Jump to content
marismo

Sender Policy Framework i revdns a masowy mailing

Recommended Posts

Witam

Od o2.pl dostałem taki oto mail ws. odrzucania przez nich niektórych moich maili wysyłanych automatycznie przez portal po różnych działaniach userów (np. odzyskanie hasła):

 

1) Utwórz rekord Sender Policy Framework (SPF) dla domeny z której wysyłane są listy

2) Ustaw Odwrotny DNS (reverse DNS) dla domeny z której wysyłane są listy

 

Jestem włascicielem niewielkiego portalu, 15 tys. userów, czy może mi ktoś to łopatologicznie wyjaśnić?

Czy wspomniany rekord mogę sam dodać (w direct adminie?) czy leży to w kwestii admina firmy hostingowej?

No i druga sprawa revdns - co tu mam zrobić, mailing puszczam z domu, IP mam w UPC, która nie oferuje reverse dns.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam

Od o2.pl dostałem taki oto mail ws. odrzucania przez nich niektórych moich maili wysyłanych automatycznie przez portal po różnych działaniach userów (np. odzyskanie hasła):

 

 

 

Jestem włascicielem niewielkiego portalu, 15 tys. userów, czy może mi ktoś to łopatologicznie wyjaśnić?

Czy wspomniany rekord mogę sam dodać (w direct adminie?) czy leży to w kwestii admina firmy hostingowej?

No i druga sprawa revdns - co tu mam zrobić, mailing puszczam z domu, IP mam w UPC, która nie oferuje reverse dns.

 

Jeśli w Direct Admin masz opcję edycji własnych wpisów DNS, to tak. Niektóre firmy hostingowe mają to włączone, inne nie.

 

W czasach, gdy korzystałem z internetu w UPC, każdy adres IP miał ustawiony revdns w domenie .chello.pl, nie sądzę aby się to zmieniło.

 

Musisz sprawdzić, jaki jest Twój domowy adres IP (na szczęście w UPC nie zmienia się on zbyt często), ustawić go w rekordzie SPF, poczekać aż DNS się odświeży, i wysyłać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyjmijmy, że twój mały serwis działa na domenie naszaklasa.pl

 

1) Utwórz rekord Sender Policy Framework (SPF) dla domeny z której wysyłane są listy

 

W DNS-ach dla domeny naszaklasa.pl musisz zrobić np. taki wpis:

 

IN TXT "v=spf1 mx ip4:1.2.3.4 -all"

 

Ten wpis mówi serwerom pocztowym u odbiorcy twoich maili, kto ma prawo wysyłać maile z adresów w domenie naszaklasa.pl. W tym konkretnym przypadku który podałem, prawo wysyłania takich maili ma serwer ustawiony jako MX dla tej domeny, oraz serwer o IP 1.2.3.4.

 

Jak wysyłasz maile z domowego łącza, to prawdopodobnie i tak robisz to przez swój serwer pocztowy, więc mx powinno załatwić sprawę. Ale proponuję ci skonfigurować sobie pocztę przez google apps (http://www.google.com/a/) i dodać do wpis SPF "include:aspmx.googlemail.com".

 

Dokładniejszy opis parametrów konfiguracyjnych SPF masz tu: http://www.openspf.org/SPF_Record_Syntax

 

Możesz też sprawdzić jak to robią inni:

$ host -t TXT naszaklasa.pl

naszaklasa.pl descriptive text "v=spf1 ip4:195.93.178.0/23 include:aspmx.googlemail.com -all"

 

$ host -t TXT speedalarm.pl

speedalarm.pl descriptive text "v=spf1 mx ip4:91.121.174.199 ip4:91.121.146.192 ip4:195.242.153.178/28 ip4:64.40.144.164 include:aspmx.googlemail.com -all"

 

$ host -t TXT goldenline.pl

goldenline.pl descriptive text "v=spf1 ip4:85.232.237.224/27 include:aspmx.googlemail.com include:support.zendesk.com ~all"

 

2) Ustaw Odwrotny DNS (reverse DNS) dla domeny z której wysyłane są listy

 

Tu nie chodzio rev-DNS dla Twojego domowego IP, tylko o rev-DNS dla twojej domeny - czyli o to, żeby IP na który wskazuje twoja domena wskazywał z powrotem na domenę:

 

$ host www.naszaklasa.pl

www.naszaklasa.pl has address 195.93.178.6

 

$ host 195.93.178.6

6.178.93.195.in-addr.arpa domain name pointer nasza-klasa.pl.

 

To musisz ustawić u swojego hostingowego ISP. Albo będzie miał to w panelu, albo skontaktuj się z supportem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[michau@www1 dechecker]$ host -t TXT dropped.pl

dropped.pl descriptive text "v=spf1 a mx a:www1.dropped.net.pl a:www2.dropped.net.pl a:batch1.dropped.net.pl"

 

:P

Edited by Dropped.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

czyli łopatologicznie mówiąc to o czym piszecie, zrobię tutaj:

ipv62.jpg

 

A zatem

 

6.178.93.195.in-addr.arpa domain name pointer nasza-klasa.pl.

To musisz ustawić u swojego hostingowego ISP. Albo będzie miał to w panelu, albo skontaktuj się z supportem.

 

ustawiam więc odwrócony adres ip mojego serwera hostingu np. 1.2.3.4 tak:

4.3.2.1.in-addr.arpa FUNKCJA:PTR mojadomena.pl.

 

a co do SPF:

 

mojadomena.pl. FUNKCJA:TXT "v=spf1 ip4:1.2.3.4/27 include:aspmx.googlemail.com ~all" - i rozumiem, że piszę z cudzysłowem? (1.2.3.4-adres serwera hostingu). Tylko co to jest to np. /23 czy /27 po adresie ip?

Edited by marismo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×