Jump to content
Luke

"Firma domenowa" ?

Recommended Posts

Sorry, że się powtarzam, ale mam pytanie:

Dochód ze sprzedaży domen traktujecie jako "sprzedaż" czy "usługę"? Pytam ponieważ jako ryczałtowiec płacę inny podatek od handlu, a inny od usług, a nie jestem do końca pewien jak powinienem sklasyfikować sprzedaż domeny.

 

Z góry dziekuje za odp.

pozdrawiam

TN

 

EDIT: kulas -> wiesz coś więcej o dotacjach, o których pisałeś TUTAJ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

wydaje mi się że kiedyś ktoś to napisał ale nie moge znaleźć, bo otwieram działalność gospodarczą i nie wiem dokładnie pod jakim kodem są domeny czy pod kodem 72.60 ? czy może innym bo facet w urzędzie za bardzo nie wiedział!

Dziękuje za pomoc!

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

PODSUMOWANIE (sytuacja hipotetyczna):

- Mam zaparkowanych pare "ladnych" domen

- Zakladam DG i zaczynam operowac przez Delaware

- Place za odnowienia .PL ceny netto (np. 79zl zamiast ~100zl), czyli mniej o VAT

- Na dochody z parkingu co miesiac wystawiam faktury

- Siadam wygodnie w fotelu i ogladam "tanieczgwiazdami" ;)

 

Firma PERPETUUM MOBILE ;)

 

Czy tak to w uproszczeniu wyglada ?

Ktos mnie wyprowadzi z bledu ?

 

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tylko jestem ciekaw jakie podatki placi sie w Polsce od tego zarobku z USA

 

Czy posiadanie firmy w USA liczy sie rowniez w Polsce, tzn. gdybym chcial otworzyc firme w Polsce to bedzie sie liczyla jako pierwsza czy ta z USA tez bedzie sie liczyla

 

Najlepiej zeby dropped sie wypowiedzial

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firma w USA jest zupełnie niezalezna od firmy w Polsce. Firma w Polsce wystawia firmie w USA faktury, sama rozlicza się na ryczałcie a firma w USA rozlicza sobie wszystkie koszta. Tak to w skrócie wygląda.

 

Dostaję tyle pytań na ten temat że w najbliższym czasie napiszę szczegółowy poradnik chyba, gdzie będzie wszystkoe dokładnie opisane.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dostaję tyle pytań na ten temat że w najbliższym czasie napiszę szczegółowy poradnik chyba, gdzie będzie wszystkoe dokładnie opisane.

Byłoby wskazane, jeśli masz taką ochotę ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno bedziemy Ci bardzo wdzieczni Dropped za porady

 

Mysle ze wielu uzytkownikow di.pl rozwaza zalozenie swoich firm ja tez zaliczam sie do tego grona i bedzie to dla nich przewodnik

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dochód ze sprzedaży domen traktujecie jako "sprzedaż" czy "usługę"?

Byłem dziś w US i dowiedziałem się, że jeśli coś Pan kupuje, a potem sprzedaje, to jest to handel.

Pozdrawiam

TN

Share this post


Link to post
Share on other sites
Byłem dziś w US i dowiedziałem się, że jeśli coś Pan kupuje, a potem sprzedaje, to jest to handel.

 

To zapytaj w tym samym US, czy przy rozpoczęciu działalności masz zrobić inwentaryzację posiadanych (wnoszonych do firmy) towarów... bo w moim powiedzieli, że domeny nie są towarem, więc jeżeli to jest handel, to usługami albo własnością niematerialną...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Warto podkreslic, ze scisle mowiac nie sprzedaje sie "domeny", tylko "prawa do domeny". Takze wlasnosc niematerialna.

 

Dokładnie tak. Na fakturze piszę "Przeniesienie praw do domeny xxx" - jest to przekazanie własności niematerialnej. Niestety, US nie przychylił się do mojej interpretacji, że jest o przeniesienie materialnych praw autorskich (twierdziłem, że nazwa domeny nosi znamiona utworu - ale oni uznali, że rejestracja domeny to usługa czysto techniczna i nie ma znaczenia, że ja wymyśliłem nazwę), więc obowiązuje VAT 22% także przy przekazywaniu praw do domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
twierdziłem, że nazwa domeny nosi znamiona utworu

Świetny pomysł :) Szkoda że nie przeszedł, ale to chyba byłoby przegięcie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Świetny pomysł :) Szkoda że nie przeszedł, ale to chyba byłoby przegięcie...

