Jump to content
Kangur

Rozbił się prezydencki samolot w Smoleńsku

Recommended Posts

Pamiętam, że oglądając relacje z ataku na WTC miałem podobne odczucia jak dzisiaj. Siedziałem i oglądałem to wszystko tak jakby to był jakiś film fabularny. To wszystko było tak nieprawdopodobne, że wydawało się, że to tylko fikcja i po odejściu sprzed telewizora okaże się, że to jednak był tylko jakiś film nie rzeczywistość :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...

 

Nie czytałem całego tego wątku (tylko bardzo pobieżnie), nie sympatyzowałem z niektórymi osobami, które były w tym samolocie, jednak (jako, że sam otarłem się kiedyś o śmierć - i od tamtego czasu inaczej spoglądam na świat) nie mogę się narazie pozbierać. Chciałem coś napisać, ale nie umiem chyba słowami tego wszystkiego wyrazić...

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

 

Sebastian

alpine5

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pamiętam, że oglądając relacje z ataku na WTC miałem podobne odczucia jak dzisiaj. Siedziałem i oglądałem to wszystko tak jakby to był jakiś film fabularny. To wszystko było tak nieprawdopodobne, że wydawało się, że to tylko fikcja i po odejściu sprzed telewizora okaże się, że to jednak był tylko jakiś film nie rzeczywistość :unsure:

 

 

Tak to niestety wygląda [i do mnie też nie może za bardzo dotrzeć].

Oglądamy filmy, gramy w realistyczne gry. W zderzeniu z realem, nasza psychika nie dopuszcza w jakiś sposób chyba tego, że dzieje się to wszystko w rzeczywistości.

Podobne wrażenie odniosłem w Stanie Wojennym, kiedy codziennością był dla mnie widok czołgów widzianych jedynie dotąd na filmach wojennych. Szok stanowiły klepsydry naklejane na Kościołach, informujące o sposobie śmierci: "Zastrzelony".

[Katastrofa WTC również oddziaływała na mnie podobnie].

 

To my. W Polsce. Nie umniejszając Naszej tragedii, wyobraźcie sobie szok chociażby w byłej Jugosławii podczas ostatniej bałkańskiej wojny. Nagle. Wojna. Rzezie. Cierpienia. W czasach pokoju, wybuch hekatomby powoduje wielki wstrząs, szok, paraliż. Wstrząs, nawet traumatyczny, potrafi jednakże być również przyczynkiem do czegoś nowego. Pozytywnego. Nawiązuję tutaj znowu do sensu cierpienia.

 

Co do Katynia [tak, Smoleńsk - ale jednak wszystko rozgrywa się w katyńskim cieniu] i wspomnianych powyżej Kościołów ... Taka jeszcze jedna moja osobista refleksja, że jako nie pamiętam już ilu latek, ale to była Szkoła Podstawowa, na własną rękę przy pomocy zabawkowej pieczątki tworzyłem ulotki upamiętniające Tragedię Katyńską i w nocy rozlepiałem je na Kościołach ... W tamtych czasach przez myśl mi nie przeszło, że dożyję dni, kiedy Polacy z Rosjanami razem stać będą nad tymi grobami.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 kwietnia 2010 został ogłoszony dniem żałoby narodowej w całej Unii Europejskiej

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Twój prezydent.org też ma szersze zastosowanie a jednak na razie go nie wystawiasz. Tu nie chodzi o samą nazwę lecz o jej wystawienie akurat dzisiaj.

odeszli.pl, wspomnienie.pl - ?

Edited by Orsay

Share this post


Link to post
Share on other sites
odeszli.pl, wspomnienie.pl - ?

 

i?

Kliknąłeś w ogóle w te linki czy tak sobie lubisz popisać bez sensu? :unsure:

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja bym z tym łączeniem w smutku Rosji był ostrożny . Czemu Rosja przywłaszczyła sobie czarne skrzynki ? W Polsce nie ma specjalistów ?

Władze i specjaliści państwa, na którym miała miejsce katastrofa lotnicza zajmują się takimi sprawami.

 

 

Właśnie chyba najbardziej boli, że to nie była katastrofa, której nie można było uniknąć. Można było. Mogło do niej nie dojść. Myślę, że żaden "normalny" samolot by nie wylądował w takiej sytuacji. W każdym innym przypadku samolot zostałby zawrócony lub wysłany na lotnisko w Mińsku lub Moskwy.

