Jump to content
sparks

Mały dylemat :P

Recommended Posts

Mam domenkę lc.pl (litera cyfra). Czy warto zostawić sobie .com.pl czy rzucić w otchłań?

 

Z funduszami raczej dobrze nie stoję, ale nie chce żałować. Jeszcze domeny leżą bezpośrednio w NASKu czyli będę musiał rzucić coś koło 400zł (na transfer za późno).

Share this post


Link to post
Share on other sites

IMHO - nie ma sensu trzymać domeny .com.pl - ich znaczenie będzie maleć z każdym miesiącem. Oprócz domen typu kredyty.com.pl, banki.com.pl, samochody.com.pl i inne premium - są bezwartościowe (w 90% przypadków).

 

--

Daniel Dryzek

http://active24.pl/dnt - testuj domeny .pl za 1.60 PLN - teraz przez 14 dni!

http://domenytanio.pl - domeny .pl IDN tylko 9.00 PLN

Share this post


Link to post
Share on other sites
IMHO - nie ma sensu trzymać domeny .com.pl - ich znaczenie będzie maleć z każdym miesiącem. Oprócz domen typu kredyty.com.pl, banki.com.pl, samochody.com.pl i inne premium - są bezwartościowe (w 90% przypadków).

Nie zgodze sie z Toba Daniel. Ich wartosc bedzie rosla? Czemu? Temu, ze dobrych domen .pl zaczyna brakowac, ich ceny sa coraz wyzsze, wiec coraz wiecej ludzi szuka alternatywy w .com.pl czy nawet innych funkcjonalnych czy regionalnych. Pracujesz w firmie rejestrujacej domeny - naprawde tego nie zauwazyles?:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli jesteś w stanie wymyślić jakieś sensowne znaczenie dla takiej kombinacji litera + cyfra to trzymaj. Jeżeli nie - odpuść sobie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaczenie jest dosyć sensowne :)

Ale skoro z funduszami cienko, to ja bym zainwestował w .pl, .com.pl raczej się nie zwróci

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie zgodze sie z Toba Daniel. Ich wartosc bedzie rosla? Czemu? Temu, ze dobrych domen .pl zaczyna brakowac, ich ceny sa coraz wyzsze, wiec coraz wiecej ludzi szuka alternatywy w .com.pl czy nawet innych funkcjonalnych czy regionalnych. Pracujesz w firmie rejestrujacej domeny - naprawde tego nie zauwazyles?:)

 

No właśnie zauważyłem coś zupełnie odwrotnego ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziwnie tak w activie macie :)

 

Co jest dziwnego w tym, że praktycznie już mało kto kupuje domeny funkcjonalne a wszyscy skupiają się raczej na .pl, com lub .eu (z ogromną przewagą na tą pierwszą domenę).

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co jest dziwnego w tym, że praktycznie już mało kto kupuje domeny funkcjonalne a wszyscy skupiają się raczej na .pl, com lub .eu (z ogromną przewagą na tą pierwszą domenę).

Twoje słowa nie maja odzwierciedlenia w statystykach.

 

http://dns.pl/zonestats.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Twoje słowa nie maja odzwierciedlenia w statystykach.

http://dns.pl/zonestats.html

 

No właśnie mają..

 

Przyrost ilości domen netto w ciągu ostatniego roku:

 

RAZEM +217822

.pl +165305

.com.pl +34427

pozostałe +18090

 

Procentowy przyrost do ogólnego przyrostu:

.pl 75.89%

.com.pl 15.80%

pozostałe 8.30%

 

Czyli biorąc przyrosty ilości domen netto - na jedną domenę .com.pl przypadało około 5 domen .pl.

Zobaczymy za rok - moim zdaniem jeszcze bardziej zmieni się to na korzyść domen .pl w stosunku do .com.pl i pozostałych domen.

 

W odniesieniu globalnym jest 65.29% .pl (w puli wszystkich domen) i 20.42% domen .com.pl - najbardziej więc zyskały w ostatnim roku domen .pl w stosunku do domen .com.pl (około 10% w stosunku do wartości globalnych). .com.pl straciła około 4.60% w stosunku do wartości globalnych.

