Jump to content
dariush

Formalności związanie ze sklepem internetowym

Recommended Posts

Witam,

 

Coś dla specjalistów z tematu "Prowadzenie sklepu internetowego - formalności z tym związane"

 

Zamierzam otworzyć sklep internetowy który będzie w całości w języku niemieckim i przeznaczony też na ten rynek.

Ja polska firma sprzedaję poprzez ten sklep artykuły niemieckim os. prywatnym jak i firmom.

 

Przez kancelarię niemiecką mam już napisany: Impressum, ABG, Widerrufsbelehrung, Datenschutzhinweise, Widerrufsformular.

 

Teraz moje pytania:

 

1) Czy muszę zgłaszać sklep do GIODO ? Czy też do GIODO i GIODO niemieckiego (o ile takowy jest?) Czy w ogóle nie muszę zgłaszać ? :)

 

2) Co jeśli wyłączę opcję zakupu w sklepie i zostawię tylko same ceny (zainteresowany klient ew. zadzwoni i poda zamówienie przez telefon) Czy w tym wypadku również muszę zgłaszać się do GIODO skoro to już nie jest sklep ?

 

3) Jeśli na pytanie nr 2 odpowiedź będzie brzmiała: "Nie trzeba zgłaszać do GIODO". To czy muszę na stronie pisać coś w stylu "Powyższa oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art.66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych." skoro widnieje cena ?

 

Poradźcie coś ponieważ chcę sobie jak najbardziej ułatwić start a te GIODO szczerze mnie przeraża jak czytam ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Coś dla specjalistów z tematu "Prowadzenie sklepu internetowego - formalności z tym związane"

 

Zamierzam otworzyć sklep internetowy który będzie w całości w języku niemieckim i przeznaczony też na ten rynek.

Ja polska firma sprzedaję poprzez ten sklep artykuły niemieckim os. prywatnym jak i firmom.

 

Przez kancelarię niemiecką mam już napisany: Impressum, ABG, Widerrufsbelehrung, Datenschutzhinweise, Widerrufsformular.

 

Teraz moje pytania:

 

1) Czy muszę zgłaszać sklep do GIODO ? Czy też do GIODO i GIODO niemieckiego (o ile takowy jest?) Czy w ogóle nie muszę zgłaszać ? :)

 

2) Co jeśli wyłączę opcję zakupu w sklepie i zostawię tylko same ceny (zainteresowany klient ew. zadzwoni i poda zamówienie przez telefon) Czy w tym wypadku również muszę zgłaszać się do GIODO skoro to już nie jest sklep ?

 

3) Jeśli na pytanie nr 2 odpowiedź będzie brzmiała: "Nie trzeba zgłaszać do GIODO". To czy muszę na stronie pisać coś w stylu "Powyższa oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art.66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych." skoro widnieje cena ?

 

Poradźcie coś ponieważ chcę sobie jak najbardziej ułatwić start a te GIODO szczerze mnie przeraża jak czytam ...

 

PO pierwsze, Niemcy są bardzo wyczuleni na ochronę danych osobowych. Trzeba jasno na stronie napisać, co się z takimi danymi dzieje. Zamówienie przez telefon raczej będzie odbierane nieufnie.

Pisanie wyciągu z jakiegoś tam polskiego prawa "nie stanowi oferty handlowej bla bla bla" jest po prostu smieszne.

 

Moja rada:

- konsultacja z prawnikiem, który się zna na sprawach polsko-niemieckich

- konsultacja z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową http://ahk.pl/pl/ czyli niem. przedstawicielstwem IHK w Polsce.

Niemieccy prawnicy lubią bawić się w "Abmahnung", gdy cos jest źle opisane. A to sporo kosztuje.

- przeczytaj może to. Co prawda dotyczy to e-sklepu prowadzonego na terenie Niemiec, ale warto wiedzieć, że Niemcy są przyzwyczajeni, gdy "button" do kupowania nie ma napisane "Zamów (bestellen)" tylko "Kup teraz" lub "kostenpflichtig bestellen". Takie tam niby banały, ale jednak warto wiedzieć, jakie są przepisy i z czym mają na co dzień do czynienia twoi potencjalni klienci zza Odry.

- popytaj też, może tutaj udzieli ci ktoś porady. Zobacz, to jest w drugą stronę, niemiecki e-sklep, który ma przedstawicielstwo w Polsce, ale podlega pod niem. GmbH, może oni coś podpowiedzą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za dużo kombinacji.

 

Czy strona firmowa z katalogiem produktów pozwala na ominięcie tych wszystkich w/w opisanych procedur ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×