Jump to content
Sign in to follow this  
NiskerLTD

Czy o2.com jak wejdzie do Polski przejmie o2.pl ?

Recommended Posts

To powoli zaczyna się zmieniać. Tak naprawdę już trochę się zmieniło po bańce internetowej, gdzie wiele firm było oderwanych od jakichkolwiek fundamentów. Firma musi mieć też zyski, bo inaczej bankrutuje - choćby to była nie wiem jak przyszłościowa branża.

 

DD

Brak zgody.

Podczas bańki internetowej firmy nie miały przychodów i to był główny powód jej pęknięcia.

Raz jeszcze radzę sprawdzić sprawozdania finansowe spółek internetowych i poszczególne części rachunku zysków i strat z, których łatwo wywnioskować, że brak zysku netto(o ile występuje) jest przyczyną np. przejęć innych serwisów itp. co jest oczywistą inwestycją na przyszłość. Oczywiście jakw każdej branży są spółki które przynoszą straty. O2 to nie dotyczy.

Przestrzegam przed oceną firmy poprzez patrzenie tylko na zysk netto. Sprawozdania trzeba analizować bo różne mogą być przyczyny braku owego zysku.

P.S. 250 mln zł to kwota oszacowana przez specjalistów(ja tylko cytuję), więc aby ja podważyć trzeba podać trochę argumentów.

P.S.2:-) Pisałem pracę o wycenie spółek internetowych:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, OK :( Każdy przecież może mieć swoje zdanie i może inwestować w co chce - w spółki które mają zyski lub nie ;) Są zresztą różne strategie inwestycyjne - różne ryzyko i różne oczekiwania zwrotu z inwestycji. Nie wiem, co jest w sprawozdaniach o2.pl po stronie kosztów i jak one przekładają się na przychody. Ale to dłuższa rozmowa bardziej na wątek z parkiet.com :P

 

Poza tym tak jak pisałem - mnie się profil działalności o2.pl nie podoba - i głównie z tego powodu tyle bym nie zapłacił za tą firmę (gdybym był inwestorem i miał do wydania kilkaset mln PLN na jakąś spółkę internetową).

 

--

Daniel Dryzek

http://www.active24.pl

http://www.domenytanio.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poza tym tak jak pisałem - mnie się profil działalności o2.pl nie podoba - i głównie z tego powodu tyle bym nie zapłacił za tą firmę (gdybym był inwestorem i miał do wydania kilkaset mln PLN na jakąś spółkę internetową).

Mnie profil o2 też się nie podoba co nie ma znaczenia.

Gdybym chciał wejść na polski rynek to tylko przez przejęcie dużego polskiego serwisu.

Wątpię żeby onet, interia czy gazeta były na sprzedaż.

Tak na marginesie to też bym takiej spółki nie kupił co nieoznacza, że nie jest tyle warta.

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mnie profil o2 też się nie podoba co nie ma znaczenia.

Gdybym chciał wejść na polski rynek to tylko przez przejęcie dużego polskiego serwisu.

Wątpię żeby onet, interia czy gazeta były na sprzedaż.

Tak na marginesie to też bym takiej spółki nie kupił co nieoznacza, że nie jest tyle warta.

Pozdrawiam!

 

Ale zawsze musisz patrzeć przez pryzmat taki, że masz do wydania 250 mln PLN i co robisz - kupujesz o2.pl, kupujesz parę, paręnaście mniejszych firm / serwisów, robisz sam serwis czy może inwestujesz jeszcze w coś innego. Bo zawsze przed takim wyborem staje inwestor. Trochę inaczej podejmuje decyzję inwestor branżowy, który chce wejść na dany rynek i ma ograniczone możliwości, ale tu też może zawsze za te pieniądze sam zrobić portal lub kupić kilkanaście (set?) mniejszych i rozwinąć je pod skrzydłami jednego portalu / marki.

 

--

Daniel Dryzek

http://www.active24.pl

http://www.domenytanio.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobrze, wszystko ładnie, ale powiedzcie mi teraz po co firma telekomunikacyjna miałaby kupować portal plotkarski?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale zawsze musisz patrzeć przez pryzmat taki, że masz do wydania 250 mln PLN i co robisz - kupujesz o2.pl, kupujesz parę, paręnaście mniejszych firm / serwisów, robisz sam serwis czy może inwestujesz jeszcze w coś innego. Bo zawsze przed takim wyborem staje inwestor. Trochę inaczej podejmuje decyzję inwestor branżowy, który chce wejść na dany rynek i ma ograniczone możliwości, ale tu też może zawsze za te pieniądze sam zrobić portal lub kupić kilkanaście (set?) mniejszych i rozwinąć je pod skrzydłami jednego portalu / marki.

Nie dyskutujemy o tym jakie warianty ma inwestor dysponujący kapitałem bo oczywiste jest, że jest ich kilka a o wartości o2.

Podałem kwotę , z którą się niezgodziłeś więc przedstawiłem kilka argumentów za taką wyceną(która zresztą będzie rosła).

Duży zagraniczny inwestor nie będzie się bawił w tworzenie nowych badź przejmowanie małych serwisów ich konfiguracje, promocję itd.

Oczywiste jest, że będzie chciał kupić serwis przede wszystkim z zasięgiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie dyskutujemy o tym jakie warianty ma inwestor dysponujący kapitałem bo oczywiste jest, że jest ich kilka a o wartości o2.

Podałem kwotę , z którą się niezgodziłeś więc przedstawiłem kilka argumentów za taką wyceną(która zresztą będzie rosła).

Duży zagraniczny inwestor nie będzie się bawił w tworzenie nowych badź przejmowanie małych serwisów ich konfiguracje, promocję itd.

Oczywiste jest, że będzie chciał kupić serwis przede wszystkim z zasięgiem.

 

I tu zgoda :(

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×