Jump to content
Sign in to follow this  
mrx1

PageUp i PageDown opatentowane!

Recommended Posts

"Metoda i system nawigowania w podzielonej na strony treści z przyrostem o jedną stronę" – taki tytuł figuruje na przyznanym niedawno gigantowi z Redmond dokumencie patentowym.

Microsoft otrzymał patent o numerze 7415666 , który zastrzega sposób korzystania z klawiszy Page Up oraz Page Down. W opisie patentu możemy przeczytać: "Metoda i system wykorzystywany w aplikacji wyświetlającej dokument, pozwalająca na zachowanie dokładnie takiego samego przyrostu przeglądania treści, takiego jak jedna strona, niezależnie od stopnia wykorzystywanego zbliżenia czy wyświetlanej strony".

W ten sposób Microsoft stał się właścicielem patentu na używanie znanych od lat i chętnie używanych klawiszy. Należy jednak pamiętać, iż definicja użyta w patencie różni się od popularnej definicji opisującej efekty działania klawiszy Page Up i Page Down.

Microsoft poinformował, że nie zamierza korzystać z możliwości zarabiania na swoim nowym patencie, jak i uniemożliwiać korzystania z tych klawiszy komukolwiek.

Źródło: http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,Micros...ml?ticaid=16864

 

Trochę nie rozumiem końcówki artykułu gdzie mowa o tym, że definicja patentu różni się od popularnej definicji opisującej efekty działania tych klawiszy. Dla mnie definicja w patencie trafia w sedno, moje klawisze tak działają przynajmniej. Optymistyczne jest ostatnie zdanie, niemniej jednak MS opatentował to po coś. Pytanie po co :P ?

BTW.

Ciekaw jestem czy gdyby zwykły śmiertelnik ubiegał się o przyznanie takiego patentu to by dostał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekaw jestem czy gdyby zwykły śmiertelnik ubiegał się o przyznanie takiego patentu to by dostał.

 

Zdarza się, wszystko zależy od grubości portfela i uporu. Naprawdę, pracownikom w USPTO można wiele rzeczy wmówić. Ostatnio na wielu blogach poświęconych patentom i własności intelektualnej w USA jest dyskusja, czy pracujący w USPTO rzecznicy są niedouczeni, czy niedofinansowani, czy co, że pozwalają na zatwierdzanie patentów na rzeczy wydawałoby się oczywiste. Oraz że konieczna jest reforma USPTO. Firmy i osoby próbujące robić "reverse claims" w celu wyciągnięcia pieniędzy to tak tzw. patent trolls - trolle patentowe. Dobrze, że Microsoft otrzymał patent jedynie w celach kolekcjonerskich. Wszystko tez zależy, na co dokładnie jest patent, tzn. jaka metoda, jakie algorytmy, a to nie jest tak prosto zbadać i stwierdzić, że nie narusza praw innych lub że wniosek dotyczy rzeczy znanych, oczywistych. niestety, mamy tyle odkryć, tyle zgłoszeń do urzędów patentowych, że pracownicy nie są w stanie sobie poradzić z tym wrecz zalewem informacji. Brakuje przejrzystości, a to wymaga naprawdę sporej wiedzy. Akurat na patentach IT się nie znam, ale wiem, jak to jest w naukach biologicznych i medycznych...

 

Opis Patentu w USPTO

Share this post


Link to post
Share on other sites
(...) Firmy i osoby próbujące robić "reverse claims" w celu wyciągnięcia pieniędzy to tak tzw. patent trolls - trolle patentowe.

i w kontekście tego

 

jeden troll patentowy już poległ - Firma SCO jakiś czas temu poczuła się właścicielem praw do patentu na system operacyjny UNIX i postanowiła walczyć w sądzie z Novellem, który miał wszystkie prawa do UNIXa, aby ewentualnie ugrac jakiś patent i wyłudzic pieniądze. Jak donosi właśnie CrunchGear.com, troll patentowy SCO przegrał z kretesem i.. zbankrutował. Mimo wszystko jest winny Novellowi 625 tys. USD. Tylko czy Novell uzyska cokolwiek z masy upadłościowej? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×