizacji istnieje w Polsce legalnie (zarejestrowana)?

Trzeba!

Legalnie działa Polska Partia Krasnoludków. ZLNŚ jest nielegalny.

 

Chyba, że uważacie, iż określając w nazwie cel (sytuację idealną) jakim jest "własność domen" jesteśmy dla urzędników (czytaj: polskiej biurokracji) mniej wiarygodni niż krasnale.

 

--------------

Edit:

Dlaczego podałem przykłady ww. organizacji? Dlatego, że uważam, iż trzeba próbować. Co mamy do stracenia? Zawsze jest możliwe drugie podejście, dlaczego pozbywać się pierwszego dobrego strzału? (Oczywiście i osobiście uważam, że drugie podejście nie będzie potrzebne a nazwa "WłaścicieleDomen.pl" jest przez polskie prawo akceptowalna).

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli Korneliusz, zgłaszasz posiadacze.pl (posiadaczedomen.pl jest "poza" KWDI) a od jutra i tak będziemy wszyscy głosować nad nazwą stowarzyszenia?

 

Zakładam, że Ty ją zarezerwowałeś.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli przewodniczący się przychyli to zgłaszam domeniarz.org. Jeżeli nie to posiadacz.pl. I Przepraszam, ale się pomyliłem. Nie mam zarezerwowanej posiadaczedomen.pl tylko posiadaczdomen.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

×