Jump to content
Sign in to follow this  
maniek32s

Ogólne zasady transferu domen

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Posiadam kilka domen eu na sprzedaż, które zarejestrowane są w az.pl i 1and1.pl. Nigdy tego nie robiłem i boję się, że coś pójdzie nie tak:)

 

Jak więc wyglądają ogólne zasady przekazania domen eu i domen globalnych?

Ogólne, czyli takie, w których zmienia się abonent oraz rejestrator.

 

W przypadku domen .pl proces przekazania domeny wygląda tak:

1. Po sprzedaży podaję nabywcy authinfo.

2. Nabywca transferuje domenę na wybranym hostingu, np. az.pl poprzez podanie w/w kodu.

3. Operacja kończy się potwierdzeniem w emailu.

 

 

A jaka jest procedura w przypadku domen europejskich i globalych?

 

pozdrawiam:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
W przypadku domen .pl proces przekazania domeny wygląda tak:

1. Po sprzedaży podaję nabywcy authinfo.

2. Nabywca transferuje domenę na wybranym hostingu, np. az.pl poprzez podanie w/w kodu.

3. Operacja kończy się potwierdzeniem w emailu.

Nie do końca, zapomniałeś o cesji czyli zmianie danych abonenta sam authinfo zmienia tylko rejestratora.

Edited by AdamGl

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]

A jaka jest procedura w przypadku domen europejskich i globalych?

 

pozdrawiam:)

 

 

i jedne, i drugie mają inne zasady transferów i cesji. W sprzedaż nie wnikam - ale procedury in general są takie:

 

w przypadku domen europejskich

- Eurid (rejestr domen .eu) dość jasno opisuje procedurę na swoich stronach:

transfer: http://www.eurid.eu/pl/faq-8#how_transfer1

cesja: http://www.eurid.eu/pl/faq-8#how_trade

 

 

w przypadku domen międzynarodowych

- w skrócie: w celu przetransferowania domeny potrzebne są: EppKey (authcode, zwał, jak zwał) oraz nazwa musi zostać odblokowana; w celu potwierdzenia procesu przenosin domeny - przesyłany jest mail na adres podany jako Registered Name Holder - Registrant Contact (ew. Administrative Contact, z rzadka na pozostałe kontakty).

- kwestia cesji Abonenta jest narzucana przez poszczególnych Rejestratorów

Edited by thurisaz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taka mała dygresja.

Może warto byłby podpiąć jakieś poradniki z najpopularniejszymi pytaniami.

Wiem, że w necie można znaleźć informację, ale jak widać zapotrzebowanie jest - a aż wstyd, że największe forum dot. domen nie ma czegoś takiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AdamGl: Czyli transferując kupioną od kogoś domenę np. z home do az poprzez authinfo nie staję się abonentem?

Opisz proszę jak powinna wyglądać prawidłowa strona przekazania domeny pl.

 

 

@thurisaz: Załóżmy sprzedałem domenę komuś z polski i po wpłaceniu pieniędzy chcę mu przekazać. On chce ją utrzymywać w innym serwisie na swoim nazwisku.

 

Prosiłbym o opis swoimi, prostymi słowami:)

A co w przypadku jeżeli sprzedam domenę komuś z zagranicy?

Edited by maniek32s

Share this post


Link to post
Share on other sites
@thurisaz: Załóżmy sprzedałem domenę komuś z polski i po wpłaceniu pieniędzy chcę mu przekazać. On chce ją utrzymywać w innym serwisie na swoim nazwisku.

 

Prosiłbym o opis swoimi, prostymi słowami:)

 

nie do końca rozumiem, co jest niejasne :] - odpowiedź na Twoje pytanie zawiera się we wrzuconych powyżej informacjach/linkach.

 

Nie powiem Ci jednoznacznie, jak dokonać cesji domeny międzynarodowej, bo każdy rejestrator może wykonać to inaczej: np. jeden Rejestrator może stosować cesję elektroniczną, drugi - może oczekiwać papierowego wniosku o dokonanie cesji wysłanego pocztą tradycyjną, a trzeci udostępni Abonentowi w panelu możliwość dokonania dowolnej zmiany danych ;-)

Transfer został opisanym imho wystarczająco zrozumiale (działanie praktycznie takie samo, jak przy .pl, tylko jest jeden więcej element zabezpieczający transfer => blokada domeny).

 

a .eu - jak to .eu - procedura nie jest łatwa, to opis nie może być w dwóch zdaniach :]

 

sugestia dla Ciebie - większość KK decyduje się na utrzymywanie swoich nazw u "znanych" dostawców. Przeglądnij sobie na spokojnie TOP10 polskich rejestratorów (NASK udostępnia takie statystyki), sprawdź, którzy umożliwiają utrzymywanie domen .eu i poczytaj na ich stronach pomocowych, jakie dyktują warunki i czego oczekują, w celu dokonania transferu/cesji nazwy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×