Jump to content
halapenio

Idea przechwytywania domen.

Recommended Posts

Zwalnianie domen na dzień dzisiejszy wygląda tak:

- Domena wygasa przez 15 dni (15x24x3600s),

- <czas ekspiracji + 15 x 24 x 3600s>

do <czas ekspiracji + 15x24x3600 s + 15 minut> (losowo)

- Czas rejestracji przy stanie <delete> 5 x 24 x 3600 sekund (+15 minutowe interwały czyli czas między kolejną aktualizacją wszystkich domen w registry- intwerał NASK wprowadził na początku lutego 2008)

- We whois widać teraz date wygasania z dokładnością do 15 minut, więc powinno wystarczyć zaledwie KILKA MINUT do <domain:create>.

Mając te dane i odpowiedni skrypt który obejdzie limity dla odpytywań na porcie 43 (10000/24) do aktualizacji niepełnego pliku strefy po ostatniej jawnej publikacji, dzięki czemu mamy przewagę przy zakladaniu opcji. Dla wiekszości nowicjuszy doomeny służy jako narzędzie podglądania portfolio a zaledwie grupa używa tej strony do kontrolowania spadów pod kątem możliwości założenia hurtowej ilości domen. Skoro spadają dwie domeny z portoflio które liczy 20 i jest kilka fajnych domen, to jest duże prawdopodobieństwo że reszta domen też spadnie. Z tego co się dowiedziałem od kuzyna pare miesięcy temu tą samą metodę stosowało kilka osób z dostępem do pl.output ze stycznia 2007 kiedy nie było jeszcze doomeny. Znając mechanizmy które sterują ekspiracją domen i wiedząc że dropped używa az 5 firm dla których ma podpisane partnerstwo możemy się zastanowić po co? ;) Odpowiedź jest bardzo prosta.

Znając fakty: Data ekspiracji domeny (przybliżona) + limit 300 komend (np, <domain:check> <domain:create>)/3ip dla partnera x 5 parnterów = 4 razy więcej szans na złapanie domeny bez opcji.

 

Jeśli ma któs inny ciekawy pomyśl zapraszam do dyskusji ;)

Edited by halapenio

Share this post


Link to post
Share on other sites

To było ciekawe rok temu.

Zauważ, że teraz przy opcjach za ~30 zł sam dropped "łapie" większość na opcje. Bez opcji to najwyżej spadają ;) albo domeny, ktrych nie było w ostatnim pliku strefy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
To było ciekawe rok temu.

Zauważ, że teraz przy opcjach za ~30 zł sam dropped "łapie" większość na opcje. Bez opcji to najwyżej spadają ;) albo domeny, ktrych nie było w ostatnim pliku strefy ;)

 

Tak wiem. Ale ja się zastanawiam czy nie jest warto ruszyć z posiadanymi pieniędzmi na inny rynek i tam łapać domeny ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak wiem. Ale ja się zastanawiam czy nie jest warto ruszyć z posiadanymi pieniędzmi na inny rynek i tam łapać domeny ;)

 

Jak widać zlapane.pl też coś przechwytuje. Dodatkowo jeśli masz fundusze to pobaw się w opcje. ;)

 

Nie bardz wiem o jaki innym rynku piszesz? Myślisz, że gdzie indziej jest łatwiej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętam czasy kiedy garstka ludzi polowała na domeny poprzez skrypty i świeżutki pl.output. Teraz jest dropped, złapane i tanie opcje, myslę że trzeba bardzo dużych umiejetności aby na tym dobrze wyjść (o statusie partnera nie wspominając) bo wszystko inne leci do wyżej wymienionych serwisów przechwytujących. Domeny stały się tak wartościowym biznesem, że jest malo prawdopodobne aby uszczknąć coś wartościowego jeszcze dla siebie, poprzez kombinacje lub inne wariacje ;)

 

Teraz ta trzecia droga to szare komórki i dobry refleks.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak widać zlapane.pl też coś przechwytuje. Dodatkowo jeśli masz fundusze to pobaw się w opcje. ;)

Nie bardz wiem o jaki innym rynku piszesz? Myślisz, że gdzie indziej jest łatwiej?