 

Skoro przyrost domen .com.pl jest stosunkowo mniejszy niż udział tych domen w ogólnej ilości domen polskich, to znaczy, że ich udział w ilości domen spada, czyli domeny te tracą na znaczeniu.

 

--

Daniel Dryzek

http://active24.pl/dnt - testuj domeny .pl za 1.60 PLN - teraz przez 14 dni!

http://domenytanio.pl - domeny .pl IDN tylko 9.00 PLN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale skoro przyrost caly czas jest dodatni to nie rozumiem dlaczego uwazasz, ze wartosc tych domen spada? (mowie o domenach funkcjonalnych)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale skoro przyrost caly czas jest dodatni to nie rozumiem dlaczego uwazasz, ze wartosc tych domen spada? (mowie o domenach funkcjonalnych)

 

Wartość domen com.pl między innymi spada i będzie spadać właśnie dlatego, że ich udział się zmniejsza. Co z tego, że domen com.pl przybywa ilościowo, skoro przybywa ich dużo wolniej niż domen .pl. "Kowalski" dookoła siebie będzie widział znacznie częściej domeny w .pl, za parę lat domeny .com.pl nie będą prawie wcale w użytku - ludzie o nich zapomną i będą używać tylko .pl

 

Ale to tylko moje zdanie - nie musisz się z nim zgadzać ani nim sugerować :D

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wartość domen com.pl między innymi spada i będzie spadać właśnie dlatego, że ich udział się zmniejsza. Co z tego, że domen com.pl przybywa ilościowo, skoro przybywa ich dużo wolniej niż domen .pl. "Kowalski" dookoła siebie będzie widział znacznie częściej domeny w .pl, za parę lat domeny .com.pl nie będą prawie wcale w użytku - ludzie o nich zapomną i będą używać tylko .pl

Po krajach wyzej rozwinietych niz Polska mozna zauwazyc, ze niestety wedlug mnie nie masz racji :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po krajach wyzej rozwinietych niz Polska mozna zauwazyc, ze niestety wedlug mnie nie masz racji ;)

 

Ale ja naprawdę nie chcę Ci nic udowadniać :D Biorę też pod uwagę, że mogę nie mieć racji. Ja Ci tylko przytoczyłem statystyki, że udział domen .com.pl spada i będzie spadać. Są jeszcze inne przesłanki, które przytoczyłem, które MOIM ZDANIEM wskazują na to, że domeny .com.pl będę tracić na wartości. Nie zgadzasz się z tym stwierdzeniem - OK.

 

P.S Jeśli już piszesz, że na przykładzie krajów rozwiniętych bardziej niż Polska, twierdzisz, że nie mam racji - to chociaż napisz, o co konkretnie Ci chodzi - bo prawdę mówiąc nie wiem. Daj jakieś konkrety, bo inaczej to będzie dyskusja jak między Kwaśniewskim i Kaczyńskim.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danielu, szukalem jakichs oficjalnych informacji nt domen funkcjonalnych w zachodnich TLD, niestety nie udalo mi sie niczego konkretnego znalezc.

 

Podrozujesz po swiecie, w tym po krajach zachodnich, wiec pewnie wielokrotnie spotkales sie z reklamami domen funkcjonalnych. Niestety konkretnych dowodow nie jestem Ci w stanie przedstawic o czym pisalem wyzej.

 

Inna kwestia jest taka, ze wzrost wartosci domen .pl automatycznie winduje w gore wartosc domen funkcjonalnych. To chyba logiczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Danielu, szukalem jakichs oficjalnych informacji nt domen funkcjonalnych w zachodnich TLD, niestety nie udalo mi sie niczego konkretnego znalezc.

 

Podrozujesz po swiecie, w tym po krajach zachodnich, wiec pewnie wielokrotnie spotkales sie z reklamami domen funkcjonalnych. Niestety konkretnych dowodow nie jestem Ci w stanie przedstawic o czym pisalem wyzej.

 

Inna kwestia jest taka, ze wzrost wartosci domen .pl automatycznie winduje w gore wartosc domen funkcjonalnych. To chyba logiczne.