Dało się, ale pod pewnymi warunkami i innym typem samolotu, którego odległość rozbiegu czy lądowania jest krótsza, a skrzydła osadzone z góry mają mniejszą rozpiętość (im większa rozpiętość skrzydeł tym wyższa musi być bezpieczna wysokość wymagana do nawracania), a nie z dołu. Takim samolotem, który teoretycznie mógł dać radę mógł być Embraer ERJ 145 (jest na wyposażeniu LOT-u i będzie aktualnie sprzedawany i wymieniany na nowszy model), który wprawdzie jest samolotem mniejszym, ale do lotów kontynentalnych rządu w zupełności dwa takie samoloty by wystarczyły. Embraery mają także dużo lepsze oprzyrządowanie i nośność. Inną rzeczą jest to, że "tutki" zabierały bardzo dużo paliwa więc wybuch z 20 ton paliwa (chodź trudno jest stwierdzić bo ponoć samolot kołował nad lotniskiem dwie godziny czy mniej) wybuch musiał zniszczyć 3/4 samolotu, a silniki znajdowały się na ogonie czy nawet w ogonie gdzie znajdują się także elementy sterowne samolotu i w tym konkretnym przypadku mieliśmy do czynienia z wybuchem i oderwaniem ogona zatem załoga straciła całkowicie kontrolę nad samolotem co za tym idzie nie było nawet teoretycznej możliwości "lądowania" lotem ślizgowym. Takie możliwości jak awaryjne "spuszczanie" paliwa też zdaje się w Tupolewach nie jest dostępne (o ile się nie mylę) nie mówiąc już o gaszeniu silników przez odcięcie paliwa i wlotu powietrza do silnika.

 

Tak czy owak nie mówię, że rząd powinien latać Dreamlinerami, ale w momencie kiedy lot wymienia nie najstarsze Boeing 737 czy 767 mogły by być zakupione tak samo jak jeden lub dwa Embraer ERJ 145. Moim zdaniem 767 i dwa Embraer ERJ 145 w zupełności by wystarczyły wprawdzie są przystosowane do lotów komercyjnych po modernizacji i gruntownym sprawdzeniu świetnie się sprawdzały. Osobiście wielokrotnie jak pewnie większość z Was latałem tymi samolotami i zapewne sprawdzały się dużo lepiej.

 

Warto dodać, że jakiś czas temu piloci i załogi Tupolewa Tu-154 zrezygnowały z pracy w 36 pułku specjalnym z powodu stanu maszyn. Mimo, że przyjmuje się że samolot przechodzący kapitalny remont (rozkładany na części pierwsze) "rodzi się" od nowa, ale chyba w przypadku tych samolotów nie miało to miejsca, ale też nie da się ukryć, że remonty w nieskończoność nic w efekcie nie da ponieważ technika jak i elementy bezpieczeństwa idą mocno do przodu w okresie 3-5 lat, a co tu dużo mówić o o maszynach, które mają 50 lat i są raczej myslą techniczną ZSRR, których nawet Rosjanie nie bardzo chcieli remontować, a same remonty mogły kosztować tyle co jakaś część znacznie lepszego samolotu, który jest duż nowocześniejszy i co za tym idzie znacznie bezpieczniejszy. Trzeba powiedzieć, że za tego rządu były 3 czy 4 przetargi na "nowe" samoloty i wszystkie były odwołane, a można było w innej procedurze bez przetargu, ale jak zwykle obawiano się reakcji społecznej.

 

W TVP.INFO ktoś komentował tę sytuacje jak "Chichot Stalina ..." i chyba dużo w tym prawdy jeśli idzie o samolot i miejsce katastrofy ...

Edited by Saint

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czasami rzeczywistość wydaje się być bardziej fikcyjna od samej fikcji...

 

Przyznam, ze jestem w lekkim rozdarciu. Odczuwam szok, niedowierzam, wspolczuje i staram sie uszanowac pamiec tych osob. To z pewnoscia byl tragiczny dzien, wszystko dodatkowo poteguje ta przekleta symbolika Katynia, jednak obserwujac spektakl, ktory sie rozgrywa w mediach zaczynam nabierac coraz wiecej dystansu. Mimo wszystko, mam nadzieje, ze to wydarzenie nauczy nas, a przede wszystkim politykow, czegos wartosciowego na przyszlosc.

 

Niech spoczywaja w spokoju...

 

 

OT: Zdecydowanie potepiam kasliwe, sarkastyczne uwagi i zarty Umberto (np. o zabraniu Jaruzelskiego na poklad), tylko glupcy i ignoranci moga sobie na takie cos pozwolic. Jednak w pewnych kwestiach musze sie zgodzic, np. odnosnie poprawnosci politycznej i hipokryzji. Troche mi niedobrze jak widze zawzietych przeciwnikow L. Kaczynskiego, ktorzy opowiadaja jaki to byl dobry czlowiek i swietny przyjaciel. Przeciez wielu z nich czesto oprocz wyjatkowej krytyki jego polityki (co jest w demokracji normalne) dopuszczali sie nawet szyderstwa, atakow ad persona w stosunku do Prezydenta.

Edited by lewho85

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak to niestety wygląda [i do mnie też nie może za bardzo dotrzeć].

Oglądamy filmy, gramy w realistyczne gry. W zderzeniu z realem, nasza psychika nie dopuszcza w jakiś sposób chyba tego, że dzieje się to wszystko w rzeczywistości.

