Jump to content
levandowsky

Pierwszy Poradnik o Domenach w Polsce

Recommended Posts

Witam,

 

Jestem w trakcie pisania Pierwszego Poradnika o tytule: "Jak zarabiać na Domenach Internetowych". Zostało mi do napisania pare rozdziałów. Nie chcę się tu reklamować, nie jest to moim celem. W przyszłości chcę sprzedawać poradnik w formie drukowanej i ebooka, będę go kierował do ludzi, którzy nie są zbyt zorientowani w możliwości zarabiania pieniędzy na domenach internetowych.

 

W poradniku chcę również polcecić to forum jako jedyny tak rozbudowany serwis o tym zagadnieniu. Jeśli admin się zgodzi, umieszczę link i logo Forum również na okładce.

 

Chciałbym Wam zaoferować możliwość darmowego przeczytania mojej całej pracy, chciałbym jedynie żebyście napisali do niego jakieś recenzje, wasze uwagi czy jakieś błędy. Ofertę kieruję do pierwszych 5 osób, prosze pisać swoje maile na priv. Poradnik będzie gotowy za 2 tygodnie.

 

Pozdrawiam i liczę na odpowiedzi,

Filip Lewandowski

 

okladka2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Jestem w trakcie pisania Pierwszego Poradnika o tytule: "Jak zarabiać na Domenach Internetowych". Zostało mi do napisania pare rozdziałów. Nie chcę się tu reklamować, nie jest to moim celem. W przyszłości chcę sprzedawać poradnik w formie drukowanej i ebooka, będę go kierował do ludzi, którzy nie są zbyt zorientowani w możliwości zarabiania pieniędzy na domenach internetowych.

 

W poradniku chcę również polcecić to forum jako jedyny tak rozbudowany serwis o tym zagadnieniu. Jeśli admin się zgodzi, umieszczę link i logo Forum również na okładce.

 

Chciałbym Wam zaoferować możliwość darmowego przeczytania mojej całej pracy, chciałbym jedynie żebyście napisali do niego jakieś recenzje, wasze uwagi czy jakieś błędy. Ofertę kieruję do pierwszych 5 osób, prosze pisać swoje maile na priv. Poradnik będzie gotowy za 2 tygodnie.

 

Pozdrawiam i liczę na odpowiedzi,

Filip Lewandowski

 

Witam

 

Chetnie sie dowiem ( mysle ze nie tylko ja ) jakie masz doswiadczenie w materii ktora jest tematem Twojej ksiazki?.Czy sa to tylko rozwazania teoretyczne czy masz moze mocne podstay empiryczne ? Moze nie najlepsze porownanie ale ksieza z ambony tez duza gadaja o rdzinie, sexie i rzeczaczh ktore ich nie dotycza :P To jak jest w Twoim przypadku ?

 

Poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazwiska nie kojarzę, dlatego pytam: Czy jest to poradnik pisany przez „wyjadacza”, czy też jest w stylu poradników–drogowskazów, których autorzy sami nie podążają drogą, którą innym polecają? Chętnie rzuciłbym okiem, jednak nie mam na nic czasu, więc raczej nie podejmę się napisania recenzji (co zapewne wyklucza możliwość rzucenia okiem? ;-).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam

 

Chetnie sie dowiem ( mysle ze nie tylko ja ) jakie masz doswiadczenie w materii ktora jest tematem Twojej ksiazki?.Czy sa to tylko rozwazania teoretyczne czy masz moze mocne podstay empiryczne ? Moze nie najlepsze porownanie ale ksieza z ambony tez duza gadaja o rdzinie, sexie i rzeczaczh ktore ich nie dotycza :P To jak jest w Twoim przypadku ?

 

Poz

 

Już wszystko Panu objaśniam. Myślę iż mam jakieś doświadczenie w tejże materii, chociaż być może mniejsze niż Twoje (o twoim nic nie wiem).

Jeśli chodzi o podstawy empiryczne jak ładnie to nazwałeś to sprzedałem około 50 domen, 4 aktualnie parkuje i opisałem moje doświadczenia oraz błędy jakie popełniłem, a których bym nie powtórzył. Wiem że może nie jestem doktorem w tej dziedzinie, a może na tym forum znajduję się więcej ludzi z większym doświadczeniem, jednak zdecydowałem się napisać e-booka gdyż kiedy zaczynałem moją przygodę z domenami i szukałem czegoś podobnego, nic nie można było znależć. Do dziś chyba nie ma żadnego poradnika na ten temat. Poradnik kieruje głównie do ludzi mało doświadczonych, a nie do tych którzy zarabiają codziennie na domenach - oni nie potrzebuja żadnych poradników.

