Jump to content
513581

Druga domena po .pl

Druga domena po .pl  

58 members have voted

  1. 1. Jaka domene uwazacie za druga po .pl ?

    • .com
    • .com.pl
    • .co
      0
    • .net.pl
      0
    • .org.pl
      0
    • .biz
      0
    • .net
      0
    • .org
    • .info
      0
    • .bydgoszcz.pl
    • .eu


Recommended Posts

Witam, zapraszam do wzieca udzialu w ankiecie na temat jaka domena jest nastepna w kolejnosci po domenie .pl :)

Pozdrawiam.

Edited by 513581

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gdzie domena .eu do wyboru?

 

Pomimo że jestem za .com, to jednak wiele osób w polsce decyduje się na .eu, ponieważ jest dobrze rozpoznawalna i niedroga.

 

BTW, moja kolejność:

 

.pl > .com > .eu > .com.pl > ... whatever

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gdzie domena .eu do wyboru?

 

Pomimo że jestem za .com, to jednak wiele osób w polsce decyduje się na .eu, ponieważ jest dobrze rozpoznawalna i niedroga.

 

BTW, moja kolejność:

 

.pl > .com > .eu > .com.pl > ... whatever

Dodane ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako trzeci oddałem swój głos i zagłosowałem na com.pl.

Bo jak już kiedyś pisałem, z własnego doświadczenia, roczniki 60 i 70 bardzo lubią com.pl...przyzwyczajenie drugą naturą człowieka...

Chyba warto sprawdzić jak wyglądają statystyki ilościowe różnych rozszerzeń w Polsce:

http://danieldryzek.pl/2013/02/11/ktore-rozszerzenia-domen-sa-w-polsce-najpopularniejsze/

Trochę się Daniel zagalopowałeś z tym...najchętniej wybieranych...

Jeśli chodzi o domeny com.pl to 1/2 jeżeli nie więcej to stare rejestry..

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba warto sprawdzić jak wyglądają statystyki ilościowe różnych rozszerzeń w Polsce:

http://danieldryzek.pl/2013/02/11/ktore-rozszerzenia-domen-sa-w-polsce-najpopularniejsze/

 

1. pl

2. com.pl

3. eu

4. com

 

DD

 

Bardziej bym wolał widzieć dynamikę przyrostu np. w ciągu ostatnich 5 lat, a nie total number. .com.pl na pewno jest bardzo dobrze rozpoznawalna i często wybierana, alebyc może wiele z nich to jeszcze pozostałości z domenowej ery dinozaurów. Jest mnóstwo firm, które dziś funkcjonują pod .com.pl, a nie mają nawet .pl, pomimo, że .pl leży odłogiem.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardziej bym wolał widzieć dynamikę przyrostu np. w ciągu ostatnich 5 lat, a nie total number. .com.pl na pewno jest bardzo dobrze rozpoznawalna i często wybierana, alebyc może wiele z nich to jeszcze pozostałości z domenowej ery dinozaurów. Jest mnóstwo firm, które dziś funkcjonują pod .com.pl, a nie mają nawet .pl, pomimo, że .pl leży odłogiem.

Nie twierdzę, że taka jest teraz kolejność w wyborze domen w Polsce. Podałem tylko statystyki domen zarejestrowanych - niech każdy sobie sam je oceni. Dla mnie to lepsza informacja niż zgadywanie :) Na blogu jest też dynamika przyrostu, ale niestety tylko na przestrzeni dwóch lat.

 

DD

Edited by DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

To oceniając dynamikę wzrostu drugą domeną powinna być com.

Tyle, że trudno pisać o jakiejkolwiek dynamice skoro podana jest tylko ilość rejestrów a nie ma słowa ile w tym okresie spadło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

Bo jak już kiedyś pisałem, z własnego doświadczenia, roczniki 60 i 70 bardzo lubią com.pl...przyzwyczajenie drugą naturą człowieka...

A te roczniki to w największym stopniu siła sprawcza w polskim biznesie.

 

Dlatego też "com.pl".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, zapraszam do wzieca udzialu w ankiecie na temat jaka domena jest nastepna w kolejnosci po domenie .pl :)

Pozdrawiam.

Ale w kolejności do lub od czego? Jakiś punkt odniesienia.

 

Zaznaczyłem .eu a statystyki mnie nie interesują, są przydatne do oceny danych historycznych a nie bieżących trendów. Statystyki zawsze są spóźnione do czasu teraźniejszego.

.EU jest obecnie najchętniej wybieraną domeną przez firmy. Głos mój jest subiektywny, oparty na obserwacji ulic, oklejonych samochodów, budynków z konkretnymi adresami, tablic reklamowych, reklam w prasie, itd.

 

Alexis będzie lobbował za .co, korneliusz.com za .com, AfterMarket lobbował (bo już nie lobbuje) za co.pl, ktoś inny za IDN-ami.

 

Jak to mówią: teoria swoje a życie swoje...

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alexis będzie lobbował za .co, korneliusz.com za .com, AfterMarket lobbował (bo już nie lobbuje) za co.pl, ktoś inny za IDN-ami.

