Jump to content
korneliusz.com

Oszustwa przy kupnie-sprzedaży domeny

Recommended Posts

Wielokrotnie spotkałem się z tym że po kupnie domeny np. na allegro okazuje się, że domena jest zarejestrowana w promocji. Denerwujące przy tym jest to, że osoby sprzedające nie informują o tym w aukcji. Spotkałem się z tym że właściciel zażądał zapłaty 360 zł za 3 letnie przedłużenie domeny. Następnym problemem jest że domena sprzedawana jest tuż przed wygaśnięciem. Myślę że standardem powinno stać się podanie informacji o promocji i dacie wygaśnięcia jeżeli zawiera się transakcję np. aukcje allegro. Co Wy na to?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Że domene będzie trzeba przedłużyć wcześniej czy później to wiadomo, także sprzedający nie musi o tym nikogo informować. Jak dla mnie informacja o dacie wygaśnięcia nie jest aż taka istotna, ale pewnie byłaby przydatna przy zakupie domen za niższe kwoty.

Nie zawsze wiadomo i nie zawsze zdążysz dokonać formalności :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś sprzedawałem domeny na allegro (teraz się rozleniwiłem ;-) i zawsze podawałem datę wygaśnięcia i informację o konieczności przedłużenia lub dopłaty przed uzyskaniem authinfo. Jeśli ktoś tego nie robi, to znaczy że kręci i nie warto robić z nim interesów. Inna sprawa, jeśli ktoś nie czyta treści aukcji, a potem chce authinfo 'bo tak'...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co Wy na to?

 

Podanie takich informacji na pewno mozna byloby zaliczyc do tzw.

dobrego obyczaju. Co natomiast stoi na przeszkodzie, aby zapytac

o takie rzeczy sprzedajacego? Jesli nie odpowiada lub cos kreci,

nie kupuj od niego i tyle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z jakimi innymi oszustwami przy kupnie-sprzedaży domeny się spotkaliście?

Licytowałem domenę pobieralnia.pl. Mam dużo pracy, nie mam czasu na pierdoły i nie sprawdzałem jej. Po wygraniu aukcji okazało się, że wygrałem pobieralnia.com.pl. Pomijam że śmieszny koleś jeszcze próbował mnie straszyć, ale jak to możliwe że zmiana opisu aukcji nie jest odnotowana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opisu aukcji nie da się zmienić po tym jak zalicytuje pierwsza osoba. Możliwe jest jedynie tzw. "rozszerzenie opisu". W regulaminie jest jasno napisane, że jeżeli wprowadzone rozszerzenie opisu aukcji całkowicie zmienia postać rzeczy (co miało miejsce w tym wypadku) to wina leży po stronie sprzedającego. Za takie rzeczy się dostaje bana na allegro. Nie wiem czy gra jest warta świeczki, ale możesz go postraszyć że w świetle prawa sprzedał Ci domenę pobieralnia.pl nie .com.pl i to jest wyłąćznie jesgo problem, że takowej nie posiada. W końcu nie powinno się sprzedawać czegoś czego nie jest się właścicielem :ph34r:

 

 

Pozdrawiam,

SQz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z jakimi innymi oszustwami przy kupnie-sprzedaży domeny się spotkaliście?

Licytowałem domenę pobieralnia.pl. Mam dużo pracy, nie mam czasu na pierdoły i nie sprawdzałem jej. Po wygraniu aukcji okazało się, że wygrałem pobieralnia.com.pl. Pomijam że śmieszny koleś jeszcze próbował mnie straszyć, ale jak to możliwe że zmiana opisu aukcji nie jest odnotowana?

 

To ta aukcja? http://allegro.pl/item259499784_www_pobier...aj_hit_bcm.html

Musiałeś coś źle przeczytać, bo po złożeniu oferty *nie można* już zmienić opisu bez odwoływania.

„Śmieszny koleś” miał racę strasząc cię, bo przy przedmiotach zakupionych na drodze licytacji (inaczej niż na 'kup teraz') kupujący nie może wycofać się z transakcji (przy normalnych zakupach ma na to chyba 14 dni, bez podania przyczyny, z wyjątkiem towarów spożywczych itp.).

Share this post


Link to post
Share on other sites
To ta aukcja? http://allegro.pl/item259499784_www_pobier...aj_hit_bcm.html

Musiałeś coś źle przeczytać, bo po złożeniu oferty *nie można* już zmienić opisu bez odwoływania.

„Śmieszny koleś” miał racę strasząc cię, bo przy przedmiotach zakupionych na drodze licytacji (inaczej niż na 'kup teraz') kupujący nie może wycofać się z transakcji (przy normalnych zakupach ma na to chyba 14 dni, bez podania przyczyny, z wyjątkiem towarów spożywczych itp.).

Tak to ta.

I w takim razie musiał zmienić opis tuż przed końcem aukcji i tuż przed moją licytacją. A i pomijam fakt, że domena nie była zarejestrowana:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak to ta.

I w takim razie musiał zmienić opis tuż przed końcem aukcji i tuż przed moją licytacją. A i pomijam fakt, że domena nie była zarejestrowana:)

 

No mogło tak być, że zmienił opis tuż przed tym jak złożyłeś ofertę. Też tak kiedyś miałem, że obserwowałem jedną aukcję, a pod koniec okazało się, że aukcja dotyczy zupełnie innej domeny – ofert nie było, więc widocznie opis został zmieniony. Allegro ma pewnie historię tych zmian, więc można ich zapytać. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie dołączyć do tematu i też o coś zapytać. Jeśli komuś sprzedaję domenę i ta osoba zechce przenieść się do innego "operatora", np. z netart do home, to czy taka procedura jest możliwa i czy bardzo komplikuje to sprawę cesji?

