Jump to content
Sign in to follow this  
cabona

Propozycje TOP 5 Awantur z domenami :)

Recommended Posts

Moje typy:

1) Sex.com

Przez ostatnie dwa lata za właściciela tej domeny uważał się Stephen Cohen. W październiku 1995 r. skierował on do Network Solutions, firmy rejestrującej adresy internetowe, wniosek w którym podawał, że Gary Kremen (Kremen Zarejestrował domenę sex.com w Network Solutions w 1994 roku) zrzekł się swoich praw na jego korzyść. Wniosek ten został zaakceptowany przez Network Solutions w ciągu zaledwie dwóch dni. Kremen cały czas utrzymywał, że Cohen podrobił dokument i bezprawnie wszedł w posiadanie domeny i skierował sprawę do sądu.

Jednak początkowo sąd oddalił pozew, ponieważ przedsiębiorca nie korzystał z domeny zanim zmieniła ona właściciela. Sąd później oddalił zarzuty Kremena o kradzież, natomiast wszczął postępowanie pod zarzutem nieuczciwej konkurencji. Podczas decydującej rozprawy Cohen utrzymywał, że kupił prawa do sex.com od spółki Online Classifieds za tysiąc dolarów. "Przecież to moja spółka, która nie sprzedała żadnych praw własności Cohenowi" - oświadczył Kremen.

Stephen Cohen, człowiek, który oszukał firmę Network Solutions, przedstawiając się siedem lat temu jej jako właściciel domeny sex.com, został skazany przez amerykański sąd federalny na 65 milionów odszkodowania.

Wyrok ten zamyka pięcioletnią sądową batalię rozpoczętą przez Garry'ego Kremena, pierwszego i jedynego uprawnionego właściciela domeny.

Sprawa Cohena pokazuje jak istotnym elementem internetowej gospodarki są domeny - ich atrakcyjne, łatwe do zapamiętania nazwy są odpowiednikami lokalizacji przy ruchliwej ulicy w centrum miasta.

 

2) Google.de

Na poczatku 2007 roku, użytkownicy niemieckiej strony wyszukiwarki Google zobaczyli niezwykły komunikat. Po wybraniu adresu, okazywało się, że niema tam żadnej strony. Pod adresem www.google.de ukazało się logo niemieckiej firmy Goneo - dostawcy usług internetowych - i informacja, że na stronie nie ma chwilowo żadnych materiałów. Nieznany klient przekonał firmę goneo, że to on jest właścicielem domeny - donosie serwis Spiegel Online.

Nie wiadomo kto ukradł na kilka godzin popularną niemiecką domenę firmie Google. 13 stycznia ktoś - nie wiadomo kto - złożył w firmie Goneo zamówienie na ten adres. W Niemczech obowiązuje przepis pozwalający na przejęcie adresu w domenie narodowej de, jeśli jej prawowity właściciel nie zareaguje na zapytanie w tej sprawie. Firma Goneo przekazała zamówienie do firmy Denic, administratora domeny narodowej. Ta z kolei przesłała odpowiednie zapytanie do firmy, która zarządza domeną google.de. Jednak adresat zignorował przesyłkę, więc zamówienie na adres najpopularniejszej przeglądarki w poniedziałek zostało zrealizowane. Przekierowanie zaczęło działać około jedenastej wieczorem. Więcej nawet - tego dnia zostały zrealizowane dwa takie zamówienia, bo identyczne otrzymała jeszcze jedna firma. W efekcie, gdy użytkownicy zaalarmowali Goneo i firma powiadomiła o kradzieży administratora, domena zaczęła odsyłać do identycznego powiadomienia firmowanego przez logo Favo. We wtorek nad ranem przeglądarka Google odzyskała w końcu swój niemiecki adres.

Liczni użytkownicy, którzy zaalarmowali Goneo, byli przekonani, że firma włamała się na ich komputery, żeby reklamować się na stronie startowej ich przeglądarek.

Takie zamieszanie było możliwe dzięki kontrowersyjnemu przepisowi, ale także dzięki temu, że zamówienia zostały złożone elektronicznie i nikt ich nie kontrolował. Tajemniczy klient twierdził, że jest właścicielem adresu, a firmy działały automatycznie. W wyniku zaniedbania, również po stronie niemieckiego dostawcy Google'a nikt nie zareagował. W podobny sposób jakiś czas temu jakiś ktoś ukradł na chwilę adres ebay.de popularnemu serwisowi aukcyjnemu.

