Jump to content
Sign in to follow this  
Mike1979

Kilka podatkowych spraw.

Recommended Posts

Witajcie,

 

Mam dylemat, ponieważ konkretnej i sensownej odpowiedzi na moje pytanie nie mogę znaleźć nigdzie.

Chodzi o masową sprzedaż domen i rozsprzedaz jednej apliakacji.

 

1. Domeny

 

Mam kilka dobrych domen, które pójda spokojnie za xxx zł, ponieważ trzymam je o prawie 4 lat. Okazały się dobra inwestycją.

Jednak jak je sprzedać, żeby byc czystym w US? Czy umowa kupna-sprzedaży i ten 1% podatku nabywcy starczy?

Ni prowadzę działalności, jednka sprzedając dosyć dużo w krótkim czasie to tak jakbym prowadził działalność.

 

2. Oprogramowanie

 

Posiadam program, który kupiłem wraz z prawami autorskimi - ogólnie przygotowałem się na ewentualną rozsprzedaż - który jest bardzo dobry do wyszukwiania atrakcyjnych domen. Jednak, czy nie mając działalności gospodarczej, mogę rozpsprzedawać go np. na eBay?

 

Nie zamierzam nic otwierać teraz dla kilkudziesięciu raptem tranzakcji, a wspieranie szarej strefy też mi nie na rękę.

Jak to wszystko zrobić by być czystym, a uniknąc założenia firmy?

 

PS. Dlaczego nie chcę firmy? Bo chcę spokojnie skończyć studia, a firmy do szczęścia nie potrzebuje - to jest Polska, tu są duże podatki i zawiłe jak widac prawo..

 

Pozdrowienia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki domainer, ale niestety mało z tego wątku tak naprawdę wynika.

Czytałem go wcześniej, i mam wątpliwości:

 

Sprzedając moje rzeczy na Allegro musze tylko wysłac komuś umowę kupna-sprzedaży?

 

Pozdrowienia

 

PS.

 

Podobny przypadek:

http://www.biznesforum.pl/sprzedaz-perfum-...ro-vt13768.html

Edited by Mike1979

Share this post


Link to post
Share on other sites
PS. Dlaczego nie chcę firmy? Bo chcę spokojnie skończyć studia, a firmy do szczęścia nie potrzebuje - to jest Polska, tu są duże podatki i zawiłe jak widac prawo..

 

I tak musisz zapłacić podatek 18% w zeznaniu rocznym.

 

Jeśli jesteś studentem to nie będziesz musiał płacić ZUS-u poza zdrowotnym, które i tak odliczysz od podatku.

 

Zarejestruj firmę i potraktuj to jako formę edukacji.

Za wiele nie kombinuj, bo przyjdą w nocy ;) i załomoczą w drzwi... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czegoś tutaj nie rozumiem.

Skoro sporządzona jest umowa cywilnoprawna a od niej zapłacony jest podatek przez nabywcę to niby dlaczego ma płacić sprzedający? Przecież jest on wówczas zwolniony z tego obowiązku gdyż posiada te prawa dłużej niż 6miesięcy(tak samo gdy sprzedaje się mieszkanie, które właścicielem jest się dłuższy czas wtedy też się nie płaci podatku dochodowego). Poza tym jest to podatek od dochodu a to nie jest dochód gdyż my ten majątek już wcześniej posiadaliśmy.

Jeśli się mylę to niech mnie ktoś oświeci.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czegoś tutaj nie rozumiem.

Skoro sporządzona jest umowa cywilnoprawna a od niej zapłacony jest podatek przez nabywcę to niby dlaczego ma płacić sprzedający? Przecież jest on wówczas zwolniony z tego obowiązku gdyż posiada te prawa dłużej niż 6miesięcy(tak samo gdy sprzedaje się mieszkanie, które właścicielem jest się dłuższy czas wtedy też się nie płaci podatku dochodowego). Poza tym jest to podatek od dochodu a to nie jest dochód gdyż my ten majątek już wcześniej posiadaliśmy.

Jeśli się mylę to niech mnie ktoś oświeci.

 

Jeśli to jest jedna domena to pewnie tak może być.

Jeśli więcej, to już zależy od łaski i nastawienia urzędników skarbowych, którzy monitorują m.in. Allegro.

 

Zapewniam,

Spokojny sen jest więcej wart niż 18% podatku od dochodu.

Ja płacę podatek dochodowy plus 22% VAT nawet jeśli klient na Allegro nie chce faktury.

Wystawiam fakturę i wysyłam przynajmniej skan w PDF-ie.

Jeśli sprzedam w AfterMarket to VAT się zeruje, a dochodowy płacę, bo też zostają wyciągi z wpłat.

 

Zawsze zostaje ślad - przelew na konto - a jeśli tych przelewów będzie kilka to wtedy, w razie kontroli US, pozostaje tylko zdrowaśka. Po co to?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Perseusz mimo wszystko nadal nie odpowiedziałeś na moje pytanie.

 

Już na początku sam sobie odpowiedziałeś w ten oto sposób:

 

Ni prowadzę działalności, jednka sprzedając dosyć dużo w krótkim czasie to tak jakbym prowadził działalność.

 

No właśnie. Dla urzędnika będzie właśnie tak jak napisałeś.

 

Jeśli chodzi o umowy cywilno-prawne to sory, nie mam doświadczenia w tych szarych meandrach...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Już na początku sam sobie odpowiedziałeś w ten oto sposób:

 

 

 

No właśnie. Dla urzędnika będzie właśnie tak jak napisałeś.

 

Jeśli chodzi o umowy cywilno-prawne to sory, nie mam doświadczenia w tych szarych meandrach...

 

 

po pierwsze to słowa te nie są mojego autorstwa.

A po drugie to może ktoś inny z forum ma jakieś doświadczenie odnośnie tych umów cywilnoprawnych?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krajowa Informacja Podatkowa 0 801 055 055

Zadzwoń zapytaj. Moim skromnym zdanie Twoje działanie nie będzie miało znamion ciągłości, odsprzedajesz coś co masz wiecej niż 6 m-cy podatek od czynności cywilno prawnych powinien wystarczyć przykład gdybyś miał 3 samochody zarejestrowane na siebie dłużej niż pół roku które były użytkowane przez Ciebie i nagle musisz spieniężyć majatek to chyba nie musisz zakładać działalności pt. handel samochodami. Problem pojawił by się gdyby urząd dopatrzył się że systematycznie co jakiś czas przeprowadzasz tego typu transakcje. Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×