Jump to content
maxy

Sprzedaż domen na Aftermarket

Recommended Posts

Proszę niech ktoś mi wyjaśni jak to się odbywa prawnie.

 

1. Wystawiam domenę na Aftermarket

2. Domena zostaje sprzedana

3. Domena zostaje opłacona przez nabywcę do Drooped

4. Drooped pobiera prowizję i przelewa pomniejszoną kwotę na moje konto

 

i teraz pytania:

1. Jak księgujecie taką sprzedaż ? Paragon fiskalny, Faktura ?

2. Czy księgujecie całą wartość sprzedaży czy to co wpłynie na konto ?

3. Jeżeli to co na konto to jak zaksięgować koszt (prowizja + wypłata na konto) ?

 

Sprzedaż na allegro jest prosta. Klient kupuje, wystawiam mu fakturę lub paragon w zależności od jego statusu, allegro wystawia mi fakturę za usługę.

 

Dzięki za pomoc

Edited by maxy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozliczenie faktur za zakup domen w serwisie Dropped.pl odbywa się na zasadzie rozliczenia importu usług. Aby rozliczyć fakturę, należy wykonać następujące czynności:

Na podstawie otrzymanej z Dropped.pl faktury wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą import usług (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). Do ceny domeny należy doliczyć 22% VAT. Podatek VAT wykazuje się w deklaracji VAT-7 jako podatek należny. 

Należny podatek VAT podlega w całości odliczeniu. Dlatego należy wykazać go w deklaracji VAT-7 również jako podatek naliczony (art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT). W ten sposób podatek należny i naliczony "zerują się", co oznacza iż nie ma konieczności odprowadzania VAT do Urzędu Skarbowego.

 

Na forum było już setki razy ;)

 

przykładowo: http://www.di.pl/index.php?showtopic=28615&hl=księg

Edited by polmajk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozliczenie faktur za zakup domen w serwisie Dropped.pl odbywa się na zasadzie rozliczenia importu usług. Aby rozliczyć fakturę, należy wykonać następujące czynności:

Na podstawie otrzymanej z Dropped.pl faktury wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą import usług (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). Do ceny domeny należy doliczyć 22% VAT. Podatek VAT wykazuje się w deklaracji VAT-7 jako podatek należny. 

Należny podatek VAT podlega w całości odliczeniu. Dlatego należy wykazać go w deklaracji VAT-7 również jako podatek naliczony (art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT). W ten sposób podatek należny i naliczony "zerują się", co oznacza iż nie ma konieczności odprowadzania VAT do Urzędu Skarbowego.

 

 

Powyższe dotyczy zupełnie czegoś innego. Nie chodzi o rejestrację lub przechwytywanie domen na Drooped ale o sprzedaż.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wystarczy poczytać pomoc Dropped

 

Jeśli sprzedawcą domeny jest firma lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, sprzedaż domen dokumentuje się fakturą wystawioną na dane firmy obsługującej giełdę domen:

 

Domain Aftermarket, LLC

16192 Coastal Highway

Lewes, DE 19958

Stany Zjednoczone Ameryki

 

Faktury powinny być wystawione jako "nie podlega VAT". Faktury te służą dokumentacji na potrzeby Urzędu Skarbowego - nie ma potrzeby wysyłania ich pocztą na adres właściciela serwisu.

 

Kwota za sprzedaż faktury powinna być pomniejszona o prowizję. Dla wygody użytkowników serwisu, co miesiąc w serwisie będą pojawiały się sumaryczne zestawienia sprzedaży domen w danym miesiącu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
domene na paragon ???? ;);)

Chodzi zapewne o sprzedaż domeny dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, sprzedaż dokonaną bezpośrednio na rzecz tej osoby (nie za pośrednictwem aftermarket). Wówczas rzeczywiście przychód taki trzeba udokumentować wydaje mi się że paragonem fiskalnym lub fakturą vat wystawioną na osobę nieprowadzącą działalności ale w tym przypadku do swojej kopii faktury dopinamy paragon z kasy fiskalnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chodzi zapewne o sprzedaż domeny dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, sprzedaż dokonaną bezpośrednio na rzecz tej osoby (nie za pośrednictwem aftermarket). Wówczas rzeczywiście przychód taki trzeba udokumentować wydaje mi się że paragonem fiskalnym lub fakturą vat wystawioną na osobę nieprowadzącą działalności ale w tym przypadku do swojej kopii faktury dopinamy paragon z kasy fiskalnej.

