Jump to content
Luke

"Firma domenowa" ?

Recommended Posts

Ja mam takie pytanie jeszcze do tematu:

 

Co bardziej oplaca sie zarejstrowac firme w Polsce czy w USA?

 

Czy jesli ma sie firme w USA jak placi sie podatek od dochodu w PL?

 

Czy w firmie w USA sa pobierane swiadczenia na wzor naszego ZUS-u czy o emeryture trzeba myslec samemu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podatek dochodowy płaci się w miejscu zamieszkania (zameldowania) i nie ma tu znaczenia, że masz konto na Bahamach, a firmę na Kajmanach. Na Bahamach płacisz prowizję/podatek od prowadzenia konta, na Kajmanach płacisz podatki od działalności firmy, a gmina/miasto, gdzie masz willę, pobiera podatek od Twoich dochodów.

 

O emeryturę i tak trzeba zadbać samemu, na ZUS nie ma co liczyć – niezależnie gdzie założysz firmę. Z tą różnicą, że jeśli założysz w Polsce, to ZUS-owi płacisz, a jeśli za granicą – to nie. ;-)

 

A co się bardziej opłaca? To zależy od wielu rzeczy. Mnie się bardziej opłacało w Polsce, ale jeśli masz zamiar zajmować się tylko domenami, to chyba równie dobrze możesz za granicą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A jak nie przelejesz i nie bedziesz placil podatkow to bedziesz przestepca podatkowym, a tacy sa dosyc ostro karani. Takze bym uwazal...

Z jakiej racji masz być karany jak firme prowadzisz w USA a pieniądze pozostają na firmowym koncie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

a jak dokładnie rozliaczać się z tego w Polsce?

 

Rozumiem to tak zakładam firmę na końcu świata na koncie uzbierało mi sie troche $ i teraz chce sie przetransferować na moją osobę prywatną, to musze założyć dzialalnośc gospodarczą, wystawić sobie fakture (tej firme zagranicą) i tak przenieść to do Polski?

 

Przecież jeżeli z tej firmmy na wyspie jersy czy gdziekolwiek, bede co miesiac przelewal sobie konto jako osobie fizycznej i bede to opodatkowywal to bedzie to wynagrodzenie ciagle, na co umowa zlecenia nie wystarczy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko czy wam się opłaca zakładać w Delaware? Skoro po przelaniu zysków i tak trzeba będzie od tego zapłacić podatek. A w Polsce można sobie założyć DG, niski ZUS ~250zł przez dwa lata, liniowy 19%. Napewno jednak plusem na Delaware jest mniej papierkowej roboty, rozliczanie ze stanu konta. Szkoda, że tego w Polsce nie ma... :P

 

@Dropped.pl: Tak z ciekawości - nie wiesz jaki się podatek płaci za przychód z terenu USA w Delaware? Bo na ich www nie mogę znaleźć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

icered, zus tylko przez dwa lata, tak jak napisales, a potem 800zł, dodatkowo jak masz DUŻE zyski i malo faktur z kosztami to placisz ogromne podatki, sam VAT i dochodowy. firma w raju podatkowym to swietne rozwiazanie tylko zastanawiam sie jak z transferem pieniedzy na osobe prywatna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A w Polsce można sobie założyć DG, niski ZUS ~250zł przez dwa lata, liniowy 19%.

icered możesz to rozwinąć? Jakiś link do oficjalnych informacji?

Share this post


Link to post
Share on other sites
icered możesz to rozwinąć? Jakiś link do oficjalnych informacji?

