Jump to content
Sign in to follow this  
CzarnyElo

Nask blokuje niektóre domeny?

Recommended Posts

Witam, coraz częściej natykam się przeglądając listę wygasłych domen na Dropped z brakiem możliwości zaznaczenia danej domeny do przechwycenia, a w we whois widnieją takie oto przykładowe dane:

 

REGISTRY WHOIS FOR XXX.PL

 

DOMAIN NAME: xxx.pl is undergoing proceeding

 

created: 1999.03.53 15:40:31

last modified: 2010.12.02 15:42:53

 

no option

 

 

REGISTRAR:

NASK

ul. Wawozowa 18

02-796 Warszawa

Polska/Poland

+48.22 3808300

@dns.pl

 

O co chodzi? NASK blokuje niektóre domeny? Kiedy ona wygasa?

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, w sprawie tej domeny trwa postępowanie.

 

Btw. jak maskujesz domenę iksami w jednym miejscu to maskuj też w pozostałych - bo wszyscy widzą, że chodzi ci o superhipertajnadomena.pl :D

Edited by gaks

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak, w sprawie tej domeny trwa postępowanie.

 

Btw. jak maskujesz domenę iksami w jednym miejscu to maskuj też w pozostałych - bo wszyscy widzą, że chodzi ci o superhipertajnadomena.pl :D

Kurna nie zauważyłem, zmęczenie daje się we snaki... Jak możesz gaks to usuń nazwę w swoim poście...

 

Jakie postępowanie? Szczerze mówiąc dzisiaj dopiero spotkałem się z takimi sytuacjami, o co chodzi? Jak długo trwa takie postępowanie? Czy domena zostaje przedłużona na następny rok? O co w ogóle chodzi ;)

 

 

widać, że czarnuch :D

Bez komentarza

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kurna nie zauważyłem, zmęczenie daje się we snaki... Jak możesz gaks to usuń nazwę w swoim poście...

 

Usunąłem, teraz ty musisz usunąć z cytatu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zablokować domenę może każdy rejestrator, nie tylko NASK. Sporo domen ma poblokowanych OVH, podbnie robi MarkMonitor, ja też ongiś kilka zablokowałem. Choć faktem jest że w NASK to standardowa procedura - taka domena po prostu wpada w windykację i albo zostanie opłacona i reaktywowana, albo po jakimś czasie jest kasowana.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zablokować domenę może każdy rejestrator, nie tylko NASK. Sporo domen ma poblokowanych OVH, ...

Jak wygląda whois podczas blokady przez rejestratora ? (jeśli można to na przykładzie)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak wygląda whois podczas blokady przez rejestratora ? (jeśli można to na przykładzie)

 

 

Tak samo. Np. 2006.pl:

 

NAZWA DOMENY: 2006.pl - trwa postępowanie wyjaśniające

 

utworzona: 2009.08.15 21:54:12

ostatnia modyfikacja: 2010.12.14 23:44:46

 

opcja: brak

 

DOMAIN NAME: 2006.pl is undergoing proceeding

 

created: 2009.08.15 21:54:12

last modified: 2010.12.14 23:44:46

 

no option

 

(zaraz ją odblokuję, więc się nie dziwcie jakby co. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak wygląda whois podczas blokady przez rejestratora ? (jeśli można to na przykładzie)

 

Na przykład tak:

 

DOMAIN NAME: xxx.pl is undergoing proceeding

 

created: 1999.04.16 13:00:00

last modified: 2010.12.01 14:43:59

 

no option

 

 

REGISTRAR:

NASK

ul. Wawozowa 18

02-796 Warszawa

Polska/Poland

+48.22 3808300

info@dns.pl

 

WHOIS displays data with a delay not exceeding 15 minutes in relation to the .pl

Registry system

Registrant data available at http://dns.pl/cgi-bin/en_whois.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem więc, że taka blokada może potrwać dowolną ilość czasu i to rejestrator ją ściąga kiedy chce lub też nie ściąga wcale? Poprzedni abonent już stracił domenę? Dziwna sprawa, bo przecież nie minęło 14 dni, aby domena została usunięta... Jaki jest cel takiego blokowania domen?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozumiem więc, że taka blokada może potrwać dowolną ilość czasu i to rejestrator ją ściąga kiedy chce lub też nie ściąga wcale? Poprzedni abonent już stracił domenę? Dziwna sprawa, bo przecież nie minęło 14 dni, aby domena została usunięta... Jaki jest cel takiego blokowania domen?