 

Dokładnie tak. Jeżeli sprzedający jest Vatowcem i ma obowiązek kasy fiskalnej to sprzedając osobie nie prowadzącej działalności gospodarczej musi zarejestrować sprzedaż na kasie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest masire

jak kształtuje się sytuacja w której osoba fizyczna sprzedaje firmie domenę za pośrednictwem giełdy AM?

 

jak się rozliczyć w takim przypadku zarówno z firmą jak i z US?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z firmą się nie rozliczysz (możesz im ew. wystawić tzw. umowę sprzedaży a raczej przekazania) - co jest kompletnie bez sensu bo przecież Am/Dropped wystawi tej firmie fakturę.

 

Natomiast z US rozliczasz się w swoim zeznaniu podatkowym - PIT.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest masire

czyli podatku nie muszę płacić?

 

wystarczy rozliczenie się w zeznaniu podatkowym za dany rok.

 

można prosić więcej szczegółów - co? gdzie? jaki formularz?

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mam podobny problem, domene sprzedaje na 3 raty ( luty, marzec, kwiecien ) na dosc wysoka kwote, ustalismy kwote 3x xx zł netto, rozumiem, ze jezeli sprzedam domene poprzez dropped nie zaplace zadnego podatku ? czy bede musial zaplacic dochodowy ?

 

jak to wszystko rozliczyc ? ( nie posiadam dzialalnosci )

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D nie jestem księgowym, wszelkich potrzebnych informacji udzieli wam biuro rachunkowe lub krajowa informacja podatkowa: www.kip.gov.pl

 

wupl - niestety ale wg. mojej wiedzy podatek zapłacisz, bo to po prostu Twój dodatkowy dochód. Może przy transakcjach poprzez dropped (między osobami prywatnymi) odpada podatek 2% PPC (przy transakcjach od 1tyś. w zwyż; płacony przez kupującego) - bo obie strony dostają F-VAT od dropped.

Podatek dochodowy rozlicza się w zeznaniu rocznym i jeżeli wyjdzie to się płaci, jeżeli nie wyjdzie to się nie płaci (kwota zwolniona).

Share this post


Link to post
Share on other sites
mam podobny problem, domene sprzedaje na 3 raty ( luty, marzec, kwiecien ) na dosc wysoka kwote, ustalismy kwote 3x xx zł netto, rozumiem, ze jezeli sprzedam domene poprzez dropped nie zaplace zadnego podatku ? czy bede musial zaplacic dochodowy ?

 

jak to wszystko rozliczyc ? ( nie posiadam dzialalnosci )

 

 

podatek musisz zapłacić od rocznego dochodu czyli 18%, jeżeli kupiłes za 1000 i sprzedales za 3000 to podatek wynosi 18% od 2000zł, sumujesz cały dochod roczny, łącznie z umową o prace, dzieło itd. więc jeżeli dodatkowo pracujesz to nie ma zwolnienia dla kwoty około 3xxx rocznie, jeżeli zarabiasz oczywiście tyle

 

nie ma żadnych zwolnień w przypadku domen nawet jeżeli posiadasz ją dużej niż 6 miesięcy to nie ma znaczenia jak w przypadku rzeczy ruchomych,

 

jeżeli kwota roczna dochodu wyniesie powyżej 8x xxx (dokładnie niewiem) to płacisz wyzszy podatek według skali podatkowej