 

 

 

Alexis zaznaczyl oczywiscie .com :) Przeciez chodzi o domene dla POLSKICH firm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z drugą częścią wypowiedzi maryuse. Pytanie trzeba skierować do klientów, którzy głosują portfelami, a nie domainerów. Pytać domainera to tak jakby pójść do sklepu rtv i pytać który telewizor jest najlepszy, oczywiście ten na którym jest najwyższa prowizja. Jasne, że nie każdy ma za zadanie oszukać, duża część odpowie w zgodzie z własnymi przekonaniami, ale te również często odbiegają od rzeczywistości bo nie każdy potrafi trzeźwo ocenić rzeczywistość. Szczególnie, kiedy samemu wymyśli się jakąś teorię i ślepo w nią wierzy ;)

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z drugą częścią wypowiedzi maryuse. Pytanie trzeba skierować do klientów, a nie domainerów. Pytać domainera to tak jakby pójść do sklepu rtv i pytać który telewizor jest najlepszy, oczywiście ten na którym jest najwyższa prowizja. Jasne, że nie każdy ma za zadanie oszukać, duża część odpowie w zgodzie z własnymi przekonaniami, ale te również często odbiegają od rzeczywistości bo nie każdy potrafi trzeźwo ocenić rzeczywistość. Szczególnie, kiedy samemu wymyśli się jakąś teorię i ślepo w nią wierzy ;)

Słusznie.

W tej chwili negocjuje z klientem jedną domenę w dwóch końcówkach .pl i .com.pl i dla tego klienta wartościowsza jest ... com.pl

I wcale nie jest to osoba z rocznika 60 czy 70 tylko kobieta przed 30.

Jeśli zostałaby przeprowadzona ta sama ankieta wśród ludzi w różnym wieku to podejrzewam, że i tak większość wybrałaby .com.pl a to z tego względu, że na końcu jest .pl ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeciez chodzi o domene dla POLSKICH firm.

Cel w temacie nie został doprecyzowany i czy autorowi wątku faktycznie chodzi o firmy, należy traktować jako domysł.

A może mieć to spore znacznie w takiej sondzie bo nie ma jednego, jedynie słusznego przeznaczenia dla wszystkich domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel w temacie nie został doprecyzowany i czy autorowi wątku faktycznie chodzi o firmy, należy traktować jako domysł.

A może mieć to spore znacznie w takiej sondzie bo nie ma jednego, jedynie słusznego przeznaczenia dla wszystkich domen.

Oczywiście.

Przydatność ankiety polega li tylko na dyskusji, jaką spowoduje.

 

Ankieta przypomina mi pewien stary żart:

Jadą 3 tramwaje, jeden pojechał w prawo, drugi - w lewo, a trzeci pojechał za nimi.

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel w temacie nie został doprecyzowany i czy autorowi wątku faktycznie chodzi o firmy, należy traktować jako domysł.

A może mieć to spore znacznie w takiej sondzie bo nie ma jednego, jedynie słusznego przeznaczenia dla wszystkich domen.

 

Rzeczywiscie, co oznacza "nastepna, po .pl"? W swojej naiwności zinterpretowalem to jako: "Jaką domnę TLD polski klient końcowy (dla mnie oznacza to firma, bo tylko tacy klienci mają dla mnie znaczenie jako kupiec) preferuje kupić, jeśli z tego lub innego powodu nie może kupić .pl."

 

Ale rzeczywiście: "nastepna po .pl", moze oznaczac "Jaka domena jest nastepna po .pl w rankingu ilosci domen zarejestrowanych" i to niezaleznie od tego przez kogo. (wtedy odpowiedz by chyba byla .it albo .br) Albo jaka domena jest nastepna po .pl dla sklepu warzywnego dzialajacego lokalnie (wowczas chyba .bydgoszcz.pl) itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stara, zacofana szkoła chce com.pl, bo myśli, że to dobra domena dla biznesu w Polsce (pl) i jako, że jest też (com) to dobra na cały świat, takie 2 in 1 za 50% ceny samej pl ;) Nic bardziej mylnego...

 

Nowa, nowoczesna szkoła preferuje pl , ale jako, że jesteśmy w UE lubi też eu. Osobiście stawiam na eu!

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites

alebyc może wiele z nich to jeszcze pozostałości z domenowej ery dinozaurów. Jest mnóstwo firm, które dziś funkcjonują pod .com.pl, a nie mają nawet .pl, pomimo, że .pl leży odłogiem.

 

Zgadzam się. Ja zazwyczaj sugeruję moim Klientom .pl oraz .com jeśli planują obecność na rynku zagranicznym, .com.pl to poprzednia epoka.

 

W przypadku projektów, które już na starcie mają dużą konkurencję w swojej branży, staram się odkupować ciekawe domeny generyczne. Myślę, że jeśli firma ma długą albo pospolitą nazwę, to lepiej zainwestować w domenę generyczną, aniżeli nazwafirmy.com.pl, gdy konkurencja ma .pl-kę.

 

Czasem ciężko jest przekonać właściciela firmy do takiej inwestycji, ale po czasie okazuje się, że było warto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×