Jump to content
Kangur

Rozbił się prezydencki samolot w Smoleńsku

Recommended Posts

był apartyjny...

 

oficjalnie tak, to ja 100 razy bardziej wolę partyjnego Piłsudzkiego, Dmowskiego, czy Paderewskiego

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narutowicz...

 

 

Masz rację - nie należał do partii. Nie brałem Prezydenta Narutowicza pod uwagę, ze względów takich, że nie było mu dane wykazać się podczas pełnienia tej służby Państwu. Nie wiadomo jakim byłby Prezydentem RP. Czy byłby "mężem stanu".

 

Poza tym, był to absolutny początek (ponowny jakby) polskiej państwowości, scalenie trzech Zaborów, trzech systemów ... Były "układy" ale nie w takim rozumieniu jak dzisiaj ...

 

Teraz wpadło mi jeszcze do głowy ...: KAŻDY z przedwojennych Prezydentów RP musiał być zależny od układów partyjnych. Kto wie, czy nie bardziej niż Prezydenci III RP. Przed II Wojną, Prezydenta RP wybierał Parlament (partyjność). Prezydenci III RP są jednak ostatecznie umocowani przez Naród, szerzej: obywateli Rzeczypospolitej (są pomysły czyjeś aby "ukrócić" powszechny wybór Prezydenta ale nie o tym dzisiaj ...).

 

Wydaje mi się też, że możemy wpaść gładko w pułapkę, bezpartyjności jako panaceum: bezpartyjność, nie jest równoważna pojęciu "mąż stanu".

To jednak w dużej mierze zależy od człowieka, od jego przymiotów, cech, przywar, wad, zalet.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeczytałem cały wątek. Moja opinia jest taka, że teorie spiskowe będą (jeśli z WTC były to tutaj będą na pewno), a kilka rzeczy wydaje się dziwnych:

1. Czemu Rosjanie zainkasowali od razu czarne skrzynie (szczerze to i tak myślę, że wiele istotnego z nich nie wyczytają),

2. Taki błąd jak zachaczenie o drzewo miałby popełnić doświadczony pilot (nie znam środowiska lotniczego ale jakoś sobie tego nie wyobrażam)?

3. Te filmy z miejsca wypadku to jakaś żenada - zero ekipy ratunkowej, trzech strażaków, jedna sikawka. Zero ciał, krwi a tam przecież zginęło blisko 100 osób...

4. Idealnie zorganizowana akcja Rosjan, konfiskata materiałów dziennikarskich i Putin na czele komisji wyjaśniającej.

5. Pamiętajcie, że czasami pod latarnią jest najciemniej - nikt Rosjan otwarcie i na szeroką skalę nie oskarży o zamach we własnym kraju...

6. Zginęli wszyscy - 96 osób - to się na prawdę rzadko zdarza w przypadku katastrofy lotniczej żeby 100% ludzi na pokładzie zmarło.

 

Mogło być też tak, że prezydent Kaczyński kazał załodze mimo wszystko lądować (podobnie jak to było przy okazji lotu do Gruzji), a tym razem pilot się nie przeciwstawił i zaryzykował (w końcu takie persony na pokładzie mogły na nim odpowiednią presję wywrzeć). To moim zdaniem bardzo możliwe.

 

Poza tym kto i jakim prawem załadował ~80 istotnych dla Państwa osób na jeden, wspólny samolot!?

 

Moim zdaniem również prezydent Kaczyński był słabym politykiem i z wieloma jego poglądami się nie zgadzałem. Mimo to był to prezydent mojego kraju wybrany w demokratycznych (tfu!) wyborach! Dlatego pewien poziom kultury osobistej należy zachować. Nie zmienia to jednak faktu, że wazelina która płynie z mediów ("kwiat polskiej inteligencji", "80 bohaterów narodowych") to lekka przesada.

 

ps. Umberto widzę robi karierę i zdobywa popularność :(

Edited by amfre

Share this post


Link to post
Share on other sites
Masz rację - nie należał do partii...

 

Czyli jak sam widzisz nie ma nikogo kogo można byłoby nazwać mężem stanu i widoków na kogoś takiego też nie ma.

Nie ma w tym kraju nikogo kto stanąłby ponad podziałami i kogo poparły by większość opcji politycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przeczytałem cały wątek. Moja opinia jest taka, że teorie spiskowe będą (jeśli z WTC były to tutaj będą na pewno), a kilka rzeczy wydaje się dziwnych:

1. Czemu Rosjanie zainkasowali od razu czarne skrzynie (szczerze to i tak myślę, że wiele istotnego z nich nie wyczytają),

2. Taki błąd jak zachaczenie o drzewo miałby popełnić doświadczony pilot (nie znam środowiska lotniczego ale jakoś sobie tego nie wyobrażam)?

