Jump to content
Sign in to follow this  
tomon

zastrzeżona domena a przekierowanie

Recommended Posts

czy jest łamane prawo podczas gdy domena która jest zastrzeżona przekierowuje na domenę która już taka nie jest a pod nią ( ta nie zastrzeżoną )stoi np sklep który pod tą pierwszą nie miałby prawa istnieć ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Śliski temat. Podaj konkretne tematyki obu domen.

 

Poza tym chodzi Ci zapewne o zastrzeżony znak towarowy, a nie o "zastrzeżoną domenę".

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikt Ci nie odpowie na 100% bo wiadomo, że w Polsce prawo to dość uznaniowa dziedzina. Interpretacja zależy od interpretującego a na dodatek nie działa prawo precedensu.

 

Ja bym powiedział, że to tak samo narusza ten znak towarowy jak postawienie tego sklepu na "złej" domenie wprost. W końcu wykorzystujesz zastrzeżony znak towarowy do kierowania ruchu do swojego sklepu, czerpiesz z niego korzyści. Co za różnica jak to technicznie rozwiązałeś i czy masz tam zero przekierowań, jedno czy pięć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Śliski temat. Podaj konkretne tematyki obu domen.

 

nie mam konkretnych domen, z nieba mi spadło to pytanie :)

 

Poza tym chodzi Ci zapewne o zastrzeżony znak towarowy, a nie o "zastrzeżoną domenę".

 

dokładnie, chodziło mi o zastrzeżony znak towarowy

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesli przekierujesz potencjalnych klientów na swój sklep korzystając z czyjegos znaku tow. to ewidentnie dzialasz na szkode wlasciciela tego znaku

 

tu nie ma dyskusji

Share this post


Link to post
Share on other sites

W przypadku gdy znak towarowy w danej domenie nie jest zastrzeżony, możesz takie przekierowania robić, natomiast w przeciwnym razie niestety to może skończyć się sprawą w sądzie i przegraną z orzeczeniem o nieuczciwej konkurencji, a wtedy i Ty możesz zapłacić srogie odszkodowanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeszla mi przez mysl inna sprawa: Czy zgodne z prawem jest przekierowanie domeny np Onetonline.pl na Onet.pl bez wiedzy Onet? Zakladajac oczywiscie, ze Onetonline nie jest znakiem zastrzezonym. Co mowi prawo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nie jest forum dla kryminalistów, spamerów, hackerów, piratów itd. Coraz bardziej zaczynają mnie wkurzać wątki pod tytułem "jak wyrugać prawo, żeby natrzaskać kasiory na cudzym trademarku"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

@Gaks

O co Ci chodzi? Autor założył temat z pytaniem, prawdopodobnie po to, żeby nie łamać prawa o którym piszesz. Po to też jest forum, by rozwiewać wątpliwości prawne, a Ty z góry zakładasz że autor musi mieć szemrane podejście do sprawy.

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites
@Gaks

O co Ci chodzi? Autor założył temat z pytaniem, prawdopodobnie po to, żeby nie łamać prawa o którym piszesz. Po to też jest forum, by rozwiewać wątpliwości prawne, a Ty z góry zakładasz że autor musi mieć szemrane podejście do sprawy.

Może faktycznie źle go oceniłem - nie wiem jakie są jego zamiary. Niestety z reguły w tego typu tematach zamiar jest jeden: "naruszam czyjś trademark i chciałbym uniknąć odpowiedzialności - jak to zrobić?"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
Może faktycznie źle go oceniłem - nie wiem jakie są jego zamiary. Niestety z reguły w tego typu tematach zamiar jest jeden: "naruszam czyjś trademark i chciałbym uniknąć odpowiedzialności - jak to zrobić?"

 

Nie rozumiem po co się tłumaczysz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie rozumiem po co się tłumaczysz.

Bo zwróciłeś mi uwagę i stwierdziłem, że być może słusznie. Ja natomiast nie rozumiem o co Tobie teraz chodzi.

