Jump to content
Sign in to follow this  
tomon

wycena domeny pod projekt

Recommended Posts

kolejne pytanie mi wpadło :

 

Posiadam domenę i chcę z kimś stworzyć pod tą domeną projekt - i to cały opis sytuacyjny ważna jest domena którą przeznaczam na projekt:

 

Czy taką domenę można wycenić w firmie która się tym zajmuje żeby ten mój wkład w projekt przedstawić przy pomocy waluty PLN ?

Czy te wszystkie wyceny polegają na "wg nas jest tyle warta " ?

Z wyceną domen miałem tyle wspólnego co temat na forum di :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

to może inaczej ;

 

czy istnieje jakiś certyfikat który prawnie potwierdzałby wartośc domeny - jesli ktos ma firme i domeny stanowią jej wartość między innymi to jakoś ta wartosć musi być mierzona

prawda ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
to może inaczej ;

 

czy istnieje jakiś certyfikat który prawnie potwierdzałby wartośc domeny - jesli ktos ma firme i domeny stanowią jej wartość między innymi to jakoś ta wartosć musi być mierzona

prawda ?

 

 

Wartość domeny jest niemierzalna. Można jedynie spekulować o jej wartości. Zresztą zobacz jakie są rozbieżności między wyceną w dziale wycen a realną kwota sprzedaży.

Według mojej wiedzy nikt nie wydaje takiego certyfikatu, a nawet jeśli to robi, to ciężko traktować takie coś poważnie. Ktoś już kiedyś próbował wyceniać domeny i wydawać certyfikaty ale pomysł został skrytykowany przez domainerów. O ile dobrze pamiętam to czytałem o tym na tym forum. Poszukaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z kwestii formalnych - żeby to miało ręce i nogi GUS powinien co roku informować o średniej cenie domen na rynku wtórnym :) W rozbiciu na 1, 2, 3 literówki, genryki, brandy, IDNy itd. - That's not gonna work ;) każda domena z osobna ma własną, często niemożliwą do ocenienia PRAWDZIWĄ wartość, nie przeszkada to jedna dyskutować o domenach na takiej zasadzie jak rozmawia się o starych obrazach, ich cena rośnie i maleje ze względu na wąską grupę zainteresowanych którzy zamiast wziąć własną sztalugę i coś nabazgrać (zarejestrować z rynku pierwotnego) wolą poszukiwać wartości w zarejestrowanych adresach.

Sprzedaż domeny Saturn.pl nastąpiła po wycenie przez rzeczoznawcę domeny na 600 tys. zł, jak to ma się do rzeczywistości? KK i tak kupiłby ją za każdą cene, została wynegocjonowana taka kwota i tyle. Czy taka domena posiada wartość 600 tys. zł - TAK i na tej zasadzie jednoliterówka h.pl zarejestrowana z opcji warta jest cenę rejestracji 12zł ;) a to wszystko zaleta wolnego rynku ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

wydaje mi się że wycena jest mozliwa jedynie na dany moment, bo wartość domen zmienia się wraz z aktualnymi trendami i zapotrzebowaniem rynku, wystarczy przesledzic starsze transakcje zeby to zobaczyc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko się wycenia np. kwalifikacje pracowników co jest znacznie trudniejsze niż wartość domeny. Możesz do jej wyceny użyć kwoty transakcji zakupu tej domeny, wartości godziwej czyli za ile mógłbyś ją sprzedać (w zasadzie za ile sprzedawały się podobne wcześniej) lub możesz polegać na wycenie rzeczoznawcy, ale dobrze żeby data wygasania była dłuższa niż rok.

Edited by slawko1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posiadam domenę i chcę z kimś stworzyć pod tą domeną projekt - i to cały opis sytuacyjny ważna jest domena którą przeznaczam na projekt:

 

Jeśli zamierzasz założyć z kimś firmę i wnieść kapitał w postaci domeny, to z Twoją wyceną musi się zgodzić przyszły wspólnik. Od tego bym zaczął. Określenie % udziałów w przyszłym przedsięwzięciu oraz inne kwestie ubierze w słowa prawnik.

Powodzenia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×