 

3) Microsoft.pl

Domeny www.microsoft.pl oraz www.microsoft.com.pl na pierwszy rzut oka z samej nazwy wskazują, że należą do Polskiego oddziału firmy Microsoft. Jednak od 2000 roku prawowitym dysponentem tych domen byl Robert Rudecki, który założył działalność gospodarczą pod nazwą Microsoft.

Firma NASK, w której domena była rejestrowana, nie miała żadnego sprzeciwu co do ich rejestracji na podstawie obowiązujących w owym czasie Zasad Rejestracji i Utrzymania Domen Internetowych.

Pikanterii całej sprawie dodaje jednak fakt, że domeny te niespodziewanie zmieniły prawowitego właściciela i nie do końca jest pewne, że zostało to zrobione zgodnie z prawem.

Z początku domeny służyły do przedstawienia oferty firmy pana Rudeckiego, jednak po wysyłanych złośliwych uwagach użytkowników Internetu, pan Rudecki postanowił "zdjąć" informacje ze swoich witryn internetowych i od dłuższego czasu domeny te niczemu nie służyły oprócz zliczania odwiedzin (ponad 4 mln od roku 2000) oraz poinformowaniu Internautów o tym, że to nie jest strona Microsoft Corporation z podaniem właściwego linku do potentata z Redmond.

Po krótkim i bezowocnym kontakcie z firmą Microsoft sp. z o.o w roku 2003 czyli po ponad 2 i pół roku od chwili zarejestrowania domen, Robert Rudecki postanowił sprzedać domenę microsoft.pl w serwisie aukcyjnym Allegro. Administratorzy serwisu Allegro jednak usunęli aukcję za przyczynę podając troskę o bezpieczeństwo użytkowników a także z powodu naruszenia pkt. 17.1 regulaminu Allegro. A zatem sprzedaż domeny niestety nie doszła do skutku - najwyższa wylicytowana kwota sięgnęła ok. 25 000 zł. Po kolei aukcja przechodziła przez serwisy Aukcje24 (wylicytowana kwota: 10 050 zł) oraz Polano (120 100 zł). Ze wszystkich serwisów aukcyjnych aukcja została usunięta.

Pomysł na aukcję narodził się, gdy od pewnego czasu wysyłane były przez działającego w imieniu Microsoft Corporation pana Szymona Gogulskiego pisma do firmy utrzymującej wpisy DNS domen Roberta Rudeckiego, w których zawarte były informacje m.in. o nieuczciwej konkurencji oraz naruszenia praw do znaków towarowych i nazwy handlowej firmy z Redmond. Z informacji przedstawionych w opisie aukcji wynikało, że od czasu zaistnienia firmy Microsoft Corporation na polskim rynku nie byli oni zainteresowani tą domeną, aż do zeszłego roku. Wtedy to kancelaria SKS z Warszawy chciała w imieniu Microsoftu przejąć domenę za kwotę 0 (zero) zł. Jak twierdzi obecny właściciel domeny, prawnik z w/w kancelarii do tej pory nie przedstawił pełnomocnictwa do reprezentowania firmy Microsoft Corp. w tej sprawie.

Domeny microsoft.pl, microsoft.com.pl, microsoft.priv.pl oraz microsoft.edu.pl należące do Roberta Rudeckiego zmieniły niespodziewanie właściciela i nie do końca jest pewne, że zostało to zrobione zgodnie z prawem. Sprawa posiada zbyt wiele wątków, żeby jednoznacznie określić, kto tu ma rację. Jedno jest pewne - NASK, odbierając Robertowi Rudeckiemu jego domeny na podstawie wyroku sądu (wyrok 1 i wyrok 2), w którym nie ma nic na temat przekazania prawa do dysponowania domenami przez Microsoft Corporation, popełnił duży błąd.

A zatem dużo wskazuje na to, że podobna nazwa firmy oraz domen mogły zostać potraktowane przez firmę Microsoft jako cybersquating (celowe używanie nazw i znanych marek - zwykle na szkodę "ofiary"). Faktem jest jednak to, że domeny zostały nabyte legalnie przez Rudeckiego a także w legalny sposób były używane. Z rejestracją firmy również nie było problemów - w końcu nikt nie zapytał, "dlaczego Microsoft".

