Jump to content
Sign in to follow this  
Gundam

Sprzedaż domen.

Recommended Posts

Na początku chciałem serdecznie powitać wszystkich użytkowników :)

 

Domenami interesuję się stosunkowo krótko.

Studiuję forum i staram się dowiedzieć jak najwięcej bez niepotrzebnego zadawania pytań. Jednak nadszedł moment w którym postanowiłem wystawić swoje domeny na allegro, dlatego chciałbym podsumować to czego się dowiedziałem, oraz uzupełnić to czego nie wiem.

 

1. Jaki czas musi upłynąć od rejestracji domeny (pl), aby móc dokonać cesji na innego użytkownika? Czy czas ten jest taki sam w przypadku przekazania domeny wewnątrz az (gdzie mam zarejestrowane wszystkie domeny) jak i do innego rejestratora? Czytałem o tym kiedyś na forum, ale był to post z 2008 i nie wiem czy to wciąż aktualne. Chyba ktoś wspominał o 21 dniach.

2. O ile się nie mylę, to oprócz kodu authinfo, w az.pl obowiązkiem jest podpisanie cesji, czyż tak?

3. Z tego co do tej pory udało mi się zrozumieć, transakcja powinna wyglądać w następujący sposób:

użytkownik wygrał aukcję ---> wysyłam do niego 2 puste formularze cesji (bądź on je sobie drukuje) ---> on je podpisuje i wysyła do mnie ---> składam podpisy i czekam na wpłatę ---> księguję wpłatę na koncie więc podpisuje oba formularze i jeden wysyłam faxem do az.pl a drugi pocztą do kupującego ---> przekazuję kod authinfo mailem kupującemu i klikam na link potwierdzający ---> zakończenie transakcji

4. Czy powinienem wymienić się z kupującym kserem dowodu osobistego? W przypadku jeśli nie jest to konieczne to czy kupujący ma prawo tego zażądać?

5. Teraz pytanie odnośnie US. Z tego co zrozumiałem, to poniżej kwoty 1000zł nie muszę płacić podatku? Jednak czy kwota ta, odnosi się do jednorazowej sprzedaży poniżej 1000zł, czy do każdej takiej sprzedaży poniżej tej kwoty w ciągu roku? Chodzi mi o to, czy mogę sprzedać kilka domen za 900zł bez płacenia podatku, czy te kwoty się sumują?

I jeszcze pytanie odnoście umowy sprzedaży, na podstawie której rozliczam się z US. Czy powinienem zawierać taką umowę przy transakcji na każdą kwotę (nawet na 100zł), czy tylko powyżej 1000?

 

Pozdrawiam

Edited by Gundam

Share this post


Link to post
Share on other sites
podnoszę, na kilka pytań również szukam odpowiedzi, pozdrawiam

Wszystko to już było i jest na forum.

 

Jedna uwaga bo powtarza się ten sam błąd.

Cesja nie równa się transferowi. Transfer to "fizyczne" przeniesienie (przetransportowanie) domeny z jednego konta klienta na drugie (zmiana usługodawcy) a cesja to zmiana danych abonenta w ogólnej bazie Whois (przeniesienie obowiązku utrzymania domeny na nowego abonenta).

Cesję można dokonać w dowolnej chwili natomiast transfer można wykonywać co 5 dni (kiedyś było 21) od ostatniego lub od rejestracji domeny do 6 dni przed jej wygaśnięciem.

Kod AuthInfo jest "kluczem", "PIN-em" autoryzującym transfer domeny.

Transfer nie powoduje zmiany danych w bazie Whois a to, że w Dropped jest inaczej jest ułatwieniem przy sprzedaży.

 

O sprawach podatkowych też było.

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites
5. Teraz pytanie odnośnie US. Z tego co zrozumiałem, to poniżej kwoty 1000zł nie muszę płacić podatku? Jednak czy kwota ta, odnosi się do jednorazowej sprzedaży poniżej 1000zł, czy do każdej takiej sprzedaży poniżej tej kwoty w ciągu roku? Chodzi mi o to, czy mogę sprzedać kilka domen za 900zł bez płacenia podatku, czy te kwoty się sumują?

I jeszcze pytanie odnoście umowy sprzedaży, na podstawie której rozliczam się z US. Czy powinienem zawierać taką umowę przy transakcji na każdą kwotę (nawet na 100zł), czy tylko powyżej 1000?

Proponuję udać się do jakiegoś Doradcy Podatkowego. Mylisz podstawowe pojęcie kwota 1000zł to tyczy się podatku PCC, natomiast w podatku dochodowym sumuje się dochody ze wszystkich źródeł (nie tylko ze sprzedaży domen) i jeżeli dochód ten nie przekroczy kwoty wolnej od podatku 3.091zł wówczas nie trzeba płacić podatku dochodowego.

Poza tym działalność taka może zostać zinterpretowana jako działalność gospodarcza.

O tym wszystkim było wielokrotnie na forum, trzeba szukać.

Edited by anbial

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×