Jump to content
tomciokotar

Metlik domenowo-podatkowy

Recommended Posts

A wiec tak: moglby ktos mi napisac co mam zrobic przy cesji domeny, zeby potem nie miec problemow z fiskusem i PIT'ami? Podobno umowa kupna-sprzedazy, podobno faktura... :ph34r:;) ;)

 

Co mam w koncu zrobic w tej kwestii jako sprzedajacy (kiedy dostaję kase) lub kupujacy (kiedy place)??

 

thx z gory

Share this post


Link to post
Share on other sites

W przypadku SPRZEDAŻY:

 

- podpisujesz umowę z kupującym

- wystawiasz fakturę, jeśli możesz

 

W pierwszym wypadku nabywca ma obowiązek odprowadzić podatek cywilnoprawny od zawarcia umowy (1%) a Ty musisz wykazać przychód w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

 

W drugim przypadku zwyczajnie księgujesz fakturę i rozliczasz przychód w firmie.

 

W przypadku ZAKUPU:

- podpisujesz umowę ze sprzedawcą

- otrzymujesz fakturę od sprzedawcy

 

W pierwszym przypadku masz obowiązek odprowadzić 1% podatku od zawarcia umowy.

W drugim przypadku nie musisz już nic robić. Jeśli prowadzisz firmę - taką fakturę możesz zaksięgować jako Twój koszt. Również w przypadku zakupu na umowę możesz koszt wliczyć do rozliczenia firmy.

 

Mam nadzieję, że te informacje Ci pomogą ;) Podatki wcale nie są takie skomplikowane, tylko trochę państwo i niektóre biura rachunkowe wszystko komplikują :ph34r:

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
(...) a Ty musisz wykazać przychód w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. (...)

 

To czyli nie obowiazuje cos takiego ze w ciagu dwoch tygodni musisz sie zglosic i zaplacic dochodowy, tylko na koniec dopiero?

Share this post


Link to post
Share on other sites
To czyli nie obowiazuje cos takiego ze w ciagu dwoch tygodni musisz sie zglosic i zaplacic dochodowy, tylko na koniec dopiero?

Jeśli nie prowadzisz firmy, to uwzględniasz ten dodatkowy przychód dopiero w zeznaniu rocznym.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja mam pytanie w zasadzie pokrewne:

 

Czy jeżeli kupię np 10 domen i wystawię je na sprzedaż w jednej chwili a sprzedam tylko jedną to US się nie przyczepi że nie mam działalności gospodarczej?

Share this post


Link to post
Share on other sites
a ja mam pytanie w zasadzie pokrewne:

 

Czy jeżeli kupię np 10 domen i wystawię je na sprzedaż w jednej chwili a sprzedam tylko jedną to US się nie przyczepi że nie mam działalności gospodarczej?

 

Jesli sprzedasz jedna to nie ale jesli sprzedaz 2 a pozniej wystawisz pozostale 8 i sprzedaz z nich jedna i w ten sposob sprzedaz np. w sumie 4 sztuki w ciagu roku lub nawet dwoch czy trzech to nie to ze sie przyczepi ale potraktuje cie jako przedsiebiorce w mysl rozumienia przepisow i co wiecej "poprosi" cie o zaplacenie podatku VAT ( z naleznymi odsedkami ) jesli suma obrotu tych transakcji przekrocza bezwatowy limit roczny.Malo osob o tym wiem a to jest serio mocny problem pozniej bo wydaje sie ze jak sie rozliczylismy w rocznym picie to mamy z glowy :)

Tak ale tylko podatek dochodowy niestety a VAT jest zupelnie inna bajka i o tym nalezy pamietac

Share this post


Link to post
Share on other sites

a bezvatowy limit roczny ile wynosi?

 

Czy jedna domena może przekroczyć już taki limit jeżeli osiągnie odpowiednią cenę?

Edited by Lokers

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę, że ktoś odkopał temat, więc przy okazji skonsultuję z Wami pewną kwestię:

 

W przypadku SPRZEDAŻY:

 

- podpisujesz umowę z kupującym

(...)

 

W pierwszym wypadku nabywca ma obowiązek odprowadzić podatek cywilnoprawny od zawarcia umowy (1%) a Ty musisz wykazać przychód w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

 

(...)

 

To o czym Daniel napisał jest jednym z częściej stosowanych sposobów rozliczenia tego typu transakcji przez osoby fizyczne nie prowadzące DG, na który to sposób w zeszłym roku jeden raz przystałem.