3. Te filmy z miejsca wypadku to jakaś żenada - zero ekipy ratunkowej, trzech strażaków, jedna sikawka. Zero ciał, krwi a tam przecież zginęło blisko 100 osób...

4. Idealnie zorganizowana akcja Rosjan, konfiskata materiałów dziennikarskich i Putin na czele komisji wyjaśniającej.

5. Pamiętajcie, że czasami pod latarnią jest najciemniej - nikt Rosjan otwarcie i na szeroką skalę nie oskarży o zamach we własnym kraju...

 

[...]

 

 

Dobrze, dowalę do pieca i ja :(. I to już będzie chyba absolutny maksymalizm w drugą stronę. Tylko, żeby było jasne: przy mojej zawsze ostrożności w stosunku do Rosjan, jestem pełen głębokiej wiary, w to co napisałem w postach wcześniejszych.

 

To cytat z jakiegoś forum: "[...] Nostradamus: I wtem wielki ptak metalowy upadnie, a na nim znajdować się będą osoby ważne kraju niezwyciężonego, a na kraj ogarnięty chaosem i żałobą, wrogi najeźdźca ze wschodu uderzy. [...]"

 

------------------------

POCZEKAJMY. Po prostu. Jeszcze nie przetrawiliśmy Żałoby. Nie tylko my będziemy zadawać pytania.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poza tym kto i jakim prawem załadował ~80 istotnych dla Państwa osób na jeden, wspólny samolot!?

 

 

sugerujesz że ten "spisek" dosięgał polskich władz wysokiego szczebla ?

 

 

czyżby załoga nie zdawała sobie sprawy jak wiele ryzykuje wsiadając wszyscy razem ?

 

przecież to sami stratedzy , dowódcy , szefowie , inteligencja

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przeczytałem cały wątek. Moja opinia jest taka, że teorie spiskowe będą (jeśli z WTC były to tutaj będą na pewno), a kilka rzeczy wydaje się dziwnych:

1. Czemu Rosjanie zainkasowali od razu czarne skrzynie (szczerze to i tak myślę, że wiele istotnego z nich nie wyczytają),

2. Taki błąd jak zachaczenie o drzewo miałby popełnić doświadczony pilot (nie znam środowiska lotniczego ale jakoś sobie tego nie wyobrażam)?

3. Te filmy z miejsca wypadku to jakaś żenada - zero ekipy ratunkowej, trzech strażaków, jedna sikawka. Zero ciał, krwi a tam przecież zginęło blisko 100 osób...

4. Idealnie zorganizowana akcja Rosjan, konfiskata materiałów dziennikarskich i Putin na czele komisji wyjaśniającej.

5. Pamiętajcie, że czasami pod latarnią jest najciemniej - nikt Rosjan otwarcie i na szeroką skalę nie oskarży o zamach we własnym kraju...

6. Zginęli wszyscy - 96 osób - to się na prawdę rzadko zdarza w przypadku katastrofy lotniczej żeby 100% ludzi na pokładzie zmarło.

 

Mogło być też tak, że prezydent Kaczyński kazał załodze mimo wszystko lądować (podobnie jak to było przy okazji lotu do Gruzji), a tym razem pilot się nie przeciwstawił i zaryzykował (w końcu takie persony na pokładzie mogły na nim odpowiednią presję wywrzeć). To moim zdaniem bardzo możliwe.

 

Poza tym kto i jakim prawem załadował ~80 istotnych dla Państwa osób na jeden, wspólny samolot!?

 

ps. Umberto widzę robi karierę i zdobywa popularność :(

 

 

Polskie prawo mowi jedynie ze w jednym samolocie nie moze leciec dowodca/prezes/szef danej jednostki oraz jego zastepca. Nie mowi nic ze nie moga leciec sami dowodcy.

 

Nie opieraj swojej wiedzy na glupim filmie na youtubie, ktory nie wiaodmo kiedy i przez kogo byl nakrecony.

Wszystkie media powtarzaja ze akcja byla swietnie zorganizowana, straz pozarna byla, do 5 minut na miejscu tragedii.

Pilot zachaczyl o drzewa, bo pewnie myslal ze jest blizej pasa startowego, podobno w miejscu gdzie zostaly sciete drzewa na wysokosci 2,5m, samolot powinien byc na wysokosci ~30m. Wszyscy potweirdzaja ze byla spora mgla, a ludzie z wiezy radzili ladowanie na lotniskach zapasowych.

