Jump to content
tmi

Pomysły na inwestycje

Recommended Posts

W jaki sposób banki dobiły nieruchomości (np. w Hiszpanii)?

You're killing me!

 

 

W borykającej się z kryzysem Hiszpanii jest ponad 1,2 mln niezamieszkanych nowych domów i mieszkań. Część z nich należy do banków, które inwestowały w nieruchomości lub przejęły je od dłużników, którzy nie byli w stanie spłacać rat kredytów.

http://wyborcza.pl/1,75248,12747446,Chcesz_kupic_apartament_za_300_tys__zl__Jedz_do_Hiszpanii_.html

 

Tylko nie pytaj, proszę, jak to niby banki parają się deweloperką (czyli inaczej niż tylko poprzez udzielanie kredytów). Pierwszy lepszy przykład:

http://www.deweloperzy.warszawa.pl/pirelli-pekao.php

BTW: przepompowywanie kasy, machlojki, oszustwa: http://gb.pl/banki/informacje/bank-pekao-s-a-w-sadzie-oskarzony-o-malwersacje.html

 

http://www.umowadeweloperska.pl/artykuly-lista/czy-banki-moga-byc-deweloperami/

 

Oczywiście, główna zasługa banków, to udzielanie słabo zabezpieczonych kredytów"

 

 

“Banks are employing financing like a weapon of mass destruction to sell their stock and keep prices artificially high by using high loan-to-value mortgages,” said Mikel Echavarren, chairman of Irea, a corporate finance company that specializes in the real estate industry.

http://business.financialpost.com/2012/05/02/spain-real-estate-madness-continues-despite-burst-housing-bubble/

 

 

Despite slashing prices by up to 60 percent, Spanish savings bank Cajamar has sold only half of the flats at a luxury block it owns on Spain’s Costa del Sol.

Last year, the bank ended up in possession of the “Mirador de Benalmadena” apartment building near Malaga, which has just over 100 flats, in settlement of debt by a property developer.

(...)

BBVA, Spain’s second-biggest bank, wants to sell all of the property on its hands within 18-21 months. It has 8.7 billion euros ($10.9 billion) of real estate on its books.

(...)

Bank branches across Spain prominently display colorful brochures offering flats at rock-bottom prices.

http://business.inquirer.net/79890/spanish-banks-saddled-with-repossessed-properties

 

Na tej samej zasadzie banki pompują sztucznie ceny żywności, tylko że same żywnością nie handlują, pardon, spekulują, a jedynie kontraktami na żywność. Jednym z najwiekszych handlarzy żywnością na świecie jest...nie, nie, nie Monsanto ani inne tego typu firmy, tylko... Deutsche Bank.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrząc na prognozy przyrostu naturalnego Polski, to zamiast inwestycji w nieruchomości, lokal dla firm i ziemię, lepiej zainwestować w domy starców, płatną pomoc starszym. Dziadki lubią mieć pieska, laskę, no i w stronę religii pod koniec życia ciągnie. Mówię dziadki, ale w 2050 to ja nim będę.

A co powiecie o dzieciach jako inwestycji? Ja na razie trójki się dorobiłem i chyba na tym poprzestanę.

 

photo12.jpg

Edited by ArturZ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

co powiecie o dzieciach jako inwestycji? Ja na razie trójki się dorobiłem i chyba na tym poprzestanę

 

W jakim sensie? Chodzi o to, że mają utrzymywać gdy będą w wieku produkcyjnym? Bo jeśli chodzi o starość to obecna cywilizacja zachodu nie opiekuje się starszymi rodzicami bo zawadzają i oddaje się ich tak jak pisałeś do domów starców.

Share this post


Link to post
Share on other sites

co powiecie o dzieciach jako inwestycji? Ja na razie trójki się dorobiłem i chyba na tym poprzestanę.