 

Ta domena jest utrzymywana w NASK-u. Tam domeny praktycznie nigdy nie wchodzą w stan BLOCKED po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Jak klient NASK-u nie opłaci domeny na czas, to z tego co wyczytałem na tym forum - zajmuje się nim dział windykacji, wysyła wezwania do zapłaty itd i dopiero potem ręcznie usuwa domenę.

 

W każdym razie domeny utrzymywane w NASK-u zachowują się inaczej niż utrzymywane u innych rejestratorów (partnerów NASK z listy http://www.dns.pl/porozumienie/partner.html)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozumiem więc, że taka blokada może potrwać dowolną ilość czasu i to rejestrator ją ściąga kiedy chce lub też nie ściąga wcale? Poprzedni abonent już stracił domenę? Dziwna sprawa, bo przecież nie minęło 14 dni, aby domena została usunięta... Jaki jest cel takiego blokowania domen?

 

Zablokowana domena jest wciąż przypisana do tego samego abonenta. Celem blokowania domeny jest usunięcie jej ze strefy (z serwerów nazw), a więc de facto zniknięcie z sieci - bez "ruszania" samej domeny (bez zmiany delegacji, wygasania, skasowania itp. itd.). Zniknięcie strony/poczty dobrze się sprawdza jako przypominacz o terminie przedłużenia, wie o tym każdy rejestrator. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zniknięcie strony/poczty dobrze się sprawdza jako przypominacz o terminie przedłużenia, wie o tym każdy rejestrator. ;-)

Zgaduję, że stąd też 14-dniowy okres dla stanu BLOCKED?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Który pajac założył opcję na tą domenę? Zapewne mikolaj?

 

EDIT:

Można zakładać opcje w czasie gdy domena jest zablokowana? Z tego co wiem to na te które wygasają nie można, myślałem, że w tym przypadku jest podobnie?

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Który pajac założył opcję na tą domenę? Zapewne mikolaj?

Do tej pory nie widziałem na tym forum żadnych aktów chamstwa. Fajnie by było gdyby tak pozostało, więc wstrzymaj się od nazywania ludzi pajacami, jeżeli chcesz żeby ktokolwiek ci jeszcze na tym forum pomógł.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Który pajac założył opcję na tą domenę? Zapewne mikolaj?

Jaki avatar taki komentarz.

Edited by plachcik

Share this post


Link to post
Share on other sites

gaks przepraszam, nie chciałem nikogo obrazić, a w szczególności Ciebie. Nie przesadzajmy, że to takie wielkie chamstwo, codziennie słyszymy na ulicy większe popeliny, nie bądźmy świętoszkami :) Zagotowałem się po prostu jak zobaczyłem, że można założyć opcję na domenę zablokowaną... Na szczęście nie zależało mi tak bardzo na tej domenie, ale przez głupi błąd spowodowany zmęczeniem nie będę w jej posiadaniu, a mam pewność, że nikt by się nią zbytnio nie zainteresował gdyby nie ten temat. Niby tworzymy tutaj jakąś tam grupę, która się wspiera, obwieszcza wielkie gratulacje w tematach ze sprzedażami, a trafiają się pajace, które tworzą niezdrową atmosferę. Takie postępowanie także można nazwać chamstwem, nie sądzisz?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niby tworzymy tutaj jakąś tam grupę, która się wspiera, obwieszcza wielkie gratulacje w tematach ze sprzedażami, a trafiają się pajace, które tworzą niezdrową atmosferę. Takie postępowanie także można nazwać chamstwem, nie sądzisz?

Szczerze mówiąc nie widzę niczego niezdrowego w tej atmosferze. Pewnie ktoś pomyślał, że skoro sam nie założyłeś opcji to pewnie nie interesuje cię ta domena. Szczególnie, że pytałeś o Nask a ta domena to był przykład.

 

Zresztą tę opcję mógł założyć czyjś automat, a nie od razu jakiś "pajac".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczerze mówiąc nie widzę niczego niezdrowego w tej atmosferze. Pewnie ktoś pomyślał, że skoro sam nie założyłeś opcji to pewnie nie interesuje cię ta domena. Szczególnie, że pytałeś o Nask a ta domena to był przykład.

Być może, teraz jestem bogatszy w wiedzę. Szkoda, że nikt nie napisał, że można w takiej sytuacji założyć opcję, tylko sam to zrobił :)

 

Zresztą tę opcję mógł założyć czyjś automat, a nie od razu jakiś "pajac".

Po dacie jej założenia jest to bardzo wątpliwa sprawa, żeby zrobił to automat.

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×