Podobno nikt nie mial szans przezyc katastrofy, tylko 14 bylo w takim stanie ze mozna bylo je bezsprzecznie zidentyfikowac na podstawie rysow twarzy, reszta osob byla identyfikowana na podstawaie znakow szczegolnych, dokumentow ktore miala przy sobie lub testow DNA. Niektore ciala byly doszczetnie spalone.

To nie film, a oni nie lecieli awionetka, ale ciezkim salomolotem, jak sobie przesledzisz inne wypadki, z katastrof tak wielkich samolotow malo kto uchodzi z zyciem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przeczytałem cały wątek. Moja opinia jest taka, że teorie spiskowe będą (jeśli z WTC były to tutaj będą na pewno), a kilka rzeczy wydaje się dziwnych:

...

 

No to jak tworzyć takie teorie to zapomniałeś dodać, że Rosjanie remontowali ten samolot 2 miesiące przed katastrofą...

 

I jeszcze to:

 

Stroiński nie rozumie sugestii Rosjan i nie może się z nimi pogodzić. Moim zdaniem jest to - nie wiem, jak to nazwać - ściema. 7 kwietnia nie było najmniejszych problemów językowych, ja byłem dowódcą załogi, a drugim pilotem był Arek Protasiuk, świętej pamięci niestety. On prowadził korespondencję przy podejściu do lądowania. Nie było najmniejszych problemów

 

http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-...jsku,nId,272287

 

Oczywiście to wszystko teorie i domysły, wiec najodpowiedniejszym wydaje się poczekać na wnioski badających sprawę ekspertów.

Edited by krystekm

Share this post


Link to post
Share on other sites
1. Czemu Rosjanie zainkasowali od razu czarne skrzynie (szczerze to i tak myślę, że wiele istotnego z nich nie wyczytają),

Czarne skrzynki są zaplombowane w taki sposób, że ich otwarcie powoduje widoczne ślady i zniszczenie obudowy, a z informacji medialnych wynika, że czarne skrzynki zostały otworzone w obecności polskich specjalistów więc ... tak czy owak teorii na ten temat będzie pewnie milion.

 

2. Taki błąd jak zachaczenie o drzewo miałby popełnić doświadczony pilot (nie znam środowiska lotniczego ale jakoś sobie tego nie wyobrażam)?

Szczerze mówiąc też trudno mi uwierzyć w taką możliwość. W takich wypadkach jednak ważne są szczegóły np. oprzyrządowanie w Tupolewach gdzie aby obliczyć wysokość w warunkach bardzo złej widoczności trzeba wbić ciśnienie, które jest u nas podawane w hektopaskalach, a w Rosji w kreskach słupka rtęci.

 

3. Te filmy z miejsca wypadku to jakaś żenada - zero ekipy ratunkowej, trzech strażaków, jedna sikawka. Zero ciał, krwi a tam przecież zginęło blisko 100 osób...

Filmy z miejsca gdzie był ogon samolotu to nie miejsce gdzie reszta (kadłub) samolotu się rozbiła.

 

4. Idealnie zorganizowana akcja Rosjan, konfiskata materiałów dziennikarskich i Putin na czele komisji wyjaśniającej.

To było praktycznie dogaszanie więc więcej nie było potrzeby.

5. Pamiętajcie, że czasami pod latarnią jest najciemniej - nikt Rosjan otwarcie i na szeroką skalę nie oskarży o zamach we własnym kraju...

Raczej trudno mi uwierzyć w jakąś mistyfikacje.

 

6. Zginęli wszyscy - 96 osób - to się na prawdę rzadko zdarza w przypadku katastrofy lotniczej żeby 100% ludzi na pokładzie zmarło.

Nie jest rzadkie. Mogę Ci wskazać najmniej kilka wypadków lotniczych z zeszłego roku, w których zginęły wszystkie osoby na pokładzie. Dodatkowo leciały znacznie nowszymi samolotami, a w tym przypadku mieliśmy do czynienia jak to mówią "latającą trumną".

 

Mogło być też tak, że prezydent Kaczyński kazał załodze mimo wszystko lądować (podobnie jak to było przy okazji lotu do Gruzji), a tym razem pilot się nie przeciwstawił i zaryzykował (w końcu takie persony na pokładzie mogły na nim odpowiednią presję wywrzeć). To moim zdaniem bardzo możliwe.

Chcieć to On mógł, ale na pokładzie to kapitan statku powietrznego ma najwięcej władzy poza tym raczej trudno uwierzyć aby nawet prezydent chciałby ryzykować życie tylu osób. Gruzja była zupełnie inną sytuacją niż Smoleńk.