Zrobiłem to dość niechętnie bo po zapoznaniu się z treścią "Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych" miałem i mam spore wątpliwości odnośnie tego typu sposobu.

 

Już w 1 pkt art 1 Ustawa stanowi:

 

1. Podatkowi podlegają:

 

1) następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, ???

b ) umowy pożyczki,

c) (uchylona),

d) umowy darowizny ? w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e) umowy dożywocia,

f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności ? w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g) (uchylona),

h) ustanowienie hipoteki,

i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j) umowy depozytu nieprawidłowego,

k) umowy spółki (akty założycielskie);

 

2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

 

3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

 

Rozumiem zatem, że większość osób stosuje umowę sprzedaży oraz odprowadzenie podatku od czynności cywilnoprawnych w kontekście wytłuszczonego podpunktu a) ?

Jak to się jednak ma do faktu, że nazwa domeny nie jest rzeczą, nie podlega sprzedaży oraz nie mamy do nazw domen praw majątkowych?!

 

--------------

 

A drugie pytanie z mojej strony:

rozumiem, że teraz do PIT-37 muszę dołączyć deklarację PCC-1 i na niej rozliczyć tą nieszczęsną umowę?

Edited by Radek (Brewka)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jesli sprzedasz jedna to nie ale jesli sprzedaz 2 a pozniej wystawisz pozostale 8 i sprzedaz z nich jedna i w ten sposob sprzedaz np. w sumie 4 sztuki w ciagu roku lub nawet dwoch czy trzech to nie to ze sie przyczepi ale potraktuje cie jako przedsiebiorce w mysl rozumienia przepisow i co wiecej "poprosi" cie o zaplacenie podatku VAT ( z naleznymi odsedkami ) jesli suma obrotu tych transakcji przekrocza bezwatowy limit roczny.Malo osob o tym wiem a to jest serio mocny problem pozniej bo wydaje sie ze jak sie rozliczylismy w rocznym picie to mamy z glowy ;)

 

Dlatego właśnie należy unikać częstego podpisywania bezzasadnych swoją drogą umów sprzedaży nazw domen.

Kilofek dobrze prawi :)

 

Pozostają 3 rozwiązania:

1. Szara strefa

2. Spisywanie np. umów o dzieło (tytułem np. "wykonania transferu wewnętrznego / cesji w serwisie .... czego efektem ma byś pojawienie się danych Zamawiającego w bazie WHOIS dostępnej pod adresem http://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl dla nazwy domeny xxxxxx.pl") + nierozerwalny załącznik w postaci papierowej cesji oraz punkty, że w przypadku nierozliczenia umowy o dzieło do tego i tego dnia umowa w całości podlega rozwiązaniu a zapisane w niej postanowienia tracą moc prawną (zwłaszcza dokument cesji) - aby była podstawa roszczeń do zwrotu nazwy domeny (ten sposób radzę stosować z zaufanymi kontrahentami, aby później się nie wozić o zwrot domeny przed sądem).

3. Zarejestrowanie DG.

Edited by Radek (Brewka)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozumiem zatem, że większość osób stosuje umowę sprzedaży oraz odprowadzenie podatku od czynności cywilnoprawnych w kontekście wytłuszczonego podpunktu a) ?

Jak to się jednak ma do faktu, że nazwa domeny nie jest rzeczą, nie podlega sprzedaży oraz nie mamy do nazw domen praw majątkowych?!

 

--------------

 

A drugie pytanie z mojej strony:

rozumiem, że teraz do PIT-37 muszę dołączyć deklarację PCC-1 i na niej rozliczyć tą nieszczęsną umowę?

 

Jak najbardziej masz prawa majątkowe przy domenach. Dysponujesz prawem majątkowym do utrzymywania na Twoją rzecz zarejestrowanej domeny. Robiąc cesję domeny przekazujesz swoje prawa i obowiązki komuś innemu, przekazujesz mu więc swoje prawa majątkowe. On zastępuje Ciebie jako strona umowy o rejestracje domeny.

 

Co do PCC-1, to ten formularz już podobno wyszedl z obiegu. Wlasnie kupilem domene na umowe kupna-sprzedazy i US mi to powiedzieli. Zamiast tego musialem wypelnic PCC-3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak najbardziej masz prawa majątkowe przy domenach.

Dysponujesz prawem majątkowym do utrzymywania na Twoją rzecz zarejestrowanej domeny.

 

OK, moje wnioski nt. braku praw majątkowych do nazwy domeny pochodzą od luźnej wypowiedzi p. Andrzeja Bartosiewicza:

 

> § 1

> Sprzedawca sprzedaje, a Kupujący kupuje prawa do dysponowania domeną ?di.pl? (zwana dalej Domeną).

