Jump to content
Sign in to follow this  
pb

Blogi jednak gazetami?

Recommended Posts

SN podtrzymał interpretację prawa prasowego, zgodnie z którą strony internetowe aktualizowane częściej niż raz w roku powinny być rejestrowane w sądzie (jeśli aktualizowane są częściej niż raz w tygodniu, jak blogi, to jako dzienniki - reszta jako czasopisma). Rejestracja kosztuje 40 zł, ale wymaga podania dokładnych danych "redaktora naczelnego". Co ciekawe, do tej pory sądy odmawiały rejestracji stron www jako tytułów prasowych...

 

http://rzeczpospolita.pl/dodatki/pierwsza_...strona_a_3.html

http://rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_07.../prawo_a_2.html

http://rzeczpospolita.pl/dodatki/druga_str...strona_a_2.html

 

Macie zamiar rejestrować swoje strony? Ja chyba poczekam, rozsądek podpowiada, że powinni to szybko zmienić (z drugiej strony - doświadczenie podpowiada, że tak się nie stanie...). Wprawdzie wiadomo, że rządowi przydałyby się dokładne dane wielu bloggerów, ale sądy po prostu nie mają takiej mocy przerobowej, to są przecież miliony wpisów...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zależy gdzie jest siedziba redakcji. Sporo czasopism jest drukowanych za granicą, a jednak są zarejestrowane w Polsce.

Swojego bloga pewnie nie musisz rejestrować, ale ja swoje strony na dedyku w Niemczech chyba muszę...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nic. Takie samo nic, jak w przypadku gdy jest hostowana w Polsce. Widzę, że Rzeczpospolita pozazdrościła poczytności FUCKTowi i zaczyna nadirpretowywać fakty. Poczytajcie lepiej opinie prawników, a nie jakiegoś marnego dziennikarzyny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

://rzeczpospolita.pl/dodatki/druga_str...strona_a_2.html[/url]

 

Macie zamiar rejestrować swoje strony? Ja chyba poczekam, rozsądek podpowiada, że powinni to szybko zmienić (z drugiej strony - doświadczenie podpowiada, że tak się nie stanie...). Wprawdzie wiadomo, że rządowi przydałyby się dokładne dane wielu bloggerów, ale sądy po prostu nie mają takiej mocy przerobowej, to są przecież miliony wpisów...

ja tez poczekam

rejestracja jezeli juz powinna byc bezplatna i przez internet

jezeli ludzie wezma to na powaznie moze to ograniczac rozwoj sieci w Polsce

smutne

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jezeli czasopismo nie jest drukowane w Polsce ale wydawane w Polsce, to rozumiem, ze musi byc zarejestrowane. Ale chyba nie, jezeli jest drukowane za granica i wydawnictwo nie wydaje go w Polsce?

 

Ale jeśli ja siedzę na tyłku w swoim mieszkaniu w Polsce, to tutaj znajduje się redakcja...

 

Taka sama niejasna sprawa jest z podatkami. Mysle, ze nie jest to tak, ze jezeli sprzedajesz reklame na swoich serwisach hostowanych np. w DE, a prowadzisz dzialalnosc gosp. w PL, ze nie musisz placic zadnych podatkow w DE. Poniewaz miejsce dokonania uslugi nie jest w PL, ale w DE. Niestety nie wiem, jak to jest, ale bardzo mnie ta kwestia interesuje.

 

Akurat z podatkami jest to wszystko uregulowane. W przypadku parkingu, usługi są świadczone w kraju nabywcy i on odprowadza wszelkie podatki (np. sedo w DE), a ja już podatków od tych usług nie płacę. Podobnie z adsense, bo reklamy są pobierane ze strony google. Jeśli na swojej stronie umieszczasz bezpośrednio reklamę firmy polskiej i z nią się rozliczasz, to nie ma tu znaczenia, że strona stoi na hostingu w Stanach, rozliczenia są między dwiema polskimi firmami i podatek jest płacony na miejscu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Polskie prawo prasowe wywodzi się jeszcze ze stanu wojennego . A że do tej pory nie zostało zaktualizowane , sędziowie orzekli tak a nie inaczej . Żadne strony internetowe nie powinny podlegac obowiazkowi rejestracji bo to jest oczywistą bzdurą . W większości krajów europejskich nie istnieją tak kuriozalne i bzdurne przepisy , poza jak zawsze totalniackimi Niemcami (patrz ustawa o impressum) .