Podobne wrażenie odniosłem w Stanie Wojennym, kiedy codziennością był dla mnie widok czołgów widzianych jedynie dotąd na filmach wojennych.

Coś w tym jest, z jednej strony stykamy się ze śmiercią i najróżniejszymi tragediami płynącymi codziennie z mediów, jednak sami czujemy się bezpieczni za ekranem tv lub komputera. Z drugiej strony żyjemy w czasach względnego pokoju, chyba nigdy w historii nie obejmującego tak długo, tak dużego obszaru, a w tym naszego kraju. Ten brak styczności z wojną i ze śmiercią obecnych pokoleń sprawił, że ciężko uwierzyć w takie zdarzenia.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przykre, bardzo przykre.

Rano zbudziły mnie głośne dyskusje w domu. Idąc po kawę, pytam czego dotyczą te krzyki i słyszę słowa, że miała miejsce tragedia..

Zamurowało mnie jako, że pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy to, że mowa o rodzinie. Po chwili jednak dalsza część odpowiedzi na moje pytanie wyjaśniająca o jakiej tragedii mowa.

Byłem totalnie skołowany, zszokowany.

Tragedia na tak OGROMNĄ skalę, że wręcz nie mogłem w to uwierzyć. Momentalnie włączyłem TV żeby potwierdzić usłyszane informacje, po chwili serwisy informacyjne w internecie..

Wszędzie to samo, a mimo to nadal do mnie to nie docierało.

Straszne jest to co się stało. Niewyobrażalne wręcz. A idąc dalej, jeszcze bardziej przygnębiające jest to, co teraz będzie się działo na scenie politycznej naszego kraju, bo śmiem twierdzić że nie jedna rządowa szuja będzie próbowała wykorzystać tą tragedię na swą korzyść.

 

I tu po raz kolejny sprawdzi nam się powiedzenie głoszące iż "polak mądry po szkodzie".

Teraz dopiero będą zmieniane maszyny lotnicze, procedury i wszelkie zasady bezpieczeństwa. Potrzeba tragedii ludzkiej na tak ogromną skalę, aby ludziom otworzyły się oczy.

 

A tak na marginesie, jeszcze bardziej przykro jest czytać teraz wypowiedzi ludzi, którzy pozwalają sobie jeszcze na naśmiewanie się z zaistniałej sytuacji i jej ofiar. Absolutny brak wychowania, manier i szacunku. Zwyczajnie żal mi tych osób, a właściwie faktu iż są tak ograniczeni umysłowo-żeby nie nie nazywać tego dobitniej.

Śmieszny jest również fakt afiszowania się żalem, smutkiem, współczuciem poprzez osoby które przez całe rządy Pana Prezydenta równały go z ziemią, stale krytykując go i wyśmiewając bez względu na to, czy dokonał czegośdobrego, czy też coś mu się nie udało.

 

To na tyle jeśli chodzi o moje refleksje.

 

Wyrazy współczucia dla ofiar tragedii oraz ich rodzin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jak każdy przeżywa tę tragedię to kwestia osobista. Jedni pomimo politycznych animozji i niechęci potrafią w obliczu ludzkiej śmierci wykazać odrobinę szacunku dla drugiego człowieka, inni w swojej zapalczywości i małostkowości będą wściekle ujadać dalej. To tylko świadczy o poziomie człowieka. Natomiast próba wykorzystania tej tragedii do własnych interesów, to już kompletne zeszmacenie się. Nie wiem czy jest w moich oczach coś gorszego od bycia hieną cmentarną.

 

P.S. Gratuluję ci Umberto skompromitowania się na forum. Straciłeś w moich oczach cały szacunek jakim cię darzyłem do tej pory

Edited by przemowild

Share this post


Link to post
Share on other sites
To chyba nie to lotnisko. A te poniżej z drugiej strony miasta

Niestety to raczej to miejsce. Te z drugiej strony to małe cywilne lotnisko. A swoją drogą , dość duże jest to lotnisko i ciekawe jaka musiała być mgła(mleko) skoro pilot w nie trafił w nie.

http://translate.google.pl/translate?hl=pl...3D%26safe%3Doff

 

I parę słów nagranych przez ponoć znanego vlogera

http://www.youtube.com/user/damianero#p/u/0/ILkuL3phvaw

Edited by domainer

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niestety to raczej to miejsce. Te z drugiej strony to małe cywilne lotnisko.

 

I parę słów nagranych przez ponoć znanego vlogera

http://www.youtube.com/user/damianero#p/u/0/ILkuL3phvaw

 

Te poniżej jest lotniskiem wojskowym. To powyżej cywilnym...dość sporym..Poza tym zwróć uwagę na teren. Wokół tego większego nie ma prawie lasu...

Ale oczywiście mogę się mylić zasugerowany cztero silnikowymi samolotami...

:(

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×