Należy w tym miejscu dodać, że Rudecki zgłosił w roku 2000 do rejestracji w Urzędzie Patentowym RP znak MICROSOFT w klasach 5 oraz 35 (zioła i handel ziołami) więc w żaden sposób nie naruszał interesów firmy z Redmond posiadającej swoje znaki towarowe w zupełnie innych klasach więc ryzyko tzw. konfuzji znaków towarowych nie może miec miejsca.

Czy błąd popełnił pan Rudecki rejestrując swoją firmę i wykupując domeny? Może problem leży w polskim prawie? A może po prostu w jego niewłaściwej interpretacji czy wreszcie nadinterpretacji?

 

4) Trans.eu

W lipcu zeszłego roku spółka Logintrans wszczęła przed Sądem Arbitrażowym w Pradze (ADR.eu - organ uprawniony do rozstrzygania sporów o domeny europejskie) postępowanie przeciwko holenderskiej firmie Traffic Web Holding BV, która zarejestrowała europejską domenę trans.eu.

Prawnicy reprezentujący spółkę Logintrans postanowili wykazać, że Holendrzy działali w złej wierze, wykorzystując domenę www.trans.eu dla celów komercyjnych, niezgodnych z zakresem ochrony znaku towarowego.

Pikanterii całej sprawie dodawał fakt, że spółka z Holandii w taki sam sposób już pierwszego dnia rejestracji przejęła ponad 500 adresów .eu, w tym domeny z adresami wielu europejskich miast , m.in. www.paris.eu, www.copenhagen.eu, www.london.eu, www.prague.eu, a także www.warsaw.eu. Do masowej rejestracji domen TWH wykorzystał m.in. znaki towarowe zarejestrowane w krótkim czasie w Beneluksie.

- W procesie o domenę trans.eu musieliśmy przede wszystkim wykazać prawa Logintrans do domeny trans.eu. Przykład władz Sztokholmu, które przegrały spór o domenę stockholm.eu, bo nie wykazały właściwie swoich praw do nazwy miasta był dla nas dobrym ostrzeżeniem - mówi Łukasz Czernicki rzecznik patentowy z Kancelarii Wiński.

Należało także przekonać sędziów, że Holendrzy, którzy nabyli domenę działali w złej wierze. Nie było to proste choćby z tego względu, że nikt wcześniej nie podniósł takiego zarzutu w procesie przed ADR.eu. - dodaje Czernicki. Ale udało się. Domena na mocy wyroku przeszła w ręce polaków.

 

5) Vw.net

W 1999 roku Stanach Zjednoczonych Volkswagen of America przegrał sprawę sądową z mało znaną firmą Virtual Works, która to jako swój adres internetowy używa nazwy vw.net. Znany producent samochodów uważał, iż posiada wyłączne prawo do domeny VW, a zaistniała sytuacją narusza jego prawo do wyłącznego używania tej nazwy. Volkswagen wystąpił do Virtual Works z żądaniem zaprzestania używania adresu - vw.net - oraz zwrócił się z prośbą do Network Solutions, organizacji zajmującej się zarządzaniem domenami w USA, o zawieszenie domeny vw.net. Działania te spowodowały wystąpienie Virtual Works do sądu federalnego, gdzie sprawa ta została rozstrzygnięta na jej korzyść. Zdaniem sędziego sam fakt, że dany znak towarowy przynależy do jakiegoś przedsiębiorstwa, nie nadaje mu automatycznie wyłączności w wykorzystywaniu tej nazwy do rejestrowania domen internetowych.

(Sytuacja ta miala miejsce przed wprowadzeniem ustawy, ktora miala chronić interesy właścicieli znaków towarowych czy też słynnych nazwisk w przypadkach bezprawnego zawłaszczania bądź podkupienia przynależnych do nich domen przez inne firmy)

 

Wasze typy? :D

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja dodam tylko od siebie awanturę o domeny Zakopane.pl i Zakopane.eu

Okazuje się, że .pl formalnie należy do byłego burmistrza Zakopanego (Ciekawe co na to nask tak pilnujący praw do nazw geograficznych? Widać i tu są równi i równiejsi...)

Natomiast o .eu był proces sądowy z jakąś holenderską firmą.

Ale co tak na prawdę się tam działo i kto ma rację to chyba nawet najstarsi górale nie pojmują.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dorzucam tatry.pl – chyba każdy wie o co chodzi, zresztą jest o tym topic na tym forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja dodam tylko od siebie awanturę o domeny Zakopane.pl i Zakopane.eu

Okazuje się, że .pl formalnie należy do byłego burmistrza Zakopanego (Ciekawe co na to nask tak pilnujący praw do nazw geograficznych? Widać i tu są równi i równiejsi...)

