Jump to content

pb

Użytkownik
 • Content Count

  12,244
 • Joined

 • Days Won

  343

pb last won the day on January 27

pb had the most liked content!

Community Reputation

2,508 Excellent

4 Followers

About pb

 • Rank
  konto nieaktywne

Kontakt

 • Strona WWW
  https://premium.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie powiem

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Trochę już stary news, bo z grudnia: https://www.afnic.fr/en/observatory-and-resources/news/fr-the-leading-french-tld-reaches-4-million-domain-names/ Ale ciekawe jest to, że przez wiele lat liczba domen .pl i .fr była podobna, np. w 2008 oba rejestry miały ~1,3 mln domen, a w 2012 oba rejestry miały ~2,4 mln domen. Potem NASK się zatrzymał, a .fr rosło dalej, przekraczając 3 mln w 2016 i 4 mln w 2022. Może to bez związku, ale cena .fr (dla rejestratorów) to niecałe 5 euro. Francja jest też 1,8x większa niż Polska (pod względem liczby ludności), to na pewno też ma przełożenie... ale jw. - oba rejestry przez lata były "po sąsiedzku", stąd zaciekawił mnie ten news.
 2. Dziś od 9:00 powtórka z rozrywki. [edit] po 2h wstał
 3. pb

  fiy.pl

  Wikipedia mówi, że to wieś w Dagestanie Google mówi, że to literówka od FYI Dla mnie trochę wygląda jak fly Zobaczymy co Domeniacz powie
 4. Jest jakiś polski odpowiednik chatgpt? Pytam z ciekawości akademickiej. ;-) [edit] ok, dowiedziałem się, że toto gada po polsku. nie było pytania. ;-)
 5. pb

  ide.pl

  Podczas gdy najlepsze jest owsiane. :-P
 6. pb

  ide.pl

  Ok, a więc biorąc pod uwagę wszystko powyższe, porównujemy złe liczby. Ale to już szczegóły. Powiedzmy, że domen .pl spada trochę więcej od .com, relatywnie do wielkości danego rejestru. ;-)
 7. pb

  ide.pl

  Masz rację, nie pomyślałem o domenach bez dnsów, ale czy rzeczywiście jest ich prawie 2 miliony? W .pl to są marginalne przypadki. Podejrzewałbym, że to są jakieś stare i nieużywane domeny, dla których domeny obsługujące dnsy wygasły - bo przy rejestracji nowych muszą być chyba ustawione automatycznie, a też nie można ich skasować "do zera", jedyny sposób to usunięcie przez rejestr lub właśnie wygaśnięcie hostów. Już bardziej jestem skłonny pomyśleć, że Verisign sobie zaokrąglił liczbę w raporcie. ;-) Jeszcze jedna istotna różnica między .com a .pl Domena .pl gdy tylko zaczyna wygasać, to przestaje być aktywna i wylatuje ze statystyk NASK. A więc nowo zarejestrowana i potem nieprzedłużona domena jest w statystykach równo 12 miesięcy. W przypadku .com, domena jeszcze przez nawet 45 dni może mieć aktywne dnsy = wciąż być w strefie. Potem dopiero przez kolejne 35 dni wygasa - tu też nie wiemy, czy jest nadal w statystykach czy też jej nie ma. A przecież to jest od 9,5% do nawet 22% różnicy w ilości liczonych domen. Nawet jeśli liczymy tylko domeny aktywne (w strefie), to wiemy, że prawie wszyscy rejestratorzy stosują maksymalny grace-period żeby albo sprzedać w tym czasie domeny albo rzeźbić sobie kasę z reklam kierując domenę na własne dnsy. Więc tu mamy z nawiązką te 11% różnicy w "wygasalności" domen .pl w porównaniu do .com. :-) Szczerze mówiąc, to dla mnie bez różnicy czy więcej procentowo wygasa peelek czy comek, ale jak już porównujemy, to niech to będą liczby porównywalne. Jeszcze taki kamyczek do ogródka: a wziąłeś pod uwagę te wszystkie domeny (com), które teoretycznie wygasają, bo nie zostały opłacone, ale w praktyce nie spadają, bo rejestratorzy je sprzedają na aukcjach i wyprzedażach bądź przekazują do łapaczy? :-) Na godaddy, patrząc tylko na wczoraj, wystawionych zostało 40 tys. takich aukcji, a w sumie trwa 354 tys., oczywiście większość skończy się bez ofert i będzie skasowana, ale znów jakiś procent zostanie. Z tych 354 tys. 7,5 tys. ma złożone oferty - ponad 2%. W ostatnich minutach pewnie dojdzie co najmniej drugie tyle. Można to też zliczyć - spojrzeć ile aukcji dziś się skończy (46 tys.), a ile zacznie wyprzedaży - różnica to będą domeny sprzedane. Potem z wyprzedaży też jeszcze część znajdzie chętnych. Oj coś szybko topnieje ta różnica com/pl, którą na początku postawiłeś na poziomie 25% :-)
 8. pb

  ide.pl

  Nie no, liczba rejestracji na koniec 2021 jest ok - tak samo jak w .pl Pytam jedynie o liczbę skasowanych w 2022. To jest w jakichś raportach/statysykach, czy sam zliczyłeś? Generalnie to Verisign udostępnia pełną strefę .com do pobrania, więc jeśli masz plik z 1.01.2022 to też liczba aktywnych domen byłaby dokładna ;-) ale to na marginesie, statystycznie pomijalne.
 9. pb

  ide.pl

  Ok, ale w .com linkujesz tylko do danych za 2021. Skąd liczba usuniętych w 2022? Pytam bardziej z ciekawości.
 10. pb

  ide.pl

  No ja widzę tutaj 202 trzyliterówki, z czego 40 bez qvxy i 162 z. Ale ta lista się nie odświeża na żywo, tylko każda domena parę razy w ciągu 30-dniowego wygasania (przez limity nask), więc może być trochę mniej.
 11. pb

  ide.pl

  W 2022 roku wygasło z powodu braku odnowienia 615129 domen .pl w porównaniu do 2528790 domen aktywnych w rejestrze na początku roku (dane NASK), czyli dziennie wygasało średnio 1685 domen, co daje ~0,0666% z "puli". Nawet jeśli do tego dołożymy 29211 domen po usunięciu, czyli średnio 80 dziennie, to mamy razem 1765 = niecałe 0,07%. To już nie taka duża różnica. Oczywiście przy założeniu, że Twoje dane o .com z jednego dnia idealnie się ekstrapolują na cały rok, w co wątpię. ;-) Jeśli masz pełne i dokładne liczny dla rejestru .com za 2022, to możemy porównać.
 12. Postępowanie kwalifikacyjne: - Czy uważa Pani, że ceny utrzymania domen .pl są zbyt wysokie? - Absolutnie nie! Wręcz przeciwnie! - Gratulujemy, zaczyna Pani pracę od jutra.
 13. pb

  ide.pl

  Większość uczestników tego wątku zasługuje na banana za offtopic, chyba właśnie postawiłeś kropkę nad i w ide.pl [edit] doczytałem regulamin. banan przysługuje wszystkim, łącznie z autorem. ;-) https://thumbs.gfycat.com/BountifulAmpleAffenpinscher-mobile.mp4
×