 

Oj Bartol, Bartol ;) Najpierw piszesz:

 

Po krajach wyzej rozwinietych niz Polska mozna zauwazyc, ze niestety wedlug mnie nie masz racji ;)

 

A potem mówisz, że nie możesz znaleźć przykładów :D Nie popadajmy w demagogię :P Domeny funkcjonalne to dość osobliwy przypadek - może dlatego w świecie przykładów brak. Ale można uogólnić tą kwestię - chodzi po prostu o mniej i bardziej popularne domeny. Tak jak .com jest najpopularniejszą domeną globalną a .net stanowi odpowiednik, jaki stanowi domena .com.pl dla .pl. Oczywiście czasem ktoś kupi .net, kiedy domena .com jest zajęta, ale wartość .net jest duuużo duużo niższa niż odpowiednika w .com.

 

.com.pl to jeszcze inny przypadek, bo nie da się tego porównać z niczym innym na świecie (jest np. domena .in i co.in, ale nie wiem, jakie są dokładnie uwarunkowania w Indiach, że są te dwa rozszerzenia). U nas domena .com.pl ma źródła historyczne (najpierw była kojarzona z firmami, była też 2x tańsza, więc często rejestrowana) - ale te czasy już minęły. Docelowo domena .com.pl zostanie zmarginalizowana - wspomnisz moje słowa za parę lat ;) O ile do tego czasu w ogóle nie zmieni się system nazw na świecie i może domeny .pl też znikną :P

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
A potem mówisz, że nie możesz znaleźć przykładów :D Nie popadajmy w demagogię ;)

Napisalem, ze nie moglem znalezc oficjalnych informacji na ten temat. Prosze, czytaj uwazniej co pisze.

 

A co do tematu to zobaczymy kto mial racje za kilka lat ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Napisalem, ze nie moglem znalezc oficjalnych informacji na ten temat. Prosze, czytaj uwazniej co pisze.

 

Z chęcią poczytam o Twoich argumentach i przykładach - nie muszą być z oficjalnych informacji. Przecież napisałeś, że z Twoich obserwacji wynika, że nie mam racji - przedstaw więc proszę te obserwacje - podziel się swoimi spostrzeżeniami podając jakieś konkrety.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sloneczko ;) widze, ze w swoich zrobiorach masz niewiele domen funkcjonalnych :D

 

Wiesz dlaczego kiedys mogles kupic bardzo dobra domena za (jak na dzisiejsze czasy) smieszne pieniadze?

Teraz za taka kwote kupisz albo i nie ten sam keyword w .com.pl.

 

Uwazasz, ze wartosc np sex*com.pl bedzie spadac?

 

Jak w takim razie wytlumaczysz dodatni bilans rejestracji domen funkcjonalnych?

 

Jak wytlumaczysz coraz wiecej ofert kupna i sprzedazy tych domen? (i nie mowie tu tylko o Polsce)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sloneczko ;) widze, ze w swoich zrobiorach masz niewiele domen funkcjonalnych :D

 

Wiesz dlaczego kiedys mogles kupic bardzo dobra domena za (jak na dzisiejsze czasy) smieszne pieniadze?

Teraz za taka kwote kupisz albo i nie ten sam keyword w .com.pl.

 

Uwazasz, ze wartosc np sex*com.pl bedzie spadac?

 

Jak w takim razie wytlumaczysz dodatni bilans rejestracji domen funkcjonalnych?

 

Jak wytlumaczysz coraz wiecej ofert kupna i sprzedazy tych domen? (i nie mowie tu tylko o Polsce)

 

Widzę, że nic z tej dyskusji nie będzie ;) Podajesz ogólniki - teraz już nie używasz argumentu, że w innych krajach funkcjonalne mają się świetnie. Wyrywasz jedną domenę sex.com.pl - może i wartość dla tej domeny spadać nie będzie, ale też nie urośnie (a może nawet spadnie!), bo ludzie intuicyjnie nie będą wpisywać sex.com.pl - wpiszą sex.pl.

 

Dlaczego ludzie jeszcze kupują com.pl - bo jeszcze jest trochę stron firmowych z nazwami firm w domenie .com.pl, kojarzą tą domenę (jeszcze) - ale czy słyszałeś żeby jakiś duży czy nawet średni portal postawił serwis w pod .com.pl??

