Jump to content
kwalejko

kto zna odpowiedź?

Recommended Posts

Jaki brakujący kwadrat? Wszystko jest na miejscu, zwróć uwagę, że trójkąty zamieniły się miejscami...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No przecież pomarańczowy (chyba - jestem daltonistą) element został przesunięty w lewo i w dół, nie patrz na trójkąty zatem, tylko na te 2 elementy. Co w tym dziwnego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na dolnym rysunku, jest napisane: Gdzie jest brakująca część? No i właśnie gdzie ona jest? I chodzi o tą brakującą częśc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdzie, bo nie ma żadnej brakującej części. :) Wszystko się zgadza. Widzi to każdy kto chociaż raz grał w Tetris. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te same figury zajmuja ta sama powierzchnie ALE gdzies brakuje jednego kwadracika - rozumiesz Tobi ?;-)

 

Gdzies czytalem o tym ze nie sa to trojkaty (tylko tak wygladaja) - tylko czworokaty wklesle czy jakos tak i maja inne kąty - spojrz na czerwony trojkat ktory styka sie z zielonym trojkatem na gorze i na to samo miejsce na dolnym czerwonym trojkacie i juz widac ze linia przechodzi pod innym kątem ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma brakującej części bo rysunek do góry nie jest trójkątem tylko sprawia takie wrażenie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gdzies czytalem o tym ze nie sa to trojkaty (tylko tak wygladaja) - tylko czworokaty wklesle czy jakos tak i maja inne kąty - spojrz na czerwony trojkat ktory styka sie z zielonym trojkatem na gorze i na to samo miejsce na dolnym czerwonym trojkacie i juz widac ze linia przechodzi pod innym kątem ;-)

 

dokładnie - obydwie figury to nie są trójkąty. Stosunek przyprostokątnych czerwonego trójkąta to 3/8 a zielonego to 2/5, więc w górnej figurze najdłuższy bok jest wklęsły, a na dolnej wypukły... i stąd, w dużym skrócie, bierze się wolne miejsce :)

Edited by yesterday

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest złudzenie optyczne.

 

Kiedyś narysowałem sobie takie same figury, wyciąłem i wszystko się zgadzało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja się tam nie znam, ale widać gołym okiem że te kratki to nie kwadraty i stąd ta różnica...

 

 

edit: Grzesiek86 dzięki za linki ;-) wszystko widać jak na dłoni :)

oczywiście chodzi o kąty obydwu trójkątów, które są różne. po nałożeniu na siebie obu zestawów widać, że na jednym u góry wychodzi mały skrawek, którego pole powierzchni zapewne w 100% pokrywa się z pustym polem które zostaje u dołu... Tak więc nic niegdzie nie zniknęło a po prostu zmieniło lekko miejsce...

Edited by Jaca869

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare lat temu męczyła mnie ta zagadka. Wtedy jeszcze nierozumiałem skąd to wynika i w ten sposób powstał plik, który może pomoże to wyjaśnić.

 

do wyboru:

http://jump.fm/TWLGB - .swf

http://jump.fm/TFTUP - .exe

 

Edit:

spacja = obrót

Wystarczy postawić obok siebie (stworzyć z nich prostokąt) oba te trójkąty i odrazu widać o co chodzi.

Edited by Grzesiek86

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ten plik tylko potwierdza to, co mówiłem - żadnego pola nie brakuje.

A pokażesz na screenie jak ułożyłeś duży dolny trójkąt by nie brakowało pola?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A pokażesz na screenie jak ułożyłeś duży dolny trójkąt by nie brakowało pola?

Te figury nie są identyczne...

Warto zauważyć, że rysunek opiera się na małych prostokątach - nie kwadratach.

Górna figura jest wklęsła a dolna wypukła.

Obstawiam, że ten prostokąt powstaje z małych kawałków jak na załączonym obrazku.

twotriangles.th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

niedowiarki niech popatrza z boku, pod kątem na te dwa "trójkąty" to zobaczą wklęsłość i wybrzuszenie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby spróbować ułożyć prostokąt z tych dwóch trójkątów, to rzeczywiście zwsze braknie jednego pola.

Wzór jest prosty.

 

Pole prostokąta:

13 * 5 [jedn.^2] = 65 [jedn.^2]

Pole wszystkich 8 figur:

(8*3*.5 + 5*2*.5 + 7 + 8) * 2 = 64 [jedn.^2]

 

65 - 64 = 1 <- brakujący kwadrat

 

*[jedn.^2] - jednostki kwadratowe

Share this post


Link to post
Share on other sites
A pokażesz na screenie jak ułożyłeś duży dolny trójkąt by nie brakowało pola?

A dlaczego miałoby nie brakować pola, skoro przesunąłeś bok o szerokości 2 kratek na pole o szerokości 3 kratek?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko się bierze stąd że te dwa trójkąty nie są takie same i rzecz jasna mają różne pola.

 

Gdyby linie zewnętrzne był cieniutkie to by było widać jak na dłoni. Im grubsze linie tym trudniej to zauważyć.

Edited by Mark

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×