 

Natomiast druga sprawa dotyczy przekazania pieniędzy za kupioną domenę. Jak najlepiej umówić się z kupującym, w którym momencie ma wpłacić kasę na konto? Zaraz np. po wylicytowaniu na jakiejś aukcji, czy "w trakcie" gdy zacznie się już jakiś ruch z przesyłaniem dokumentów w którym momencie będzie to najbezpieczniejsze dla obydwu stron transakcji?

 

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź :P

 

P.S. A tak w ogóle to witam bo jestem tu nowy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pozwolę sobie dołączyć do tematu i też o coś zapytać. Jeśli komuś sprzedaję domenę i ta osoba zechce przenieść się do innego "operatora", np. z netart do home, to czy taka procedura jest możliwa

 

Tak.

 

i czy bardzo komplikuje to sprawę cesji?
Niestety tak. Tzn. sprawy cesji nie komplikuje, bo ona się odbywa niezależnie od transfery, ale większość rejestratorów robi wszystko, aby utrudnić przeniesienie domeny do innego. Uważam to za nielogiczne, bo to miecz obosieczny. No ale różne są modele biznesowe...

 

Natomiast druga sprawa dotyczy przekazania pieniędzy za kupioną domenę. Jak najlepiej umówić się z kupującym, w którym momencie ma wpłacić kasę na konto? Zaraz np. po wylicytowaniu na jakiejś aukcji, czy "w trakcie" gdy zacznie się już jakiś ruch z przesyłaniem dokumentów w którym momencie będzie to najbezpieczniejsze dla obydwu stron transakcji?

 

Nie wysyłałbym *niczego* przed wpłatą pieniędzy, a już na pewno nie authinfo czy cesję. Jeśli jesteś osobą fizyczną, to nieco komplikuje, bo klient musi Ci zaufać. W takim wypadku możecie to załatwić np. przez allegro i/lub escrow czy inne płatności. Albo możecie podpisać umowę i dopiero wtedy zacząć procedurę (od wpłaty pieniędzy, oczywiście). Ale to znacznie wydłuży sprawę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak.

 

Niestety tak. Tzn. sprawy cesji nie komplikuje, bo ona się odbywa niezależnie od transfery, ale większość rejestratorów robi wszystko, aby utrudnić przeniesienie domeny do innego. Uważam to za nielogiczne, bo to miecz obosieczny. No ale różne są modele biznesowe...

Nie wysyłałbym *niczego* przed wpłatą pieniędzy, a już na pewno nie authinfo czy cesję. Jeśli jesteś osobą fizyczną, to nieco komplikuje, bo klient musi Ci zaufać. W takim wypadku możecie to załatwić np. przez allegro i/lub escrow czy inne płatności. Albo możecie podpisać umowę i dopiero wtedy zacząć procedurę (od wpłaty pieniędzy, oczywiście). Ale to znacznie wydłuży sprawę.

 

 

Sprzedaż niestety jako osoba fizyczna. Miałem już niestety nieprzyjemne doświadczenia np. z Gido, gdy osoba która kupiła domenę, po pierwszej korespondencji, kiedy chciałem przejść do konkretów, tj. do wpłaty pieniędzy, znikała - i to dosłownie. Kontakt się urywał, przestała odpowiadać na maile itp. Niestety miałem dwa takie przypadki i z tego co zdążyłem się dowiedzieć nie jest to odosobniony przypadek :P stąd właśnie moje pytania jak to najlepiej rozegrać. Dzięki za odpowiedź :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sprzedaż niestety jako osoba fizyczna. Miałem już niestety nieprzyjemne doświadczenia np. z Gido, gdy osoba która kupiła domenę, po pierwszej korespondencji, kiedy chciałem przejść do konkretów, tj. do wpłaty pieniędzy, znikała - i to dosłownie. Kontakt się urywał, przestała odpowiadać na maile itp. Niestety miałem dwa takie przypadki i z tego co zdążyłem się dowiedzieć nie jest to odosobniony przypadek :P stąd właśnie moje pytania jak to najlepiej rozegrać. Dzięki za odpowiedź :P

Najlepiej będzie jak ja Ci sprzedam jakaś domena. Wystawie fakturę itd. Dla każdego coś dobrego :)http://www.sylyx.com/1,41,86,pl.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najlepiej będzie jak ja Ci sprzedam jakaś domena. Wystawie fakturę itd. Dla każdego coś dobrego :lol:http://www.sylyx.com/1,41,86,pl.html

 

 

Ok dzięki, jak będę na kupnie to odwiedzę Twój sklepik :D na razie po prostu chciałem się upewnić jak to dobrze rozegrać z punktu widzenia sprzedawcy, bo jak pisałem mialem sytuację kiedy chciałem sprzedać domenę, a kupujący okazał się mało poważnym osobnikiem :D

pozdrawiam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • foldery.pl profes.pl crx.pl szkatulka.pl   Zapraszam na aukcje domen od 69 PLN bez ceny minimalnej:   foldery.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10347/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   profes.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10348/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   crx.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10349/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:05:33) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   szkatulka.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10350/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 18:15:44) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:05   DD
    • motogotowka.pl   Sprzedam domene
    • podgrzewane.pl odrestaurowany.pl   jak oceniacie domeny? Będzie coś z tego?
    • Estibot.com wycenił vplay.pl na 3000$, a Wy jak wyceniacie vplay.pl ?
    • Stajnia.eu   https://www.aftermarket.pl/domena/stajnia.eu/?utm_source=market_redirect&_track=12a366f67063e7f9c52492542ac5b2cd
    • Dziś koniec aukcji na domenę.
    • Defloracja.pl   Aukcja BCM
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,182
    • Most Online
      902

    Newest Member
    garfieldfilm
    Joined
×