Jump to content
ViX

Sprzedaż domeny i nie tylko - kwestie prawne

Recommended Posts

Witam, zakupiłem domenę i przedłużyłem ją na 10 lat. W tym momencie znalazła się firma która zainteresowała się tą domeną.

W takim wypadku chcę odsprzedać ją wraz z przedłużeniem na te 10 lat.

Jak załatwić kwestię sprzedaży? Dodam, że jestem osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej.

Rozumiem, że mam dokonać cesji wraz z podpisaniem umowy.

Pytanie jakie podatki mam od tego odprowadzić? Vat? Zarobkowy? I jaka to byłaby stawka? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na te pytania...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skąd vat? Nie jesteś "vatowcem", więc faktury vat nie wystawisz, tym bardziej nie odprowadzisz podatku vat. Płacisz 18% podatku, w rozliczeniu za dany rok wpisujesz ten przychód i później ewentualnie dopłacasz jak przekroczysz próg podatkowy lub dostajesz jakieś zwroty itp - nie wiem co tam aktualnie robisz (uczysz sie/pracujesz itp).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Skąd vat? Nie jesteś "vatowcem", więc faktury vat nie wystawisz, tym bardziej nie odprowadzisz podatku vat. Płacisz 18% podatku, w rozliczeniu za dany rok wpisujesz ten przychód i później ewentualnie dopłacasz jak przekroczysz próg podatkowy lub dostajesz jakieś zwroty itp - nie wiem co tam aktualnie robisz (uczysz sie/pracujesz itp).

Ok, a te 18% mam odprowadzić od pełnej kwoty za którą sprzedałem domenę czy pomniejszonej o koszt rejestracji i przedłużenia domeny?

 

Opcja "szukaj" na forum

Szukałem, ale albo gość siedzi za granicą, albo sprzedaje domenę osobie prywatnej, a ja jestem w Polsce i sprzedaję ją firmie. Jeśli źle szukałem to proszę o zamknięcie tematu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakaś chora sprawa jest z tymi domenami... Dziś dowiedziałem się w Urzędzie Skarbowym, że w przepadku sprzedaży domeny formie mam obowiązek podpisać umowę Kupna-Sprzedaży, a następnie kupujący ma uiścić opłatę skarbową PCC w wysokości 1% od ceny domeny...

 

Gdzie pytam tam dostaję inną odpowiedź -,-

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]

Gdzie pytam tam dostaję inną odpowiedź -,-

 

 

... a w którym punkcie podpisanie tej Umowy koliduje z obowiązkiem odprowadzenia przez Ciebie podatku w wys. 18%?

 

Edit:

 

1. Zawierasz Umowę,

 

2. odprowadzasz podatek,

 

3. kupujący płaci swoje podatki i to Cię zupełnie nie dotyczy.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

już było kilka razy chyba, ale sprawdz w załączniku umowę jaką podesłała mi firma.

sprzedawałem domeny jako osoba fizyczna (przez allegro)

pozdrawiam

post-9047-1301041148_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×