 

Czechy dla przykładu. Nic.cz używa tego sago mechanizmu jak NASK i u nich nie ma OPCJI. Mój kuzyn gdy jeszcze bawił się domenami to dowiedział się że rejestratorem może bez problemu zostać firma z Polski a warunki są prawie takie same jak dla parnerów NASK. Firma nie może być zagrożona bankuctwem i musi być wypłacalna. System po stronie firmy musi byc kompatybilny z systemem CZ.NIC i nowy partnet musi podać telefon całodobowy na wypadek jakis problemów. Póżniej wystarczy ściągnąc dokumenty (kontrakt i dokumentacja): kontakt, regulamin rejestracji domen cz i ENUM, regulamin dla firm ubiegających się o partnerstwo, regulamin ADR i aktualny cennik. Następnie wypełnic i podpisać i odesłac do nich na:

Association CZ.NIC, z.s.p.o., Americká 23, 120 00 Prague 2, Czech Republic. Jeśli wszystko będzie ok to odeślą podpisane przez nich dokumenty a także panel i hasło do komunikacji via EPP i poproszą o numer IP dla którego zostanie przydzielony dostęp do centralnego rejestru. Mechanizm sterujący rejestracją to dla domen cz autorski DSDng (http://dsdng.nic.cz/) do którego CZ.NIC daję pełną dokumentację to jest login/haslo do autoryzacji i pełną How-To dla udosępnionego przez nich zarówno mechianizmu API (dla reselerów np) jak i XML (EPP). Koszta są śmiesznie niskie

Yearly fee for connection to the domain register using IPv4 12 000 CZK

Yearly fee for connection to the domain register using IPv6 1 200 CZK

Yearly administration of a single record in the .cz zone 190 CZK

Yearly administration of a single record in the 0.2.4.e164arpa (ENUM) zone 1 CZK

Minimum advancement for service fees charged for .cz domains 190 000 CZK

Minimum advancement for service fees charged for ENUM domains 100 CZK

Provision of access to the .cz zone contents for 1 year 1 000 CZK

i do tego wszystkiego CZ.NIC daję możliwość DARMOWEGO PRZETESTOWANIA SYSTEMU + pełną dokumentacje bo działa na Open Source (http://fred.nic.cz/). Szczerze to się zastanawiam czemy Michał jeszcze nie zainteresował się rynkiem Czeskich? Czyżby problem natury językowej? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczerze to się zastanawiam czemy Michał jeszcze nie zainteresował się rynkiem Czeskich? Czyżby problem natury językowej? ;)

O ile dobrze pamiętam to wspominał coś o tym na forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nask tez daje mozliwosc testowania EPP ale to nie wiem gdzie widziałem.. ;) (chyba jedynie juz dla partnerow.. chociaz nie wiem czy to w takim razie ma sens).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczerze to się zastanawiam czemy Michał jeszcze nie zainteresował się rynkiem Czeskich? Czyżby problem natury językowej? ;)

 

Aleś się uparł na dropped. Nie słyszałeś o innych polskich rejestratorach?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aleś się uparł na dropped. Nie słyszałeś o innych polskich rejestratorach?

 

Ale dropped jako pierwszy udostępnił narzędzia do łapania domen i fajnie, gdyby ruszył na podbój innych rynków ;)

 

Nask tez daje mozliwosc testowania EPP ale to nie wiem gdzie widziałem.. ;) (chyba jedynie juz dla partnerow.. chociaz nie wiem czy to w takim razie ma sens).

 

Tak, tylko dla parnerów do celów testowania komunikacji za pośrednictwem EPP ale musisz być najpeirw partnerem a CZ.NIC bez umów daję Ci możliwość przetestowania ich systemu ;)

Edited by halapenio

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale dropped jako pierwszy udostępnił narzędzia do łapania domen...

 

Co znaczy udostępnił? Przecież to zwykły serwis aukcyjny. Nie bardzo wiem o jakich narzędziach piszesz? Ja przynajmniej do żadnego nie mam dostępu. ;)

 

[...] i fajnie, gdyby ruszył na podbój innych rynków ;)

 

Fajnie dla kogo? Dla dropped na pewno.

Jak dla mnie to wolałbym łapać .cz za pośrednictwem innego operatora ;)

 

Nie uczyli Cię, że monopol do niczego dobrego nie prowadzi?

 

 

Nie wiem co się stało ale dzisiejsze Twoje posty brzmią jakbyś był tubą dropped.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co znaczy udostępnił? Przecież to zwykły serwis aukcyjny. Nie bardzo wiem o jakich narzędziach piszesz? Ja przynajmniej do żadnego nie mam dostępu. ;)

Przecież na początku dropped nie łapał domen tylko z opcji i dzięki temu mogliśmy wszyscy brać udział aukcjach domen których normalnie byśmy nie mieli szans złapać :P

 

Co znaczy udostępnił? Przecież to zwykły serwis aukcyjny. Nie bardzo wiem o jakich narzędziach piszesz? Ja przynajmniej do żadnego nie mam dostępu. ;)

Fajnie dla kogo? Dla dropped na pewno.

Jak dla mnie to wolałbym łapać .cz za pośrednictwem innego operatora ;)

Nie uczyli Cię, że monopol do niczego dobrego nie prowadzi?

