Jump to content
Sign in to follow this  
rocky

Podobne domeny

Recommended Posts

Witam, szybką poradę potrzebuje.

Jest sobie domna xxxinfo.pl

i jest druga domena xxxinf.pl

 

Nikt odpowiedzialny nie udzieli Ci porady na podstawie xxx

Czasami mała zmiana w nazwie ma spore znaczenie.

 

Pobieżnie patrząc na drugi człon domeny można odnieść wrażenie że urwałeś ostatnią literę co kreuje literówkę a nie osobną nazwę,

tym bardziej jak jest ona używana w kontekście kolidującym z działaniem domeny konkurencji.

 

 

A w przypadku KierunkiStudiow*pl, a KierunekStudiow*pl ? Ta pierwsza jest zastrzeżonym znakiem słowno-graficznym. Czy pod drugim adresem może powstać serwis opisujący kierunki studiów itp. ?

 

Może. Prawo jasno wypowiada się na temat znaków (domen) opisowych. Nie jest na nie udzielana ochrona właśnie ze względu na opisowy charakter, a jeden podmiot nie może sobie rościć praw do słowa które występuje w obiegu / mowie potocznej i opisuje czynność, usługę lub produkt.

 

http://www.uprp.pl/kiedy-oznaczenie-moze-u...,index,pl,text/

 

Należy zwłaszcza pamiętać, że nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia:

 

1. nie mogące być znakiem towarowym w rozumieniu ustawy;

2. nie mające dostatecznych znamion odróżniających (np. takie, które składają się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania w szczególności rodzaju towaru, jego pochodzenia, jakości, ilości, wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności lub weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych);

3. których używanie narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich;

4. które są sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;

5. które ze swojej istoty mogą wprowadzić odbiorców w błąd, w szczególności co do charakteru i właściwości;

6. zgłoszone w złej wierze do Urzędu Patentowego w celu uzyskania ochrony;

7. zawierające nazwy, skróty nazw bądź symbole, na używanie których w obrocie zgłaszający nie ma zezwolenia właściwego organu Państwa albo organizacji;

8. zawierające elementy będące symbolami, w szczególności o charakterze religijnym, patriotycznym lub kulturowym, których używanie obrażałoby uczucia religijne, patriotyczne lub tradycję narodową;

9. stanowiące formę bądź inną właściwość towaru lub opakowania, która jest uwarunkowana wyłącznie jego naturą, jest niezbędna do uzyskania efektu technicznego lub zwiększa znaczenie wartości towaru.

10. identyczne lub podobne do znaku towarowego zarejestrowanego lub zgłoszonego do rejestracji (o ile znak taki zostanie zarejestrowany) z wcześniejszym pierwszeństwem na rzecz innej osoby, dla towarów identycznych lub podobnych.

 

Uzyskanie przez KierunkiStudiow.pl ochrony jako znak słowno-graficzny dotyczy nazwy w połączeniu z wykreowanym logo.

Inna ochrona (w warstwie słownej) nie może być przyznana ze względów jakie opisane są w podanym linku.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejny problem, który mam nadzieję pomożecie mi rozwiązać.

 

Jest sobie firma, która zajmuje się zakładaniem serverów do gier. Firma posiada w utrzymaniu kilka takich serverów gier. Z tego co sprawdziłem jest to zarejestrowana marka. Teraz jeden z takich serverów gier ma swoją osobną stronę, która nie jest jakimś tam zarejestrowanym znakiem towarowym. Strona tego servera utrzymywanego przez tę firmę ma końcówkę .com, końcówka .pl jest wolna. Zastanawiam się czy takie powiązanie w tym przypadku działa. To tak jakby Firma x miała produkt y, który reklamuje na swojej stronie, ale znakiem towarowym jest tylko ta firma. Trochę to pokręcone się wydaje, bo w przypadku produktu wygląda to powiązanie na poważniejsze niż w przypadku servera do gry.

 

Teraz jeszcze jedno pytanie. Wszedłem na stronę podaną w jednym z tutejszych poradników.

http://uprp.pl/patentwebaccess/DatabaseChoose.aspx

Po wpisaniu nazwy tej firmy widnieje tam takie coś:

Klasyfikacja nicejska

(510) bębny i tarcze hamulcowe

 

Czy to oznacza, że ta firma zajmuje się tym co jest tutaj napisane? Bo za bardzo kłóci mi się to z zakładaniem serverów do gier i nie wiem skąd ten napis się tam wziął. Być może ta firma, którą ja sprawdzam nie jest w ogóle zarejestrowanym znakiem, a posiada nazwę jakiegoś innego znaku. Pokręcone...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×