 

W przypadku łapanych domen - na pewno byłoby to naciągane, ale w przypadku całkiem nowych, dlaczego nie? Nawet jeśli nie byłoby to całkiem nowe słowo, to przecież utwór tekstowy składa się ze słów powszechnie używanych, a jednak jest utworem - dlaczego więc dwu- czy trzywyrazowe domeny nie miałyby nimi być? No ale, jak to z prawem bywa, można to obejść. Wystarczy do domeny dorobić znak graficzny i wtedy można sprzedać całość jako utwór (uwaga! nie próbowałem tego, to tylko teoria, aczkolwiek oparta na odpowiedziach US na podobne pytania). Tak po prawdzie, to dla mnie jako płatnika VAT nie ma to aż tak wielkiego znaczenia (transakcje z osobami fizycznymi to niewielka część wszystkich transakcji, więc liczy się cena netto), ale w przypadku sprzedaży przez osoby fizyczne to daje różnicę ~7% kwoty...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętajcie Panowie, że jedynym organem uprawnionym do wydawania wiążących interpretacji przepisów z tej dziedziny jest Izba Skarbowa, a nie Urząd Skarbowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pamiętajcie Panowie, że jedynym organem uprawnionym do wydawania wiążących interpretacji przepisów z tej dziedziny jest Izba Skarbowa, a nie Urząd Skarbowy.

 

Wydaje mi się, że od lipca jest to już Ministerstwo Finansów - i dobrze, w końcu będą spójne decyzje (najlepsze były hece, jak jeden US, czy IS, jeden pies, interpretował inaczej niż drugi, wtedy jak by nie kombinować, jeden z kontrahentów musiał złamać przepisy).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawe jaki idzie pisanie poradnika Dropped.pl?

Kiedy mozna sie go spodziewac?

Jaka bedzie forma jego dystrybucji?

Pozdro

też jestem ciekaw.... czekamy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poradnik się pisze, będzie to na pewno ebook. Już w zasadzie większość jest gotowa, musiałem przekować się przez wszystkie odpowiednie ustawy żeby podać podstawę prawną do każdego zwolnienia z podatku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mam pare pytań:

 

- jaka forme opodatkowania najlepiej wybrac jesli firma ma zarabiac głównie na parkingu i sprzedazy domen oraz miejsca reklamowego na stronie www itp. a przychody będa niewielkie?

 

- warto być VATowcem?

 

- jak wygląda prowadzenie firmy przez internet? mianowicie czy moge uzywac prywatnego lacza z internetem i prywatnego komputera?, jak wyglada przekazanie domen "na rzecz" firmy? Wystarczy jakis dokument?

 

 

---edit

 

www.ifirma.pl - ma ktoś jakieś doświadczenia z nimi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

szuwar: jak chcesz sprzedawać domeny to chyba najlepiej być vatowcem żeby móc fakture wystawić, bo inaczej to zawęża ci się krąg klientów głównie do osób prywatnych

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. czyli bedac vatowcem kupuje domeny za cene netto czy brutto zwieszona o 22%? bo gubie sie w tym co piszecie :( jesli zaplace brutto to pozniej moge to sobie odpisac? kiedy mi to jest oddawane, w całości czy w jakimś procencie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeszcze jedno szybkie pytanie:

 

jestem teraz zatrudniony na caly etat w pewnej firmie. zakladajac dzialalnosc nie zwalnialbym sie zeby oszczedzic na zusie. teoretycznie jest ta znizka na pierwsze dwa lata, ale nie mam takiego kapitalu i odwagi zeby sie zwolnic i zarabiac na zycie domenami. mam plan ktory pozwoli mi dorabiac do pensyjki prowadzac mala dzialalnosc :(

 

ale, hipotetycznie... jesli juz osiagne jakis tam pulap w ciagu kilku miesiecy ze bede mogl sie zwolnic u obecnego pracodawcy to jaka skladke ZUS bede placil? dalej bedzie mi przyslugiwala ta znizka dla nowych przedsiebiorstw (~200zł) czy bede musial placic pelna skladke (~800zł)???

Share this post


Link to post
Share on other sites
ok. czyli bedac vatowcem kupuje domeny za cene netto czy brutto zwieszona o 22%? bo gubie sie w tym co piszecie jesli zaplace brutto to pozniej moge to sobie odpisac? kiedy mi to jest oddawane, w całości czy w jakimś procencie?

 

kupujesz za brutto, ale vat mozesz sobie potem odpisac od tego vatu ktory naliczysz przy sprzedazy, czyli jak kupiłeś domene za 122zł brutto (100 + 22 zł vatu) i potem sprzedales ja np. za 1220zł brutto, to Vatu musisz zaplacić do US nie 220zł, ale 220zł - 22zł, czyli 198zł.

 

jak pracujesz to zus masz juz placony w robocie , wiec wydaje mi sie ze jak masz dodatkowo dzialalnosci to musisz placic tylko skladke zdrowotna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zastrzelcie mnie ale naprawde nie kapuje tego vatu w tej postaci co piszesz mikolaj (bez urazy :()....

 

moze ktos mi polecic jakis jasny artykuł w necie opisujacy dokladnie to zagadnienie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×