Nie wiem co się stało ale dzisiejsze Twoje posty brzmią jakbyś był tubą dropped.pl

 

Michał jest dla mnie wizjonerem i cholernie podoba mi się to co robi i dlatego dopinguje mu udanego wejścia na inne rynki. Oczywiście niewątpie również w możliwości pb ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
halapenio, potrafisz oszacowac na szybko przyblizony koszt uruchomienia serwisu ala dropped w Czechach?

 

Ciężko bo nie mogłem znaleść na stonach czeskiego registry nic na temat ograniczeń dla partnerów ale minimalny wkład to wg mnie 50 tysięcy złotych. Oczywiście mogę się mylić więc proszę nie brać mojego posta jako wyznacznika czy coś ;) Wiem napewno że napisanie silnika skryptu kompatybilego z XML np w C/C++ dla serwera/serwerów dedykowanych które pełniłyby funkcję głownego środowiska dla mechanizmu sprawdzania dostęności domen z poziomu EPP to koszt 20 tysięcy złotych z pełną dokumentacją (studenci mogą wykonać taniej) Do tego dochodzą koszta umów parnerskich z CZ.NIC + miesięczne opłaty za dedyka/dedyki w zależności od konfiguracji od kilkuset złotych do kilku tysięcy miesięcznie plus około 3-4 tysięcy miesięcznie dla programisty freelancera (na przykład studenta) który czuwałby nad wszystkim ;)

Edited by halapenio

Share this post


Link to post
Share on other sites
Plus podatki, opłacenie ksiegowosci, audyty bezpieczenstwa itd. ;)

tlumaczenia, cala logistyka...czyli pewnie wyjdzie niskie xxx.xxx

 

jest to jakis pomysl, aczkolwiek ryzykowny. Czechy to maly rynek, czas na otwieranie takiej firmy jest niekorzystny, a mozliwosci jej funkcjonowania ograniczone czasowo - chocby ze wzgledu mozliwosci wprowadzenia opcji. Wg mnie to inwestycja zbyt ryzykowna i zbyt czasochlonna, wystarczy te pieniadze zainwestowac w polskie opcje - zwrot kosztow pewny i bezpieczniejszy. Taka jest moja opinia, ale moze Michalowi tez kiedys tak mowili, a on wiedzial swoje - nie wiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczerze to się zastanawiam czemy Michał jeszcze nie zainteresował się rynkiem Czeskich? Czyżby problem natury językowej? ;)

Oczywiście że się zainteresował. Biblioteka CZ-NIC jest już gotowa, firma-rejestrator na Słowacji zarejestrowana, czekam na udostępnienie konta bankowego i... już ;)

 

BTW, podając koszty podpisania umowy z CZ-NIC zapomnieliście chyba o pozycji:

Minimum advancement for service fees charged for .cz domains 190 000 CZK

Ta kwota jest to kwota którą rejestrator musi zapłacić na początku każdego roku na poczet rejestracji domen. Jeśli nie zarejestruje tylu domen - przepada. Oznacza to że bycie rejestratorem .cz wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami - jeśli rejestruje się tylko kilka domen, to się nie opłaca. Dlatego rejestratorów .cz jest tak mało.

 

Zapomniałem dodać że inny serwis przechwytujący domen .cz już istnieje i działa od dawna ;)

Edited by Dropped.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście że się zainteresował. Biblioteka CZ-NIC jest już gotowa, firma-rejestrator na Słowacji zarejestrowana, czekam na udostępnienie konta bankowego i... już ;)

Czemu dla Polaków firma w USA, a dla Czechów firma na Słowacji?

 

EDIT: BTW, gdzie tanio rejestrujecie .cz?

Edited by icered

Share this post


Link to post
Share on other sites

Michal trzymam kciuki! ;) Myślę że jeśli dropped.cz (?) będzie oscylować przy podobnej skuteczności jak u nas bez opcji to ~26k PLN rocznie spokojnie pójdzie na rejestrację przechwyconych domen i ja napewno spróbuję swoich sił na rynku Czeskim bo u nas za duża konkurencja ;) Planujesz może wejście na inne rynki np Rumuński? Ostatnio chyba na dnforum wyczytałem że Rumunii na początku kwietnia mieli prawie 400 tysiące domen a z tego co się orientuję to jest ich tyle samo co Polaków więc duży rynek ;) Nie wiem jak jest z internetem w Rumunii ale przypomina mi się wątek odnośnie wolnych domen dwuliterowych typu gg, ss, kk na Białorusi jakoś z września 2007 roku podajże a teraz już wszystkie są zarejestrowane ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co wyczytałem na stronie rumuńskiego rejestratora, to za domeny płaci się jednorazowo więc ciężko pomyśleć jak miałyby spadać ;) Na razie skupmy się na .cz i .sk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×