Nie wiem czy to opłaca się ;) Ile mniej więcej kosztuje wychowanie dziecka do wieku ~25 lat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W jakim sensie? Chodzi o to, że mają utrzymywać gdy będą w wieku produkcyjnym? Bo jeśli chodzi o starość to obecna cywilizacja zachodu nie opiekuje się starszymi rodzicami bo zawadzają i oddaje się ich tak jak pisałeś do domów starców.

 

To raczej od wychowania zależy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To raczej od wychowania zależy.

 

Nie tylko od wychowania. To dosyć złożony temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tzw. "inwestycja w dzieci" to nie jest żaden rodzaj inwestycji tylko model życia z czasów przedindustrialnych, kiedy bytowanie opierało się wyłącznie o pracę fizyczną, a z biegiem lat brakowało sił do jej wykonywania. Teraz żyjemy w czasach kiedy ludzka praca jest kilkadziesiąt razy bardziej wydajna, a normą stało się że człowiek przez okres swojej aktywności jest w stanie odłożyć na starość i zapewnić przynajmniej start własnym dzieciom, dla których największym wyzwaniem będzie odnalezienie się w takich warunkach na rynku pracy. "Inwestycja w dzieci" jak najbardziej, ale w Indiach, albo Afganistanie, do warunków polskich taki model zdecydowanie nie przystaje.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ziemia rolna w poblizu ( do 50 km ) większych miast.

 

Znam przykład takiej inwestycji. Zakończyła się po 8 latach zwrotem powyżej 600%, ale nie było łatwo. Jest wiele ryzyk w tego rodzaju inwestycjach, z urzędnikami też trzeba się pomęczyć. Najcenniejsze są tu rzetelne informacje i czas. Polecam wytrwałym.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest biznes podobny jak w domenach. Masz dużo działek i te odrolnione pokrywają ci koszty i dają zyski za reszte.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted · Hidden by apze, July 14, 2013 - ot
Hidden by apze, July 14, 2013 - ot

No to do idealnej rodzinki jeszcze trochę tobie brakuje:

Zazdrościsz, bo twoja rodzina wygląda tak:

 

blog_mx_4845570_7457298_tr_gay7_402.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Posted (edited) · Hidden by apze, July 14, 2013 - ot
Hidden by apze, July 14, 2013 - ot

Zazdrościsz, bo twoja rodzina wygląda tak:

 

No to żeś teraz zaje...ł, że, hm, dupę urywa. Lokalne koło NOP mogłoby być z ciebie dumne! Legitymacja VIP jak się patrzy!

Edited by umberto

Share this post


Link to post

uważam, że w kwotach do zainwestowania o jakich tmi myśli i w dziedzinie nieruchomości najwięcej % można zarobić a zarazem najmniej kasy stracić - na ziemi.

Kupujesz dużo, hektar lub kilka hektarów w nieodkrytym jeszcze ale atrakcyjnym rekreacyjnie miejscu.

Opłacasz podatki na 5 lat, składasz odpowiednie wnioski i... podróżujesz po świecie :).

Po 5 latach wracasz, i podzieloną ziemię na małe działki, budowlane lub rekreacyjne sprzedajesz.

Taki model inwestowania był prezentowany na jednym z MD i dotyczył okolic Warszawy, ale jest wiele miast w Polsce skąd ludzie też chcą mieszkać za miastem.

Zapomniałeś o planie zagospodarowania przestrzennego. Do kosztów dodaj działkę dla wójta/burmistrza/radnych, albo odłóż plany na wieczne nigdy. To nie inwestycja na kilka lat, ale na chybił trafił. Może udać się przekwalifikować z dnia na dzień, ale może tez nie uda się przekwalifikować wcale i wówczas zostajesz z kupą ugoru, a którym co najwyżej możesz przyczepę zaparkować, bo nawet wiaty nie wolno Ci na czymś takim stawiać... Poza tym, sama działka guzik warta jeśli nie jest uzbrojona.

