Jump to content
ArturZ

Materiały na stronach rządowych i Urzedów Miast

Recommended Posts

Kiedyś obiło mi się o uszy, że materiały umieszczone na stronach rządowych oraz w oficjalnych serwisach Urzędów Miast są własnością publiczną, czyli można je wykorzystywać do własnych celów zarówno prywatnych jak i komercyjnych. Czy może ktoś tą informację potwierdzić lub zaprzeczyć?

Edited by ArturZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogę stanowczo zaprzeczyć :)

 

Ale jak zawsze to zależy - jeżeli chodzi o akty prawne to one nie są objęte ochroną prawnoautorską - ale jeśli na stronie urzędu miasta znajduje się np. artykułów to jest on objęty ochroną prawnoautorską - to samo dotyczy oczywiście grafiki. Jeżeli chodzi o herby miast sytuacja jest troszkę inna z tego co wiem- tutaj nie korzystają one z ochrony prawa autorskiego ale również są chronione

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytać się, pytac i jeszcze raz pytać za każdym razem.

 

Nawet zwykły news z działu aktualności może być tak dziwnie skonstruowany, że tekst można swobodnie zamieścić u siebie, ale o foto to lepiej się zapytać - chyba że są to informacje od rzeczników prasowych i z działu dla prasy - stamtąd zawsze można czerpać do woli, ale niekomercyjnie lub np. na blogach czy w serwisach infromacyjnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na wikipedia przy herbach miast znajduje się taka informacja:

Zgodnie z art. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631) nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego akty normatywne, ich projekty, urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole. Powyższa grafika należy do tej grupy. Jednak w niektórych przypadkach wykorzystanie tej grafiki może być w Polsce ograniczone na podstawie innych obowiązujących przepisów.

Mi bardziej chodzi o materiały, które mógłbym wykorzystać na serwisie miejskim takie jak informacje o przestępstwach pobrane ze strony policji, informacje o imprezach i relacje z nich pobrane ze strony Urzędu Miasta, itp.

Edited by ArturZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×