Jump to content
Sign in to follow this  
baart

Patent

Recommended Posts

Witam,

 

wyobrazcie sobie taka sytuacje. Jest firma o nazwie xxx yyy zzz aaa i posluguje sie skrotem xyza.

 

Wiem ze kiedys zglosila swoja nazwe do biura patentowego lecz jeszce w bazie go nie ma (szukalem w wyszukiwarce)

 

Czy jest mozliwe zabranie mi przez sad domeny ktora jest skrotem tej firmy ??

Domena jest zarejestrowana na osobe prywatna nie na firme i przypuscmy ze ja tez skrot tlumacze jako xyz yzx xzy axy.

 

Czy sad moze mi zabrac ta domene ??

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,

 

wyobrazcie sobie taka sytuacje. Jest firma o nazwie xxx yyy zzz aaa i posluguje sie skrotem xyza.

 

Wiem ze kiedys zglosila swoja nazwe do biura patentowego lecz jeszce w bazie go nie ma (szukalem w wyszukiwarce)

 

Czy jest mozliwe zabranie mi przez sad domeny ktora jest skrotem tej firmy ??

Domena jest zarejestrowana na osobe prywatna nie na firme i przypuscmy ze ja tez skrot tlumacze jako xyz yzx xzy axy.

 

Czy sad moze mi zabrac ta domene ??

 

Pozdrawiam

 

teoretycznie jest mozliwe (ale moim zdaniem szansa by byla moze 1 promil = jedna setna procenta), pod warunkiem ze tak sie tej firmie zachce. Dzis juz jednak sedziowie wiedza wiecej niz kilka lat temu, maja odpowiednie case=y i w tej sprawie mysle, ze orzekli by na twoja korzysc, zwlaszcza w przypadku domeny czteroliterowej to mozesz sobie wymyslic dowolna nazwe *wazne, aby nie wchodzic firmioe w szkode, czyli nic nie zamieszczac pod domena zwiazanego z firma.

 

wezmy wyimaginowany przyklad: Firma - Polska Telefonia Cyfrowego Odbioru (PTCO)

 

jesli zarejestrujesz PTCO to teoretycznie nie zostaniesz pozbawiony tej domeny gdyz skrot ten mozesz rozwinac dowolnie fantazjujac (i oczywiscie nie mozesz nic zwiazanego z firma zamieszczac) mozesz zrobic strone fan-klub :D Pierwszych Takich Cudnych Okien i tyle

 

! Aczkolwiek, wez pod rozwage nastepujace orzecznictwo w Polsce z kwietnia 2006 roku

 

http://www.piit.org.pl/_gAllery/50/80/5080.pdf

 

Sprawa polskiego Zwiazku Wedkarskiego przeciw jakiejs firmie

 

"W treści pozwu powód podnosił także, że rejestracja domeny „pzw" narusza przysługujące mu prawo do godła Stowarzyszenia, korzystającego z ochrony, począwszy od dnia 20 czerwca 1996 r., jako zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP słowno-graficzny znak towarowy nr 138861 oraz że domena „pzw.pl" nie jest wykorzystywana przez pozwanego zgodnie z jej celem, gdyż pozwana spółka posługuje się nią jako łącznikiem prowadzącym do prowadzonego przez pozwanego portalu „Rybie oko", a nadto że pozwany wprowadził sub- domeny zawierające nazwę „pzw.pl" prowadzące do stron o charakterze komercyjnym jak sklep internetowy, aukcje internetowe."

 

Ja moge sie zgodzic z ta czescia postepowania:

 

"W treści pozwu powód podnosił także, że rejestracja domeny „pzw" narusza przysługujące mu prawo do godła Stowarzyszenia, korzystającego z ochrony, począwszy od dnia 20 czerwca 1996 r., jako zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP słowno-graficzny znak towarowy nr 138861 oraz że domena „pzw.pl" nie jest wykorzystywana przez pozwanego zgodnie z jej celem, gdyż pozwana spółka posługuje się nią jako łącznikiem prowadzącym do prowadzonego przez pozwanego portalu „Rybie oko"

 

Natomiast nie moge sie zgodzic z argumenatcja:

 

"(...) nadto że pozwany wprowadził sub- domeny zawierające nazwę „pzw.pl" prowadzące do stron o charakterze komercyjnym jak sklep internetowy, aukcje internetowe." - gdyz tu nie ejst wyszczegolnione, czy chodzilo o tematyke wedkarska

 

Ostatecznie w mojej opinii, Polski Zwiazek Wedkarski powinien sie byl cieszyc, ze udalo sie mu zarejestrowac domene pzw.org.pl, a z domena www.pzw.pl moim zdaniem sedziowie zle orzekli. Tylko czesciowo mieli racje. szczegolnie ze pozwany nabyl domene pzw.pl od kogos, kto w akcie zlosci przeciw PZW zarejestrowal te domene, a potem odsprzedal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×