 

Poza tym kto i jakim prawem załadował ~80 istotnych dla Państwa osób na jeden, wspólny samolot!?

Właściwie to mogli wziąć czarter z LOT-u, ale skoro wyremontowano samolot ledwo kilka miesięcy temu to co by na to powiedziała opinia publiczna? Poza tym jeśli nie "Tutkiem" to czym latającym dywanem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dobrze, dowalę do pieca i ja :(. I to już będzie chyba absolutny maksymalizm w drugą stronę. Tylko, żeby było jasne: przy mojej zawsze ostrożności w stosunku do Rosjan, jestem pełen głębokiej wiary, w to co napisałem w postach wcześniejszych.

 

To cytat z jakiegoś forum: "[...] Nostradamus: I wtem wielki ptak metalowy upadnie, a na nim znajdować się będą osoby ważne kraju niezwyciężonego, a na kraj ogarnięty chaosem i żałobą, wrogi najeźdźca ze wschodu uderzy. [...]"

 

------------------------

POCZEKAJMY. Po prostu. Jeszcze nie przetrawiliśmy Żałoby. Nie tylko my będziemy zadawać pytania.

 

http://www.mmwroclaw.pl/8828/2010/4/12/nos...u?category=news

Share this post


Link to post
Share on other sites
sugerujesz że ten "spisek" dosięgał polskich władz wysokiego szczebla ?

 

czyżby załoga nie zdawała sobie sprawy jak wiele ryzykuje wsiadając wszyscy razem ?

 

przecież to sami stratedzy , dowódcy , szefowie , inteligencja

 

Akurat tego nie pisałem w kontekście "spiskowym", a raczej w kontekście "kompletnego braku rozsądku".

 

Polskie prawo mowi jedynie ze w jednym samolocie nie moze leciec dowodca/prezes/szef danej jednostki oraz jego zastepca. Nie mowi nic ze nie moga leciec sami dowodcy.

 

Co mówi polskie prawo w tym zakresie to jest mało albo i w ogóle nieistotne. Chodzi o zdrowy rozsądek. Owszem słyszałem już wytłumaczenia, że samoloty LOT'u nie zgodziły się na lot do Smoleńska ze względu na tamtejsze lotnisko. Nie powiecie mi jednak, że nie było innych rozwiązań, bardziej bezpiecznych i sensowniejszych.

 

Z resztą Twoich opinii jestem w stanie się zgodzić. Nie formułuję natomiast żadnych wniosków, oskarżeń itd. na podstawie filmiku i nie będę ich formułowal, bo prawdy i tak "przeciętny Kowalski" nigdy się nie dowie. Po prostu poddałem temat pod dyskusję.

 

No to jak tworzyć takie teorie to zapomniałeś dodać, że Rosjanie remontowali ten samolot 2 miesiące przed katastrofą...

 

Nie słyszałem.

 

@Saint - bardzo merytoryczna konwersacja :( Co do remontu specjaliście się wypowiadali, że najbardziej skrupulatny remont nie podniesie zaawansowania technicznego samolotu do obowiązujących standardów w nowych modelach i zapewne jest to racja.

 

Nie zgodzę się tylko co do jednego ze scenariuszy który kwestionujesz, w którym to na pilota miałby zostać wywarty nacisk. Nie mówię, że tylko prezydent miałby taki nacisk wywierać. Nie jest mi ciężko sobie wyobrazić 2 pilotów którym rozkazuje prezydent, całe dowództwo armii pod presją czasu, wielkiej uroczystości itd. Nawet bym powiedział, że to jeden z najbardziej możliwych scenariuszy wydarzeń, bo nie chce mi się wierzyć żeby pilot nie podjął tematu lądowania na lotnisku zastępczym zgodnie z zaleceniami z wieży.

Edited by amfre

Share this post


Link to post
Share on other sites
sugerujesz że ten "spisek" dosięgał polskich władz wysokiego szczebla ?

czyżby załoga nie zdawała sobie sprawy jak wiele ryzykuje wsiadając wszyscy razem ?

przecież to sami stratedzy , dowódcy , szefowie , inteligencja

 

... po prostu nie mogli sobie odmówić (i odmówić prezydentowi)... przede wszystkim była to 70 rocznica ludobójstwa w Katyniu... (osobny samolot dziennikarzy z polski.. media zagraniczne i wogóle) Większość z tych osób leciała tam dla ''lansu" i tyle. Czy ktokolwiek z tych osób pojechałby tam pociągiem? I czy ktokolwiek z tych osób poleciałby czy też pojechałby wiedząc, że nie będzie tam dziennikarzy?..(nie będzie kamer itd?) Zapewne tylko garstka ludzi tam by zawitała.

