Jump to content
Sign in to follow this  
marchello25

Osoba fizyczna a dropped

Recommended Posts

Witam,

 

Mam już na swoim koncie kilka domen w dropped. Chciałbym wystawić je na sprzedaż ale nie mam działallności gospodarczej. Jestem osobą fizyczną. CZy mogę normalnie sprz\edawać na aftermarket na giełdzie, jeśli tak to co z podatkiem? Nie chcę mieć problemów z urzędem skarbowym.

 

Dzięki za odpowiedź

Share this post


Link to post
Share on other sites
Możesz sprzedawać jako osoba fizyczna ;p nie będziesz miał żadnych problemów z urzędem skarbowym xD

 

 

Ciekawe co piszesz z tym brakiem "klopotow" w przyszlosci z US i naleznym podatkiem VAT od sprzedanych domen na dropped ale czas pokaze kto mial racje .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiele osób na forum pisze, że aby zgodnie z prawem sprzedawać domeny należy założyć działalność gospodarczą. Tylko nikt nie pisze, że dla osoby pracującej na etacie minimalny koszt takiej działalności gospodarczej to około 300 zł do opłacenia co miesiąc (ubezpieczenie zdrowotne, konto bankowe, podatek), dla osoby bez etatu koszty są jeszcze wyższe.

Tak więc aby wyjść na zero, trzeba co miesiąc sprzedać domeny przynajmniej za 300 zł, a jeśli wliczy się koszty, to ta suma będzie znacznie wyższa. Co z tego, że prawo mówi o konieczności założenia działalności w wypadku sprzedaży zorganizowanej, kiedy po prostu do pewnej kwoty zakładanie firmy jest bezsensowne.

Ja jestem na etapie zakładania działalności (muszę jeszcze odwiedzić US oraz ZUS), sama przyjemność posiadania firmy będzie mnie kosztowała 75% przychodów jakie obecnie uzyskuję. Gdzie tu sens? Jedynie jest nadzieja, że firma się rozkręci. Do tego jako osoba fizyczna nie musiałem za bardzo się przejmować jakimiś tam "prawami autorskimi" a teraz trzeba będzie "być legalnym".

 

Także jeśli co miesiąc nie zarobisz przynajmniej te 300 zł, to zakładanie firmy jest mało sensowne. Sprzedawaj jako osoba fizyczna i rozlicz się potem w zeznaniu podatkowym z tych kilku tysiaczków, które zarobisz przez rok.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawe co piszesz z tym brakiem "klopotow" w przyszlosci z US i naleznym podatkiem VAT od sprzedanych domen na dropped ale czas pokaze kto mial racje .

 

Najwyżej przeniesie się na Cypr i US nic mu nie zrobi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja jestem na etapie zakładania działalności (muszę jeszcze odwiedzić US oraz ZUS), sama przyjemność posiadania firmy będzie mnie kosztowała 75% przychodów jakie obecnie uzyskuję.

 

No to na jedno wychodzi, bo podatek od dochodu z niezarejestrowanej działalności gospodarczej (np. sprzedaży czy parkowania domen) to też 75%. „Jedyna” różnica jest taka, że w miarę jak się rozkręci, ta proporcja może się znacznie zmienić, na korzyść DG oczywiście.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to na jedno wychodzi, bo podatek od dochodu z niezarejestrowanej działalności gospodarczej (np. sprzedaży czy parkowania domen) to też 75%. „Jedyna” różnica jest taka, że w miarę jak się rozkręci, ta proporcja może się znacznie zmienić, na korzyść DG oczywiście.

 

Te 75% to chyba nie z automatu za "brak DG" tylko za dochód nieujawniony... czyli ktoś uzyskuje dochód, nie wykazuje go w PIT, US sam dochodzi do tego, że dochód jednak był i nakłada podatek w stawce 75%.

 

Jeżeli dochód ujawni, czyli będzie ujęty w zeznaniu to podlega normalnej stawce zależnie od progu podatkowego.

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Te 75% to chyba nie z automatu za "brak DG" tylko za dochód nieujawniony... czyli ktoś uzyskuje dochód, nie wykazuje go w PIT, US sam dochodzi do tego, że dochód jednak był i nakłada podatek w stawce 75%.

 

Jeżeli dochód ujawni, czyli będzie ujęty w zeznaniu to podlega normalnej stawce zależnie od progu podatkowego.

 

Może i tak, ale to tego ujawnionego dochodu ze sprzedaży domen, obłożonego normalnym podatkiem, ze sporym prawdopodobieństwem dołożą karę za prowadzenie niezgłoszonej działalności gospodarczej. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może i tak, ale to tego ujawnionego dochodu ze sprzedaży domen, obłożonego normalnym podatkiem, ze sporym prawdopodobieństwem dołożą karę za prowadzenie niezgłoszonej działalności gospodarczej. :D

Niestety ale pb ma rację, jako osoba prywatna to można zlecenia robić na umowę ale handel to tylko jednorazowy na małą skalę.

Nasze Państwo jest pazerne i jeśli prowadzi się regularną sprzedaż to po prostu DG jest wymagana (chcą ściągać ZUS i podatki).

Póki handel odbywałby się bez wystawiania faktur VAT i w obrębie Dropped nie było by problemu - można "bujać się" bez DG, ale przed próbą wypłaty zgromadzonych środków lepiej już mieć DG.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×