Natomiast o .eu był proces sądowy z jakąś holenderską firmą.

Ale co tak na prawdę się tam działo i kto ma rację to chyba nawet najstarsi górale nie pojmują.

 

W czerwcu 2007 roku Wirtualna Polska poinformowala, ze Zakopane ma nową stronę internetową, bo władze samorządowe zorientowały się, że funkcjonująca dotąd strona miasta nie jest jego własnością. Uważana do niedawna za miejską stronę domena internetowa wciąż funkcjonuje w sieci pod adresem: www.zakopane.pl, jednak władze powołały nową stronę z adresem www.zakopane.eu. Podkreślają, że tylko ona jest oficjalną stroną miasta.

Stara strona prowadzona była przez Biuro Promocji Zakopanego, które podlega Urzędowi Miasta w Zakopanem. Urzędnicy skarżyli się na jej słabą jakość - m. in. brakowało na niej odnośnika do Urzędu Miasta. Dlatego władze miasta, niezadowolone z pracy biura, podjęły decyzję o zerwaniu współpracy z jego szefem i wprowadzeniu do urzędu audytora, aby zbadał dokumenty finansowe.

Burmistrz Zakopanego - Janusz Majcher oddelegował z kolei rzeczniczkę urzędu miasta, Ewę Matuszewską, aby ustaliła, kto jest dysponentem strony www.zakopane.pl.

Matuszewska powiedziała dziennikarzom, że strona www.zakopane.pl była zarejestrowana na byłego burmistrza, ale nie ma żadnych umów z tym związanych. Szukamy dokumentów w tej sprawie od momentu wejścia tutaj i nie mamy nic. Próbowaliśmy różnych metod, przyjeżdżali do nas panowie z Cyfronetu i rozkładali ręce - dodała.

Strona www.zakopane.pl jest umieszczona na serwerze Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet. Obecnie miejscy urzędnicy sprawdzają, czy domena nie służyła do tworzenia tzw. subdomen, służących zarabianiu pieniędzy.

Jako ciekawostkę dodają informację, że nawet przy rejestracji domeny www.zakopane.eu musieli konkurować z jedną z holenderskich firm, która wcześniej zarejestrowała niemal identyczną nazwę. W końcu Urzędowi Miasta w Zakopanem udało się zarejestrować domenę, choć zabrało to dużo więcej czasu, niż w standardowych sytuacjach. Postępowanie w sprawie odzyskania domeny zakopane.eu prowadziła krakowska firma Domeny.pl

 

Zrodlo: http://www.polskihosting.pl/index.php?ind=...gle&ide=138

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dorzucam tatry.pl – chyba każdy wie o co chodzi, zresztą jest o tym topic na tym forum.

 

...ten adres nie istnieje

Jednakże, wykorzystując jego ulotny status chciałbym Państwa przestrzec przed Panem starostą tatrzańskim mgr inż. Andrzejem Gąsienicą-Makowskim, który mnie okradł...

Kiedyś byłem właścicielem www.tatry.pl, starostwo powiatowe w Zakopanem zapragnęło zostać właścicielem domeny nadrzednej - tatry.pl, czego konsekwencją jest nabycie praw do domen podrzednych, w tym mojej. Aby zapewnić mnie, że wszystko pozostanie bez zmian, a ja nadal będę mógł korzystać z mojej własności i jednocześnie nakłonić do wyrażenia zgody na całą operację, dostałem pismo sygnowane: starosta tatrzański mgr inż. Andrzej Gąsienica Makowski treści:

"Zobowiązanie
Jako administrator domeny tatry.pl zobowiązujemy się do utrzymywania domeny www.tatry.pl i jej delegacji w domenie tatry.pl wobec firmy: [dane mojej firmy] i równocześnie zwracamy się z prośbą o wystosowanie do NASK-u zgody na przeniesienie delegacji domeny www.tatry.pl z serwera NASK na serwer firmy [dane prywatnej firmy, z którą starostwo prawdopodobnie podpisało umowę o świadczenie odpowiednich usług]."