> Sprzedawca oświadcza, że Domena stanowi jego własność i nie jest obciążona prawami na rzecz osób trzecich.

AB: błąd - nie ma czegoś takiego jak sprzedaż praw do domeny

 

Zapisu Regulaminu rejestracji i utrzymywania nazw domen NASK

 

(...)Zawarcie Umowy nie oznacza przyznania Abonentowi jakichkolwiek praw związanych z Nazwą Domeny, poza wynikającymi wyraźnie z Umowy, ani uznania, że Oferta lub wykonywanie przez Abonenta Umowy nie narusza praw osób trzecich.

 

A także z rozmowy telefonicznej z konsultantem NASK, który zaznaczył, że prawo do rejestracji i utrzymywania nazwy domeny nie jest równoznaczne z prawami majątkowymi.

 

Oczywiście wszystkie 3 powyższe czynniki, które wpłynęły na moją opinię są podważalne i nie są poparte konkretną wykładnią prawa, dlatego też w tej kwestii cały czas jestem otwarty na argumenty.

 

 

Chciałbym zatem abyś wskazał mi skąd Ty czerpiesz definicję "praw majątkowych", skoro w zdanie:

"Dysponujesz prawem do utrzymywania na Twoją rzecz zarejestrowanej domeny." - które niepodważalnie wynika z Regulaminu wstawiłeś:

"Dysponujesz prawem majątkowym do utrzymywania na Twoją rzecz zarejestrowanej domeny."

 

a także na jakiej podstawie stawiasz znak "=" pomiędzy "przekazaniem swoich praw i obowiązków" a "przekazaniem praw majątkowych"

 

Robiąc cesję domeny przekazujesz swoje prawa i obowiązki komuś innemu, przekazujesz mu więc swoje prawa majątkowe. (...)

 

Nakreślenie definicji "praw majątkowych" zapewne pozwoli mi lepiej zrozumieć powyższe kwestie.

 

PS

Dzięki za info o PCC-1, będę musiał się upewnić.

Edited by Radek (Brewka)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli sprzedam domenę na allegro jako osoba fizyczna za np 1200zł to podatek muszę odprowadzić dopiero w 2010 przy rozliczeniu pitu tak?

Share this post


Link to post
Share on other sites
a bezvatowy limit roczny ile wynosi?

 

Czy jedna domena może przekroczyć już taki limit jeżeli osiągnie odpowiednią cenę?

 

Jasne ze moze to chyba oczywiste ale w "pojedynczym" wypadku US sie nie przyczepi i ta kwota w 2008 musialaby byc wyzsza niz 50 tys zl .

Tu masz garsc informacji http://www.us-olawa.wroc.pl/pliki/Limit-obr.pdf

Chcialem zwrocic poraz kolejny juz uwage na fakt ze jesli dokonuje sie czynnosci sprzedazy domen jako osoba prywatna mamy problem napewno jesli przekroczymy np. w ciagu 3 lat limit sprzedazy bezvatowej. Zeby zobrazwac w czym rzecz oto prosty przyklaad z okolic handlu nieruchomosciami.

Jesli kupisz plac np 1 hektar i sprzedaz go to jest ok .Nie wdaje sie tu w podatki od sprzedazy nieruchomosci , okresu 5 lat itd .

Bo nie o to w tym chodzi .Ale jesli kupisz ten sam plac 1 h a nastepnie podzielisz go na dzialki i zaczniesz je sprzedawac i ta sprzedaz bedzie wieksza od 50 tys wartosci (limit z 2008) to automatycznie stajesz sie vatowcem .Wypadku domen jesli np. sprzedamy 10 domen ale JEDNEMU podmiotowi wowczas mamy podobna sytuacja jak z tym calym niepodzielonym 1h ziemi ale jesli te same 10 domen sprzedamy wiecje niz jednemu podmiotowi i przekroczymy limit bezvatowy to mozemy kiedys ( w ciagu 5 lat) spodziewac sie ze skarobowy upomni sie o nalezny Vat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jasne ze moze to chyba oczywiste ale w "pojedynczym" wypadku US sie nie przyczepi i ta kwota w 2008 musialaby byc wyzsza niz 50 tys zl .