 

 

A co do spisku... może był, może nie. Możemy tylko nowe teorie wystawiać.

Moim zdaniem... nad zdrowym rozsądkiem górę wzieła rutyna i sposób politykowania... do której przywykli politycy. (" Nie ważne co o nas powiedzą..czy dobrze czy źle.. ważne że coś powiedzą".) Organizacja owego lotu do Smoleńska była właśnie taką rutyną.. "na hura" Jest rocznica trzeba się pokazać. A to, że ktoś "zapomniał" o procedurach... zdarza się.

Share this post


Link to post
Share on other sites
... po prostu nie mogli sobie odmówić (i odmówić prezydentowi)... przede wszystkim była to 70 rocznica ludobójstwa w Katyniu... (osobny samolot dziennikarzy z polski.. media zagraniczne i wogóle) Większość z tych osób leciała tam dla ''lansu" i tyle. Czy ktokolwiek z tych osób pojechałby tam pociągiem? I czy ktokolwiek z tych osób poleciałby czy też pojechałby wiedząc, że nie będzie tam dziennikarzy?..(nie będzie kamer itd?) Zapewne tylko garstka ludzi tam by zawitała.

 

 

A co do spisku... może był, może nie. Możemy tylko nowe teorie wystawiać.

Moim zdaniem... nad zdrowym rozsądkiem górę wzieła rutyna i sposób politykowania... do której przywykli politycy. (" Nie ważne co o nas powiedzą..czy dobrze czy źle.. ważne że coś powiedzą".) Organizacja owego lotu do Smoleńska była właśnie taką rutyną.. "na hura" Jest rocznica trzeba się pokazać. A to, że ktoś "zapomniał" o procedurach... zdarza się.

 

 

takie jest i moje zdanie

 

zauważyłem ze opinia na temat tragedii i prezydenta zmieniła sie od wczoraj .... nie mówię tylko o forum ale o całej opinii publicznej

Share this post


Link to post
Share on other sites

bardzo dużo ogladam wszystkich programów telewizyjnych od momentu

tego Tragicznego Wypadku.Oto informacje, które w pewnym stopniu sprostują niezgodności ,które pojawiają się w naszej dyskusji.

_-film ukazujący wrak samolotu zaraz po katastrofie zamieszczony na Youtube

nakręcony został przez polskiego operatora (jakiejś telewizji tvp , tvn itd - nie wiem), który nie pojechał na miejsce uroczystości do Katynia ,tylko został w pokoju hotelowym na lotnisku i montował jakiś materiał filmowy . usłyszawszy dźwięk (huk) silników samolotu pobiegł na miejsce wypadku z kamerą zanim znalazły się tam służby (milicja .służby specjalne itd) .

Filmował wszystko dopóki milicjant (przed którym ukrył do kieszeni kasetę z nagraniem) nakazał mu opuscić teren wypadku.

w jednej ze stacji telewizyjnech przedstawiana była PRAWDOPODOBNA

Share this post


Link to post
Share on other sites
A myslisz ze szczatki samolotu tam jeszcze leza? Cale lotnisko zostalo juz w wiekszosci oczyszczone, a szczatki zostaly zebrane w jednym miejscu.

Akurat tutaj nie ma sei do czego przyczepic, a to co pisza inni, ze rosjanie zaraz po wypadku, ogrodzili caly teren i nie wpuszczali dziennikarzy, to akurat swiadczy o ich profesjonalizmie.

Podobno w promieniu 1km, byly porozrzucane szczatki samolotu, ciala, dokumenty, telefony, karty kredytowe, dla wielu to bardzo lakomy kasek.

A gdyby ktos, za jakis czas, wystawil np na allegro, rzeczy osobiste ktoregos z zabitych poslow, to kogo by to osmieszylo? Wlasnie sluzby rosyjskie, dlatego tak duzą wage przywiazuja do zabezpieczenia wszytkich dowodow.

Myślę że bzdury piszesz i że jeszcz leżą.

Dowody się zbiera tak aby zebrać wszystkie a nie jak najszybciej.

Każdy zebrany fragment ma znaczenie. Ma znaczenie nawet to gdzie i co leżało i w jakiej pozycji.

 

Jak szef komisji badania wypadków lotniczych powie że można zabrać to zabiorą a że jak ma jeszcze leżeć to będzie leżało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kryszak niestety przewidział tę katastrofę...

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×