Jump to content
domenator

rejestracja domen bankowych - ryzyko?

Recommended Posts

witam,

a dzisiaj mam takie pytanie: czy rejestrując domenę zawierającą nazwę jakiegoś banku można się liczyć z ryzykiem próby odebrania tej domeny przez bank lub jakieś inne konsekwencje, np. być na celowniku jakiegoś organu ścigania? :-)

załóżmy, że wykupię sobie domenę www.pkointelligo.pl. czy łamię w ten sposób prawo (w nazwie jest PKO)? albo np. www.mbankk.pl czy coś w tym stylu..

czy parkując taką domenę będę mógł być posądzony o nieuczciwą konkurencję czy coś w ten deseń? gdzieś kiedyś czytałem, że zabroniona jest rejestracja domen zawierających słowo "bank" bądź też nazwę jakiegoś banku.. prawda to? czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym związane?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oddałem domenę d n b n o r d . p l po tym jak dostałem pozew. Nie polecam takiej zabawy. Znam osobę która tylko tego typu domeny kupuje i dobrze na tym wychodzi. Ale musisz mieć dobrego radcę.

 

Łamiesz prawo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rejestracja domen *bank* nie jest zabroniona. Zabronione jest utworzenie firmy, która zawierałaby w swojej nazwie wyraz bank. Tak samo jak zabronione jest kilka innych wyrazów (w jednym kraju więcej, w drugim mniej). Żeby mieć bank w nazwie trzeba spełnić określone kryteria. Nie baw się w takie domeny, bo sprawy są trudne, choć mogę pomóc jak ktoś bedzie miał cos takiego. Miałem 3 takie domeny, ale były to nazwy odpowiadające nazwie firmy jednoznacznie, żadne pomyłki. Jedna oddałem po 2 latach wzajemnej wymiany pism, drugą sprzedałem dość drogo, za trzecią zażyczyłem sobie dużo, ale mam mocne podstawy i prawnie nie mogą mnie ruszyć, choć marka jest znana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z uwagi na pytania pojawiające się na priv, odpowiedź do wszystkich:

 

Posiadając literówki banków czy innych serwisów nie oczekujcie, że od razu będziecie mieli problem. Jeśli bank zauważy coś takiego i podejmie działania (co jest wyjątkowo rzadkie, bo nie wiele firm interesuje ich traffic na literówki) to:

 

- najpierw nastąpi próba kontaktu z wami, z prośbą/groźbą o oddanie domeny,

- jeśli nie oddacie domeny może nastąpić próba przejęcia jej za pomocą sądu polubownego przy PIIT, wtedy trzeba taką domenę oddać po otrzymaniu dokumentów z sądu arbitażowego, co nie spowoduje dla was żadnych kosztów.

 

Bawienie się w sąd arbitażowy z takimi domenami to jak gra w rosyjską ruletkę pistoletem maszynowym. Zachodzić mógłby tu też czyn nieuczciwej konkurencji, jeśli właścicielem domeny byłaby firma, ale w większości przypadków z uwagi na niską szkodliwość nikt tego nie będzie brać pod uwagę.

 

Natomiast bezwzględnych konsekwencji możnaby się spodziewać w przypadku postawienia serwisu phishingowej na takich domenach. Radzę więc też uważać przy sprzedaży takich domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli ktoś zamierza wystąpić z pozwem, może pierw do Nask napisać w tej sprawie, wtedy Nask udostępnia dane. Może to też za Ciebie zrobić Sąd Polubowny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, z zaciekawieniem czytam watek i nasuwa mi sie pytanie. Czy domena www.sbh.pl (Slaski Bank Hipoteczny - http://www3.ing.pl/1/u235/navi/35414) jest zarejestrowana nielegalnie? W sumie rejestrujac ta domene nie mialem zielonego pojeciac co to jest SBH, po prostu chcialem jakas 3literowke :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie dane zostana przekazane kancelarii/sadowi. Pozew zostanie wyslany na te dane i jezeli nie bedzie na niego odpowiedzi o ile pamietam do 30 dni to domena zostanie przekazana powodowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
apze, a jeśli - jak to robi wiele osób - podam fikcyjne dane we whois?

Podanie fałszywych danych, w przypadku wykrycia, powoduje utratę praw do domeny. *Podobno* NASK na wyrywki sprawdza maile i/lub telefony zawarte we whois, więc lepiej mieć zawsze aktualne dane. W sumie zdarzyło mi się to tylko raz, rejestrator sprawdzał mojego maila, ponoć na polecenie NASK, tzn. napisali do mnie i kazali odpisać, żeby wiedzieć że mail się zgadza. Telefonu nigdy nie sprawdzali. No w każdym razie fałszywe dane naruszają regulamin NASK.

 

Ale co powiecie na takie dane, które widzę we whois pewnej domeny?

SUBSCRIBERS CONTACT OBJECT:

company: ---

street: ---

city: 00-000 ---

location: PL

handle: (...)

phone: +48.000000000 (1234)

last modified: 2004.06.17

 

Jakoś przez 2,5 roku nikt się nie zainteresował? ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zabronione jest utworzenie firmy, która zawierałaby w swojej nazwie wyraz bank.

 

A gdzie to jest napisane?

 

A bank spermy? A bank komorek macierzystych? A bank szpiku? A bank nasion? itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

 

Podłączę się do tego tematu, gdyż moje pytanie jest zbliżone a nie ma sensu tworzyć nowego.

 

Jest domena firmy xxx.com. Firma jest w Stanach, ale dobrze znana również w Polsce. Nazwa domeny xxx.pl jest wolna. Jeżeli ją zarejestruję to czy mogę mieć jakieś problemy prawne.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie skonczylem czytac artykul w najnowszej gazetce od home.pl - artykul o cybersquattingu, cytuje:

Przyjmuje się, że prawo do używania konkretnej nazwy domenowej przysługuje zazwyczaj na mocy międzynarodowych przepisów o znaku towarowym. Zapisy te chronią przedsiębiorstwa i ich produkty lub usługi przed nieautoryzowanym używaniem określonych nazw, nawet jeśli nie zostały one zarejestrowane. Wystarczy bowiem, by właściciel udowodnił, że posługiwał sie nimi jako pierwszy w sposób konsekwentny. Wydaje się więc, że przepisy regulują tego typu zagadnienia, a sam proceder wykupywania domen, do których nie ma sie praw, nie powinien mieć miejsca. Jednak - jak t o zwykle bywa - rzeczywistość weryfikuje kwestie, które tylko z pozoru wydaja się oczywiste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×