Moim zdaniem państwo nie ma prawa wtrącac się do internetu , monitorowac go , cenzurowac , przegladac korespondencję....chyba , że istnieją uzasadnione podejrzenia , iż ktoś jest pedofilem lub należy do grupy terrorystycznej (ewentualnie jest lewakiem :) ) , ale nawet i w takich wypadkach ingerencja państwa możliwa jest tylko i wyłącznie za zgodą sądu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pf. W kraju w którym instytucje rządowe są tak zacofane informatycznie nie mam co się bać kiedy przyczepią się do mnie, że mam sajty niezarejestrowane :) Tak dużych serwisów jeszcze nie posiadam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie najbardziej dziwi jeden fakt, że strona aktualizowana raz w tygodniu jest dziennikiem :) i jeszcze to, że jakąkolwiek prasę trzeba rejestrować nawet jeśli to nie jest żadna działalność gospodarcza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja byłem dzisiaj w sądzie i zarejestrowałem swój portal!

Rozmawiałem również z Panią Sędziną i wszystko mi wyjaśniła i w 100% się z nią zgadzam!

Sprawa wygląda tak:

 

1. Dlaczego trzeba zarejestrować nawet blog?

- ponieważ piszesz informację do wiadomości publicznej i jeżeli obrazisz lub naruszysz dobra osobiste jakiegoś obywatela, to musi on wiedzieć kim jesteś aby mógł pozwać Cię do sądu,a żaden prokurator nie podejmie się sprawy o naruszenie dóbr osobistych nie znając właściciela choćby bloga, bo jest to zbyt czasochłonne, dlatego wtedy taka osoba skieruje sprawę do sądu o to że "czasopismo" lub "gazeta" czy "serwis internetowy" nie jest zarejestrowane i zaczynają się problemy! Ponoć już kilkadziesiąt takich spraw jest w sądzie - właśnie o domeny!

 

2. Co to daje?

Stajesz się Redaktorem Naczelnym (nie musisz posiadać działalności gospodarczej jeżeli nie przynosi to dochodów) jednak jeżeli chcesz jako przedsiębiorstwo musisz posiadać wpis najlepiej wszystkie 22.xx.z ale napewno 22.12.z i 22.13.z i musisz udostępnić swoje dane tym samym w pełni odpowiadasz za treści zawarte na swojej stronie!

 

3. Ile to kosztuje?

Zgłoszenie jednego serwisu, gazety, portalu, bloga to koszt 40zł na zawsze! Czeka się około 2 tygodni ponieważ Sąd musi sprawdzić, czy dane "czasopisma" lub "gazety" czy "serwisu internetowego" nie istnieją a osoba nie była karana za przestępstwa prasowe!

 

Wniosek pisze się ręcznie (nie ma gotowców) jeżeli ktoś chce wiedzieć co musi zawierać proszę o kontakt na PW! Rejestracji dokonuje Sąd Okręgowy (jak ktoś jest z poznania to mogę powiedzieć w jakim pokoju!)

 

Pozdrawiam

Dj Hit

 

p.s. Na początku byłem tym oburzony, ale teraz wiem że to dobry przepis,a że rejestrowałem czasopismo to od razu dorzuciłem też swój stary portal :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
a ja byłem dzisiaj w sądzie i zarejestrowałem swój portal!

Rozmawiałem również z Panią Sędziną i wszystko mi wyjaśniła i w 100% się z nią zgadzam!

[...]

A jak to sie ma do zaparkowanych domen? Przeciez to tez w jakims sensie serwis, reklamy sie aktualizuja, zmieniaja, wiec pewnie tez trzeba rejestrowac. I powiedz to osobom, ktore posiadaja np. 200 domen... to daje im jakies 8000zl... za co? Za nic :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Akurat z podatkami jest to wszystko uregulowane. W przypadku parkingu, usługi są świadczone w kraju nabywcy i on odprowadza wszelkie podatki (np. sedo w DE), a ja już podatków od tych usług nie płacę. Podobnie z adsense, bo reklamy są pobierane ze strony google.

Od kiedy to podatek dochodowy rozlicza nabywca usługi??? Podatek dochodowy rozlicza ten, kto ma przychód, czyli usługodawca a nie usługobiorca (nabywca). Jeśli Sedo płaci Ci kasę za kliknięcia, to Ty płacisz podatek od dochodu. Jeśli AdSense płaci Ci kasę za kliknięcia, to Ty płacisz podatek od dochodu. Sytuacja jaką opisujesz ma miejsce w przypadku podatku VAT za usługi niematerialne, ale nie w przypadku podatku dochodowego.

Są w prawie polskim nieliczne przypadki kiedy rzeczywiście podatek dochodowy (ryczałtowy) uiszcza polski nabywca usługi, ale na pewno nie stosują się do otrzymywania kasy z AdSense :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Od kiedy to podatek dochodowy rozlicza nabywca usługi?