 

wykazujesz wszystko w picie rocznym

Edited by rrl.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy Dropped zawiadamia US o wypłatach na konta userów czy Polski Urząd nie obchodzi Dropped? ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiem Wam szczerze. Prowadziłem sprzedaż na allegro na naprawdę dużą skalę. Byłem w czołówce handlujących między 2002-2007 rokiem. Miałem kilka kontroli w życiu (konkurencja duża). Ostatnia kontrola z UKS powaliła mnie na kolana. Mieli wszystkie moje konta bankowe + mojej żony. Kontrola 5 miesięcy trwała. Każdy wpływ na konto został sprawdzony. Nawet jak rodzina wpłaciła mi pieniądze na konto to trzeba było mieć dokument (pożyczka, darowizna). Dlatego teraz jestem bardzo ostrożny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Powiem Wam szczerze. Prowadziłem sprzedaż na allegro na naprawdę dużą skalę. Byłem w czołówce handlujących między 2002-2007 rokiem. Miałem kilka kontroli w życiu (konkurencja duża). Ostatnia kontrola z UKS powaliła mnie na kolana. Mieli wszystkie moje konta bankowe + mojej żony. Kontrola 5 miesięcy trwała. Każdy wpływ na konto został sprawdzony. Nawet jak rodzina wpłaciła mi pieniądze na konto to trzeba było mieć dokument (pożyczka, darowizna). Dlatego teraz jestem bardzo ostrożny.

Wiem coś o tym. Znajomy również przez kilka miesięcy tłumaczył ponad 40 tysięcy drobnych wpłat na jego konto bankowe.

 

Płacąc podatek dochodowy kupujesz sobie spokojny sen na długie lata ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy Dropped zawiadamia US o wypłatach na konta userów czy Polski Urząd nie obchodzi Dropped? ;-)

Przypuszczam, że Dropped nie musi prowadzic księgowości i zawiadamiać polskiego US, ale również chętnie przeczytam wypowiedź Michała na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przypuszczam, że Dropped nie musi prowadzic księgowości i zawiadamiać polskiego US, ale również chętnie przeczytam wypowiedź Michała na ten temat.

 

Oj US miałby nie lada problem. Allegro robi problemy dla US z dostępem do danych a co mówiąc firma na Cyprze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Płacąc podatek dochodowy kupujesz sobie spokojny sen na długie lata ;-)

Niestety to nie jest prawda.

 

Może raczej tak: jeśli nie płacisz podatek - to twój wybór.

Jeśli wszystko wpłacisz - nigdy nie możesz być pewny, że następny urzędnik nie znajde paragraf xxxxx, że coś jest nie tak :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oj US miałby nie lada problem. Allegro robi problemy dla US z dostępem do danych a co mówiąc firma na Cyprze :)

Być może są jakieś ponadnarodowe porozumienia zmuszające aftermarket do ujawniania takich danych, o których nie wiemy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałbym odświeżyć ten stary temat, gdyż mam dylemat. Nie pamiętam teraz jak to się księgowało a na pytanie mogą odpowiedzieć mi wyłącznie płatnicy VAT.

Chcę sprzedać domenę poprzez AM. Ustaliłem z klientem powiedzmy kwotę 1k zł brutto. Za ile powinienem wystawić tą domenę ? Za ten 1000 zł raczej nie mogę bo klient się wkurzy jak zobaczy że na fakturze z AM nie ma Vatu który mógłby sobie odliczyć. Jak wystawię w cenie netto to czy nie będę na tym stratny ?

Być może pytanie jest banalne ale dostałem pomroczności :) a do księgowego teraz w nocy nie zadzwonię.

Edited by maxy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chciałbym odświeżyć ten stary temat, gdyż mam dylemat. Nie pamiętam teraz jak to się księgowało a na pytanie mogą odpowiedzieć mi wyłącznie płatnicy VAT.

Chcę sprzedać domenę poprzez AM. Ustaliłem z klientem powiedzmy kwotę 1k zł brutto. Za ile powinienem wystawić tą domenę ? Za ten 1000 zł raczej nie mogę bo klient się wkurzy jak zobaczy że na fakturze z AM nie ma Vatu który mógłby sobie odliczyć. Jak wystawię w cenie netto to czy nie będę na tym stratny ?

Być może pytanie jest banalne ale dostałem pomroczności :) a do księgowego teraz w nocy nie zadzwonię.

 

 

Wystawiasz w cenie netto, bo sam też nie naliczasz VAT. Było już wcześniej:

 

Faktury powinny być wystawione jako "nie podlega VAT". Faktury te służą dokumentacji na potrzeby Urzędu Skarbowego - nie ma potrzeby

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×