 

A jeśli chodzi o podstawy teoretyczne to muszę przyznać, iż oprócz opisywania moich własnych doświadczeń czytałem też sporo o tym zagadnieniu, wiele na zagranicznych forach i stronach, lecz troche też na polskich, by lepiej usystematyzować i utreścić tekst. Oczywiście nie jest jeszcze gotowy i wymaga wielu poprawek.

 

Cieszę się że pojawiają się takie pytania jak twoje, gdyż zdaje sobie sprawę iż wiele poradników jest pisanych przez ludzi kompletnie nie związanych z zagadnieniem. Może podasz maila i po prostu przeczytasz i ocenisz? Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki, że tak szybko odpowiedzieliście, mam już wszystkie osoby które zgodziły się napisac recenzje. Zapisałem sobie nawet nie 5 a 6 maili :P

 

Oto lista tych którym wyślę poradnik : Michau, Domain (jeśli poda maila, bo nie podał), DewPi, kris, sparks oraz Renek

 

Dziękuję za zainteresowanie, zabieram się do dalszego pisania ;)

 

Pozdrawiam, proszę już nie pisać maili, przykro mi ale zamknąłem listę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Już wszystko Panu objaśniam. Myślę iż mam jakieś doświadczenie w tejże materii, chociaż być może mniejsze niż Twoje (o twoim nic nie wiem).

Jeśli chodzi o podstawy empiryczne jak ładnie to nazwałeś to sprzedałem około 50 domen, 4 aktualnie parkuje i opisałem moje doświadczenia oraz błędy jakie popełniłem, a których bym nie powtórzył.

 

Cieszę się że pojawiają się takie pytania jak twoje, gdyż zdaje sobie sprawę iż wiele poradników jest pisanych przez ludzi kompletnie nie związanych z zagadnieniem. Może podasz maila i po prostu przeczytasz i ocenisz? Pozdrawiam

 

mam tylko male pytania poniewaz nie jest mi dane przczytanie tej ksiazki. Czy te 50 domen ktore sprzedales, podajesz w ksiazce jakie to byly domeny ? I czy te domeny sprzedales jako osoba fizyczna czy jako firma ? Jesli mogbys mi tylko na te pytania odpowidziec to bede wdziczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mam tylko male pytania poniewaz nie jest mi dane przczytanie tej ksiazki. Czy te 50 domen ktore sprzedales, podajesz w ksiazce jakie to byly domeny ? I czy te domeny sprzedales jako osoba fizyczna czy jako firma ? Jesli mogbys mi tylko na te pytania odpowidziec to bede wdziczny.

 

Sprzedałem je jako osoba fizyczna, nie jako firma. Podaje nazwy niektórych domen jakie sprzedaje, mogę podac je wszystkie, ale nie wiem czy to ma jakiś sens, jeśli nie wierzysz mi że sprzedałem te domeny to i tak nie sięgniesz do Poradnika, jest on przeznaczonmy dla niedoświadczonych w temacie.

 

Cena ksiązki będzie bardzo niska planuje gdzies 15 zł.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sprzedałem je jako osoba fizyczna, nie jako firma. Podaje nazwy niektórych domen jakie sprzedaje, mogę podac je wszystkie, ale nie wiem czy to ma jakiś sens, jeśli nie wierzysz mi że sprzedałem te domeny to i tak nie sięgniesz do Poradnika, jest on przeznaczonmy dla niedoświadczonych w temacie.

 

Nie chodzi o to, w co kto wierzy. Po prostu lepszej jakości byłby poradnik kogoś, kto sprzedał pistacje.pl hurtowni bakalii, niż kogoś, kto sprzedał euro2120.biz na allegro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogę prosić o link na PM do tego poradnika? Chciałbym wyrazić opinię na temat tego tekstu :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie chodzi o to, w co kto wierzy. Po prostu lepszej jakości byłby poradnik kogoś, kto sprzedał pistacje.pl hurtowni bakalii, niż kogoś, kto sprzedał euro2120.biz na allegro.