 

Od nigdy, pisałem o podatkach rozliczanych przez nabywcę, a więc w tym przypadku głównie VAT. Podatek dochodowy rozlicza się od *dochodu*, nie od sprzedaży, usługi, czy czego tam jeszcze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, pisałeś "wszelkie podatki" więc pomyślałem że jak wszelkie to wszelkie :lol: BTW, na przykład ryczałt płaci się od przychodu, nie od dochodu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
OK, pisałeś "wszelkie podatki" więc pomyślałem że jak wszelkie to wszelkie :lol: BTW, na przykład ryczałt płaci się od przychodu, nie od dochodu :)

 

No tak, myślałem że to jasne, że chodzi mi o podatki związane z transakcją, powinienem był jaśniej się wyrazić. :-)

Na ryczałcie się nie znam, więc nie mogę się na ten temat wypowiedzieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już widzę jak dziesiątki tysięcy nastolatek i nastolatków biegnie do sądu z rodzicami, żeby zarejestrować blogi.. :lol:

Kto wymyśla te idiotyczne przepisy????

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dj_Hit - ładną Ci wodę z mózgu zrobili. A masz tylko tę jedną domenę? Bo jakoś mi się nie uśmiecha płacić 1500 zł za z dupy wzięty przepis. Przepraszam, nie z dupy. Z powojennego prawa prasowego. Teraz k... Polska!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dj_Hit - ładną Ci wodę z mózgu zrobili. A masz tylko tę jedną domenę? Bo jakoś mi się nie uśmiecha płacić 1500 zł za z dupy wzięty przepis. Przepraszam, nie z dupy. Z powojennego prawa prasowego. Teraz k... Polska!

 

ja rejestrowałem czasopismo plus stary serwis na którym również będą teraz informację z tego czasopisma!

I nikt mi wody z mózgu nie zrobił, bo wiadomo że nie zarejestruje djhit.pl czy swojenazwisko.pl, tylko napisałem wam co powiedziała mi Pani Sędzina i się z nią zgadzam (mam chyba prawo do swojej opinii - choć nie wiem bo widzę że tutaj jak coś jest nie po Waszej myśli to zaraz naskakujcie!) a po drugie, powiedzmy że jak by jakis bachor obsmarował Twoją mamę nauczycielkę na blogu to z chęcią chciałbyś wiedzieć kim jest, a tak to możesz zapomnieć że coś ci się uda zdziałać!

 

Nie wiem jak jest z parkingiem, ale myślę że same serwisy reklamowe jakimi są właśnie strony na parkingu nie podlegają temu przepisowi, choć zapytam jak pójdę odebrać zaświadczenie! Ale co innego serwisy z informacjami i akurat w tym przypadku ten przepis jest bardzo dobry, bo przynajmniej mogę walczyć o swoje!

 

Pozdrawiam

Dj Hit

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]powiedzmy że jak by jakis bachor obsmarował Twoją mamę nauczycielkę na blogu to z chęcią chciałbyś wiedzieć kim jest, a tak to możesz zapomnieć że coś ci się uda zdziałać!

[...]

 

Myślisz, że jak ktoś będzie chciał kogoś obsmarować, pomówić itd. to zrobi to na swoim zarejestrowanym blogu i jeszcze podpisze się imieniem i nazwiskiem? :lol: Idea może i w pewnym sensie słuszna, ale z rzeczywistością ma się nijak. Żaden rząd, żadne państwo i żadna aparatura sądowa nie będzie w stanie tego kontrolować i wyciągać konsekwencji, jeśli ktoś bloga nie zarejestruje. Prawo, którego nikt nie przestrzega bardziej szkodzi niż służy..

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co prawda te przepisy są dla mnie absurdalne i zgadzam się ze wszystkimi :lol: Sądziłem, że to chwilowy problem, typowa luka prawna, ale kto wie. Dla wyjaśnienia: to właśnie redaktor naczelny ma odpowiadać za wszelkie publikowane treści, także anonimowych osób, np. musi je usuwać, albo ma problem.

 

ps. DjHit zrobił dobrą robotę informując o swoich doświadczeniach

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli ktoś kogoś obsmaruje to dowiesz się na drodze prawnej kto jest właścicielem domeny - wystarczy zapytać rejestratora gdzie domena jest zarejestrowana. Argumentacja naciągana jak guma do żucia. To jest bubel prawny wynikający z kodeksu, który był tworzony gdy nikomu nie śnił się jeszcze internet i nijak nie przystaje do obecnej rzeczywistości. Wszelkie wymyślane do tego argumenty są naciągane i tyle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×