Skoro ktoś prosi, to dlaczego nie miałbym mu pójść na rękę? Teraz już wiem dlaczego - po nabyciu praw do domeny nadrzędnej starostwo przekazało ją prywatnej firmie, która umieściłą pod moim adresem własną stronę, ja zaś na prośbę o zwrot mojej własności dostałem pismo również sygnowane: starosta tatrzański mgr inż. Andrzej Gąsienica Makowski o następującej treści:

"Po wnikliwej analizie kwestii związanej z poddomeną www.tatry.pl i obecnej świadomości problemu Starostwo Powiatowe w Zakopanem postanowia nie delegować w/w poddomeny..."

dalej

"Podejmując tą decyzję mamy na uwadze dobro społeczności lokalnej ale również tych wszystkich, którzy z dobrodziejstwa Naszego regionu korzystając, mając zarazem na uwadze świadomość, że dbamy w ten sposób o Ich interesy."

Drogi Panie Starosto, proszę jedynie o zwrot mojej własności, którą zobowiązał się Pan opiekować. Jednocześnie infomuję, że jeżeli Pan poprosi, o czym Pan chyba nie pomyślał, to z radością umożliwię umieszczenia informacji starostwa pod moim adresem.

 

Dla zainteresowanych sprawa domeny tatry.pl:

http://hankarybka.pl/archiwum/powiat/domena/

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

To tez grubasek :D

"Unijne domeny zawieszone"

Domena .eu została wprowadzona dla Europejczyków 7 grudnia 2005 r. Początkowo o domenę .eu mogli się ubiegać tylko posiadacze zarejestrowanych znaków handlowych, organy publiczne i firmy. Druga faza rejestracji rozpoczęła się 2 lutego, kiedy o domenę mogły się ubiegać firmy z innymi prawami, takimi jak niezarejestrowane znaki handlowe. W tym okresie ponad 300 tysięcy organizacji ubiegało się o domenę .eu.

Ostatnia runda rejestracji rozpoczęła się w kwietniu, kiedy to domenę mógł nabywać ogół społeczeństwa.

W tym samym miesiacu, tysiące nazw stron internetowych zakończonych przyrostkiem .eu zostało zawieszonych przez organ administrujący tą domeną. EURid z siedzibą w Brukseli wstrzymał 74 tysiące nazw domen, które wg podejrzen zostały zarezerwowane przez konsorcjum, które miało zamiar później je sprzedać.

Ten proces znany jako „warehousing” (magazynowanie) nie jest dozwolony przez EURid, który zaskarżyl czterystu rejestratorów o naruszenie umowy. Organizacja uważa, że domeny zostały wykupione przez trzy brytyjskie firmy, które działały jako przykrywka grupy. EURid wymienił firmy: Ovidio Ltd, Fausto Ltd i Gabino Ltd.

Schemat „warehousing” został odkryty przez system monitorujący EURid, którego zadaniem jest upewnienie się, że wszyscy posiadacze domeny .eu są zlokalizowani w strefie Unii Europejskiej, jak jest to wymagane przez przepisy.

„W tej sprawie jesteśmy przekonani, że posiadacze 74 tysięcy nazw domen z przyrostkiem .eu działają jako „parawan” dla wielu rejestratorów. Posiadacze nazw domen i rejestratorzy mogą być uważani za jednych i tych samych” – powiedział Herman Sobrie z EURid. „Odkąd rejestratorzy powinni rejestrować nazwy domen tylko dla istniejących klientów i nie powinni magazynować nazw w celu odsprzedaży po wyższej cenie, jest to wyraźnym naruszeniem umowy rejestracji”.

 

Zrodlo:

http://www.computing.co.uk/vnunet/news/216...ds-thousands-eu

http://www.egospodarka.pl/16361,Unijne-dom...one,1,12,1.html

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Najnowsze posty na forum

    • zomo.pl   Zapraszam na aukcję domeny od 69 PLN bez ceny minimalnej:   https://ddregistrar.pl/aukcje/10052/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-29 15:37:30) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-08 godz. 19:15   DD
    • logistyczna.pl   Aukcja od 1 zł bez ceny minimalnej:  https://www.aftermarket.pl/aukcja/2605727/  
    • Zapraszam na aukcję domen od 89 PLN bez ceny minimalnej:   pokolorujto.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10012/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:53:48) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   ginekolog24.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10011/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:50:34) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   DD
    • receptomaty24.pl   aukcja BCM
    • dorabiaj.pl dorabianie.pl pracedomowe.pl   Sprzedam
    • dziś zakończenie aukcji
    • http://www.wypozyczalniaprzyczepkrosnostyrus.pl/  
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,180
    • Most Online
      898

    Newest Member
    BrodatyDev
    Joined
×