 

Co do coraz większej ilości ofert kupna i sprzedaży domen .com.pl (w Polsce i zagranicą) to jakoś nie zauważyłem - napisz o czym mówisz, bo znów mi to wygląda na argument z kosmosu.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widzę, że nic z tej dyskusji nie będzie :D Podajesz ogólniki - teraz już nie używasz argumentu, że w innych krajach funkcjonalne mają się świetnie. Wyrywasz jedną domenę sex.com.pl - może i wartość dla tej domeny spadać nie będzie, ale też nie urośnie (a może nawet spadnie!), bo ludzie intuicyjnie nie będą wpisywać sex.com.pl - wpiszą sex.pl.

 

Dlaczego ludzie jeszcze kupują com.pl - bo jeszcze jest trochę stron firmowych z nazwami firm w domenie .com.pl, kojarzą tą domenę (jeszcze) - ale czy słyszałeś żeby jakiś duży czy nawet średni portal postawił serwis w pod .com.pl??

 

Co do coraz większej ilości ofert kupna i sprzedaży domen .com.pl (w Polsce i zagranicą) to jakoś nie zauważyłem - napisz o czym mówisz, bo znów mi to wygląda na argument z kosmosu.

 

DD

Dlaczego caly czas nadinterpretujesz? Pokaz mi, gdzie napisalem, ze w innych krajach domeny funkcjonalne maja sie swietnie? Napisalem, ze sa uzywane i ze nie sa wcale nic nie warte.

 

Przyklady? A prosze Cie bardzo! Chociazby di.com.pl - bardzo znane i mysle, ze znaczna wiekszosc odroznia di.pl od di.com.pl.

Jeszcze?

na przyklad mi.com.pl, oficjalna strona czasopisma.

bash.org.pl itd etc...

 

Spojrz czasem przez okno i popatrz na przejezdzajace samochody. Na bank zobaczysz, ze na niektorych mozna znalezc adresy internetowe i to czesto w domenie wlasnie .com.pl. (inne funkcjonalne maja znacznie mniejsza wartosc od .com.pl ale z czasem proporcjonalnie bedzie ona rosnac. Ludzie nie maja jeszcze swiadomosci, ze istnieja takie domeny jak org.pl czy biz.pl).

 

Kosmiczne wydaja mi sie Twoje argumenty. Uwierz mi, ze nie kazdy musi miec takie problemy, zeby zapamietac, ze adres jest z .com.pl.

 

Co do sex.com.pl - uwazasz, ze inwestycja w ta domene bylaby nietrafiona?

 

Slonce... to zaczyna powolutku przeradzac sie w bełkot... Oskrazasz mnie o brak konkretow. Pisalem, ze konkretow nie moge podac bo nie ma zadnych oficjalnych informacji na ten temat, podalem Ci swoje argumenty. Tymczasem z Twojej strony nie uslyszalem niczego poza tym, ze ludzie sie beda mylic i ze jest mniejszy udzial w rynku... Czekam na jakies KONKRETY z Twojej strony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dyskusję uważam za zakończoną, bo naprawdę zaczyna przeradzać się w bełkot :D Argumenty, które podałem mnie zadowalają ;) Niech "domeniarze" sami zdecydują czy kupować domeny .com.pl czy nie. Rynek rozstrzygnie tak czy inaczej - kto miał więcej racji a kto mniej!! ;)

 

Pozdrawiam!!

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dyskusję uważam za zakończoną, bo naprawdę zaczyna przeradzać się w bełkot :D Argumenty, które podałem mnie zadowalają ;) Niech "domeniarze" sami zdecydują czy kupować domeny .com.pl czy nie. Rynek rozstrzygnie tak czy inaczej - kto miał więcej racji a kto mniej!! ;)

 

Pozdrawiam!!

 

DD

Czyli tak jak myslalem nie uslysze z Twojej strony zadnych konkretow ;)

 

Podobnie ludzie mysleli kilka lat temu. Niektorzy widzieli przyszlosc w domenach jedno czy dwuliterowych i wykupowali je masowo a niektorzy uwazali, ze sa nic nie warte i omijali je szerokim lukiem. Podobnie jak Ty domeny funkcjonalne. Czas zweryfikuje kto mial racje :P Pozdro Sloneczko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×