Jump to content
mindryl

Rejestracja IDN-ów

Recommended Posts

Witam,

Jak w praktyce wyglada rejestracja IDN-ów w sytuacji, gdy istnieje już domena bez IDN-a, gdy domena jest:

- na sprzedaż

- uzywana przez firmę

 

W pierwszym przypadku domyslam sie że nie warto, a czy macie jakieś doświadczenia w drugim przypadku?

 

Czy taka firma instytucja zechce odkupić ją, czy nadaje się pod parking tylko taka domena? Czy może jeśli nie-IDN jest topowy to i tak warto zarejestrować IDN-a?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie jest to TM a keyword jest dobry to w obydwóch przypadkach warto rejestrować. A czy firma posiadająca nonIDN zechce odkupić IDN to o to już wróżki trzeba pytać albo tę firmę :)

 

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam sie z Waniąwp

Jak dobra i krotka domena to bym kupowal IDN-a

Tym bardziej jak pod nonIDN dziala jakis porzadny serwis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nawet jeśli firma posiadająca nIDN nie zechce dokupić sobie IDN nic straconego.

 

Za pierwszym razem byłem okropnie zdziwiony jak KK wyraził zainteresowanie jedną z moich domen IDN, po której dodam takowego zapytania się nawet nie spodziewałem i spisałem ją już nawet na straty, bo właściciel nIDN dziwnym trafem nie odczuwał potrzeby posiadania kompletu :)

 

Edit: literówka

Edited by bartxx86

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgadzam sie z Waniąwp

Jak dobra i krotka domena to bym kupowal IDN-a

Tym bardziej jak pod nonIDN dziala jakis porzadny serwis

 

 

Tak jak pod Gotowkowe.pl :)

 

 

 

# Gotówkowe.pl ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawe czy juz nie wytrzymales i zamailowales do nich ;)

 

 

Nie planuję :) Mailing jest bee :P

Soty za OT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby nie zakładac nowego tematu, a jak wygląda sprawa z myślnikami, z Waszego doświadczenia - mam teraz dosc ciekawa domene bez kreski i myśle czy zajmować od razu z kreską. Czy rezerwujecie od razu obie opcje gdy są wolne - bo potencjalni kupujący moga nas olać i wziąć sobie domene z kreską gdy zawołąmy zbyt duzo - mieliście takie sytuacje? A może obserwować ruch na domenie i dopiero wtedy rezerwować domene z kreską?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok wracając do tematu - czy pod TM podpada rejestrowanie tylko domen które moga być podciągnięte pod czyny nieuczciwej konkurencji - czyli idn/non-idn jak literówki neckermanna, gdzie przekierowywały na inne biuro podróży?

 

Czy również rejestracja takiego IDN tylko do parkingu również pod to podpada - możecie przytoczyc procesy jakieś wytoczone tylko za rejestrację domeny pod parking gdy mamy do czynienia z TM?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
Żeby nie zakładac nowego tematu, a jak wygląda sprawa z myślnikami, z Waszego doświadczenia - mam teraz dosc ciekawa domene bez kreski i myśle czy zajmować od razu z kreską. Czy rezerwujecie od razu obie opcje gdy są wolne - bo potencjalni kupujący moga nas olać i wziąć sobie domene z kreską gdy zawołąmy zbyt duzo - mieliście takie sytuacje? A może obserwować ruch na domenie i dopiero wtedy rezerwować domene z kreską?

 

Bierz do kompletu wersję z kreską i ani myśl rejestrować wtedy IDNów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mam IDN, co z tego jesli własciciel nIDN ma ją gdzieś...

 

za to (inną domene) - wersja z myslnikiem - sprzedałem komus nie związanemu z wersja bez myslnika

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak z moim drugim pytaniem - np mamy cos takiego:

 

http://allegro.pl/bigstar24-pl-i1476971048.html

 

I rozumiem że nie jest to trademark tylko dlatego że w bazie patentowej jest bigstar a jeśli jest przyrostek czy cokolwiek czego w bazie nie ma jak w tym przypadku to jest ok?

 

Drugi przykład rejestracji IDNa tym razem:

 

swiatksiazki.pl

 

Rozumiem że nikt by sie nie odważył tego nawet rejestrować jako IDN :)

 

 

I najważniejsza kwestia - jak powyższe przypadki tm i pseudotm(bigstar24) mają się gdy:

- rejestrujemy je pod parking

- rejestrujemy je pod działalność gosp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież IDN a non-IDN to są dwie różne domeny, nie ma prawa, że komuś z automatu należy się domena IDN, jak ma non-IDN - jest to klasyczny brak myślenia i wiedzy ze strony firm, że mają domenę non-IDN, a domenę IDN w logo i ją reklamują. :D

 

Polecam zapoznać się z wyrokami sądu polubownego przed pisaniem takich tematów:

http://www.piit.org.pl/piit2/index.jsp?pla...68&layout=2

 

gdzie jest tylko jeden odebrany IDN (i to niesłusznie, a przynajmniej moim zdaniem) czyli piłkanożna.pl, a właśnie pełno odbieranych domen związanych z firmami takich typu BigStar24.pl. Ja bym na pewno zarejestrował światksiążki.pl, gdyby była wolna, a BigStar24.pl nie, bo uważam, że to już jest trochę głupota. :)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK - troche rozjaśniło mi to kwestię tego że trademarki sztucznie utworzone odpadają do rejestracji niezaleznie czy z dodatkiami czy bez.

 

Ale dlaczego piszesz że zarejestrowałbyś idn światksiążek.pl - mimo tego że jest on jako tm? Czy nie skończyło by się to z miejsca odebraniem domeny jak np świstak.pl. Czy dobrze rozumuję że tm taki od pospolitych słów czy nazwisk jeśli nie stanowi konkurencji ani nie będzie pod nim reklam to może być rejestrowany bez obaw?

 

 

I druga kwestia nieco odwrotna - mam idn a firma posiada nie idn-a, bez tm ale właśnie reklamuje w logo mojego idn-a? Czy mam prawo żadać usunięcia przez nich tego ze strony? Czy tylko mogłbym tego żadać w sytuacji gdy pod stroną będę prowadził działaność bądź zarejestruję trademarka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam parę domen firmowych, dwie to nawet przechwycone TM. Obecnie wszystkie leżą sobie na parkingu i nikomu myślę nie przeszkadzają. Jedną z nich wrzuciłem swojego czasu przez nierozwagę na giełdę Namedrive i po jakichś kilkunastu godzinach dostałem info, że została usunięta z powodu roszczenia sobie praw do niej przez osoby trzecie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale dlaczego piszesz że zarejestrowałbyś idn światksiążek.pl - mimo tego że jest on jako tm? Czy nie skończyło by się to z miejsca odebraniem domeny jak np świstak.pl. Czy dobrze rozumuję że tm taki od pospolitych słów czy nazwisk jeśli nie stanowi konkurencji ani nie będzie pod nim reklam to może być rejestrowany bez obaw?

Każda sprawa jest inna i raczej bez precedensów. Poza tym poszukaj w G "świat książek": kilka antykwariatów, jakieś księgarnie, blogi... Gorzej jakby to było dobrze znane, rozpoznawane, przykładowe i ninjowate Książkeo.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×