 

Widzę, że nalegasz bym powiedział jakie domeny sprzedałem, ok, żaden problem. Oto pare przykładów:

 

- mcirosoft.pl - do osoby fizycznej

- zł.pl - do osoby fizycznej

- media-store.pl - firmie MediaStore z Krakowa

- barbakan.eu - firmie Barbakan z Krakowa

W trakcie sprzedaży są 2 domeny które sprzedaje polskim przedstawicielom firm Opel i Audi oraz domenę nowej amerykańskiej sieci restauracji w Polsce (nie burger king).

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sprzedałem je jako osoba fizyczna, nie jako firma. Podaje nazwy niektórych domen jakie sprzedaje, mogę podac je wszystkie, ale nie wiem czy to ma jakiś sens, jeśli nie wierzysz mi że sprzedałem te domeny to i tak nie sięgniesz do Poradnika, jest on przeznaczonmy dla niedoświadczonych w temacie.

 

Cena ksiązki będzie bardzo niska planuje gdzies 15 zł.

 

Pozdrawiam

 

Zadalem to pytanie z dwoch powodow.Po piersze zeby miec mniej wiecej pojecie o jakich domenach mowimy w sensie ich domniemanej wartosci a dwa chdzilo mi o to czy piszac ksiazke i radzac innym jak nie popelniac bledow sam go nie wykonales .Mowie tu o fakcie przepisow karno-skarbowych ktore zapewne znasz i o ustawie o podatku VAT. Nie wiem czy sprzedajac te domeny przekroczyles wartosc od jakiej powinienes stac sie obligatoryjenie platnikiem podatku VAT ale jesli jest to 50 domen to na 99% tak .Jaka to kwota to napewno wiesz i ja sie nie bede tu madrzyl .Jesli nawet nie przekroczyles tej kwoty to dla urzedu skarobowego wykonujesz dzialnosc gospodarcza bez zewolenia oczym wyzej napisales. Jestes przedsiebiorca w swietle przepisow naszego panstwa wiesz o tym ?:P

To tak na marginesi moje watpliosci a specjalnie nie wdaje sie w szczegoly i pisze oglonie bo ja nie jestem autorem ksiazek .Ale radzac innycm jak nie popelniac bledow i jak zarabiac ( legalnie ) na domenach zansz napewno te wszytskie przepisy i ja sie nie potrzebnie czepiam .Prawda ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro nie pozwolisz mi przeczytać poradnika, to dam Ci kilka raz „zaocznie”:

 

Pamiętaj, żeby poradnik nie był zbyt optymistyczny, chyba że chcesz mieć na sumieniu przypadki takie jak opisany tutaj. Więcej miejsca poświęć zagrożeniom niż szansom.

 

Wyraźnie napisz, że cybersquatting i typosquating jest igraniem z ogniem i opisz jak używać tego typu domen, aby w najgorszym razie oddać ją za darmo, a nie płacić karę czy iść do więzienia.

 

Opisz różne kanały kupna i sprzedaży domen i pozwól czytelnikowi ocenić, które z nich są dla niego najkorzystniejsze.

 

Poświęć cały rozdział aby wyraźnie napisać, dlaczego wydawanie rocznych zarobków na domeny takie jak tutaj czy inne typu euro2012ukraina.biz.pl to bardzo zły pomysł.

 

Poświęć rozdział lub dwa sposobom wyceny domen – generykom i domenom z ruchem.

 

Opisz wszystkie najważniejsze TLD (gTLD i ccTLD) , ale szanse w nich tkwiące opisz z dużą dozą sceptycyzmu.

 

Poświęć kilka rozdziałów dokładnemu opisaniu jak to wszystko robić *legalnie* – z punktu widzenia osoby fizycznej, osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą oraz z punktu widzenia małych spółek (duże spółki poradzą sobie, i tak zwykle outsourcują rachunkowość). Podziel to na rozliczanie sprzedaży w kraju, w Unii i w innych krajach oraz rozliczanie parkowania (wynajem powierzchni reklamowej) w kraju, w Unii i w innych krajach. Koniecznie załącz wzory faktur.

 

Jeśli wszystko powyższe i jeszcze parę innych rzeczy zawrzesz w poradniku, to spokojnie będziesz mógł za niego liczyć 50 zł – i może rzeczywiście będzie takiej grubości jak ten na obrazku w pierwszym poście...