 

Jeśli to ma być inwestycja na dziesięciolecia, to tu też istnieje zagrożenie... i znowu ze strony samorządu. Nie wszędzie istnieją osobniki rozumne. U mnie np. w terenach rekreacyjnych, gdzie pół Zagłębia i Śląska pobudowało już nie tyle domki letniskowe, co normalne domy, wójt w okolicach zalewów postanowił wybudować oczyszczalnię ścieków. Ot, taki kaprys wójta, który rządzi od powstania samorządności... i prawdopodobnie dopnie swego, bo kolejna kadencja też zapowiada się jego, a prawników i radców w UG więcej niż w sądzie...

 

Nie twierdze, że Twój pomysł jest zły, ale trzeba pamiętać o powyższych pułapkach :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakładam, że wszyscy zakładają, iż inwestowanie jest obarczone ryzykiem, oraz że nieinwestowanie jest obarczone inflacją. To taki system, który zmusza jednostki danego społeczeństwa do inwestowania, lokowania lub przeżycia.

 

Wracając do inwestowania w ziemię rolną a dokładniej do mojego modelu.

Kupuję lub wydzierżawiam (koszt dzierżawy tylko podatki rolne) z prawem pierwokupu siedlisko wraz z ziemią oczywiście wg mnie w atrakcyjnej cenie.

Składam wnioski o dopłaty rolne w wysokości od 800-1600 pln/h na rok. Zagospodarowuję ziemię czerpiąc z niej korzyści lub oddaję innym, pobierając tylko dopłatę.

Jeżeli pobieram tylko dopłatę - ziemię mam za free po ok 15-20 latach, jeżeli uprawiam, to free wyjdzie po 8-10 latach.

Zostaje w tej kalkulacji jeszcze siedlisko, które mogę odsprzedać po 5 latach bez podatków lub wcześniej pod warunkiem, że kupię kolejne za te pieniądze. Dodam, że w dopłatach unijnych są różne przeliczniki i posiadanie ziemi pozwala na uzyskanie innych dopłat, co stwarza operatywnym dodatkowe możliwości zarobkowania.

W tych zakupach trafiają się ziemie które łatwo można podłączyć do mediów i przekształcić na budowlane inne pozostaną jako rolne bo akurat cenię sobie to, że wokół mnie nikt się zbyt blisko nie wybuduje. Tereny które wybrałem, nie mają planów zagospodarowania a uzyskanie pierwszego przekształcenia zajęło czas i koszty jakie przewiduje ustawa. Jeszcze o lokalizacji: Kraków - 80min, Tarnów - 25 min, Dębica 20min, Rzeszów 60 min.

 

Ten model inwestowania wymaga jednak osobistego zaangażowania.

 

Być może w tym roku zdecyduję się na pierwszą sprzedaż - wtedy dam znać jak na tym wyszedłem.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to opłaca się ;) Ile mniej więcej kosztuje wychowanie dziecka do wieku ~25 lat?

Około 1000 zł miesięcznie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrząc na prognozy przyrostu naturalnego Polski, to zamiast inwestycji w nieruchomości, lokal dla firm i ziemię, lepiej zainwestować w domy starców, płatną pomoc starszym. Dziadki lubią mieć pieska, laskę, no i w stronę religii pod koniec życia ciągnie. Mówię dziadki, ale w 2050 to ja nim będę.

A co powiecie o dzieciach jako inwestycji? Ja na razie trójki się dorobiłem i chyba na tym poprzestanę.

To, że społeczeństwo się zestarzeje nie oznacza jeszcze, że wielu ludzi będzie stać na taką opiekę klasy premium. Jakby nie patrzyć, większość ludzi na starość będzie na łasce ZUS-u, a z tym to nie wiadomo jak będzie. Podejrzewam, że ZUS będzie dotowany z budżetu Państwa tylko na tyle, by zapewnić ludziom minimum egzustencji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdzie i jak chcesz kupić akcje tych spółek?

 

 

Pozwól, że rozwinę.