Robi się z tego off-topic. Z mojej strony koniec tematu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

spokojnie panowie ;) moim zamiarem nie było ukrycie jakiś niecnych planów pod tym pytaniem

Jest ono raczej z serii pytań :

 

Czy jeśli z odpowiednią szybkością pobiegnę po tafli wody to nie utonę " -- zwykła ciekawość ;)

 

 

PS . @ gaks urzekło mnie Twoje portfolio pod linkiem w stopce - chodzi mi o wygląd - ta prostota jest genialna ;) Poważnie !

 

dobranoc

Share this post


Link to post
Share on other sites
czy jest łamane prawo podczas gdy domena która jest zastrzeżona przekierowuje na domenę która już taka nie jest a pod nią ( ta nie zastrzeżoną )stoi np sklep który pod tą pierwszą nie miałby prawa istnieć ?

 

Jeśli mówimy o UDRP to takie działanie będzie na 100% uznane, za działanie w złej wierze.

 

Tutaj jest artykuł na AZnews, gdzie możesz przeczytać o orzeczeniach w sprawie gTLD, gdzie takie przekierowanie jest traktowane jako działanie w złej wierze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dopnę sie do tematu żeby nie zaczynać nowego.

Napiszę swojego posta o konkretny przykład, niestety przez moje gapiostwo nie zerknąłem czy taka nazwa może być zastrzeżona (chociaż na początku wydawało mi się to dziwne) to jednak powinienem to sprawdzić. Interesuje mnie temat elektroniki, i najnowszych technologii. Jedną z tkich nowości jest możliwość wydrukowania elektroniki np. telewizora, jego grubość była by około kliku mm cała elektronika (łacznie z matrycą) miał by być nadrukowana. Ale nie o te nowści chodzi tylko o samą nazwę czyli Printable Electronics Technology Centre w skrócie PETEC. Podstawowe domeny z tą nazwą są na parkingach po za PL więc zarejestroałem ją.

Po kilku dniach coś mnie podkusiło żeby zerknąć na taką nazwę i .... okazało sie że pod taką nazwą istnieje firma w Niemczech i ma taką nazwę zastrzeżoną (produkcja silikonów i innych podonych produktów).

Teraz jeżeli kupowałem domenę z myślą o drukowanej elektonice, a ktoś z tej firmy odezwie sie do mnie że wchodzą na rynek polski i mam im zwrócić domenę to mogę z nimi ewentualnie ponegocjować, czy lepiej darować sobie te negocjacie i oddać po dobroci za free?.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dopnę sie do tematu żeby nie zaczynać nowego.

Napiszę swojego posta o konkretny przykład, niestety przez moje gapiostwo nie zerknąłem czy taka nazwa może być zastrzeżona (chociaż na początku wydawało mi się to dziwne) to jednak powinienem to sprawdzić. Interesuje mnie temat elektroniki, i najnowszych technologii. Jedną z tkich nowości jest możliwość wydrukowania elektroniki np. telewizora, jego grubość była by około kliku mm cała elektronika (łacznie z matrycą) miał by być nadrukowana. Ale nie o te nowści chodzi tylko o samą nazwę czyli Printable Electronics Technology Centre w skrócie PETEC. Podstawowe domeny z tą nazwą są na parkingach po za PL więc zarejestroałem ją.

Po kilku dniach coś mnie podkusiło żeby zerknąć na taką nazwę i .... okazało sie że pod taką nazwą istnieje firma w Niemczech i ma taką nazwę zastrzeżoną (produkcja silikonów i innych podonych produktów).

Teraz jeżeli kupowałem domenę z myślą o drukowanej elektonice, a ktoś z tej firmy odezwie sie do mnie że wchodzą na rynek polski i mam im zwrócić domenę to mogę z nimi ewentualnie ponegocjować, czy lepiej darować sobie te negocjacie i oddać po dobroci za free?.

 

W takim przypadku spróbować negocjować i ugrać chociaż 1000 PLN (chociaż to ryzyko), a jak chcesz działać pod tą domeną to inna branża - zarejestruj znak towarowy pod inny produkt... wiadomo prawo konkurencji też tutaj wchodzi w grę, ale to temat bardzo rozbudowany... nie będę go tutaj opisywał...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×