 

icered chodzilo chyba o to, ze dla osob ktore nie prowadzily DG przez ostatnie 5 lat skladka zus wynosi 250 zl przez dwa lata pozniej normalnie 100% - taki bonus na start od naszego kochanego Panstwa :P

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niski ZUS - są wyjątki nie możesz pracować tylko dla poprzedniego pracodawcy i coś tam jeszcze. ~250zł/miesiąc przez dwa lata. Potem normalna stawka ~850zł. Liniowy 19% musisz wybrać przy zakładaniu działalności lub przed rozpoczęciem nowego roku rozliczeniowego jeśli już masz zarejestrowaną firmę (do 19 stycznia jak dobrze pamietam). Jak chcesz zmienić na liniowy, piszesz pismo i Ci zmieniają. Wszelkie szczegóły znajdziesz na stronach dot. firm np. pit.pl, vat.pl czy podatki.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktualnie niższy ZUS wynosi ok. 280 zł.

 

A firma za granicami kraju rzeczywiście się nie opłaca (zwłaszcza przy większych zyskach). I tak musisz płacić podatki, a w dodatku nie ma możliwości wyboru podatku liniowego (pozostaje nam progresywny 19, 30, 40 %).

 

@lisz55: Pieniądze trzymasz poza krajem, ale przecież są one Twoje, już je zarobiłeś, jest to Twój dochód, więc skoro jest dochód, to i podatek się należy (dochodowy płacony w Polsce) z tytułu przychodów z zagranicy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ludzie, jaki liniowy 19%? Przecież jest ryczałt 8.5%! Firma w Delaware rozlicza sobie wszystkie koszty, a potem wypłaca zyski firmie polskiej na ryczałt 8.5%. Wszystko jest legalne, i łączy zalety ryczałtu (bardzo niski podatek) i zasad ogólnych (firma odlicza sobie wszystkie koszty, podatek połaci się tylko od zysku transferowanego do Polski). W ten sposób płaci się dwa razy niższy podatek niż jakby się miało tylko firmę w Polsce.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ludzie, jaki liniowy 19%? Przecież jest ryczałt 8.5%! Firma w Delaware rozlicza sobie wszystkie koszty, a potem wypłaca zyski firmie polskiej na ryczałt 8.5%. Wszystko jest legalne, i łączy zalety ryczałtu (bardzo niski podatek) i zasad ogólnych (firma odlicza sobie wszystkie koszty, podatek połaci się tylko od zysku transferowanego do Polski). W ten sposób płaci się dwa razy niższy podatek niż jakby się miało tylko firmę w Polsce.

No tak, zapomniałem całkiem o ryczałcie. Wtedy to się opłaca jeszcze :P Ale trzeba w kalkulacjach uwzględniać ZUS.

 

BTW. Nie było przypadkiem planów likwidacji ryczałtu w najbliższych kilku latach?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZUS i tak musisz płacić, czy masz firmę w Polsce czy w Stanach, więc wszystko jedno. Jak zlikwidują ryczałt to i tak będę miał firmę w USA ze względu na brak konieczności obtykania się z absurdalną polską księgowością :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
@lisz55: Pieniądze trzymasz poza krajem, ale przecież są one Twoje, już je zarobiłeś, jest to Twój dochód, więc skoro jest dochód, to i podatek się należy (dochodowy płacony w Polsce) z tytułu przychodów z zagranicy.

No fakt, ale zawsze można tak zrobic z tym ryczałtem jak tu juz było wspomniane. Pozatym to zawsze jest mniej papierkowej roboty, a mając firme w PL i tak musisz podatek zapłacić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naskowi bez Vatu? Cos mi tu nie pasuje, przecież jak mam firmę w Polsce i wystawiam komuś fakturę to bez różnicy na kogo jest ta faktura, vat musze zaplacic, kwestia tego czy kupujacy go sobie potem odliczy, czy nie (bo np. sam nie placi Vatu, tak jak dropped).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Naskowi bez Vatu? Cos mi tu nie pasuje, przecież jak mam firmę w Polsce i wystawiam komuś fakturę to bez różnicy na kogo jest ta faktura, vat musze zaplacic, kwestia tego czy kupujacy go sobie potem odliczy, czy nie (bo np. sam nie placi Vatu, tak jak dropped).

 

Musisz więcej poczytać o międzynarodowym obrocie usługami...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×