 

W celu zakupu akcji w USA czy w Niemczech otwieramy rachunek w BZWBK inwestycyjny. Później wydajemy dyspozycje "Dyspozycja rozszerzająca umowę maklerską o świadczenie usług w zakresie zagranicznych instrumentów finansowych". Wypełniamy formularz W8-BEN i ankietę dotyczącą wiedzy o inwestycjach - mogą wypełnić za nas przez telefon. W efekcie mamy rachunek wielo-walutowy (PLN/USD/EUR) i możemy kupować akcje na rynkach zagranicznych. Prowizja za 1 zlecenie na NASDAQ $20.

 

Jako, że kursy w USA są w dolarach (hehe) a dolary mają zmienny kurs w stosunku do PLN wypadałoby się zabezpieczyć przed ryzykiem kursowym, bo co z tego jak na akcjach pomnożymy kapitał x2 jeśli dolar spadnie 2x. Najlepszym rozwiązaniem są kontakty terminowe na kurs USD (klik). Możemy niestety zabezpieczać jedynie wielokrotność 10 tyś USD bo na tyle opiewa kontakt. W tym celu sprzedajemy kontakt lub wielokrotność (gramy na krótko). Obecna seria to fusdu13 - serie zmieniają się co 3 msc więc trzeba zamieniać kontakt co 3 msc na nowszy.

 

W efekcie jeżeli kurs USD spadnie - zarabiamy różnicę kursową a jeśli wzrośnie tracimy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakładam, że wszyscy zakładają, iż inwestowanie jest obarczone ryzykiem, oraz że nieinwestowanie jest obarczone inflacją. To taki system, który zmusza jednostki danego społeczeństwa do inwestowania, lokowania lub przeżycia.

(...)

Składam wnioski o dopłaty rolne w wysokości od 800-1600 pln/h na rok. Zagospodarowuję ziemię czerpiąc z niej korzyści lub oddaję innym, pobierając tylko dopłatę.

Jeżeli pobieram tylko dopłatę - ziemię mam za free po ok 15-20 latach, jeżeli uprawiam, to free wyjdzie po 8-10 latach.

(...)

Być może w tym roku zdecyduję się na pierwszą sprzedaż - wtedy dam znać jak na tym wyszedłem.

 

To oczywiste, że inwestowanie jest sprzężone z ryzykiem. Jeśli dopłaty się zmienią - Twój plan też będzie musiał. Czekam na info nt. pierwszych sprzedaży. Powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepszą inwestycją będzie założenie klubu inwestora, może w formie jak to forum, a docelowo bardziej zamkniętego, to pozwoli przede wszystkim nie stracić.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to opłaca się ;) Ile mniej więcej kosztuje wychowanie dziecka do wieku ~25 lat?

 

Kiedyś mówili o tym w tv. Wychowanie 1 dziecka do 20 roku życia kosztuje średnio ok. 160 tys. zł.

 

 

1. Powracając do tematu to dla mnie najlepszym rozwiązaniem będą inwestycje w dobrze prosperujące firmy (nie tylko tzw. start-upy, ale firmy już działające).

 

2. Mozna także samemu tworzyć firmy (start-upy), rozwijać je, a następnie sprzedawać pozostawiając sobie kilka procent udziałów i budując sobie mały dochód pasywny.

 

3. Wg. mnie dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w gospodarstwo rolne. Jeśli chodzi o pola rolne to dużo z nich stoi odłogiem lub należy do skarbu państwa, więc można kupić je dużo taniej niż gdyby były używane.

Możesz zasiać np. zboże i odbierać dotacje od UE.

 

W mojej miejscowości mieszka facet, który skupuje okoliczne pola rolne i sadzi drzewa oraz bierze za to kasę od UE.

 

4. Dobrą inwestycją może okazać się branża mobilna (aplikacje i gry mobilne). Tutaj podobnie jak w branży internetowej trzeba mieć dużą wiedzę oraz wyczucie (w jakie projekty należy inwestować).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słyszałem, że gdyby nie unijne dopłaty, to działalność przedsiębiorstw związanych z energią wiatrową oscylowałaby na granicy opłacalności.

Poza tym wiatraki, to samo zło, jak ktoś ma domenę wiatraki*pl, to przyjmę ją z ciężkim sercem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×