Jump to content
Sign in to follow this  
ncorasu

Rejestrator i "dziwne przejęcie" domeny .com

Recommended Posts

Witam,

miałem domenę .com u pewnego sporego, polskiego rejestratora. Domeny nie opłaciłem niecały rok temu, byłbym zapomniał o niej, gdyby nie mail z NameDrive. Zauważyłem, że domena po moim nieopłaceniu wcale nie spadła, tylko zmieniła dane z moich na rejestratora. Czy miał ktoś podobną sytuację? Czyja pod względem prawnym jest teraz domena? Czy rejestrator może w taki sposób "przejmować" domeny .com? Bok dość wymijająco mówi o błędzie systemu i że domena obecnie jest ich.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy rejestrator może w taki sposób "przejmować" domeny .com?

 

Tak, w przypadku .com rejestrator może po wygaśnięciu domeny przepisać ją na swoje dane i zostawić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zrozumiałem, że nie opłaciłeś domeny więc w czym problem. To home?

Myślałem , że domeny nieopłacone są zwalniane i nie mogą zostać przejęte przez rejestratora.

Dzięki pb za wyjaśnienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... miałem podobnie z domeną .net

Odebrałem telefon z zapytaniem czy będę przedłuzał ową domenę. Moja odpowieź była na NIE.

Tak więc rejestrator ją sobie wziął.

Z tymże nie zaczekał na wygaśniecie, po prostu została przez niego przedłużona (oczywiście na dane rejestratora)

Rejestrator od razu usunął domenę z mojego panela, co w ogóle jest ewenementem (zawsze trzeba pisać prośby do "bok-u" o usunięcie "nieaktywnej domeny")

I tak tym sposobem ... "ktoś tam" ma moją była domenę z rocznym stażem :lol:

 

(ewentualne domysły co do nazwy firmy proszę zachować dla siebie (na pewno jest nią az.pl) ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites
(ewentualne domysły co do nazwy firmy proszę zachować dla siebie (na pewno jest nią az.pl) :lol: )

Nie mogę już edytować tak więc tu poprawię mój błąd

 

Miało być:

 

(na pewno nie jest nią az.pl)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zauważyłem, że domena po moim nieopłaceniu wcale nie spadła, tylko zmieniła dane z moich na rejestratora.

 

W większości gTLD tak jest.

Domena gdy wygaśnie przechodzi w 30-dniowy redemption period, co z domeną się dzieje w tym czasie to zależy od rejestratora.

Niektórzy wyświetlają stronę z informacją, że domena wygasła, inni całkowicie usuwają rekordy NS, jeszcze inni przekierowują na swoje strony z reklamami.

 

Później domena jest 15 dni zablokowana i dopiero staje się dostępna do ponownej rejestracji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W większości gTLD tak jest.

Domena gdy wygaśnie przechodzi w 30-dniowy redemption period, co z domeną się dzieje w tym czasie to zależy od rejestratora.

Niektórzy wyświetlają stronę z informacją, że domena wygasła, inni całkowicie usuwają rekordy NS, jeszcze inni przekierowują na swoje strony z reklamami.

 

Później domena jest 15 dni zablokowana i dopiero staje się dostępna do ponownej rejestracji.

Pisałem o sytuacji, w której abonentem domeny stał sie rejestrator i jest nim od prawie roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×