Share this post


Link to post
Share on other sites

musi tez byc jak rozliczac fakutury z ue i usa, oraz tak jak napisal pb jak ksiegowac zarobki z ue, a jak z usa. Muszą być podane konkretne numery ustaw, tak aby kazdy mogl sprawdzic i nie musial juz nigdzie indziej pytać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
.Jesli nawet nie przekroczyles tej kwoty to dla urzedu skarobowego wykonujesz dzialnosc gospodarcza bez zewolenia oczym wyzej napisales. Jestes przedsiebiorca w swietle przepisow naszego panstwa wiesz o tym ?;)
Na jakiej podstawie tak twierdzisz ? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na jakiej podstawie tak twierdzisz ? :P

 

Kupowanie czegoś na sprzedaż już samo w sobie nosi znamiona działalności gospodarczej.

 

Uwaga ! Działalność gospodarcza

Sprzedaż nawet kilku domen po zakupie w celu ich odsprzedaży, ukierunkowany na zysk, przy ciągłym i zorganizowanym (brokerzy, wyceny, ogłoszenia online itp) prowadzeniu sprzedaży stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

http://www.ehandel.pit.pl/pages/i/1428.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwaga ! Działalność gospodarcza

Sprzedaż nawet kilku domen po zakupie w celu ich odsprzedaży, ukierunkowany na zysk, przy ciągłym i zorganizowanym (brokerzy, wyceny, ogłoszenia online itp) prowadzeniu sprzedaży stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

To jest jedna z interpretacji. Zobacz tutaj:

http://www.pit.pl/pages/i/1052.php

(kazda ustawa w troche inny sposob definiuje czym jest DG). Oczywiscie zaden z nas prawnikiem nie jest, ciezko tez oceniac przypadek kolegi, ale zaloze sie ze spora czesc osob na forum nie prowadzi dzialalnosci, odprowadzac podatek tez pewnie nie kazdy - to jest wynik tego ze internet to ciagle cos nowego i jest traktowany troche inaczej przez ludzi (chociaz i polskie prawo jest troche kulawe)

Share this post


Link to post
Share on other sites
To jest jedna z interpretacji. Zobacz tutaj

 

Ten cytat, który wkleiłem, mówi w jakim przypadku *na pewno* jest DG. Natomiast pisałem wyżej, że kupowanie przedmiotów czy domen *nosi znamiona* DG i już sam ten fakt może zainteresować US i być przedmiotem dochodzenia. Jeśli dobrze pamiętam, w przypadku udowodnienia, że prowadziło się działalność gospodarczą bez rejestracji, US zabiera 75% (sic!)...

 

[edit] Ale nie odbierajmy koledze chleba pisząc tutaj konkurencyjny poradnik. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli dobrze pamiętam, w przypadku udowodnienia, że prowadziło się działalność gospodarczą bez rejestracji, US zabiera 75% (sic!)...

 

[edit] Ale nie odbierajmy koledze chleba pisząc tutaj konkurencyjny poradnik. :P

Mozliwe, ale mozna sie przed tym uchronic. W polsce istnieje tzw. instytucja czynnego zalu czyli cos w stylu donos na samego siebie ;) I w ten sposob co najwyzesz placisz podatek + niewielkie odsetki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mozliwe, ale mozna sie przed tym uchronic. W polsce istnieje tzw. instytucja czynnego zalu czyli cos w stylu donos na samego siebie :P

 

Zgadza się, ale trzeba zdążyć przed fiskusem. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że poradnik powinien napisać wyjadacz, ktoś ze sporym portfolio, znany w branży, osoba która zajmuje się tylko domenami. Ktoś kto przeżył małą przygodę i ma zaparkowane 4 domeny (o ile dobrze przeczytałem) moim zdaniem nie ma pojęcia o tym wszystkim.

 

Raz byłem na złomie z 4kg miedzi, a kilka dni potem sprzedałem 2kg mosiądzu, rok później byliśmy z kumplami na ogródkach i byłą wanna z nierdzewki - też wpadło trochę kasy; myślę że mogę napisać poradnik o osobach zarabiających na sprzedaży złomu.

 

Porównałbym to tez do zjedzenia batonika z firmy Aro i NESTLE

 

Nie chciałem tu nikogo obrażać, napisałem tylko o czym myślę. Szkoda, że się nie załapałem na przeczytanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×