Tu masz garsc informacji http://www.us-olawa.wroc.pl/pliki/Limit-obr.pdf

Chcialem zwrocic poraz kolejny juz uwage na fakt ze jesli dokonuje sie czynnosci sprzedazy domen jako osoba prywatna mamy problem napewno jesli przekroczymy np. w ciagu 3 lat limit sprzedazy bezvatowej. Zeby zobrazwac w czym rzecz oto prosty przyklaad z okolic handlu nieruchomosciami.

Jesli kupisz plac np 1 hektar i sprzedaz go to jest ok .Nie wdaje sie tu w podatki od sprzedazy nieruchomosci , okresu 5 lat itd .

Bo nie o to w tym chodzi .Ale jesli kupisz ten sam plac 1 h a nastepnie podzielisz go na dzialki i zaczniesz je sprzedawac i ta sprzedaz bedzie wieksza od 50 tys wartosci (limit z 2008) to automatycznie stajesz sie vatowcem .Wypadku domen jesli np. sprzedamy 10 domen ale JEDNEMU podmiotowi wowczas mamy podobna sytuacja jak z tym calym niepodzielonym 1h ziemi ale jesli te same 10 domen sprzedamy wiecje niz jednemu podmiotowi i przekroczymy limit bezvatowy to mozemy kiedys ( w ciagu 5 lat) spodziewac sie ze skarobowy upomni sie o nalezny Vat.

 

 

Wraz z karnymi odsetkami ?

 

P.S.

1 hektar = 1 ha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam problem poruszany w tym temacie wiec pozwoliłem sobie go odświeżyć

 

W przypadku SPRZEDAŻY:

 

- podpisujesz umowę z kupującym

- wystawiasz fakturę, jeśli możesz

 

W pierwszym wypadku nabywca ma obowiązek odprowadzić podatek cywilnoprawny od zawarcia umowy (1%) a Ty musisz wykazać przychód w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

 

DD

 

 

Jeśli nie prowadzisz firmy, to uwzględniasz ten dodatkowy przychód dopiero w zeznaniu rocznym.

 

DD

 

Jasne ze moze to chyba oczywiste ale w "pojedynczym" wypadku US sie nie przyczepi i ta kwota w 2008 musialaby byc wyzsza niz 50 tys zl .

 

 

Czyli z tego wszystkiego wynika że jak nie mam tej DG i moje sprzedaże nie przetoczyły 50 tyś to mam w zestawieniu rocznym wpisać dochody z domen i "opodatkować je" na 18%, tak ?

 

Jeszcze chciałbym wiedzieć czy mam wpisywać każdą sprzedaną domenę w innej rubryce czy wpisać po prostu "dochód ze sprzedażny domen internetowych xxx zł koszt uzyskania xxx zł " ?

 

No i czy kosztem uzyskania jest tylko cena kupna domeny czy też prowizja AM ?

No i czy muszę mieć jakieś umowy kupna-sprzedażny ? Bo domeny które sprzedałem to były drobne sprzedaże D2D na AM więc mam to tylko w historii operacji w dropped.pl

 

Ostatnie pytanie, czy ktoś wie na 100% czy będąc studentem mogę założyć DG nie płacąc ZUS-u ? Chętnie bym się zarejestrował i nie miał problemów z rozliczaniem ale przy moich sprzedażach to nawet polowa składek by się nie zwróciła :/

 

Z góry dziękuje za odpowiedź

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ostatnie pytanie, czy ktoś wie na 100% czy będąc studentem mogę założyć DG nie płacąc ZUS-u ? Chętnie bym się zarejestrował i nie miał problemów z rozliczaniem ale przy moich sprzedażach to nawet polowa składek by się nie zwróciła :/

 

Nie możesz nie płacić ZUSu przy DG nawet będąc studentem. Natomiast możesz skorzystać z obowiązującej "promocji" na ZUS. Wtedy przez dwa pierwsze lata prowadzenia DG płacisz tylko ubezpieczenie zdrowotne (ok 200 zł miesięcznie) i "promocyjne" ubezpieczenie społecznie - ok. 100 zł. Bez promocji płaciłbyś ok. 500zł społecznego (w sumie koło 800zł miesięcznie zamiast 300zł). Jeżeli jednak masz jakieś przychody z DG, to większość ZUSu jest twoim kosztem. Po dwóch latach wracasz na standardowe stawki. Musi to jednak być twoja pierwsza DG i chyba nie możesz iść na bezrobotne w ciągu tych dwóch lat. Jeżeli natomiast gdzieś jesteś zatrudniony na umowę o pracę, to przy DG płacisz tylko ubezpieczenie zdrowotne. Nie jestem prawnikiem/księgowym, ale wiem to z własnego doświadczenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×